LPG KABLO

Fiat 500 Macerası

'Diğer Markalar' forumunda muhendus tarafından 11 Mayıs 2018 tarihinde açılan konu

1. muhendus

muhendus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,191
    Ad Soyad:
    Safak Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    ALMANYA
    Araç Modeli:
    VW
    Merhabalar arkadaşlar, geçen yaz evlilik sebebiyle Almanya'ya geldiğimden beri eşimin 2011 model Fiat 500 ünü kullanıyoruz birlikte. Araç şu anda 90.230km de, 1.4 benzinli 100hp lik versiyonu, 6 ileri manuel vites. Sport modu mevcut, Sport tuşuna basınca bildiğiniz aracın tüm tepkileri değişiyor, acayip atak bir hale geliyor. İlginç bir tipi var, ufacık cüssesiyle her yere rahatça park ediliyor. Cüssesine rağmen 1060 kg gibi bir ağırlığı var, sanırım virajlara daha rahat girebilsin diye biraz ağır yapmışlar.

Yakıt tüketimi bana biraz fazla geliyor, hanım kullanınca uzun yolda 8 litre civarı yakıyor, şehir içi 9 litre civarında. Tabii bunda eşimin Almanya'nın hız limiti olmayan otobanlarında 160-180 hatta bazen daha da hızlı gitmesi de bir sebep. Ben arabaya o kadar güvenmediğinden 130-140 ı geçmiyorum. Benim kullanımımda yakıt tüketimi ortalaması 6.3 litreye kadar düştü, daha da düşürebilir miyim bilmiyorum :)

Açılır cam tavan, bulabildiğimiz güzel ve güneşli havalarda sürüş keyfini arttırıyor. Ayrıca araçta dijital klima var.

Ancak yine de Fiat, saçma sapan problemler çıkarabiliyor. Bana kalsa bu arabayı almazdım, ama hanım çok seviyor.

Aşağıda kışlık lastik sac jant takılı haliyle bir fotoğrafını paylaşıyorum.

Konuya bu minik 500 e yaptığım tamirat işlemleriyle devam etmeyi düşünüyorum. [​IMG]

Bir fotoğraf ta Avusturya otobanındaki dinlenme tesisinden olsun. [​IMG]

Son düzenleme: 11 Mayıs 2018
    Unicorn, Ogun, gogo46 ve 11 kişi daha bunu beğendi.
  2. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,893
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Bende 1997 yilinda o şehirden kibrisa araba getirmiştim
    NU 394 k plakası almıştık

muhendus bunu beğendi.
  3. muhendus

muhendus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,191
    Ad Soyad:
    Safak Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    ALMANYA
    Araç Modeli:
    VW
    Almanya'dan Kıbrıs'a kolayca araba getirilebiliniyor mu? Bunu bilmiyordum.
    NU plaka Neu-Ulm şehrinin, Ulm'ün hemen yanında, aradan Tuna nehri geçiyor ve 2 eyaleti ayırıyor (Bavyera ve Baden Württemberg). Kayınpederler oradalar, araba da bekarlık zamanından o şehirde tescilli. :)

Roadrunners bunu beğendi.
  4. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,893
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    1999 yılına kadar yurt dışından asker ögrenci ve çalışan için gümrüksüz misafir plaka ile araç getirmek serbestti hatta oradan belli şartları dolduranlar kesin dönüş yaparken aracı tr plaka yapıyordu...
    Bizde hep ulm e geliyorduk neu ulm ve heidenheim oralardan araba alıp geçici plaka takıp avusturya eski yugoslavya bulgaristan edirne Ankara mersin taşucu oradan gemiyle kktc ye gelirdik...

muhendus bunu beğendi.
  5. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,893
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL

6. muhendus

muhendus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,191
    Ad Soyad:
    Safak Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    ALMANYA
    Araç Modeli:
    VW
    Tekrardan merhabalar, öncelikle bu küçük İtalyanın çıkardığı ilk sorunla ve onarımıyla başlamak istiyorum.

Bir süredir arabayı anahtarı takıp kontağı çevirince arka cam sileceği kendi kendine çalışıp ortada bir yerde duruyordu. Her seferinde bunu yaptığından hem keyfimizi kaçırıyordu hem de yok yere sileceği ve camı yıpratıyordu. İnternette biraz araştırma yaptım sorunun neden olabileceğine dair. Yabancı forumlarda bagaj kapağına giden elektrik bağlantılarının kronik olarak problemli olduğunu yazan kullanıcılar gördüm. Merak edip bagaj kapağına giden elektrik hattının kauçuk muhafazasını söktüm ve Bingo!

Oldukça saçma bir şekilde kablolar içeriden kopmuştu. Büyük ihtimalle kopuk kablolar kısa devre yapıp silecek motoruna elektrik veriyordu bir şekilde.

İnternetten yedek kablo seti siparişi verdim, 48 euroya mal oldu kablo seti. Bir Alman arkadaşla birlikte kopuk kabloları aldığımız yeni setle beraber değiştirdik. Malum Türkiye'de bu tür işleri hiç kendi başıma yapmamıştım, burada işçilik ve tamirat işleri çok pahalı olduğundan iş başa düştü, sağolsun arkadaş ta arabalarla bayağı ilgili, 70 model Bmw si var kendi başına restore ettiği, yardımcı oldu.

Şimdi çok şükür, bu saçma arızadan kurtulduk. Ama cidden hayatımda bu kadar kalitesiz bir elektrik bağlantısı görmedim, 20 yaşındaki lada da böyle saçma bir durum olmaz. [​IMG][​IMG]

Son düzenleme: 11 Mayıs 2018
  7. muhendus

muhendus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,191
    Ad Soyad:
    Safak Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    ALMANYA
    Araç Modeli:
    VW
    Herkese merhabalar, mutlu pazarlar dilerim :)

Dün minik problem çocuk Fiat 500 ün başka bir sorunuyla ilgilendim, çok şükür onu da çözdüm.

Bagaj kapağını açan buton çalışmıyordu, bagajı açmak için mecburen her seferinde anahtardaki bagaj açma tuşuna basıyorduk. Normalde araç kapı kilidi açıkken bagajında kapaktaki butonla açılması lazım ama buton çalışmaz hale gelmiş. Bir kaç tamirci en az 200-250 euro tutacağını, bu şekilde idare edebilirsek (anahtardaki kumandadan bagaj açma) öyle kullanmaya devam etmemizi söyledi. Birkaç ay öyle de idare ettik ama hanım bir gün arabanın anahtarını bagajda unutup bagajı kapatınca ve bagajı dışarıdan da açamayınca bayağı mağdur oldu. İşin kötüsü Fiat öyle saçma ve dandik iş yapmış ki arabanın yedek anahtarı kumandalı da değil, düz metal ve plastik sap eski usül.

İnternetten durumu araştırdım. Şöyle bir video buldum, sorun aynısı gibi göründü. Tamirciye 250 euro vermektense şansımı denemeye karar verdim.

Bagaj açma butonunu tutan miller paslanmış, o yüzden buton hareket edemez olmuş. Fiat yine tasarım hatası ve kalitesiz malzeme kullanımıyla soruna yol açmış.

Fotoğraflardaki gibi kromajlı aksamı bagaj kapağından söktüm. Elimde civataları sökmek için uygun cırcırlı anahtar da yoktu, daracık alanda kurbağacıkla biraz uğraşarak söktüm civataları. Kromajlı parçanın içindeki plastik aksamı sökmekte uğraştırıcı oldu, yine elde uygun bir aparat olmadığından tornavida ile tırnaklara dikkat ederek kanırtıp çıkardım. Paslı millere ve hareketli kısıma bolca wd40 uyguladım, test ettim, bagaj açılıyordu artık. :) Bir sıkıntıyı daha kendim halletmiş oldum.[​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

Hasan Tarık, HMB, Tilki ve 5 kişi daha bunu beğendi.
  8. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,056
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    arızanın orada olduğunu bilseydiniz dışarıdan wd40 sıkarak çözülür müydü acaba?

muhendus bunu beğendi.
  9. muhendus

muhendus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,191
    Ad Soyad:
    Safak Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    ALMANYA
    Araç Modeli:
    VW
    Valla belki de olabilirdi hocam ama menteşe millerini yeteri kadar spreyleyebilir miydim dışarıdan bilemiyorum. Ancak ileride tekrar buton zor hareket etmeye başlarsa dışarıdan basayım biraz wd40 ı, güzel fikir olabilir, teşekkür ederim :)

Halil bunu beğendi.
  10. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,056
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    aslında uygun gresle kesin çözüm olurdu,bir daha yaşanmazdı.

muhendus bunu beğendi.
  11. muhendus

muhendus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,191
    Ad Soyad:
    Safak Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    ALMANYA
    Araç Modeli:
    VW
    Gres elimde yoktu hocam, sağolun valla yeni fikirler verdiniz.

Daha önceden tamirat işleri anlamında araçla bu derece uğraşan birisi değildim, Ankara'da git Şaşmaz sanayiye, her işini çözüyor ustalar, hele de tanıdık birkaç ustan olunca tamam. Burada hem bu işler çok pahalı hem de istediğin gibi de olmuyor, onarmak yerine parça değiştirelim diyorlar vs. Bana da uğraşı oluyor böyle, hoşuma gitti doğrusu. Ama büyük konuşmayayım da Fiat a para vermem ben bu arabanın malzeme kalitesizliğini gördükten sonra. Ya da bilemiyorum belki de bizim şansımıza.

mursel_balci bunu beğendi.
  12. muhendus

muhendus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,191
    Ad Soyad:
    Safak Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    ALMANYA
    Araç Modeli:
    VW
    Merhabalar, hayırlı Ramazanlar dilerim herkese.

Bir sorum var, bugün problemli İtalyanla park yerinden çıkarken yerde bir metal parça gördüm. Bana sanki kırılıp kopmuş fren balatası gibi geldi. Bir de sizler bakabilir misiniz?
    [​IMG][​IMG][​IMG]

13. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Balata. Yandan kesit oval ise arka balatadır.

HMB ve muhendus bunu beğendi.
  14. muhendus

muhendus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,191
    Ad Soyad:
    Safak Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    ALMANYA
    Araç Modeli:
    VW
    Valla hocam bende sağ arka tekerin hizasında buldum parçayı, bana da arka fren balatası gibi geldi. @ai_torcuk

Hayatımda ilk defa kopup düşen fren balatası görüyorum, bakalım Fiat bize daha neler gösterecek.

HMB ve ai_torcuk bunu beğendi.
  15. muhendus

muhendus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,191
    Ad Soyad:
    Safak Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    ALMANYA
    Araç Modeli:
    VW
    Başka bir bilgisi, fikri, yorumu olan var mı forumdaşlar?

16. ierkus

ierkus Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    147
    Ad Soyad:
    İsmail er
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    yüzde 99 balata hocam

muhendus bunu beğendi.
  17. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,777
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Jant aralıkları genişse ordan balatalar görülebilir en kötü lastiği söküp bakabilirsiniz.

ASUS_Z012D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

muhendus bunu beğendi.
  18. muhendus

muhendus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,191
    Ad Soyad:
    Safak Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    ALMANYA
    Araç Modeli:
    VW
    Yarın gündüzden bakayım hocam, en olmadı fotoğraf çekerim sizlere sorarım tekrardan.

Son düzenleme: 17 Mayıs 2018
  19. Ogun

Ogun Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,571
    Ad Soyad:
    Ogün YILMAZ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Balatalardan biri düşmüş.
    Zaten bitti bitecek durumda. acilen ÖNLERİ değişin. Arkaların KAMPANA olması gerek Ayarlatın.

muhendus bunu beğendi.
  20. duhangs

duhangs Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,351
    Ad Soyad:
    Duhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    bu aracı ıs yerınde calısan bayan bır arkadasa aldık basta cok ıtıcı bulsamda arabanın ıcı cok kalıtelı geldı bana.
    MIKRA vb aracların ıcı cok dandık plastık. Ama bunda araba rengı parlak ve daha saglam alasımlar kullanılmış.
    Sadece o aracı kullanırken otomatık vıtes (sanırım yarı otomatık) devır arası gecıslerde arabayı tutup bırakıyor.
    Yarı otomatıkte vıtes rahat degıssın dıye gazdan ayagı cekıp basınca rahat bır sekılde ıslıyor.
    Bırde bayanlar ıcın ıyı ama erkek ıcın kotu olan 1,2 motoru var :)

guvenlık durumu dusundurdu benı sadece.Hep buyuk arabadan yanayımdır.Kaza anlarında mını bıle ıdare edecek durumdamı dıye dusunmusumdur.

Asel Kaan Efe ve muhendus bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş