LPG KABLO

Samuera - Era'nın Günlüğü

'Accent Era Forum - Club MC' forumunda Samuera tarafından 12 Nisan 2019 tarihinde açılan konu

1. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Kırık plastik parça tamirinde sunfix deneyebilirsin. (folyo kaplama ya da boya yapacaksan) Özellikle içten sağlamlaştırmak için.
    Ayrıca dış kısma dolgu amaçlı da kullanabilirsin. (Ama öncesinde başka bir yerde zımparalanabilirlik durumunu denemelisin)

umutd07 bunu beğendi.
  2. duhangs

duhangs Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,351
    Ad Soyad:
    Duhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Aynı tarz bır mesajı yazmayı bende dusunuyordum.
    uzun zamandır kredı bıtsın yenıleyelım dıye dusundum.

4 amortisör benımde derdım.
    Lastıkler yenı allahtan.
    Akü zayıf kışa çıkmaz.

Ufka tefek boya rütüş var yapsammı yapmasammı oldum.
    Bazı ampullerı patlak ıcınde onları degısıcem edıcem derken ugrasmak mı yenı bır kredıye gırıp model mı yukseltmek bılemıyorum.Uzun yolda yaptık rahat geldı bana bebekle sıgmak bıraz zorladı sankı.

Sımdı jant + amortısor + akü alıp devammı desem?
    Ona para verme yenıle mı yapsam kafama sınmıyor.Yenı gorunum teknolojı arabalar cezbetmıyor degıl.benzınle benım yaktıgım hemen hemen aynı km yapan bırı degılım.

Benı asla yolda bırakmadı.Daha 124000 kusur kmdeyız. Orjınaliz. Boylesı bu zamanda zor bulurum deyıp devam edesım cıkıyor sankı.Ama tipe şekle bakınca da bı agırlık olsun ıstıyor ınsan. Mavi getz olunca cocuk genc arabası gb gelmıyor degıl.

onurforces bunu beğendi.
  3. Samuera

Samuera Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,281
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Abi parçanın işlevselliğinde bir sorun yok sadece makyaj olarak kötü geliyor gözüme ama sanayide de bu konularda güvendiğim bildiğim bir yer yok.Düzeltelim derken hem para verip hem sinir olup hem de daha kötü bir sonuçla karşılaşma riskini almaya gerek yok diye düşünüyorum. Şimdilik bu şekilde kalacak sanmıyorum ama olur ilerler kurtarılamayacak kadar kötü hale gelirse en kötü çıkma alınır tertemiz kullanırız diye düşünüyorum

Hakikaten zor kararlar. Sıfır fiyatları bir nebze daha düşük olsa daha alınası kolay bir risk olacak ama sıfırlar pahalı ikinci ellerde temiz bulmak hakikaten zor. Allah hakkınızda hayırlısını nasip etsin inşallah

duhangs, onurforces ve ai_torcuk bunu beğendi.
  4. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    905
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Üstünü alabileceksiniz satın km düşükmüş

5. duhangs

duhangs Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,351
    Ad Soyad:
    Duhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    üstü yine krediyle olacak 30-34 arası satsam 15de çeksem 45-50 arası sedan cok fazla var ama ya km yuksek yada pert kayıtlı arabalar.Onlarda da guvenlık tartışılır servıste orjınal toplanmış olursa belkı dert degıl ama bılmıyorum ıkı ucu bklu degnek mısali :)

6. Samuera

Samuera Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,281
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Hafta sonu havanın güzel olmasını fırsat bilip yağan çamuru temizledik
    [​IMG] [​IMG]
    Pırıl pırıl olduk maşallah.
    Fotoğrafta ön plakamız yok.Neden yok ? Çünkü ön plaka gözüme takıldı. Hayli yamulmuş bazı yerlerin rengi atmıştı. Akrilik boya ile ufak düzeltmeler yaptım.Bakalım ne kadar olacak ömrü.
    Böyleydi:
    Böyle oldu.
    Benim içime sindi. Kullanım ömrü de uzun olursa hayli mutlu olurum.
    Bunun dışında bagaj lambamız kafasına göre çalışıyordu. Bu arabada serbest meslek erbabı olamazsın güzel kardeşim diyip onun derdi neymiş öğrenmek adına bagaj eşiğindeki plastik parçayı söktüm. 3 adet vida ve 4 adet klips diyeyim onlara şuan doğru kelimeyi bulamıyorum saplama tarzı klip tutuyor. 3 vida harici neyin tuttuğunu fark etmem biraz sürdü. Zarar vermemek için bi 10 dakika kadar sağını solunu inceledikten sonra buldum ve söktüm. Gönül isterdi ki buraya kadar sökmüşken lpg tankının olduğu bölümü güzelce bi süpüreyim sileyim ama ev 4.katta araba en altta tekrar arabayı yıkadığım yere gitmem gerekirdi bütün bagaj halısı stepne temizlik malzemeleri yol yardım malzemelerini vs öylece evin yanındaki otoparka bırakıp gitmeye cesaret edemedim. İçim buruk kapattım bu bölümü.Artık daha uygun bir gün eski eve mi gideriz dedenin yazlığa mı gideriz bu ikiliden birinde temizlenecek buralar da.

Kafasına göre yanıp sönen tavan lambasına dönecek olursak.Switch'in altında 2 metal parça var ve araçtan elektriği alması için yan yüzeye temas etmesi gerekiyor bende o temas kaybolmuş.Vidasını gevşetip en sağa yapıştırıp tekrar vidaladım. Gün içerisinde 4-5 defa denedim hepsinde çok şükür sorunsuz çalıştı. Ekstra bir iş çıkmazsa geçen hafta elime ulaşan 4 adet plaka lambasından birini bagaj aydınlatmasına takacağım. Osram'ın uygulamasına göre aynı ampulü kullanıyorlar. Plaka lambasında sonradan taktığım eskisine göre bir hayli daha güçlü aydınlatıyor bagajda da ufak da olsa bir fark yaratacağını düşünüyorum. Şimdilik havadisler bunlar. Okuyanlara konuya ilgi gösterenlere sonsuz teşekkürler.

7. Samuera

Samuera Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,281
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Yeni konu açmamak için soruyu buradan sorayım inşallah cevap alırız :D Amortisörleri değiştirmeye niyetlendim. Monroe taktırmayı düşünüyorum. Sanayide monroe ürünleri satan bir satıcıyı aradım ve 850 TL nakit fiyat verdi internet üzerinden fiyat olarak bir tık altına taksitle alabiliyorum ve internetten aldığım ürünler şimdiye kadar hep daha sağlam çıktılar bu yüzden de internetten almak istiyorum. Soruma gelecek olursak. Bazı satıcılarda ön amortisörler dizel-benzinli olarak ayrılıyor. Monroe'nin kendi sitesinde ise sadece sedan - hatchback olarak ayrılıyor.
    Hyundai'ın kampanyalar bölümünde servis kampanyalarında ise amortisör paketlerine bakınca Erada Dizel-Benzinli ön amortisör takımlarının fiyatı aynıyken arka amortisör takımında benzinli dizelden daha pahalı.
    Benim sormak istediğim şey şu dizel ve benzinli araçların amortisörleri farklı mıdır ?
    Bir ek soru daha sorayım Monroe'yi nasıl bilirsiniz ? Eski mesajlarda genel bir memnuniyet var ama yine bir fikir almak isterim.

MAERKEK ve erhancakmakk bunu beğendi.
  8. Samuera

Samuera Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,281
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Up up up

9. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Google dan hyundai oem part yazıp çıkan sitelerden dizel ve benzinliyi ayrı ayrı karşılaştırabilirsin.

Bu arada aracı daha bir kaç yıl daha kullanacaksan monroe al.

Samuera bunu beğendi.
  10. onurforces

onurforces Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5,196
    Ad Soyad:
    onur forces
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CRDI (2014-201X) MD
    Forumda monreo ile mando öneriliyor. Mandoyla ilgili düşünceriniz nedir? Bi de mandoyla, maysan mando aynı şeyler mi?

11. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    mando kore markası, gayet büyük bir marka. hyundaiye birçok parça veriyor. valeo gibi bir marka.
    maysan yerli bir marka.

maysan sanırım mando tarafından satın alındı, ya da ortaklık aldı.
    türkiyede üretilen parçalara maysan-mando etiketi veriyorlar.

maalesef maliyet odaklı çalıştığı için maysan ürünleri pek dayanıklı değil.

türkiye üretimi hyundailerin çoğunda maysan-mando var.

bulabiliyorsanız mando alın.

onurforces bunu beğendi.
  12. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Sizin araç için mando yok diye biliyorum. Sadece mando olan ürün koreden ithaldir ve mavi kutuludur. Maysan firması mando (kore) nun Türkiye deki ureticisidir. Yerli Ürün olan Maysan mando genel olarak iyidir. Fiyatı da uygundur. Sizin araç için tanesi 120-150 tl arasında olması lazım.

onurforces bunu beğendi.
  13. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    dizel ve benzinli modelin alt yükseklikleri farklıdır yani 2006-2011 arası hyundai lerin birçoğunda dizel modeller benzinlilere göre 3-5 cm daha yüksek ve ağırlık olarak dizeller en az 50-100kg daha ağırdır ağır olmasından dolayı yüksek tasarlanmış olabilirler, altı yüksek olunca amortisör yay gibi elemanların karakteri ve modeli değişiklik gösterebilir. haliyle yedek parçada amortisör fiyatı değişebilir

onurforces ve Samuera bunu beğendi.
  14. Samuera

Samuera Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,281
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Monroe amortisörleri bugün gün içerisinde sipariş ettim artık elime ulaşınca ve takınca detaylı fotoğrafları yüklerim. Mandolarla ilgili şöyle bir sıkıntı var internette mando sattığını iddia eden yerlerin hepsinde maysan'ın ürün kodu var ve fiyatları da monroelere oranla düşük açıkçası güvenemedim.
    Monroe aldık abim hayırlısıyla denedim ama beceremedim valla karşılaştırmayı

Bu benim de aklıma geldi ama net bir cevap alamadım.

MAERKEK bunu beğendi.
  15. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    @Samuelerto monroe iyi tercih. Eraya ithal mando bulamazsın zaten. Benim elantraya 1 yıldır piyasada mando amortisör yoktu. Dün bir yerde buldum. Tanesi 350 tl.

16. Samuera

Samuera Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,281
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Bugün amortisörleri değiştirdik. Kargo dün geldi işlem onayını vermek için bugüne hemen randevumuzu aldık.Amortisörler şöyle:
    Üzerinden çıkan amortisörlerimiz şöyleydi[​IMG]
    Yeni amortisörlerimiz montajlı hali:
    Arada uçtuğumuz doğrudur :p
    Hazır araba kalkmışken altını da fotoğraflayayım dedim[​IMG]

İlk izlenimlerimi söyleyeyim. Patlak amortisörler pat pat çok vuruyordu sesler pat pattan lok loka dönüştü.Sol önde bir ses vardı o bir miktar kesildi ama gaipten hala geliyor çözebileceğim bir şey mi detaylı olarak bakıcam bir ara.
    Viraj performansı ben arabayı kullanmaya başladığımdan beri en iyi konumunda gibi geldi bana.Uzun yol deneme fırsatım olmadı şehir içinde kullandım ama 1-2 viraja çok sıkı tutundu.Uzun yol yaptığımda ve kullanımım arttığında buraya daha detaylı bilgileri girerim :)

Halil, MAERKEK, ai_torcuk ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  17. onurforces

onurforces Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5,196
    Ad Soyad:
    onur forces
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CRDI (2014-201X) MD
    @Samuelerto @ai_torcuk öncelikle amortisörleriniz hayırlı olsun. amortisör için birinci tercih ithal mando. bulunamazsa monreo. teyit etmek amacıyla soruyorum?

bir de şeyi soracağım. amortisör değişim işini sanayideki hangi tip yer yapıyor? yani motor ustamıza mı, yoksa rot balansçıya mı, yoksa bu işi yapan özel yerler mi var?

18. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    905
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Bizde taktırmayı düşünüyorduk düşüncülerenizi bekliyorum . N11 de 750 liraya vardı .

19. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Sadece amortisör işi yapan yerler ve motor ustası değişimi yapar.

20. Samuera

Samuera Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,281
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Hocam çok teşekkürler. Ben ilk tercihim olarak monroeyi tercih ettim. Forumda eski mesajlarda okuduğum yorumlarda monroe öneriyorlardı takanlar da memnundu ben o yüzden doğrudan monroe tercih ettim. Sanayide periyodik bakımları yaptırdığım ustaya taktırdım ben.

İftar sonrası denemek için 1-1.5 saat dolandım ara sokaklarda otoyolda.Açıkçası benim çok içime sindi eski halinde gerçekten yoldaki en ufak kasis hem ses hem sallantı olarak şaside hissediliyordu onlar komple kesildi.Oldukça sessiz geldi bana.Viraj performansı gerçekten çok başarılı arabanın yatması önemli ölçüde kesildi virajlarda bana çok güven verdi. 4 kişiydik hepimiz memnun kaldık ama sizin beklentileriniz nelerdir karşılar mı o konuda net bir şey söylemem mümkün değil. N11 den 765 liraya satan bir mağaza var (ben aldığımda 724 liraydı) ben oradan aldım.Kargo süresini sormak için mesaj attım aynı gün dönüş yaptılar ürünün paketlenişi gerçekten çok özenliydi.Kutuları yukarıdaki fotoğraflarda da görebilirsiniz. Ben ustama götürene kadar kutuyu açıp bakmadım olur usta olmaz derse iade edebileyim diye. Bugün takılırken de ustamdan olumsuz bir görüş almadım.

Ürün henüz çok yeni inşallah bugün memnun kaldığımız şartlarda uzun yıllar kullanabiliriz.

Amortisör değişiminden önce sol ön taraftan ekstra bir ses geliyordu amortisör değişimiyle azaldı ama kesilmedi bu ses. Hissiyat olarak sanki deriyajın hemen üstünde yahut arkasında bir şey bu ses neden oluyor gibi direksiyondan şüpheleniyorum onu da bulup çözebilirsem gerçekten tadından yenmez bir hal alacak.Bu sorunla ilgili de ustalardan (Bkz. @MSC @MHB @Köksal ) her türlü fikir öneri yardım kabul edilir :D

erhancakmakk ve MAERKEK bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş