10 Kasım LPG KABLO

Faydalı Uygulamalar

'Bilgisayar / Teknoloji / Bilim / İnternet' forumunda ozgutozkan tarafından 28 Kasım 2019 tarihinde açılan konu

1. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Telefon veya bilgisayar da kullanılan faydalı programları tek başlık altında paylaşmak mantıklı olur diye düşünüyorum. Onun için kullandığımız bazı programları bu başlık altında paylaşabiliriz.

İlk uygulama ile başlıyorum.

Benzinlitre

Bir Android uygulaması
    https://play.google.com/store/apps/details?id=com.benzinlitre.app

Konuma göre çevredeki yakıt istasyonlarını ve güncel yakıt fiyatlarını görebiliyorsunuz.
    Tabiki uygulama kullanıcılarının fiyat güncelleme yetkisi olduğu için tek bir merkezden değilde kullanıcıların desteği ile gelişen bir program olduğu için fiyatlar doğru olmayabilir. Çevremdeki istasyonlara baktığım zaman fiyatların güncel olduğunu görüyorum.
    Program sizi istasyon konumuna yönlendirebiliyor. Buda güzel bir özellik ayrıca konuma göre çalıştığı için de uzun yolda fiyat kontrolü de önceden yapılabilir.

2. cenker_baba

cenker_baba Guest

güzel konu.

erenuzel41 ve ozgutozkan bunu beğendi.
  3. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Fuelio
    https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kajda.fuelio

Benim gibi arabasında yol bilgisayarı olmayan kullanıcılar için biçilmiş kaftan bir uygulamadır. Ne yapıyor derseniz. Kısaca anlatayım. Yakıt Kuruş hesabı yapmanın gelişmiş türü gibi. Ben lpgli araç kullandığım için depoyu hep sonuna kadar doldurabiliyorum bu yüzden tam da bana uygun bir uygulama.

Yakıt aldığım zaman yakıt fişinde ne kadar yakıt aldığımız, yakıtın litre fiyatı ve toplam ödediğimiz tutar yazar. Bu bilgileri ve aracın o anki km bilgisini programa girmemiz gerekiyor. 2. Yakıt alımından itibaren ise artık program ne kadar yakıt harcadığımız bilgisini göstermeye başlıyor. Programın yakıt istatistiklerini göstermesi veya grafik görseller sunması fazladan güzel tarafı. Ayrıca bakım gibi fazladan masrafların kayıt edilebileceği yerler olması da güzel.

Zamanında Excel öğrenirken buna benzer bir Excel dosyası hazırladığım için bu tür uygulamaları iyi inceleme fırsatım oldu. Rakip olarak bu programa drivvo diye başka bir uygulama daha var fakat kişisel tercihim fuelio.

Uygulama ana ekranı

Yakıt bilgisi ekleme ekranı fişde yazan bilgiler ile km bilgisini bu ekrana girmek yetiyor.

Yakıt bilgisi girildikten sonra çıkan bilgi ekranı en üstteki dolumdan önce araç 100 km de 11.2 litre yakıt tüketmiş. Km de ise 35 kuruş harcamış.

Programı uzun süredir kullandığım için önceki aylarda yakıta ne kadar harcadığımı görebiliyorum. Temmuzda tatil nedeniyle bir artış var.

İstatistikler bölümünde sayfanın en alt kısmı burada ortalama ne kadar yaktığımı filan görebiliyorum.

Benim severek kullandığım faydalı bir uygulama

4. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Bu sefer ki faydalı uygulama araçlar ile alakalı değil gökyüzü ile ilgili. 2 3 mblik küçük bir uygulama adı Google sky map.
    Ne iş yapar diyorsanız telefonun kamerasını tuttuğunuz yöndeki yıldızları ve gezegenlerin size adını söylüyor.
    Şehir ışıklarında pek yıldız görmek mümkün değil. Az önce parlak bir gezegen gördüm hangi gezegen olduğunu merak ettim.
    Üstteki daha parlak olan nesne ay alttaki ise benim merak ettiğim.
    Uygulamada ise ekran görüntüsü bu şekilde ay sol yani üst tarafta altta ise venüs ve neptün var. Neptün çıplak gözle gözükmediği için ise geriye tek ihtimal venüs kalıyor. Yazın gökyüzünde jüpitere iyice aşina oldum. Venüs jüpiterden parlak durumda.
    Bu görüntüyü uygulama bizim konumumuzu bildiği için ve telefonun dönük olduğu yönü bildiği için gösterebiliyor.

Aynı işi yapan başka uygulamalarda var. Onları da deneyebilirsiniz. Sky map boyutu küçük avantajı bu.

Son düzenleme: 31 Ocak 2020

Bu Sayfayı Paylaş