LPG KABLO

Getz 1.5 Crdi 2007 Tekleme Sorunu

'Getz Forum - Club' forumunda Osmanalbag tarafından 26 Mayıs 2017 tarihinde açılan konu

Tags:
  1. Osmanalbag

Osmanalbag Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Osman Albağ
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Merhaba,

Forumu bir suredir takip ediyordum ancak simdi bir sorunum var ve çözemiyoruz. Forumda cok degerli gozlemler, tespitler ve yonlendirmeler gordum. Umarım bana da yardimci olabilirsiniz.

Aracim 1.5 crdi 2007 model. 195000'de onceki sahibi de arkadaşim ve aracin 5 yillik gecmisini biliyoruz.

Arac cok guzel memnunum, genellikle uzun yol yapiyorum. Egr arizasi mevcut ara ara çekişten dusuyor, cani istedigi zaman lamba yakıyor sonra sonuyor egr yüzünden ancak dert etmiyorum. Biniyorum 160'i da goruyorum egr sikinti cikarinca 80 ile gidiyorum. Yozgat, Kirsehir, Nevsehir ve Konya'ya gittim bir kac kez herhangi bir sorunum yok. Ta ki dun Mersin'e gidene kadar.

Mersin otoban giselerinden cikarken arac teklemeye basladi. 3. Vites alt devirlerde sanki 1 piston vuruyor motorun ritminde 4 silindirden biri sikintili ses cikarmaya başladı.

Bu sekilde 3. viteste dusuk devirde Mersin merkeze kadar vardim. Simsek oto diye bilmedigim bir yere girdim sagolsun hic dokunmadan direkt pompaciya gidip enjektorlere baktirmamizi soyledi.

Pompaciya gittik enjektörler temiz cikti. Bir tanidik vasitasi ile bir usta bulduk motorun inmesi gerek dedi. Bu sekilde Aksaray'a donsem sorun olur mu dedim yag ve hararete dikkat et, yavas git bi sey olmaz dedi.

Eski sahibi arkadasim ayni olayin kendisi de 1 yil once yine Mersin'de yasadigini soyledi. Ben inanmak istedim ancak bu siddette bir vuruntunun kesinlikle yatak sarmasi, piston kirilmasi vb bir sey olabilecegini dusundum. Arabayi dinlendirmemi istedi arkadasim.

Arabayi 5 saat dinlendirdim calistirdigimda her sey ayniydi. Yavas yavas yola ciktim 10 km sonra 3 vites yemedi, 2 vites ile 1-2 km gittim 2. Vites de yemedi. Cektim kenara aradim tanidik cekiciyi araci Aksaray'a cektik. Ertesi gun saat 3'te cekici arkadasim aracin yagina bakmis yagda eksik yokmus. Denemek icin araci calistirmis sesi duyamamis, yola cikmis yavas yavas bir sey yok. 2. Viteste pati cekmis, 160 basmis bir sey yok.

Aracin eski sahibi hakli cikti ona da mahcup oldum. Tek yapman gereken gece bekleyip ertesi gun yola cikmakti dedi.

Her neyse benim sorunum simdi ne yapacagim? Ben aracimla denizi olan illere gidemeyecek miyim? Her usta farklı bir sey diyor.

Simdi siz degerli ustalarimdan gorus yardim ve yonlendirmelerinizi rica ediyorum.

Saygilar

2. Osmanalbag

Osmanalbag Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Osman Albağ
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    Yazmayi atlamisim, yogun beyaz duman da vardi tekleme esnasinda ancak o da kayboldu.

3. muyar

muyar Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    44
    Ad Soyad:
    Mustafa Uyar
    Yaşadığınız Şehir:
    3-AFYONKARAHİSAR
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 CRDİ (2014-2020)
    su seviyesine baktınız mı hiç? Beyaz duman deyince ilk aklıma gelen silindir içerisine su girebileceği.

4. Osmanalbag

Osmanalbag Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Osman Albağ
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    Aracin su seviyesi tam, eksilme yoktu. Ozellikle Mersin'de yani nemli havada(ya da arac pozanti yokusunu gordukten sonra bu da sorun olabilir) bir yil ara ile 2 kez sorun ortaya cikti ve kendi kendine 1 gun sonra karasal iklim de duzeldi.

Su girmis olsa kendi kendine nasil cikacak? Su yerine nem motora ulasabilir mi acaba?

5. muyar

muyar Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    44
    Ad Soyad:
    Mustafa Uyar
    Yaşadığınız Şehir:
    3-AFYONKARAHİSAR
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 CRDİ (2014-2020)
    aracın yakıt tüketiminde bir değişiklik var mı? Bir de aracın motoruna nem girmez diyebilirim. Çünkü silindir kapak contası etrafında su kanalları var. Oralardan su giriyor yanma odasına ve beyaz buhar halinde egzozdan atılıyor. Nem gireceğini sanmıyorum. Yağ seviyeniz nasıl? Hatta bilgisayarda yağ basıncı görürseniz çok iyi olur. Acaba bir yerlerde yağlama yapılmadığı için mi ses duydunuz yoksa?

6. Osmanalbag

Osmanalbag Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Osman Albağ
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    Merhaba,

Araca yaklasik 1000 km once bakim yaptirdim, mazot filtresi dahil değişti. Ayrıca yagi yarim litre fazla cikti, servis fazla yagin sorun olmayacağını soyledi.

Yakit konusu ise arac uzun yolda 5.5-6 lt'yi goruyor. Sehir ici 7-8 lt yakiyor.

Bu arada sorunumu servise anlattim, ilginç dediler, arabayi 1 gun birakmami arastiracaklarini söylediler. Araci sabah verdim, aksam üstü arayip çağırdilar.

Aracin motor mekanik olarak herhangi bir sorunu olmadığını bu nedenle elektriksel bir sorun olabileceğini soylediler. Tum kablolarda olcum yapilmis, yirtik kisimlar bantlanmis ve oksijen sensorunde hata oldugu soylendi.

Orijinali 1200 TL imis, dışarıda bosch markasını 200 TL civarına bulabilecegimi soylediler.

Vakit ayirip hala yaptirmadim, tabi bu arada Ankara'ya saga sola derken 700 km yapmisim, motorda ses seda sorun yok!

Simdi bu parcayi alip deneyecegim umarim sorun bundandir, karasal iklimden cikmaya çekiniyorum.

Donus icin teşekkürler, parcayi degistikten sonra buradan yazarim son durumu.

7. i_ipek

i_ipek Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,207
    Ad Soyad:
    Ibrahim Ipek
    Yaşadığınız Şehir:
    -Türkiyede Yaşamıyorum
    Araç Modeli:
    Getz 1.6 (2003-2011)
    Benim tahminim silindir kapak contasi

8. Osmanalbag

Osmanalbag Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Osman Albağ
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    Sayin İpek, simdi arastirdim ve hakli olma ihtimaliniz var. Motor blogunun ust kisminda ve sol tarafinda bir miktar yag izi var, ben yag fazla oldugundan boyle oldugunu sandim.

Baska bir ustaya ozellikle bunu belirtecegim. Sonucu buradan paylasacagim.

Teşekkürler

9. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,271
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    daha önce motor yapılmış ise kapak contasından yapıyor olabilir. zamanla sorun çıkarıp dinlendiğinde sorunun kaybolması kapakla alakalı olabilir, doğru sıkılmadıysa yolda ısıyla farklı forma geçer kapak.

10. EmreFirat

EmreFirat Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,085
    Ad Soyad:
    Emre Fırat BİLİCİ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    aracı ilk aldığımda ara sıra banada oluyordu , bazen öyle bir gaz yiyor ki 1.500 devirde 3. viteste gaza tam çöktüğümde araç kopup gidiyordu yokuş yukarı bile , bazen öyle bir oluyor ki devri yükseltsem bile araç hızlanmıyor gaz pedalı bomboş kalıyordu. Arka koltuğun altında ustamla depo şamandırasını söktük , filtresi tıkanmıştı tortudan araç 205 bindeydi , hava ile temizledik taktık, mazot pompası değiştik ve araç o günden sonra hiç gaz yememe ve yığılma yapmadı masrafımız sadece mazot filtresi işçilikle beraber 40 lira tuttu

bekobey bunu beğendi.
  11. Osmanalbag

Osmanalbag Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Osman Albağ
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    Emre Bey ilk firsatta deneyecegim bahsettiginiz islemi.

Sayin Msc, guvendigim baska bir usta ile gorustum, silindir kapak contasında sorun olamayacigini soyledi ve bildigi bir oto elektrikciye yonlendirdi. Bu arada cevremde bir kac kisi daha sizin gibi silindir kapak contasında sorun olabileceğini söyledi ancak sorunu anlattigim servis dahil hic bir usta contada sikinti olamayacigini söylüyor.

Elektrikçiye gittim, anlattim, o da cok ilginç bir sorun dedi, sadece bilgisayara baglayip bakabilirim dedi. Bilgisayarda egr ve oksijen sensorunde hata oldugunu soyledi.

Egr iptali yapabileceğini belki iliskili olabileceğini soyledi. (500 TL) anlastik egr yüzünden cekisten dusme zaten uzun yolda sorundu benim icin. Beyni soktu tam yazilim atacakken orjinal getz yazilimi ile karsilastirmis ve bana yazilimin cok degisik oldugunu, bozulmus olabileceğini soyledi. Egr iptal etmek yetine yazılımı orjinali ile yenileyim dedi bunun icin de 300 TL istedi, eger sorun düzelmez ise yine 200 daha verip egr iptalini daha sonra da yapabilecegimizi soyledi.

Ona da Eyvallah dedik, 200 lira da para sonucta. Yazilimi yeniledi kontagi actik ve tekleme, beyaz duman, ve cok kotu yag gibi degisik bir koku cikmaya basladi.

Mersin'dekinin aynisi yazilim ile geri geldi, üstelik yan dukkandan bir motor ustasi hararet var bu aracta piston kirik da olabilir ya da enjeksiyon sikintisi var dedi :)

Elektrikci eski yazilimi yukledi kontagi tekrar actik ve sessiz, sorunsuz eski motor yine geri dondu. Bu sefer egr'yi aractaki yazılım uzerinden iptal edelim dedik bu sekilde islem yaptık.

Motor sesinde calismasinda sorun yok duman da yok, araci 100 km denedim hic çekişten düşme yasamadim ama duz yolda 165 ustu hizi da goremedim. Ben Egr nedeniyle 170 ustu hizlara cikamadigimi dusunuyordum( yanlış anlasilmasin hizli gitmek icin değil, motorda sorun var mi yok mu sinamak icin)

Simsi bu durumda ben sorunun yazilimsal oldugunu dusunuyorum hatta daha önce araca tuning yapılmış olabilir.

Simdi Mersin'e gitsem kalir miyim şüpheliyim ve en kötüsü kalsam hic bir usta bana inanmayacak ve motorda sıkıntı olduğunu düşünüecek.

Bilmiyorum ne yapacağım.

Cok uzun olmuş ama benim gibi baska birisi olursa en azindan onun da buradan bilgi almasini saglamis olmak icin detayli yazdim.

Teşekkürler

12. Osmanalbag

Osmanalbag Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Osman Albağ
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    Herkese Merhaba,

Ilginc bir sorun oldugu ve cozumu kismen de olsa buldugum icin buradan paylasmak istedim. Olur da birinin basina gelirse buradan faydalansin.

Sorunum o kadar komik ki Aksaray'dan Mersin Tasobasi'na girince arac teklemeye, beyaz duman atmaya, cig mazot kokmaya basliyor, 3-5 dakika sonra bildiginiz piston kirilmis gibi vuruntu sesleri cikiyor, arac sallaniyordu. Geri donup 10 km yol katedip nemsiz havaya ulastigim zaman duzeliyordu. Yalniz bir seyi farkettim, sorun yalnizca 2200 devire kadar oluyormus. Bunu daha evvel farketse idim hic yolda kalmazdim. 2200 devirden sonra arac birden gaz yiyip cok iyi devir aliyordu.

Hic bir usta sorunumu cozemedi, aksine hepsi enjektorleri sokmeye calisti, kimse bana inanmadi. Tartistigim ustalar bile oldu. Kime gitsem herkes enjektorleri sokmeye calisiyordu. Mersin ve Adana sanayideki pompaci ustalara selam ederim :)

Yalnizca Adana Hyundai Yetkili servisinden bir teknisyen abimiz (ki o da bana inanmadi, Aksaray Hyundai servisini arayip konusuktan sonra bir de bosta gaz verirken 2200 devirden sonra motorun duzeldigini gorunce inandi) kesinlikle hava akis metre ya da oksijen sensoru sorunu olabilecegini soyledi. Elinde iki parcanin da olmadigini, bosa para harcamamami ve ayni model bir arac bulup denememi tavsiye etti.

Bu sekilde kurak iklimlerde araci yine sorunsuz kullandim ta ki Mugla'ya gitmem gerekene kadar. Mugla'ya gittim, Denizli'de sorun yine basladi, durmasam hic bir sikinti yok ancak durup araci kaldirmam Denizli trafiginde cok sikinti yaratti. Denizli'yi cikip Camlik'a cikinca nemin azalmasi nedeniyle sorun yine duzeldi, Mugla'ya yaklasinca yine tekleme basladi.

Mugla'ya vardigimda ne olacaksa olsun dedim kaputu actim hava akis metrenin fisini cektim. Motor stop etmedi, yalniz sanki tekleme azaldi. Gaz verdim sorun cozulmus :D beyaz duman hafifce kalmis ama cekis, vuruntu, sallanma olayi bitmisti :D

Bu sekilde Mugla ve ilcelerinde 1000 km yol yaptim. Toplam Mugla gezimde de gidis donus dahil 3000 km bu sekilde yol yaptim. Nemli yerlerde kabloyu cekiyor, nemsiz yerlerde kabloyu geri takiyordum. Yalniz bu durumda kablo takili olmadigi zamanlar arac 3000 devire gelince gaz kesiyor ve bir miktar fazla yakiyordu. (ortalama 30 kurus yakti, normalde sehirlerarasi 20 kurus civari yakiyor)

Kisaca bu sekilde bir sorunu olan varsa aklinda bulunsun hava akis metre kablosunu bir cekip denesinler.

Burada yardimci olmaya calisan herkese de tesekkur ederim.

Bu Sayfayı Paylaş