10 Kasım LPG KABLO

Getz-EGR Valfi hakkında.

'Getz Forum - Club' forumunda sami_kozan tarafından 20 Ekim 2014 tarihinde açılan konu

1. sami_kozan

sami_kozan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    Selamünaleyküm arkadaşlar.foruma ilk mesajın.o yüzden öncelikle herkese selam vermek isterim. Bi konu hakkında bilgi sahibi olmanızı istedim.Başımdan geçen bir olay hakkında ;
    2006 model 1.5.dizel Getz var bende.Aracın bayramda bir arızadan dolayı birden gaz kesildi.araç gitmedi.yaklaşık 40 km hıza zor ulaşıyordum. Neyse tamicilere falan gittim. Aracın katalizörünün tıkanmış olabileceğini söylediler.Katalizörün sökülüp icinin boşalabileceğini söylediler. Neyse sökmeye karar vermiştik ki ; birden bir usta dediki; Eğer katalizörü sökerseniz araçtan ses gelebileceğini ve dolayısı ile tekrar katalizör alman gerekebilir dedi.En iyisi servise git dedi. (Katalizörün yenisi yaklaşık 2000 TL gibi bir fiyat bu arada) dedim ustam ben gideyim:) neyse Ankara da yaşıyorum neziroglu firması var.oraya gittim aracın EGR valfinin bozuk olduğunu ve fiyatinin 900 TL olduğunu söylediler. Bende sorun cozulurmu dedim.evet dediler.onay verdim.sonra yapıldığında sorunun halen devam ettiğini gördüm. Daha sonra serviste kaldi aracim 3-5 gün. Her yere baktiklarini ve hic bir sorunun olmadigini söylediler. Sorunu bi turlu bulamamislardi. Daha sonra ustaya dedim ne olur yap dedim. Disarda bunun yapilmasinin zor olduğunu biliyorum.usta hava girişlerini v.s. hepsini temizledi.bu arada bakimda yaptilar.yag-su v.s. sorun bir bakima düzeldi. Fakat halen çok iyi gitmiyor. Turbo tam olarak devreye girmiyor bazen.hissediyorum.genetik bir sorunda olabilir.genelde turbo bazen acmiyor.bilenler bilir. Velhasil 1350tl odedim. Anakarada Egr valfi için diğer yetkili servisler 1600 TL fiyat çekti haberiniz olsun. Egr vaktinin sonra duydumki iptal olabileceğini söylediler.bilginizde olsun.
    Neyse simdilik foruma bu şekilde katildim:)
    Selamlar tekrardan.

cancan bunu beğendi.
  2. canhakan

canhakan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    485
    Ad Soyad:
    Can Hakan TEMİZ
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.2 MPI (2014-2020)
    Aleykum selam hosgeldiniz.

Yanma odasından gönderildi.

3. Fırat Ö.

Fırat Ö. Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,185
    Ad Soyad:
    Fırat Ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    32-ISPARTA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    1350 TL verdiniz ve sorun hala çözülmedi. Üstüne üstlük bu servisten memnun kaldınız. Turbo çalışma prensiplerini araştırmanızı öneririm. Getz kullanan birisi olarak böyle bir genetik sorunun olmadığını iyi biliyorum. Sorun katalizörde ise 400 liraya değiştirdim. Orjinal değildi.

4. brky.getz

brky.getz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    508
    Ad Soyad:
    B.AKKAYA
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Fırat hocam bu katalizor tam olarak nerede bulunuyor birde görevi nedir. Merak ettim şimdi.

5. Fırat Ö.

Fırat Ö. Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,185
    Ad Soyad:
    Fırat Ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    32-ISPARTA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Berkay abi getze egzos ucu taktırmak için gitmiştim.Usta takarken farketti. Katalizörün sorunlu gibi dedi. İstersen çıkarıp bakayım dedi ve bakınca içinin çok fena kurum bağladığını gördük. Bildiğim kadarıyla yanma sonrasında çıkan kirli yakıtı ikinci kez yakım görevi görüyor. Yeri yanılmıyorsam vitesin nerdeyse hemen alt kısmında yer alıyor. Alttan bakınca görülüyor zaten. Değiştikten sonra yakıt azalmasını ve çekiş artışını vaad ediliyor ancak ben pek farkedemedim.

6. Ogun

Ogun Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,571
    Ad Soyad:
    Ogün YILMAZ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    egr ve turbonuzu tekrar profesyonel bur yerde kontol ettrin.

egr sıkışma durumunda yada tuurbo sorunu yada turbo emme veya turbo basinc sorunlarinda motor devri 2500 veya 3000d/dk da kendini kilitler.
    zarar olusmamasi icin bunu yapar.

motor ariza lambasi yakabilir. her zaman olmaz.
    araci uygun bir yere cekip stop edip 2dk sonra calustirdiginuzda muhtemelen normale donebilir.

bu birdaha yapmaz demek degildir.

Egr iptali yapilabilir. forumda bu isin compedani Serdar bey var.
    sanirim ankarada subeleride mevcut.

garip olan servisin egr degisiminden sonra arizanin devami. cunku emme ve egr borularininda temizlenmesi gerekir.
    ayrica egr 600 spot fiyat. servis yetkili ise egr garantili olmasi gerek.

bu arada arac km ?
    2el mi aldiniz.
    turbonuz islik caliyormu
    dip fazda asiri kapkara duman atiyormu
    yada
    isindigi halde beyaz duman mavi duman varmi

Yukaridaki ifadeniz cok kisitli bilgi.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 20 Ekim 2014
  7. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    759
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    EGR valfi değiştirmiş biri olarak ki bende yetkili serviste değiştirdim. EGR valfimde mekaniksel arıza vardı milin çalıştığı burc boşluk yapmıştı, bunuda değiştirdikten sonra eski valfi kurcalarken farkına vardım. Daha önce bilseydim kendim tamir eder yeni burc yapardım.

Siz baya bir para vermişsiniz EGR için.

Neyse EGR valfi açık kaldığı için araçta egr ile alakalı emme manifoldu, sensörler, contalar, keçeler, kelebek vb şeyleride beraberinde ek ücret vererek temizlettim. Toplamda 610 lira para verdim. Bi ihtimal belki kurum bağlamış olabilir diye birde arabam 100 bine geldiği için iyi olacağı için karar verdim.

EGR valfim devamlı açık kaldığı için aracımda performans düşüklüğü vardı ama yinede çok kötü değildi, araba bastımı gidiyordu sadece yakıt fazlalaşmıştı + egzostan kokulu gaz çıkıyordu.

Katilizör temizleyici kimyasallar var Wurth markasındada var 15-20 lira bir kutusu onunlada temizlenebilir.

Turboda sorun olduğunu düşünüyorsanız, öncelikle güvenilir bir turbocuya gidin ve durumunuzu anlatın. Turbocu ilk etapta Wastegate çalışımına bakar, sonradan hava emiş borusunu çıkarıp turbonun mil boşluğuna bakar, sonra pall'lere bakar ve durumu söyler.

VGT sistemi aslında bizim ülkemizdeki gibi kötü yakıta uygun değil, bu sebeple kanatçıklar kurum bağlayıp pall'lere çarpıp turbo arızası çıkarabiliyor yada wastegate çalışmasına mani oluyor.

8. sami_kozan

sami_kozan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    Fırat kardeşim sorunun nerde olduğunu yetkili servis bile bulamadı. 1 hafta aracın orada kaldı. Şu anda halen araştırıyorum.Turbonun arızası olmadığını söylüyorlar. Katalizör son çare gibi artık açtıracağım. Saolasın mesajın için.

9. sami_kozan

sami_kozan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    Ogün kardeşim şimdi durumu daha detaylı açıklayayım.aracım 155.000 km. De.2.el aldım.yaklaşık 1.5 yıldır bende.Aracı aldığımda açıkçası kara duman atıyordu.ama devamlı değil. Sadece turbo devreye her girdiğinde vardı.birde aşırı yokuşlarda duman olayı oluyordu. Tabi bunun normal olduğunu söylediler. Normal seyir halinde her hangi bir duman söz konusu değil. Şimdi servis egr yi değiştirdikten sonra kara duman olayı nerdeyse sıfıra indi. Turbonun emişlerinde her hangi bir sorun yok. Serviste bende inceledim. Küçük bir hortum var. egr ye bağlı bir boru.onu yerinden çıkardığımızda parmağımızı resmen içine çekecek gibi. Velev ki : zaten servis turboda sorun olmadığınıda söyledi. Aracımda şu anda hiç motor ışığı yanmıyor. Veya herhangi bir arıza kaydı hiç yok. Sadece egr değişmeden önce yandı.onuda değiştikten sonra arıza namına bir şey kalmadı. Şimdi ben konuyu çok uzattım ama şunu söyleyeceğim: Bugün aracımı uzun bir süre bindim.Sorunda kalmamış gibi gözüküyor.Bi rahatlama söz konusu sanırım. Acaba diyorum aldığım yakıttanmıdır. Yukarıda bir arkadaş daha aynı konuya değinmiş. Aldığımız yakıta dikkat edelim. Opet ile Shell de bile fark ediyor emin olun. Kötülemek istemiyorum ama ben shell dizel kullandığımda arabanın yürüyeni daha bi rahat geliyor bana.bilmiyorum.konuyu saptırdım biraz aracımı daha bir sevmeye başladım son olaydan sonra :) sende saolasın ogün. konuyla alakalı olduğun için. Bu arada aracın resmini buraya paylaşayım birazdan:)

10. sami_kozan

sami_kozan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    Saolasın kardeşim sende. sizin sayenizde aracımı daha bir tanımaya başladım. Würt olayını tam bilmiyorum. ama yakıta attığımız benzinliklerde satılan kimyasal var onu diyorsan atıcam onuda en kısa sürede. Turbo için pek elletmekte istemiyorum.Sanayi köşelerinde beni mafederler. İyi bir usta bulmak çok zor. Katalizörü sökün diyen usta 35 yillik usta. Sonradan genç bir adam sökme dedi.iyikide sökmemişim yani. Araştırdıgımda boşu boşuna sökmüşte olabilirdik. Saolasın tekrardan.

11. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    759
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

Rica ederim hocam. Bende yetkili servisle çok uğraştım. Arabam çok yakıyor, performansı düşük, egzostan geniz yakan koku var, arabada bir sorun var diye diye defalarca gittim, ücretli komple testten geçittirdim. Aldığım cevab ve sonuç hep aynıydı sorun yok aracınızda. Enjektörleri bile testlere soktular. Hatta en sonra selonoid valflerine iş kaldı, arıza kodu vermeyip gizli arıza yapıyorlar diye. O zaman 2 getzimiz vardı hemen parçaları değiştirip baktık değişen birşey olmamıştı. Selonoid valfi vgt valfi derken 500 lira, hani arızalı olduğunu bilsem değişirim şansımız vardıki aynı arabadan iki tane vardı bizde parçaları bu şekilde teşhis ettik.

En son serviste güvendiğim ustam egr valfinde sorun buldu. Kurumdan açık halde sıkışıp kalmış ve motor buradan fazladan hava alıyordu. temizledi çalışır hale getirdi ama burcunda boşluk olduğu için sorun devam edince bende egr valfini değiştirirken emme manfioldu vs hepsini temizletip sensörleride temizlettim. Emme manifoldu temizlenirken boğaz kelebeğindeki contayı usta parçalamış baktım hem yağ atıyor hem turbo basınc yapınca havayı kaçırıyor. Ne kadar keçe, conta, kelepçe varsa yenilettim.

Son olarak debriyaj sertleştiği için debriyaj setini, turbo vb şeyleride elden geçirince arabam şu anda harika oldu. Ama benide yedi bitirdi :)

Bahsettiğim Wurh sıvısı sprey şeklinde, katilizör sökülüyor ve içine sıkılıyor, içindeki tüm pislikleri söküp atıyor. Hatta Serdar beyin ( MSC ) yanına gittiğimde oradaki ustada da bir arabada wurth kati temizleme spreyi kullanıyordu.

Tekrardan geçmiş olsun, güle güle kullanın aracınızı.

12. sami_kozan

sami_kozan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    Tekrar teşekkürler yorumlarınız ve tecrübeleriniz için.Aracımın fotosunu paylaşmak istedim.umarım doğru yere paylaşıyorumdur:)
    Sevgilerimle.
    Sami

13. sabany

sabany Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    88
    Ad Soyad:
    Sinan Yılmaz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Konuyu hortlattım ama aynı konu var diye açmak istemedim. Bende de uzun yolda check lambası yanıyor yaklaşık 400km gidince, zira hep Ilgaz dağına yaklaşınca yanıyor, arkadaşın bahsettiği aynı sorunu yaşıyorum. Araba gaz yemiyor 30-40 km hızı geçmiyor. Bilgisayara bağlattım EGR valfi ve katalizör dedi. Işık söndü, normal kullanımda sıkıntı yok ama uzun yolda hep yapıyor bunu şehir içinde de 2500 devire gelince siyah duman atıyor, egr ve katalizörü nerede temizletebilirim? Mahmutbey'de iş yerim ikitelli sanayiye 5dk mesafedeyim. Araç dizel getz

14. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,913
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    ikisinide iptal edin kurtulun derim.birdahada bu sorunu yaşamayın.hem perf.artar hemde yakıtınız düşer.bu işlem sonundada emmeyle,coolerada temizletin farkı görün.

15. sabany

sabany Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    88
    Ad Soyad:
    Sinan Yılmaz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İptalde de sıkıntı çıkar diye korkuyorum, emisyon testinden fln geçemez uğraş dururum

16. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,252
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    egr'sini iptal ettiğim 250 araç vardır rahat, ben daha emisyon testinden geçemeyen duymadım.

17. cenker_baba

cenker_baba Guest

Ben iki kere geçtim emisyondan o egr iptal ettiğin araçlardan biride bende hatta tam anlamasamda sonuç daha iyi çıkmıştı

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

18. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,913
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    bende egr iptal kat.lar iptal emisyondan sorunsuz geçtim :)

19. sabany

sabany Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    88
    Ad Soyad:
    Sinan Yılmaz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    kim iptal eder bunu :)

20. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,913
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    benim egr önce manuel iptal edildi,daha sonra yazılımdan.
    kat.da söküldü içi açıldı.komple içi boşaltıldı.daha sonra eksoz gazı içerde türbilans yapmasın diye katın içinden düz boru geçirttim.araç çok farketti.hem yakıt hem perf. iiileşti.dynoda 7hp aldım.buda kanıtı

gecen sene 250 tl ye bir dostumun garajında yaptırdım.

Mustf bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş