LPG KABLO

Fren Pedalınızda Boşluk Var Mı?

'Accent Era Forum - Club MC' forumunda bnym97 tarafından 14 Mayıs 2019 tarihinde açılan konu

1. bnym97

bnym97 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    80
    Ad Soyad:
    bünyamin çetinkaya
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Arkadaşlar geçen yaz Motul DOT4 yağ ile fren hidroliğini değiştirmiştim. Hidrolik kabını kontrol ettiğimde hiç bir eksilme vs. yok fakat sanki son zamanlarda fren pedalında fazla boşluk varmış gibi hissediyorum.

Frene basarken pedalın yarısına kadar boşa gidiyor sonrasında dojazlamasında durmasında vs. sorun yok frenlerim tutuyor. Sizde de böyle mi boşluk? Fren pedalında boşluk var mı yok mu varsada ne kadarlık bir boşluk var bakabilecek var mı benim için.

Araç 1.5 crdi manuel.

Ön fren balatalarında sıkıntı yok ama arka kampanalar bitmiş olabilir diye tahmin ediyorum.

2. Silgi

Silgi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    153
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Era var bende de öyle başatalar iyi ama nasip olursa yarın yine değiştirip bakacağım orijinal mando aldım.

3. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,280
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    ABS varsa bilgisayarla havası alınmalı.

HMB ve umutd07 bunu beğendi.
  4. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,484
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Bu dertten bende muzdaribim. Ana fren merkezine kadar yeniledim boşluk işini çözemedim. Serdar bey ABS beyni havasını aldıracağım fakat serviste cihaz yok.

5. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,922
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Benim araçta da bir miktar boşluk var. Toplam pedal yolunun 1/3 kadar boşluk var. Frenin tutmasında bir sorun yok. Bu boşluk ne kadar olmalıdır onuda bilemiyorum.

6. bnym97

bnym97 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    80
    Ad Soyad:
    bünyamin çetinkaya
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    ABS mevcut değil hocam araçta. Bayramdan sonra bakımda arka kampana balatalarını değiştireceğim boşluğun sebebi o olabilir diye tahmin ediyorum. Ön balatalar ve arka balataların disk ile arasında ki mesafenin ayarlanması gibi bir durum var mıdır acaba. Disk ile balata arasında ki boşluk fazla ise o yüzdende boşluk yapabilir sanırım.

7. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,922
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Arka balatalar bitikse o da biraz aşağı çeker pedalı

MSC bunu beğendi.
  8. Taner_G

Taner_G Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    174
    Ad Soyad:
    Taner
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Ayağınızı frene koydugunuz anda arac tepki vermeye baslamasi lazim.. Eger farkli bir durum varsa once fren pedalinin baglantilarina bir bakin bazen baglanti noktalarinda gevseme olabiliyor.. Elinizi pedala bastiginiz anda pedal arkasindaki motora dogru giden pistonda hareket ediyorsa baglantilarda sorun yoktur.. Bu durumda hava yapmasindan suphelenilebilir.. Ama hava yapan bir frenin tepkileri cok farkli olur asiri bosluk olur.. Pedali dibine kadarda bassaniz tutmayabilir falan.. Aslinda bunu anlamin basit bir yolu var.. Yola cikin.. Bi 3 4 km kadar hem gaza hem frene hafifce ayni anda basarak ilerleyin.. Ilerde kenara cekip jantlardaki sicakligi kontrol edin duzgun tutan diskler isinmis olacakdir.. Hatta hepsinin isinmis olması lazim.. Aralarinda bariz soguk olan digerlerinden buyuk oranda isinmamis soguk kalmis olan varsa o tarafin frenlerinden şüphelenin.. Ama bu olayi fazla abartmadan yapin ki balataları yakmayin. :) cok hafif bir frenle.. Auaginizi pedalin ustune koymaniz bile yeterli.. Baktiniz ki hepsi ayni oranda isinmis.. Ozaman fren merkezinden Westinghouse dan yada limitatorden suphelenilebilir.. Yalniz bazen sürücülere bazi seyler tuhaf gelebilir.. Aslinda hersey normaldir.. Yada belki disklerinize yag bulasmis olabilir.. Balata temizleyici ile icden ve disdan bi temizlemeyide deneyebilirsiniz buda bir cozum yoludur.. Hatta once bunu deneyin.. Baktiniz durum ayni.. Frenlerin havasini aldirin basit bi islemdir zatan herhangi bir tamirci en fazla 50 liraya bu isi halleder.. Yinemi olmadi.. Fren merkezlerinde catlak olabilir onunda belirtisi jantlara sizan hidrolikdir jantlarin iclerini kontrol edin yag sizmis gibi gorunur.. Ve hidrolikde azalma olur.. Bunlar size mutlaka fikir verecekdir.. Ama pedali yariya kadar bastigim halde fenler tepki vermiyor diyorsanız mutlaka bir yerlerde bir sey vardir.. Buna benzer bir durum benimde basima gelmisti ama benik durumum farkliydi.. Emme manifoldu basincinin dusmesinden dolayi yeteri kadar vakum uretemeyen motor yüzünden fenlerde tutmuyodu dogru durust.. Bunuda anlamasi kolay.. Arac calisiyorken ust uste 5 6 kez tam olarak frene basin 3 4 kereden sonra frenleriniz iyice sisiyorsa ve tutmuyor hale geliyorsa bundan suphelenebilirsiniz.. Bu durum ayri bir konudur daha detaylı konusmak gerekir..

zek bunu beğendi.
  9. GTI

GTI Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    35
    Ad Soyad:
    Cengiz kahraman
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    El freniniz çok yukarıya kalkıyor ise, fren pedalınızda boşluk olabilir, arka kampana ise bu söylediklerim, cırcırlardan arka fren ayarı arttırılmalı, ve sonra test edilmeli. Gerekirse havası alınmalıdır. Bu hyundailerde galiba fren pedalları biraz dandik, fiat ve renault gurubunda ben böyle fren pedalı görmedim. Alışmak gerekiyor bu duruma ben bir kaç kez havasını aldırdım. Ve kampana ayarı yaptırdım, vir müddet fren üstlerde tutuyor, belirli atıyorum 1000 km sonra düşmeye başlıyor pedal, ayrıca şunuda fark ettim, pedal düşük iken daha kuvvetli frenleme yapıyor, yüksek iken sadece hissiyatı size güven veriyor fakat zayıf tutuyor, ve benim aracımda araca binip gezip dolasip park edip, 2 saat sonra tekrar binince fren pedalı yaklaşık normalde olandan 4cm - 5 cm kadar düşüyordu, nereye gittiysem bulamadılar. Hyundailerde bu olay var çevremden duyduğum kadarı ile, bence sorun hyundai fren sistemi tedarikçisi mando dur, fren işinden anlamıyorlar, fiat ve renault bosch ve daha kaliteli firmalar ile çalışıyor. Renaukt ve fiat frenleri çok iyi bence..

Bu Sayfayı Paylaş