LPG KABLO

Geri Görüş Kamerası Stabil Çalışmama Sorunu

'Görüntü & Multimedia Sistemleri' forumunda santafe2004 tarafından 6 Kasım 2017 tarihinde açılan konu

1. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Dostlar Aracımda roadstar 8100 n double ekran var Herşeyi sağlam çalışıyor.Hyundai serviste 3,5 ay kadar önce arkaya orjinal park sensörü taktırdık tamponu komple çıkarmışlar o günden beri 5 kez aynı sorundan dolayı servise götürmekten usandım aracı r ye aldığımda kamera 3 gün gösteriyor ondan sonra çalışmıyor görüntü gelmiyor servis kendi hataları olduğundan dolayı 2 defa sıfır kamera taktı değiştirdi sorun çözülüyor aracı alıp geliyoruz iki üç gün sonra aynı olay yeniden tekrarlanıyor sizce neden olabilir tavsiyeniz nedir.

lifte kaldırılıp defalarca kontrol edildi bir ihtimale karşı soketleride yenilediklerini söylediler.araç yanına bizi almadıkları için ne yaptıklarınıda göremiyoruz.tesisat ve kablolar sağlam diyorlar sıfır kamera takıyorlar yine sorun aynı .4 gün oldu servise götüreli bugün yine tekrarladı sadece elektrikten anlayan teknisyen geldi baktı düzeltti sonuç bir kaç güne nafile sensör taktırdığıma pişman oldum

2. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    elektrikten anlayanlar yardım please :)

3. deza

deza Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,632
    Ad Soyad:
    Cuma B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Merhaba

Bazı cihazlarda kamera beslemesini teypten götürüyorlar ve bu şekilde saçma arızalar çıkabiliyor.

Ben en son focusa takmıştım , teypteki çıkıştan enerjisini verince bikaç gün sonra sapıttı. Bazen çalışıyordu bazen hiç çalışmıyordu. Multimetre ile DC voltajı ölçünce düşük olduğunu farkettim. Sonra teyp ile enerjsi ilişkisini kestim , klasik yöntem olan geri vites lambasının soketinden enerjisini verdim. Galiba 2 ay filan oldu daha sorun yok (Aslında röle kullanıp da yalabilirdim ama çok uğraşmak istemedik , ondan böyle hızlı bir çözüme gittik)

Servis bu çözümü kabul eder mi bilmem ama , isterseniz teklif edebilirsiniz.

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme: 6 Kasım 2017
    Halil ve santafe2004 bunu beğendi.
  4. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,778
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    teypten enerji verilmesini ilk kez duydum. normal bağlantı şekli geri vites lambası hattıdır. aracı geri vitese takınca kameraya da elektrik gider ve çalışır. yoksa diğer türlü kamera sürekli çalışır vaziyette olur.
    bence sizin bağlantıda bir hata var. servis kamerayı bozulduğu için mi değiştiriyor? kameranın kablolarına ulaşabiliyorsanız arka kısımdaki kablolardan direk enerji verip kameranın çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. kamera da ya da teypte sorun yoksa geriye tek seçenek kablolama kalıyor.

santafe2004 bunu beğendi.
  5. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    teypten enerji verilmesi arızaya sebep olabilir.

6. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Bir görüşeyim servisle

7. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    bende bağlantılarda bir hata olduğunu düşünüyorum artık bu konuda bilgi sahibi değilim .kamerayı acaba kameradamı sıkıntı oldu tamponu söküp takarkenmi hasar aldı diye söküp sıfırını taktılar çözünürlükte görüntüde hiç sıkıntı yok .hatta ustalardan biri tampondamı arkadamı bir yerde köpük gibi bir şeyler varmış onamı temas ediyor diye düşünüyorum filan demişti en son o konuşma üzerine bir daha gitti lifte alındı bakıldı yapıldı herşey normal bir süre sonra yine aynı durum.hatta bir ara renkli klavuz çizgilerde kaybolmuştu sonraki gidişimde söyledim onuda düzelttiler

8. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    halil bey biz bekleme bölümünde beklediğimiz için göremiyoruz malesef adamlara bir şeyde diyemiyoruz .sıkıntı olursa yine getirin diyorlar da sürekli gitmekten yoruldum canım sıkıldı artık sanayide baktırayım diyorum bu sefer servis başkası müdahale etmiş bizden iş çıktı filan denir diye sanayiyede gitmiyorum.en sonki sefer bakan yapan usta hyundai de derece almış dünya 3.sü seçilmiş alanında söylediklerine göre iyi usta o anlar dediler baktı soketleride değiştim dedi ama sonuç yine aynı malesef

9. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    bu kablo hattı önden arkayamı gidiyordur yoksa arkada bagaj civarınla tampon arasındamıdır.nerden geçiyor acaba...ön koltukların ikisininde altında bir dünya kablo ve soket var açıkta duruyor eğilip bakınca .detaylı temizlik yapıldığındamı döşeme üstünde bıraktılar acaba anlamadım gitti bir sorun olmasın diye dokunmadm hiç

10. deza

deza Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,632
    Ad Soyad:
    Cuma B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Ufak bir not arkadaşlar:

Açıkçası biz hep sonradan nasıl takarız düşüncesi ile olaya baktığımız için bize garip geliyor teypten enerjisini alması.
    Ben de ilk mevcut tesisatı incelerken şaşırmıştım. Adamlardaki mantık şu : Double din teyp üzerinde kamera simgesine dokununca araç geri viteste olmamasına rağmen açabiliyor kamerayı. Yani canım sıkıldı kamerayı açasım geldi ve açtım:)
    Ayrıca geri vitese takınca da teyp bunu anlayıp kamerayı açabiliyor.
    Eğer geri vites soketinde olsaydı uç bunu yapamazdı. Zaten sistem olarak düşününce teyp ile bütünleşik bir parça olduğundan datası ve enerjisi kendi kaynağından gelmesi daha doğru, başka bir linye hattından paralel enerji almak alternatif yöntem oluyor.
    Fabrika çıkışı dokunmatik ekran ve geri görüş kamerasi olan bir arabayı söküp incelemedim ama stop grubundaki soketten enerji alacaklarını zannetmiyorum ben.
    Yukarda sorulduğu için naçizane fikrimi yazmak istedim.

Umarım sorununuz kolay bir şekilde çözülür.

https://www.hyundaiclubtr.com/konu/buguen-araciniza-ne-yaptiniz.20723/page-978#post-710329

11. deza

deza Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,632
    Ad Soyad:
    Cuma B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Kablolar teybin içinden torpidoya yürür , oradan cam kenarındaki kablo yürüme yolundan tavana da çıkıp yürüyebilir veya kapı altından yürüyüp de bagaja gidebilir.
    Daha önce bizim accent blue'ya park sensoru takmıştım. Linki aşağıda oradan inceleyebilirsiniz. Yürüme yolu benzer.

https://www.hyundaiclubtr.com/konu/accent-blue-park-sensoerue-montaji-resimli-anlatim.38276/

12. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    öncelikle alakanız için teşekkür ederim şimdi ekranda vites r ye almadan normal konumda iken kamera butonuna bastığım zaman boş bir ekran ve köşede sadece cam yazmakta görüntü yok .....normalde çalışır vaziyette iken vites r ye alınınca direk kamera devreye giriyordu ve arka taraf görünüyordu .yani normalde ekranda kamerayı göstermiyor bu durumda sanırım enerjiyi geri vitesten lambasındanmı alıyor

13. deza

deza Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,632
    Ad Soyad:
    Cuma B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Aynen öyle. Olayı çözdünüz siz.

14. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    bir usta bunu nasıl çözemez nasıl anlamaz şaşırıyorum ne gerekiyorsa görmeli rölemi takılcak yada başka parçamı .yada doğru montaj yoksa doğru bağlantı olup olmadığını nasıl göremez

15. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    o halde bağlantı yanlış değil geri vitese doğru bağlantı varsa sorun bambaşka bir kaynaklı gelde çık işin içinden :)

16. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Accent Blue Park Sensörü Montajı (resimli Anlatım) başlıklı konudaki görseller yarım açılıyor göremedim malesef

17. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    santa fe'de tavandan kablo gitmiyor, diğer araçlarda olduğu gibi kapı eşiklerinin altından gidiyor.

yukarıda sorulmuş ama tam belli olmadı galiba: kamera bozulduğu için mi değiştiriliyor?

belki kamera çok dandik,

kamera sürekli düşük ya da yüksek voltajda çalışması durumunda bozulabilir. bunun dışında bozuluyorsa kamera kötü olduğu içindir. başka marka kamera alıp birkaç gün deneseniz,

18. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    halil bey kamerada ve multimedia sistemde hiç problem yoktu serviste sensör takıldı o günden beri bu sıkıntı sürüyor .kamerayı kamerada bir problem olabileceğini düşünerek değiştiler sıfır kamera taktılar daha sonra 3-4-ve 5 .kez aynı sorun tekrarladığında 4.sefer servise gidişte tekrardan başka bir kamera taktılar sorun kamerada veya cihazdada değilmiş onlarda işin içinden çıkamıyor tekrar olursa gelin sıkmayın canınızı hallederiz diyorlar gidiyoruz yapılıyor bir kaç gün sorunsuz çalışıyor sonra yine sıkıntı başa dönüyor

19. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    ayrıca kamera bahsettiğiniz gibi bozulmuş olsa düzelttiklerinde çalışmaması gerekir hiç görüntü vermemesi gerekir diye düşündüm takılan kameralar eskisinden daha iyi bariz belli oluyor görüntüden .adamlarda iyi niyetli o kadar işin arasında zarar verip sıkıntı yaaşamak istemezler sanırım ama bilmiyorum bir zaman sonra satacağım içinde yeni bir double sistem almak istemiyorum

20. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    arıza kontrolünde aşama aşama gitmek lazım ama servis nasıl çözüyor tam bilemiyoruz.
    mesela hiçbir şeye dokunmadan sadece kamerayı değiştirince düzeliyorsa durum başka olur.
    ama kabloları biraz karıştırınca düzeliyorsa neden düzeldiğini de anlayamayız.

Bu Sayfayı Paylaş