LPG KABLO

Genleşme Kabı

'Teknik Sorunlar ve Çözümleri' forumunda Omer89 tarafından 9 Kasım 2019 tarihinde açılan konu

1. Omer89

Omer89 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Ad Soyad:
    Ömer can
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Accent Milenyum 1.3 (2000-2003) LC
    Geçen gün aracimdan su damliyor. Her neyse gittim sanayiye hortum çürümüş sızma yapmış 1 lt antifiriz akmış.
    Yalnız ilginç olan şu ki; yedek depodan zerre kadar su almıyor radyatör. Aynı çizgide duruyor yedek depoda ki su.
    Bu neden oluyor? Uzun yola falan gitsem belki başıma iş açacaktı.

Birde şunu söyleyim. Aracı mi 2 saat kullaniyorum kaputu açıyorum yedek su kabına bakıyorum buz gibi. Arkadaşlar bana nasıl acıyorsun kapağı diyorlar. Yüzüne sıcak su gelir vesaire diyorlar. Ama su isinmiyor bile.
    Bir yerde sorun mu var?

adnankaya bunu beğendi.
  2. selo006

selo006 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    29
    Ad Soyad:
    selim yılmaz
    Yaşadığınız Şehir:
    73-ŞIRNAK
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.6 (2003-2005) LC
    arkadaşım arabanın modelini bilmiyorum ama, benim admirem var ondada yedek sy deposundan su almıyor. Yetkili servise bu olayı sordum, radyatör yedek su deposundan su almaz dedi sadece fazla suyu depluyormuş. Çok saçma geldi bana, fazla su dışarı aksa ne olacak. Hyundai lerin geneli böyle demekki.

3. ndipi

ndipi Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,712
    Ad Soyad:
    Nihat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Bence çekmesi gerek. Blr gariplik var. Hadi çekmiyor fazla olanı oraya aktarıyor peki aktaran sistem eksik olanı da çeker bence mantık böyle

4. Omer89

Omer89 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Ad Soyad:
    Ömer can
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Araç Milenyum kasa accent kardeşim.
    1.3 cc. Bilmiyorum ama gerçekten problem.

5. Omer89

Omer89 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Ad Soyad:
    Ömer can
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Ayn
    AyneN hocam. Radyatör kapağından olabilir mi? Bu olaylara etkisi varmıdır?

6. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Tam çalışma mantığını bilmiyorum ama size fikir verebilirim.

Şimdi sorun şu ki gazlar basınç ile sıkıştırılabilir (düdüklü tencere) ama sıvılar sıkışmaz.(hidrolik)

Soğutma sistemini aynı düdüklü tencere gibi kapalı sistem yapmak istemişler. Ama sistemin içinde gaz değilde sıvı olacağı için basınç anında sıvı en zayıf yerden kaçacaktır. Taşma kabı burada zayıf yer görevi görerek sistemi korur. En azından benim düşüncem bu şekilde.

Kışın içinde donan su yüzünden patlayan boruların nedeni budur. Katı ve sıvı maddeler sıkışmaz. İçinde bulunan kaptan daha fazla genleşirse sıvı kabı parçalar. Daha az genleşme olsa sıkıntı olmaz çünkü sıvı gaza dönüşür. Basınç dengelenir.

Genleşme kabı boruların radyatörün veya motorun basınçtan patlamasını, çatlamasını engeller. Genleşen suyu depolar su soğuduğu zaman Genleşen su geri çekilir. Eğer kapalı sistemin içinde gaz varsa genleşme kabına belki su taşmaz veya geri çekilmez. Hangi basıncın daha çok olduğuna göre değişir. (genleşme kabı girişi soğutma sistemi arası vanayı açacak basınç veya gaz basıncı) Belki vana gibi bir şey yoktur atmosfer basıncında sabittir sistem bilmiyorum.

Başta dediğim gibi sistemi tam bilmiyorum ama sıvılar gazlar nasıl davranır onu biliyorum.

7. newrophat

newrophat Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    392
    Ad Soyad:
    a. ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    74-BARTIN
    Araç Modeli:
    yedek depodan radyatöre giden hortumu kontrol edin kırılma bükülme tıkanma vs... olabilir araç yaşı göz önüne alındığında zamanla içi dolmuş olabilir yada kaputa engel olmasın diye bazen hortum uzun tutulup silecek suyunun oralardan geçirilebiliyor hortum parçacıda 3-5 lira birşey , ayrıca radyatör kapağının boğaz kısmında ufak bir delik var yedek depoya giden var, o kısımda tıkanmış olabilir.

daha öncede forumda yazmıştım sanırım bunun kontrolünü sağlamak kolay bir işlem aslında ;

motor tamamen soğukken radyatör kapağını ve yedek depoyu açın, yedek deponun içine dışarıya hava vermeden (mümkünse ağzınızı dayayıp) üfleyin ve elinizi radyotörün boğazındaki ufak deliğe tutun, sorunsuzca hava akışı varsa aradaki bağlantıda sorun yoktur, çok fazla zorlama ile hava geliyorsa yada hiç gelmiyorsa aradaki bağlantı sorunludur.

bu arada sorununuz bu şekilde çözülürse ileride aynı sıkıntıyı tekrar yaşamamak adına radyatörü ve yedek depoyu temizlemeniz lazım, önce radyatörün suyunu tamamen boşaltıp tekrar doldurun ve bu işlemi birkaç kere tekrarlayın, daha sonrada yedek depoyu 2 tane bağlantı vidasını söküp çıkarın ve içini tamamen temizleyin, en güzel temizleme yöntemi içine bir miktar kum döküp kuvvetlice az suyla çalkalamak.

tüm bu işlemlerin maddi olarak size tek maliyeti hortum için vereceğiniz 3-5 lira ve boşalttığınız antifirizli suyun yeniden konulması (temizse ve kurum partikül vs... yoksa tekrar kullanabilirsiniz) yada yeniden antirifiz koymak.

daha önce 1,3 aracımda aynı sorunu yaşadım ve ben bu şekilde çözdüm, umarım sizin sıkıntınızda basit bir şeydir.

Burak&Buse bunu beğendi.
  8. Lions_in_A_Cage

Lions_in_A_Cage Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2,001
    Ad Soyad:
    Yusuf Türkarslan
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Sistemde hava varsa çekmeyebilir

9. Omer89

Omer89 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Ad Soyad:
    Ömer can
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Boğazdaki ufak delik nere onu bilemedim suan. Ama yarın dediğinizi deneyeceğim.

10. Omer89

Omer89 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Ad Soyad:
    Ömer can
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Ben alabilir miyim acaba havasını ? Youtube baktım fazla ayrıntı yok. Genelde modelli araçlar için bilgiler

11. Omer89

Omer89 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Ad Soyad:
    Ömer can
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Çok sağol abi. Bu konuda ben cahilim. Belki dediğin gibi hava olabilir sistemde

12. newrophat

newrophat Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    392
    Ad Soyad:
    a. ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    74-BARTIN
    Araç Modeli:
    yedek depodan radyatöre gelen hortumun radyatörle olan bağlantısı o deliktir, radyatörün boğaz kısmında "hortum tarafında" olur :D

13. adnankaya

adnankaya Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    16
    Ad Soyad:
    Adnan KAYA
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.4 (2011 -201X) RB
    2012 lpgli 1.4 blue da yedek depodaki suyu ayda bir tamamlıyorum. Motor sıcakken genleşme kabı açılıyor, ısınma kaynama olmuyor. Açılmaması gereken radyatör kapağı olması lazım

Bu Sayfayı Paylaş