LPG KABLO

Far Motorundan Gelen Ses

'Teknik ve Faydalı Bilgiler' forumunda Cihangir38 tarafından 1 Ocak 2020 tarihinde açılan konu

1. Cihangir38

Cihangir38 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    Cihangir kalkan
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    İyi günler, 2014 elentra aracımin balansli eski xenon farinin biri patlayinca led zenon a geçmeye karar verdim.Uzunlar zaten leddi ,kisaları da değiştirdim.farlarin ayarsiz olduğunu gördüğümde far ayari yaptırdım.Ertesi gün aracı ilk calistirmada sağ far moturundan takilmaya benzer motor sesi duydum sonrasında kesildi ve gün içinde bir daha yapmadı aldığım yerde sorunu söyledim ve orda bu sorunu yapmadı tekrar far ayari yaptırdım.sonrasında ilk calistirmada bu sefer her iki far moturundan bu ses geldi ama sadece ilk calistirmada günde 1 kez bunu yapıyor.Başına gelen çözümünü bilen var mıdır?Led zenonlardan mi bunu yapıyor arıza mi yoksa led takilinca olan bir şey mi bilmiyorum.kusura bakmayın uzun oldu yardimci olursaniz sevinirim.

2. Çaloğlu

Çaloğlu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2,582
    Ad Soyad:
    İsmail Ç
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Led xenon içinde farı soğutması için küçük bir fan var. Farları yakınca çalışır. Takılma sesine bir şey diyemem ama farı açılınca fan çalışma sesi geliyor benim araçtan da. Dikkatli dinlemesem duymam ama.

3. Cihangir38

Cihangir38 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    Cihangir kalkan
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Bugün kaputu açıp daha yakından dinledim ilk calismada sanki dediginiz gibi o led farlardan geliyor 10-15 sn civarı kendi içinde ayar yapar gibi yuksek bi ses cikarıyor sonrasında çok az şekilde dibindeyken duyulabilen fan motoru sesi geliyor.
    İlk başta bu yüksek sesin gelmesi normal midir? İlerleyen günlerde orijinal farları ni takip sesin ledden mi far ayar moturundan mi geldiğini tam olarak tespit edecem sonucu buraya yazarım.

Çaloğlu bunu beğendi.
  4. Cihangir38

Cihangir38 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    Cihangir kalkan
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Bugün daha dikkatli bir şekilde baktığımda ilk calismadaki yüksek sesin far ayar motorundan değil led farin fan calismasindan geldiğini anladım.ilk 15 sn civari soğuktan sanırım yüksek sesli çalışıyor sonrasında normale dönüyor başına gelen olursa bilgi amaçlı yazmak istedim.

Çaloğlu bunu beğendi.
  5. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Aracınızda far yükseklik ayarı manuel mi yoksa otomatik mi? Bildiğim kadarıyla orjinal xenon farlarda yükseklik ayarı otomatik oluyor. Aracı park ettiğiniz yerde eğim varsa durunca normal konumuna alıyordur.

6. faruk4143

faruk4143 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    586
    Ad Soyad:
    Faruk Çalışkan
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    2010 model i30a inwells led ampul takmıştım. Rolantide ledin fanının vuuuuu diye sesini çok net duyuyordum.

Redmi Note 7 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC

Led olsun olmasın kontak açılınca far ayar motoru çalışıyor bende ki erada H4 ampül var. Far ayar motoru üzerindeki dişliler tam oturmayınca bu ses çıkıyor. Videodaki 33. Saniyeden sonra gelen ses far ayar motorundan.

8. newrophat

newrophat Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    392
    Ad Soyad:
    a. ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    74-BARTIN
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    benim aracında (era) sağ far motoru çalışmıyordu soldanda farı aşağı yukarı yapınca motordan takılma sesi geliyordu, mevcut h4 standart ampulleri philips crystal vision h4 ile değiştirmek için farları söktüğümde motor soketlerini "yağsız kontak sprey" ile temizledim, şimdi hem ses yok hemde ikiside düzgün çalışıyor.

yalnız uygulama öncesi dikkat edin kontak spreylerin 2 çeşidi var, birisi yağlı diğeri yağsız olarak geçer, yağlı olan daha çok wd40 gibi bir forma sahipken yağsız olan balata spreyine benzer.

Bu Sayfayı Paylaş