LPG KABLO

!!!gaz Kesici Filtre Değişimi!!!

'LPG Sistemleri' forumunda Mustafa... tarafından 7 Mart 2018 tarihinde açılan konu

1. Mustafa...

Mustafa... Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    54
    Ad Soyad:
    Mustafa...
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    Accent Milenyum 1.3 (2000-2003) LC
    Evet Arkadaşlar dün aracımın teklemesinden şikayetçiydim (benzin pompa rölesi takıldıktan sonra böyle oldu zannettim) ve gaz kesici filtresini değiştirdim. Genelde enjektör öncesi filtre değiştirirler bende gaz kesici filtresini değiştirdim ve lpg nin kuru bir gaz olduğuna inan arkadaşlar Dikkat Lpg aldığınız yere göre katkılı katkısız lpg ye dikkat edelim. Bende atiker eski tip gaz kesici vardı benim gibi gaz kesiciye sahip olanlar için bu bir rehber olacaktır sizlere.

Benim gaz kesicim böyleydi.( Eski Tip diye geçiyor artık)

Evet arkadaşlar işe başlamadan önce
    1. resimde işaret edilen yerdeki yani tüpteki şamandıranın gaz kesme vanası kapatılır. Sonra araba çalıştırılır ve boruların içindeki gaz bitirilir araba otomatik banzine geçince araba stop edilir ve işleme başlanır.

2. Resimdeİşaret edilen yerde ki tıpa çıkartılıyor. 22-23 numara anahtarla veya lokma takımıyla. Çok sıkıydı bende olduğu yerde çıkaramadım gaz borularını söktüm ( boruları sökerken ilk anahtar yardımıyla gevşetin ve elinizle sökün devamını) dışarı çıkarıp o tıpayı açtım içindekileri görünce şok oldum neredeyse tıkanmış eski filtreyi çıkardıktan sonra içindeki ve tıpada ki kurumları balata spreyi ile temizledim sonra yeni filtreyi takıp tıpayı taktım iyice sıktığıma emin oldum. sonra boruları ilk önce elimle sıkabildiğim kadar sıktım sonra anahtar yardımıyla sıktım sonra Şamandıradaki gaz vanasını açtım ve arabayı çalıştırdım gaza geçince bulaşık süngeri ile köpük oluşturdum ve boruların girişlerine, tıpayı köpükledim gaz kaçağı var mı diye yoktu. İşlem Bu kadar arkadaşlar.

Not:Bunu yaptıktan sonra aracınızı kalibrasyon edebilirsiniz daha sağlıklı olacaktır.

Bu da bu gaz kesiciye uygun filtre

VE BENİM GAZ KESİCİNİN İÇİNDEN ÇIKAN FİLTREM...

LPG Sisteminde Teklemeye Neden Olan Sebepler

1- LPG ayarı ve motora giren hava miktarı düzensiz ise veya yanlış yapılmışsa özellikle düşük devirlerde ve kalkışlarda LPG'de silkeleme sorunu ortaya çıkar.
    2- Gaz kesici içerisinde bulunan gaz filtresi uzun süre değişmediyse seyir halindeyken tıkanıklığa neden olup araçta tekleme sorununu ortaya çıkarabilir.
    3- LPG elektrik tesisatının oksitlenmiş ve gevşemiş olmasından stabilize yollarda teklemeye neden olduğu görülmüştür. Özellikle LPG sigortası zamanla oksitlenerek aşınma meydana gelir buda aracın seyir halinde teklemesine neden olur.
    4- Herşeyin olduğu gibi LPG beyinlerininde ömürleri vardır. LPG beyni içerisinde bulunan diyafram zamanla sertleşerek veya çatlayarak motora gaz miktarını düzensiz gönderir. bu sebepten dolayı lpgli araçta tekleme meydana gelir.
    LPG li araçlarda aracın ateşleme sisteminde hata yoksa ve benzinde her hangi tekleme durumu görünmüyorsa LPG enjektörlerinden biri arıza yaptığından dolayı LPG'de tekleme sorunu ortaya çıkar...

Ve arkadaşlar Gaz kesici filtrenin halini gördünüz yani lpgnin içindede katkı var ve zamanla kuruma sebep oluyor değiştirmediğimiz de ise regülatörümüze zarar veriyor o da yetmiyor enjektörleri tıkıyor teklemeye sebep oluyor hata araç boşta iken stop ediyor

NOT: gaz kesiciyi dışarı aldıktan sonra bobinin uçlarını zımpara ile temizleyin oksitlenmiş olabilir ve fişleri gevşek ise pense yardımı ile sıkınız...

Yapacak Olan Arkadaşlara Şimdiden Kolay Gelsin...

brky.getz, mt_44 ve ai_torcuk bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş