LPG KABLO

Getz Pedal Bölümü Ve Debriyaj Sensörü

'Arıza Tespit Bölümü' forumunda karamesemusa tarafından 18 Nisan 2018 tarihinde açılan konu

1. karamesemusa

karamesemusa Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Musa KARAMEŞE
    Yaşadığınız Şehir:
    46-KAHRAMANMARAŞ
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Arkadaşlar iyi akşamlar birkac durum var sizinle paylasayim dedim bir de nacizane isteğim Getz 2006 1.5 dci pedal bölümünun ve su debriyaj sensörü un bir fotoğrafını müsait olan bir arkadaş paylasirsa memnun kalirim. Durumlara gelince

1. 1. Ve 2. Vites de hoplama var arabada habire sekiyor dikkat ettiğim vakit olmuyor tabi ama resmen arabaya göre kendimi geliştirdim sekme yapmasın diye . Resimleri o yüzden istiyorum açıkçası

2. Yüksek hızda arabada yoğun titreme ve uguldama var akis başı ve kelebeği olabilir diyen var motor kulakları olabilir diyen var düşüncelerinizi merak ediyorum.

3. Araba ilk çalışmada değil de söndürürken sarsılıyor sallanıyor çalıştirken tık demiyor maşallah ama sondururken bir sallantı oluyor.

Bu arada bu debriyaj sensörü ile ilgili bir ustaya gittim hiç binmeden motora elini koydu çalıştır dedi calistirdim çalışması güzel debriyaj sensörü olsa arıza ışığı yakar dedi gönderdi siz ne düşünürsünüz bu durumda şimdiden cevaplarınız için teşekkürler efendim

PRA-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

deza bunu beğendi.
  2. deza

deza Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,632
    Ad Soyad:
    Cuma B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Merhaba @karamesemusa

1- Debriyaj pedalının üzerinde parça. Resim olsa da dar bölge olduğundan net göremeyebilirsiniz.

2- Debriyaja basınca kesiliyorsa aks olmayabilir. Başka sebeplerde olabilir açıkçası. Ben getz'in hava filtresini 5.000 km de ara değişim yapıyordum. İlk yaptıktan sonra yoğun titreme başladı, hele ki yüksek hızlara çıkmak işkence oldu adeta. Sonra farkettim ki hava filtresi kapağını tam oturtamamışım, güzelce söküp toplayınca çözülmüştü. Kimsenin aklına gelmez ama benim sorunun kaynağı oydu mesela. Önce bir lifte kaldırıp ustanız kontrol edebilir aksları.

3- Bu sorunun cevabı net ve şöyle :

Gaz kelebek gövdesi diye bir parça var. Resimde görünen sağ taraftaki siyah parça ile selenoid valf arasında siyah bir boru ile bağlantı var.
    Arabanın stop etmesine yardımcı oluyor. Hortumu takıldığı parçanın ucunda yaylı bir sistem var. Araba çalışırken yayı itince stop etme eğilimi gösteriyor. Araba stop ederken o hortumdan vakumla elle yaptığın çekme işini yapıp havayı kesiyor ve sallanmadan stop etmesini sağlıyor.

Arabadaki konumu şöyle :

Genelde selenoid valfi problemli oluyor. Çok takılacak birşey değil. Ben öyle kullanıyordum, bi zararı yok arabaya.

Ayrıca son yazdığınız soruya da cevap vereyim :

Debriyaj sensöründe sorun olunca arıza ışığı yakar diyen ustanıza selamlarımı söyleyin :) Öyle bir durum yok.
    GDS ile kontrolü çok basit bir şekilde yapılır. Sadece sensör verileri kontrol ekranında pedala basınca kavrama sensoru on off olarak değişiyor ve sağlam olduğunu anlıyorsunuz. Başka cihazlar ile kavrama sensörünü göremeyebilirsiniz. Ben ELM327 ile göremiyordum mesela.

GDS'den ufak bir ekran görüntüsü (kavrama sensörü verisi çıkmamış) :

fume ve karamesemusa bunu beğendi.
  3. karamesemusa

karamesemusa Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Musa KARAMEŞE
    Yaşadığınız Şehir:
    46-KAHRAMANMARAŞ
    Araç Modeli:
    Aha bu mesaj beğenilir . Sevgili @deza oncelikle verdiğin ayrıntılı bilgiler ve samimi cevabın için çok teşekkür ederim. Selamını iletmek isterdim ama kendisinin yanına bir daha uğramaya dusunmuyorum.

Küçük bir ayrıntı paylasayim debriyaj a bastigimda daha kavrama noktasına gelmeden swicht off konuma geçiyor yani kavrama noktasına gelesiye switch çoktan pedalden kurtulmuş oluyor bunun tam kavrama noktasına mi denk gelmesi lazım acaba ?

Bir de bu switch vitesde iken arabayı çalıştırmaya engel oluyor mu bir denedim çünkü araba çalıştı . Şu filtre işine yarın bı bakayım

deza bunu beğendi.
  4. fume

fume Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    667
    Ad Soyad:
    Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Benzer durumu 1.3 GLS aracımla ben de yaşıyordum ancak yetkili serviste taktırdığım orijinal buji kablolarının ardından kalkışta ve 1. vitesten 2. vitese geçişte yaşanan silkeleme kesildi. Ayrıca @deza, bu detaylı açıklama için ben de teşekkür ederim. Küçük bir soruyla kaynak yapayım, debriyaj müşürü/switchi denilen parça Hyundai Getz 1.3 GLS'de de mevcut mudur? Bizde (eski Renault 9'cularda) "müşür" denince akla hep hararet müşürü gelir de... :D

deza bunu beğendi.
  5. deza

deza Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,632
    Ad Soyad:
    Cuma B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    @karamesemusa
    Bizzat kendim pedala basıp gds'deki harekete baktım ama inanın hatırlayamadım. Ama tam kavrama noktasında switch çalışması gerekmez bana kalırsa. Siz off konumuna geçtiğini switchten gelen çıt çıt sesten mi kestiriyorsunuz ?

@fume

Benzinlide yok. Bu arada kimisi switch diyor kimisi müşür kimisi de sensor diyor.
    Ama bu parçanın çalışma mantığı olarak switch daha yakın geliyor bana.
    Ayrıca benzinli arabada ateşleme sistemi arabanın kalbidir. Silkeleme sorunlarını kablodan yapabiliyor.

fume bunu beğendi.
  6. karamesemusa

karamesemusa Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Musa KARAMEŞE
    Yaşadığınız Şehir:
    46-KAHRAMANMARAŞ
    Araç Modeli:
    Sayın @fume benim usta dediğim adam arabanın benzin LPG olduğunu düşünerek ilkten buji buji kabloları dedi sonra dizel olduğunu öğrenince bujiyle alakası yoktur dedi

fume bunu beğendi.
  7. karamesemusa

karamesemusa Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Musa KARAMEŞE
    Yaşadığınız Şehir:
    46-KAHRAMANMARAŞ
    Araç Modeli:
    Hayır sayın @deza off konumu derken kasteddigim eğilip switch i izlediğim de kavrama noktasından çok önce switch pedalden kurtuluyor yoksa çalışıp çalışmadığını bile bilmiyorum

8. deza

deza Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,632
    Ad Soyad:
    Cuma B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    @karamesemusa
    Kavramadan önce kurtulabilir problem değil. Esas önemli olan çalışıp çalışmadığı. En rahat GDS ile kontrol edilir. Veya ben uğraşmak istemiyorum zaten kronik bir arıza ve ucuz bir parça derseniz direk değişin gitsin. Karar sizin.

9. Hüseyin61

Hüseyin61 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Hüseyin coskun
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Öncelikle herkezin bayramini kutlarim. Hyundai getz 1.5 crdi 2010 model aracimin ön disk balata ve arka kampanalari degistim degistikden sonra 2 ay gibi bi sure kullandikdan sonra hicbir sorun yasamadim ardindan direksiyonum aniden sertlesdi ve toplama sikintisi yasadim gosterdigim butun ustalar direksiyon kutunuz paslanmis degismesi gerekio dedi mecburen degistirdim. Direksiyon kutusunun degisiminin ardindan aracimin 3 pedalinda ve direksiyonda yolun butun bozuklugunu engebesini hissetmeye basladim. Ardindan z rotlari degisti sag sol tablalar burclari ile sifir degisdi alt orta 4 adet burc degisdi sanziman takozu degisti ve hala aracimda ayni sorun devam ediyor ayrica bi sorunum daha var onu atladim direksiyon rolantide cok titriyor anlayan yardimci olabilecek tavsiye verebilecek arkadaslara simdiden tesekkur ederim ayrica lastiklerim cok iyi durumda bu sorunlar yasanmadan onceki kullanmis oldugum lastikler

10. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,273
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    muhtemelen kutu değişimi sırasında gevşettikleri travers bağlantılarında bir problem var. iyi bayramlar.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  11. Hüseyin61

Hüseyin61 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Hüseyin coskun
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tesekkur ederim vermis oldugunuz yanit icin ama bayramdan once yine baktirdim ve hepsi sorunsuz dendi rot balans ayari yapildi ama yine sorun devam ediyor

Bu Sayfayı Paylaş