LPG KABLO

Getz Benzin & Lpg Yakıt Tüketimi

'Getz Forum - Club' forumunda mehmetcag tarafından 10 Ekim 2012 tarihinde açılan konu

1. yhakup

yhakup Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    Yakup
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    2006 1.4 dohc getzimle dun 50 TL lpg aldim bujilerimden birisi tamamen iptal olmus arac surekli sendeliyordu ona ragmen 160 km yol yaptim. Bujiye ragmen harika bir deger bence.

MAERKEK, 06getzzzZ02 ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  2. 06getzzzZ02

06getzzzZ02 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    25
    Ad Soyad:
    SERHAT YALIN
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Ankara -Adıyaman arası 1950 km yol yaptım 150 km benzin 1800 km lpg ortalama hız 100 140 arası arada bi 160 538 tl gaz 151 litre 100 tl 14 litre benzin harcadım.

yhakup ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  3. Asdert

Asdert Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Süleyman Acu
    Yaşadığınız Şehir:
    21-DİYARBAKIR
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Selam arkadaşlar bende 2009 hyundai getz 1.4 var lpg li kullanıyorum. 23 litre gaz koyduğumda 161 km de tammen bitiyor. Bana hiç normal gelmedi. Sanayidr gösterdim baktılar ölçtüler bilgisayara bağladılar hiç bir sıkıntı yok. Normal mi bu durum, bu kadar yakması...
    Lütfen acil

4. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,520
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    İster benzin isterse lpg olsun Getzler çok yakan bir arabadır. Şahsen biz aldığımız Getze ( 2004 1.3 gls benzinli )sadece 1 yıl dayanabildik ve sattık. Ne yaptıysak düşüremedik yakıtı.

Tapatalk kullanarak iPhone X aracılığıyla gönderildi

Vadaa bunu beğendi.
  5. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    905
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    @Asel & Kaan Efe yukarıda yazılanlara göre 30 kuruş yakıyormuş . Sizin araç ne kadar yakıyordu ?

6. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,520
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Biz bu bir yıl boyunca tüm bakım ve ayarlara rağmen 55 kuruşun altına düşüremedik , arkadaşın 30 kuruşa şükretmesi lazım. Bizim arabayı alan sahibi hemen lpg taktırmıştı , lpg de ne yakıyor bilgimiz yok tabi.

MAERKEK bunu beğendi.
  7. yhakup

yhakup Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    Yakup
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Tam bir depo simit tup 100 tl ye doldurdum , 350 km de bitti . 2006 1.4 lpg , acaba sizin aracta mi problem. Ustelik sehirici kullaniyorum kucukyali pendik arasinda trafikte de cok kaliyorum.

umutd07 ve MAERKEK bunu beğendi.
  8. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    100 km de 14 Litre yakmış. Getz için fazla bir tüketim. Araç otomatik vites mi?

9. blue55

blue55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,327
    Ad Soyad:
    Ahmet seyf
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Km ye ortalama 50 kuruş yakmış gittiğiniz kullandığınız yol önemli tabi. Aracınızı elletmeden uzun yol değerlerini de elde ettikten sonra değerlendirin derim. Şehir içi yakıt hesaplamak bana pek akıllıca gelmiyo. Biri yokuş tırmanır biri fazlaca trafikte kalır. Fazla yakabilir. Uzun yol değerleri sorun olup olmadığı konusunda daha iyi fikir verir.

MAERKEK bunu beğendi.
  10. 06getzzzZ02

06getzzzZ02 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    25
    Ad Soyad:
    SERHAT YALIN
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    bence araç da başka problem vardır kışın ortasında bile 32 kuruşu hiç geçmedi şehir içi lpg bakımı da ne zaman yapıldı bilmiyorum uzun yolda da şehir içi şehirlerarası 30 kuruşu yakaladım bence yakıt olarak çok iyi getz benim eski motorla nerdeyse aynı yakıyor :)

11. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    905
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Nerede yaşıyorsunuz ? Ben Konya'da düzlükte yaşıyorum Accent Era 1.4 ile 100 km de 8 litre tüketimini görüyorum . Yaklaşık 3.60 dan LPG yi 28 kuruş yakmış oluyorum . 3 liradan alsam 24 kuruş .

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  12. 06getzzzZ02

06getzzzZ02 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    25
    Ad Soyad:
    SERHAT YALIN
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    ankarada yaşıyprum hergün fiks 50 km yapıyorum pursaklar kızılay arası şuan net 28 ile 30 krş arasında gidip geliyor gazı da 3.25 3.50 arası alıyorum.

MAERKEK bunu beğendi.
  13. getz0707

getz0707 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad Soyad:
    hasan aksoy
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    2005 1.3 gls modelimiz. Yaklaşık 15 aydır kullanıyorum 25bin km devirdik beraber şehirler arası 7.7lt 8.5 litre arası gaz tüketiyor ,110 -140kmarası gittiğimde (185 km/s görmüş lüğüvar sakın denemeyin hiç güven vermiyor )8.5lt görüyor 80km le gitmeye sabredersen 7.5 görmüşlüğü var şehir içi kış aylarında 9.5 lt 11 lt arası yakıyor ama genel lik le 10lt yaşadım yer soğuk kar yağıyor maşallah
    Sıralı olduğu için her şehir içi 1500 km 50 lirada benzin kullanıyor son durumda 3.60 gaz aldım için şehir içi tüketim benzile beraber 40 krş
    Şehirler arası aç kapa az oldu için benzin maliyeti yok denilebilir genel dw 3.30 dan alıyorım 27 krş civarı yakıyo diye bilirz piyasaya göre yakıtı iyi maşallah karakartalımın ;))

LG-H850 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

14. getz0707

getz0707 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad Soyad:
    hasan aksoy
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Değerli forum kullacısı arkadaşlarım şimdi arabada yağ çubuğu L de en az bi litre 10w40 yağ alacam oda 20 30 tl arası para değişime kaldı 1800 km toptan bakım 200 tl civarı erken den yaptırsam 36 tl zararda olacam yağ almak yerine 10.bin bakıma mı alayım yoksa 1 lt yağ alıp bakımı mı bekliyeyim sizce hangisi araba için daha faydalı olur normalde hzılı yapıyodum kilometreyi bu aralar kulanımım azaldı yerinden fazlada oynamıyo bizim karakartal

15. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,520
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Yağı komple değiştir hocam , eski yağa yeni yağı karıştırma.

MAERKEK ve umutd07 bunu beğendi.
  16. getz0707

getz0707 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad Soyad:
    hasan aksoy
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Bugün yağlara baktım şuan 10w40 mobil var yerine ne kullanyım yani bi sıkıntım yok alalha şükür castrol var petrol ofisinin lpglilere özeli var bundan önce lukoil kullandım ondada sıkıntım olmadı . bide yarı ve tam sentetik farkı ne tam olarak farkediyormu. Bilgisimolan tecrübeli lerden yorum beklerim .
    Bu ilk arabam 1 sene 25000 km devirdik ama araba konusunda bilgi eksiklim var
    Tecrübeli arkadşaların bilgisi çok iyi olur
    Ayrıca hep 8000 den sonra yağ çubu L düştü sanayideki ustalar hep lpgli normaldir dedi gene garanti olsun diye motor contası değiştirdim ama hala aynı durum var hatta son değişimde 4lt yağdan kalannyağı ekledim halde şuan L çubuk ve daha 8100 8200 km oldu . arabanın altına karton koydum 1 gün bekledim damlatma falanda yok

17. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,520
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Yakıyordur , lpg ve aracın yaşı itibariyle normaldir. Daha az eksiltsin yada eksiltmesin dersen Mobil 1 10W60 a geç , ama tekrar geri 10 W 40 a geri dönülmez artık.

18. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Getz in yakıt sarfiyatından şikayetçi ne çok kullanıcı var:) 9 yıl kullandım hiç yakıt sarfiyatı şikayetim olmadı iyi mi:)

sizlere bir sır vereyim getz in fazla yakmasının sebebi motorunun oldukça dayanıklı ve sorunsuz olup buna rağmen yakıt sarfiyatına karşı olumsuz olması,

ağır alaşım sert supaplar, mekanik tel kumandalı gaz kelebeği, demir emme manifoltu, benzer görevleri yapmak için konulmuş haddinden fazla tahrik kayışı, az sayıda emisyon kontrol sistemi ekipmanı, geleneksel bakır bujiler, 2000 li yıllardan kalma eski nesil ateşleme bobini, yüksek tahrikle çalışan klima sistemi, az yakan muadillerinden daha uzun vites oranları, vasat aerodinami,

eğer ki getz in heryeri clio gibi sevimsiz plastik olsa, 1100-1200kg değilde 1000kg olsa biraz daha az yakar

supapları opel gibi magnezyum olsa magnezyum hafiftir triger sisteminin supapları açıp kapaması hızlı ve kolay olur azıcık da buradan az yakar, lpg yi görünce de eriyiverir:D

emme manifoltu birçok diğer modelin ki gibi plastik olsa motorun sıcağından etkilenmez daha soğuk hava çeker püskürtülen yakıt demire yapışmaz çoğu silindire gider ve az yakar. Tabi bu plastik manifoltlar da demir kadar uzun ömürlü değil.

mekanik spiral telli gaz kelebeği yerine pejo 206 larda olduğu gibi elektrik motorlu flyby wire ve sıkça arıza veren gaz kelebeği açma kapama sistemi olsa kullanıcının gaz pedalı üzerinde yaptığı hataları azaltır belki yine az yakabilir. Geçenlerde 2 yaşında octavia gaz kelebek motoru bozulup yolda kaldı çekiciyle gitti :) işyerinden arkadaşın

bakır buji yerine iridyum buji altyapısı olsa ve yeni nesil otomobillerdeki gibi her buji kafasına birer bobin olsa daha iyi yanma oluşturup yine az yakabilir.

getz teki ve milenyum accent teki klimayı retarder fren yerine kullanabiliyorsunuz, açıkken -10hp kaybınız oluyor bu çok fazla rampa yukarı hararet yapabilir o zaman kapatın der kılavuz. bazı yeni modellerdeki gibi getz in kliması elektrik motoru tahrikli değil, kayışı ise her daim kompresöre bağlı kompresör devre dışı klima kapalı bile olsa boştaki kasnak 2-3hp güç çekiyor.

hidrolik direksiyon, su pompası-krank mili-alternatör, klima ve triger kayışı toplamda 4 adet kayış var, halbuki iki tane yetebilirdi.

İkinci vitesle full devir 90km hız yapmasa da olurdu reno lar gibi 60 yapsa az yakabilirdi. Getz ile azcık hızlanacağız diye çok basıyoruz:) bu konuda volkswagen bir istisna

eksoz gazı sıcaklığıymış katalitik tıkanmasıymış neyse işte birçok avrupa modeli gibi en ufak sıkıntıda arıza ışığı da yakmaz çünki çoğu problemi problemden saymaz ve sürücüyü trollemez:)

getz demek ucuza sağlam sorunsuz arabanın en güzel örneği demektir ama yakar biraz:) sahip olduğu özellikler onu taş devri arabası yapmaz aksine tamirci ve yedek parça kıtlığı olan üçüncü dünya ülkelerinin en sevdiği makinalar bunlar, yağ filtre değiştir bin, yağ filtre değiştir bin

zamanında ucuz ve sorunsuz ünvanı lada samara içinde geçerli idi. reno 12 nin kaputu açınca bunu yapan mühendis kör oldu diyip lada samara yı görünce oldukça sade ve basit yapıda olması dikkat çekerdi.

Son düzenleme: 20 Mayıs 2019
    natgho, MAERKEK, umutd07 ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  19. fume

fume Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    667
    Ad Soyad:
    Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Öyle detaylı, net ve güzel anlatmışsınız ki aracımı bir kez daha sevdim. Teşekkür ederim. Aynı duyguyu Hyundai'lerde 20 yıl+ iş tecrübesi olan isim sahibi bir usta aracım için "Sakarya'da benim gördüğüm temiz birkaç Getz'den biri" dediğinde hissetmiştim.

MAERKEK, Asel Kaan Efe ve erenuzel41 bunu beğendi.
  20. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Komple yağ değişimi yapmalısın. Aracı yeni almıştın galiba. Böylece aklında herhangi bir soru işareti de kalmaz. Ayrıca araç bakımımında 20-30 TL'lık küçük hesaplardan kaçınmalısın. 20-30 TL kar edeyim derken büyük sorunlarla karşılaşmayasın sonra.

Bu Sayfayı Paylaş