LPG KABLO

getz ateşleme soronu

'Motor & Yakıt & Emisyon Sistemleri Sorunları Ve Çö' forumunda cem zonguldak tarafından 15 Ekim 2013 tarihinde açılan konu

1. cem zonguldak

cem zonguldak Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    2009 model 1,4 benzinli getz kullanıcısıyım.1 yıl önce lpg taktırdım. son zamanlarda yakıt sarfiyatında artış ile birlikte hafif bir güç kaybı başladı. sırasıyla lpg ayarları servis kontrolü derken ateşleme sisteminde bir sıkıntı olduğunu düşünmeye başladık.forumlarda buji kabloları özelliğini yitirdiyse karanlık bir ortamda kıvılcım sıçraması kontrolü yapıldığını okudum. yazıldığı gibi benim aracımda şimşek çakarcasına bir görüntü vardı.buji kablolarını orjinali ile değiştirdim.fakat ateşleme bobinlerinden metal kısımlara doğru ve iki bobin kendi aralarında kıvılcım tarzı bir aydınlanma devam etmekte. bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım talep ediyor herkesin bayamını kutluyorum

2. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,280
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Konu ilgili bölüme taşınmıştır.

Ateşleme sisteminizde bir arıza olsa aracınız arıza lambası yakar yada arıza kaydı alırdı. Çekişin düştüğünden eminseniz yetkili serviste sensör testlerini yaptırabilirsiniz.

3. cem zonguldak

Alınan Beğeniler:
    0
    sayın yöneticim bu yazdıklarımdan sonra 4 kez yetkili servise gittim. 2 kez zonguldak ereğli 2 kez düzce. fakat bir teşhis koyamadılar. benim ısrarlarım sonucunda buji kabloları,ateşleme bobini ve bujiler değişti. gaz ayarları kontrol edildi.son olarak buji değişiminden sonra bobinlerdeki kıvılcım atlaması bir miktar azaldı.düzce servisine arızanın devam ettiğini bildirdim. ilk önce taktıkları bobini kontrol etmeleri gerektiğini söylediler.sonrasında arızalı ise yeni parça sipariş edeceklermiş. ilginize teşekkürler. bu arada araç rölantide çok az bir titreme yapıyor ve ani hızlanmalarda ara sıra kesiklik yapıyor

4. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,280
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Akü kutup başını akşamdan sökün, sabah taktıp çalıştırdığınızda herşey yolundaysa gaz ayarınız kötü demektir. Yine sorun devam ediyorsa manifolt bi yerden hava alıyor olabilir. Forumda bununla ilgili yazılarım mevcut, hava alırsa hatalı ateşleme arızası bile verebiliyor ecu.

cem zonguldak bunu beğendi.
  5. Çağlar Baykan

Çağlar Baykan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    70
    Ad Soyad:
    Çağlar
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    yeni konu açmak istemedim bende bir türlü çare bulamıyorum hazır serdar abide konuyla ilgilenirken. benim sorunum lpg de 2.000 devir altında örneğin 1500 devirde 2.vitesle ilerlerken gaza basıp hızlanmaya calıstıgımda 2 veya 3 kere tekleme yapıp ancak teklemelerden sonra hızlanıyor ve 2.000 devirden sonra kesinlikle hızlanma denemelerimde yapmıyor. bujileri ve kablolarını değiştirdiğim zaman durum ortadan kalkıyor fakat 3.000_5.000 km sonra tekrar baslıyor aynı durum lütfen yardımcı olun burdaki kac ustaya götürdüysem sonuc alamadım. bitanesi lpg enjektörlerin katkılı kullanmaktan tıkanmıstır dio bitanesi bobin bozuk dio işin içinden cıkamıyorum yardımlarınızı bekliyorum... her 5.000 de buji veya kablo değiştirmekten lpg de yapıcagım kar ı bujilere verir oldum...

6. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,280
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Gaz ayarı zenginde ise kesik kesik devirlenir.

7. Çağlar Baykan

Çağlar Baykan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    70
    Ad Soyad:
    Çağlar
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    serdar abi gecen gün gaz ayarına götürdüm ayarın cok güzel dedi birde tek tek enjektörler çalışıyormu diye test yaptı oda cok güzel dedi bulamıyoruz sebebini. yalnız durum sadece 2.000 devire kadar hızlanmalarda kalkısta falan yok sadece 1500 devir aralığında giderken hızlanmaya kalktığımda oluyor sadece.

8. cem zonguldak

Alınan Beğeniler:
    0
    aracı birkaç gündür benzinde kullanıyorum.ufak tefek kesiklikleri görmezsek şu an sadece bobinde oluşan kıvılcımlar var.bugün hyundai müşteri hizmetleri ile görüştüm.düzce servis ilede görüştüm. aracı birkaç gün bırakmamı istediler. sonuç alabilirsem burada paylaşacağım.benim aracımda yaşadıklarımdan yola çıkınca lpg nin tutuşma direncinden dolayı elektrik sistemine bir yük bindirdiğini düşünmekteyim.çünkü ilk önceleri kablolarda ve bobinde ateşleme kaçakları varken şimdi sadece bobinde kaldı.sanırım lpg bujileri konusunu iyice incelemek lazım

9. mt_44

mt_44 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    237
    Ad Soyad:
    mehmet
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Getz 1.4 orjinal buji kablosu alacam ancak orjinali nasıl anlaşılır kutunun değilde kablonun üstünde ne yazması gerekiyor yardımlarınızı bekliyorum

10. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    @getzgo arkadaşımızın eklentisidir resmi paylaşıyorum Mehmet abi, sadece yetkili servisten yedek parça bölümüne giderek perakende almak istediğinde vereceklerdir sadece oradan bulabilirsin, dışarıda satılan ne varsa yan sanayidir bunun dışında.

konusu da şu linkte
    https://www.hyundaiclubtr.com/konu/getz-1-3-roelantide-atesleme-ve-elektronik-sorunu.29342/

mt_44 bunu beğendi.
  11. mt_44

mt_44 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    237
    Ad Soyad:
    mehmet
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Eren beye cevap için teşekkürler... Ancak piyasa sahtekar dolu servise bile güven olmuyor kutusu orjinal ancak kablo orjinalmı nasıl anlayacağız kablo üstünde herhangi bir işaret amblem falan varmıdır? örneğin şu anda üstünde olan kablolar orjinal diye biliyorum ve üstünde BOUGİCORD yazıyor

12. evrenic

evrenic Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Evren
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Cem bey getz 2005 1,3 gls aracımda aynı dertden muzdaribim, çözebildinizmi?

13. __10ur__

__10ur__ Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Onur TÜRKMEN
    Yaşadığınız Şehir:
    80-OSMANİYE
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Öncelikle merhaba Çağlar bey benim sorun sizinki ile birebir aynisiydi.. Atiker marka lpg kiti mevcut aracimda Osmaniyede yasiyorum cok iyi isin ehli ustam lpg regulatorun (mikser) degismesi ardinda buji kabolari ve bobinin degismesi gerekli dedi.. Bende dediklerini yaptim lpg ayarini yaptirdim. araba zimba gibi oldu.. Tut tutabilirsen o derece fakat bu gece itibariyle muhtemelen bobin yan sanayiy heralde sorun verde tekleme ariza isigi yanim sonuyor...yarin bobinin 2. Gunu idi gidip degisimi yaptiracam.. Ama sorun bu parcalarda kesin.

Lpg regulatoru :150 TL
    Bujiler : 30TL
    Buji kablolari :74 TL
    Bobin: 100 TL

Fiyat cikti..

14. evrenic

evrenic Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Evren
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Selamlar

Çağlar beyin problemini bende 1.3 getz imde yaşıyorum.
    Onur beyin problemi çözme yöntemi güzel ancak herşey değişince tabiki problemde düzelmiş oluyor.
    acaba bu problem şundandır değiştirdik düzeldi diyebilecek biri varmıdır?

15. __10ur__

__10ur__ Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Onur TÜRKMEN
    Yaşadığınız Şehir:
    80-OSMANİYE
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Evrenic bey merhaba, atesleme bobini, buji ve buji kablolari kesin cozum ..

Hyundai'nin 1.3 tüplü helikopterinden gönderildi..

16. evrenic

evrenic Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Evren
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Buji değişti bir iki depo boşalttım tekrar başladı, ozaman bobinden devam edeyim en kötü kabloda buluşurlar :)

Teşekkürler tavsiye için sonucu yazarım.

17. mt_44

mt_44 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    237
    Ad Soyad:
    mehmet
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Arkadaşlar videodaki getz 1.3 aracımın egzoz sesi normalmidir değil ise neye işarettir (Ateşleme bobini olabileciğini söylemişlerdi) teşekkürler...

18. mt_44

mt_44 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    237
    Ad Soyad:
    mehmet
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Bobin arızası sadece ateşlemeyi kesince mi anlaşılır Veya arıza lambası yakıncamı.? Demek istediğim zayıflaması da söz konusu mu? Yani arızalı olduğu halde de motor çalışır mı
    Yani yarım gazı yakar ama tam gazı yakamaz gibi bir zayıflık söz konusu olamazmı.

19. Alperen5353

Alperen5353 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Alper tonyalı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Hocam ayni sorun bendede var nasil sonuc aldin kafayi yemek uzereyim

20. Mamixx69

Mamixx69 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Vatan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Arkadaşlar buna benzer sorunları yaşadım allaha şükür sorun kalktı önceleri motor soğukken çalıştırdığımda tekleme yapıyordu ısındığında bişey yokmuş gibi devam sonraları arada sirkeleme yapmaya başladı ilk buji ve buji kabloları değişdi sorun kalktı 2 gün sonra aynı oldu LPG ayarlandı 3 gün sonra gene aynı kafayı yicem ateşleme bobininide değiştirdim zımba gibi oldu ve 3 aydır sıkıntı yok

Bu Sayfayı Paylaş