LPG KABLO

Getz Buji Kablo Sorunu

'Getz Forum - Club' forumunda chelikmesut tarafından 28 Ağustos 2018 tarihinde açılan konu

1. chelikmesut

chelikmesut Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Mesut Çelik
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Arkadaşlar merhaba,

Aracım 2007 model 1.4 doch (lpg) 105.000 km de. 4, 5 keredir buji kablosu yüzünden aracım arıza yapıyor, arızalanma sıklığı 4-6 ay aralığında oluyor. Her defasında da uzun yolda yakalandığımdan yan sanayi buji kablosu ile durumu toparlayıp devam ettim. (orijinal bulamadığımdan) Orijinal kablo kullanmadığım için mi bu kadar çabuk arızalanıyor yoksa başka bir sebebi olabilir mi? En son arıza yaptığında yan sanayi kablo taktırdım araç düzeldi, devam ettim 10 km sonra yine aynı oldu döndüm geriye tekrar aynı şekilde oldu diye söyledim, usta aracı çalıştırıp bobinin yanındaki tesisata eliyle oynadığında araç bir kendine geldi, sonra oradaki 2 kablo buldu açılmış, temas etmiyor doğru düzgün onları bağladı sorun kalmadı. Bu kadar kısa zamanda bu kadar çok buji kablosu değişmemenin sebebi bu olabilir mi? yoksa yan sanayi kablo kullanmam mı buna sebep oluyor? yada bilmediğim, ustaların bulamadığı başka ne olabilir? yardımlarınızı bekliyorum..

2. osmanhalim

osmanhalim Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    47
    Ad Soyad:
    osman halim dinsel
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata (1999-2005) EF
    sorun büyük ihtimal ile tesisattaki soyulmadan ileri gelmiş. ateşleme sisteminde kesinlikle yan sanayi kullanmayın. zaten aracınız pahalı parçası olan bir araba değil.

3. chelikmesut

chelikmesut Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Mesut Çelik
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    cevabınız için teşekkür ederim. bu sefer kesin orijinal takıcam ama dikkat etmem gereken farklı bir nokta var mı diye danışmak istedim tecrubeli arkadaşlara. 4-5 kez aynı sorunu yaşayınca orijinal de taksam sanki yine yapacakmış gibi bir his oluştu artık. En son elektrik tesisatında ki temassızlığı görünce onunda etkisi olur mu diyede merak ettim.

4. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,922
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Orjinal kablo edinin. Bobine baktırın.

umutd07 bunu beğendi.
  5. Sekoc

Sekoc Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    492
    Ad Soyad:
    Emrah Topçuoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Orijinal kablo en azından valeo falan alın. Arkadaşların dediği gibi bobini kontrol ettirmekte fayda var

6. chelikmesut

chelikmesut Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Mesut Çelik
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Arkadaşlar, bobinde arıza varsa buji kablosunu değiştirdiğimde 4-5 ay sonra mı sorun çıkar? bobin arızalı ise hemen sorun çıkarmaz mı?

7. osmanhalim

osmanhalim Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    47
    Ad Soyad:
    osman halim dinsel
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata (1999-2005) EF
    Elektirik tesisatındaki temasızlığında etkisi olur. O kablolardan çok yüksek gerilim geçiyor. Kablonun sorunsuz olması gerekiyor. Özellikle kabloda soyukluk varsa şaseye atlama yapar bir çok soruna neden olabilir. Bobinlerde sorun olsa hemen belli olur, 4-5 hafta sürmez.

Bu Sayfayı Paylaş