LPG KABLO

Far Sorunu

'Excel Forum - Club' forumunda Bilmex tarafından 9 Nisan 2013 tarihinde açılan konu

1. Bilmex

Bilmex Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Mehmet KOCA
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Excel (1985-1994)
    Merhaba Arkadaşlar,

Araştırdığım kadarıyla, Hyundai Excel lerde genel bir sıkıntı bu far meselesi, kimi röle taktırmaktan yana, kimi osram nightvision tarzı ampul iş görüyor diyor, kimi xenon far diyor. Xenonların fiyatı düştü ama şu an yasak bildiğim kadarıyla muayeneden geçmiyormuş, trafik poliside ceza kesiyormuş. Kullanan arkadaşlar dan fikir bekliyorum, rolemi taktırmalı sizce ampul değişimi yeterli olurmu (kaliteli ampul, osram nightvision veya philips diamond vision gibi). Yardımcı olursanız sevinirim.

Not: Benim aracım Hyundai Excel 1994 Gls. Far içi aynalar temiz ve parlak duruyor, ilk aldığımda beyaz ampul vardı sarı ile değiştirdiler, biraz daha iyi oldu ama hala çok sönük.

2. eyyolcu

eyyolcu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Mehmet YOLCU
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Excel (1985-1994)
    aynı sorun bendede var arkadaşlar hele yağmur yağınca yolu hiç görmüyorum kör gibi geliyorum yolda. öneriniz nedir acaba...

3. Burak Çevik

Burak Çevik Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    556
    Ad Soyad:
    Burak Çevik
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İX35 (2009-201X)
    Osram Nightbreaker öneririm..Ben xenon'dan önce Philips Diamond Vision kullandım hemde 100 liraya yakın para vermiştim.O zaman xenonlar 300 lira civarıydı. Kesinlikle önermiyorum. Güzel havalarda sıkıntı yok fakat hava yağışlı olduğunda önünüzü göremiyorsunuz. Işık rengi beyaz olduğundan aydınlatma kuru havada güzel ve ışık rengi xenona en yakın ampul bildiğim kadarıyla fakat dediğim gibi kötü hava koşullarında aydınlatmasız gidiyorsunuz.

4. koray2907

koray2907 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,013
    Ad Soyad:
    Koray
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.3 (1994-2000) X3
    valla bende yumurta kasa accentimde aynı sorunu yaşıyorum.. gece yolda giderken resmen arkamdan giden araç aydınlatıyor yolu

5. emre1789

emre1789 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    Ad Soyad:
    emre karagöz
    excel in en büyük sorunu bu sanırım. 90'lı modellerde aydınlatma cidden çok yetersiz.hele ki yan sanayi far olduğunda daha da kötü bir hal alıyor durum. osram night braker kullanıyorum bende. anca yine de tam memnun değilim. depo malı far önerdiler ancak onda da farklı olmayacağını belirttiler. acaba alta sis farı şeklinde mercekli far mı taksak tekli ne yapsak ???

6. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Far camı saydamlığı az olduğu için hangi ampulu takarsanız takın sonuç çok fazla değişeceğini sanmam. Kimi far temizleme ve yenileme ustaları böyle durumlarda far camını saydam halde yapıyorlar. Google'de Farcı Altan yazıp aratırmanızı öneririm, yaptırmasanız dahi fikir edinmiş olabilirsiniz.

7. Bilmex

Bilmex Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Mehmet KOCA
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Excel (1985-1994)
    Peki sizin far ampulleri kaç watt? Bende şu anda far rölesi v.s. olmaksızın 85 watt normal sarı far ampulu takılı. Işıktan hiç memnun olmadığım gibi elektrik kablosundaki soketlerinin dibi sararmış. acaba diyorum 85 watt a gücü yetmediği içinmi ışık yetersiz. Osram night breaker alsam kaç watt tercih edeyim veya ben bu ampulden memnunum diyen varmı ? :D

8. gogo17

gogo17 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,669
    Ad Soyad:
    İlkay
    Yaşadığınız Şehir:
    17-ÇANAKKALE
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.3 (1994-2000) X3
    benim araç yumurta kasa ama farları çok iyi aydınlatıyor yolları geçende söküp baktım ampüln üstünde HMC logosu vardı orjinal sanırsam hayret ettim 98den bu yana ampülmü kalır diye :D ama kaputun hiçbiryerinde role göremedim

9. voltura123

voltura123 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    Volkan Boyacı
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    roleler direksiyonun ordaki plastiğin altında bizim araçlarda. park lambalarında bile role var.
    benim ön camda 2 numara film çekili olmasına ramen ben önümü rahatlıkla görebiliyorum ama yakında şu philips in xenon gibi yanan ampullerinden takıcam.

10. suatbeyim

suatbeyim Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    suat keskin
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Excel (1985-1994)
    Aynı sorun düne kadar bendede vardı. Elektrikçime gittim. 15 tl lik roleden (10 tl lik iyi değilmiş.) taktı. Ama roleyi takmadan içini açıp değişiklikler yaptı. Bizim araçlarda bağlantı tersmiş. Bilmeyene taktırmayın derim. 2 tanede 100 lük ampul koyduk. Tadına doyum olmaz artık. 50 Tl işçilik aldı. Malzelerde 35 tl tuttu. Role ve ampuller. Bence far sorunu olan varsa halen rolenizi taktırın. :)

50 Tl lik işçilik sadece roleyi takmak için değil. Farlardaki diğer kablolarıda değişti. Tesisatta oynadıve aküden direk elektrik adlı.

11. voltura123

voltura123 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    Volkan Boyacı
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Excel in farlar şase ile çalışır. şaseyi koldan direk bağlarsanız role takmış gibi olur.

12. Bilmex

Bilmex Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Mehmet KOCA
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Excel (1985-1994)
    Merhaba,

Yaklaşık üç ay önce yıllardır tanıdığım bir ustaya dert yandım far konusunda (oto alarm ve teyp işi yapar), o işi her elektrikçi yapamaz japonlarda özellikle de hyundailerde far bağlantısı ters oluyor gibi bir laf etti, götürdüm, kablo tesisatını komple sıfırdan kalın kablo ile yaptı, far rolesi bağladı, elektriği direk aküden aldı, osram night breaker ampulleri çıkarıp bir güzel de fırçaladı, akıl var mantık var 55watt ampulun en güçlüsü olsa ne kadar ışıtacak diye, bagajda yedek olarak tuttuğum 10 liraya aldığım 100 watt lık ampulleri taktı, sağ farın içi de kararmış olmasına rağmen farlarım muhteşem oldu. role+kablo+işçilik 50 tl verdim. taktığı kablo ederdi sadece 50 tl. ama arkadaşlık derecesinde tanışıklık olunca, birde birbirimizin müşterisi olunca aynı zamanda :) çok ucuza yapmış oldu. Çok ta ihtiyaç kalmamasına rağmen bende daha sonra internetten 18 tl ye halojen sis farı ve role aldım, bütün tesisat işçilik dahil olmak üzere kendim taktım, özellikle yağışlı havalarda çok faydası oluyor.

13. voltura123

voltura123 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    Volkan Boyacı
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    tesisat yenilenirse tabikide role bağlanır. ama koldan şase güçlendirilince de role takılmış gibi oluyor. kendinden rolesi var zaten.

sis farını nasıl montajladınız? resim atarsanız sevinirim. oraya tam uyacak bir sis farı bulamadım henüz.

14. Bilmex

Bilmex Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Mehmet KOCA
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Excel (1985-1994)
    Üstad tamponu oymadan direk sis farı yerinin ön kısmına kendi sacı ile tutturdum. çok az çıkıntılı durdu ama hoş ve dikkat çekici oldu. Kısmet olursa yarın fotoğrafını çeker eklerim. daha fazla detay isterseniz pazar günü de tesisatın fotoğraflarını ekler tarifini yaparım. Biraz elektrik-elektronik bilginiz varsa çok kolay ve zevkli oluyor. Aldığım kablo yetmeyince evdeki 3 lünün kablosunu kesip kullandım ;) far rolemde vardı zaten toplam maliyeti role-kablo-far 30 tl yi bulmadı bana. bu günlük far resmini ekliyorum, dediğimi gibi yarın aracın fotosunu eklerim.

Transformacion Colormatic Cam Halogen Ampüllü Sis Farı 81f001

Transformacion | creatividad soluciones
    Ürün Özellikleri :
    Boy:97Mm x En:58 x Derinlik:68Mm
    2 Adet sağ/sol
    Colormatik cam : SİSLİ havalarda sarı,Yağmurlu havalarda Mavi,Gece kullanımında cool blue,Güneşli açık havalarda şeffaf renk gösterebilen 4 özellikli all seasons Sis farıdır
    Metal arka yüzey,su sızıntısını engelleyen kapak sistemi
    Dahili 2 ad Halogen H3 Tip Ampül
    Pratik yukarı aşağı hareket edebilen montaj ayakları

15. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Başlık varken yeni başlık açmayayım dedim...

Değerli Arkadaşlar, Kısa olan Mercek Farlarım iyi aydınlatma yapmıyor, Uzunlar delip geçiyor ama...
    Dışı sararmıştı temizlendi, led beyaz 6000K far takıldı bir miktar farketti. Ama genede gece şehir içinde kısık kalıyor. dikkat ettim, merceklerimin içi beyaz yada gri değil füme ve siyahlaşmış gibi. Farları söktürüp mercek temizliği yapsam mı ? Herkes yaparmı? Yoksa onunla ilgisi yokmu ? Teşekkürler.

<<bülent>> bunu beğendi.
  16. fatihsevim

fatihsevim Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    501
    Ad Soyad:
    Fatih sevim
    Yaşadığınız Şehir:
    81- DÜZCE
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    @tilkikral
    Talha abi hiç uğraşma yapalım sana bi-xenon keyfine bak

17. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    mercekli olunca xenon bunun içine olmazmı illa bi-xenon mu olacak hısım ? Yani zaten merceğim içine xenon çaksam olmaz mı ? Ben xenon düşünmedim değil ama eylülde muayene var... Birde merceğim kirliyse xenon bile taksak kısık göstermez mi ? kafamda deli sorular :D

18. fatihsevim

fatihsevim Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    501
    Ad Soyad:
    Fatih sevim
    Yaşadığınız Şehir:
    81- DÜZCE
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    @tilkikral
    Abim şimdi şöyle anlatayım;
    Halojen merceğe Xenon takmak verimsiz oluyor. Halojen mercek ve Xenon merceğin reflektörü vs. farklı. Aydınlatma iyi oluyor deselerde aslında zamanla daha kötü oluyor.
    Bi-xenon da ise kompleercek dahil değişiyor. Ama aydınlatması için değer. Ben sonata da her türlü aydınlatmayı denediğimde için soyluyorum. Evet uğraştırıcı ve pahalı ama aydınlatmaya değer.

Tilki bunu beğendi.
  19. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Saol Fatih kardeşim, Olmazsa bir araştırayım bakalım.. bizim farlara olurmu ? Kaça mal olur ? Muayeneden sonra yaptırım olmazsa...

20. fatihsevim

fatihsevim Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    501
    Ad Soyad:
    Fatih sevim
    Yaşadığınız Şehir:
    81- DÜZCE
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    @tilkikral tahminim işçilik malzeme dahil 1000 TL civarı tutuyor. Tuzlu biraz ama :)

Tilki bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş