LPG KABLO

Euro 5-6 Motorlarda Lpg Kullanım Kilometreleriniz Ve Subap Sorunu Yaşadınız Mı?

'LPG Sistemleri' forumunda turquasz tarafından 22 Mart 2018 tarihinde açılan konu

1. turquasz

turquasz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    14
    Ad Soyad:
    Mehmet Ünal
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Arkadaşlar merhaba. Forumda arama yaptım ama bu şekilde konu bulamadım.
    i20 aracıma Lpg taktırma arefesindeyim. Hepinizin malumu subap sorunu denilen birşey var. Araştırmalarımda bir kaç sorun yaşayan dışında (onlarda nasıl kullanıldı, nasıl ayar yapıldı bilmemekle birlikte) bilgiye ulaşamadım. Birde benzin ve lpg kalorisi neredeyse eşit. Nasıl zarar veriyor aklım almıyor.
    Araçlarımızı karalamak için yapılan yorumlar diye düşünüyorum. Sizden ricam bu konu altında Lpg de kullanım kilometrelerinizi ve sorun yaşayıp yaşamadığınızı paylaşarak subap probleminin gerçek olup olmadığını kanıtlamanızı istiyorum.

2. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Chevrolet Aveomuzda Opel Corsa'da da kullanılan euro5'li a14xer kodlu motor mevcut, araç şu anda nerdeyse 90bin km biraz üzerinde 80bin km Brc my11 lpg kiti ile sorunsuz kullanıyoruz.

turquasz bunu beğendi.
  3. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Subap erimesi durumu şehir efsanesi değil gerçek bir durum. Sebebi hafif alaşım metal kullanılması dayanıklılık azalmakta. Lpg kalorisi benzinden biraz düşük bu yüzden 1 litre benzine 1.2 litre lpg gereksinimi var. Hatalı karışımda yüksek sıcaklıklar egzoz subaplarına zarar veriyor.

Düzgün montaj ve obd destekli bir kit ile kolay kolay sıkıntı çıkmaz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Under Ground ve gokhan06 bunu beğendi.
  4. turquasz

turquasz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    14
    Ad Soyad:
    Mehmet Ünal
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    kalorisi düşükse daha az ısı veriyor olması gerekmez mi?

5. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Açığa çıkan ısı ile güç birbiri ile orantılı şeyler değil. Çünkü yanabilmek için kullandığı oksijen miktarı bile ısıyı etkiler.

Mesela nitrometan yakıt olarak drag araçlarında kullanılıyor. Ama benzinden %50 daha düşük kalorili. Farkı ise bir litre benzin 14 litre havaya ihtiyaç duyarken. nitrometan kullanırsanız sıkıştırma yaparak bu rakamı 9 kat arttırabilirsiniz. Tabiki ısıda buna göre artacaktır.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

turquasz bunu beğendi.
  6. turquasz

turquasz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    14
    Ad Soyad:
    Mehmet Ünal
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Km verilerini merak ediyorum yinede

7. Under Ground

Under Ground Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,435
    Ad Soyad:
    Hüseyin
    Yaşadığınız Şehir:
    74-BARTIN
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    Yıllarca lpg li araç kullanmış biri olarak asla bir daha aracımı kalbur gibi deldirmeyeceğim ( bagajı deldir , manifoltu deldir , regülatör ve kesici monte edilecek kaput altını deldir , birde beni delin anasını satayım matkapla ) . Lpg kullandığım zamanlarda da aracımın lpg kalibrasyonunu kendim yapardım ki gerçekten düzgün bir kalibrasyon yapmak ta uzun süre muhafaza etmekte çok zor .
    Eskiden lpg kullanırken nasıl olsa ucuz diye arabayı neredeyse eve kadar sokacağım gelirdi , neredeyse hiç yürümezdim . Şimdi gideceğim yere en uzak yürüyebileceğim kadar mesafeye arabayı bırakıp mümkün olduğu kadar çok yürümeye çalışıyorum . Lpg den benzine geçerek daha az km yapıp çok daha fazla yürüyerek çok daha sağlıklı oldum . Bir daha aracımı kasaplara teslim etmeyeceğim asla .

snngngr19, karaarslan ve YasinD. bunu beğendi.
  8. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    fakir karışımla ayarlanmış bir lpg oldukça az lpg yaktırır ama er yada geç supapları eritir, lpg ayarının AFR (Air Fuel Ratio) metre gibi cihazlar ile iyi biçimde yapılması lazım lpg ile çalışan motorda her motor devrinde hava yakıt karışımı oranını görmek bilmek lazım. Eğer supap malzemesinin elementi magnezyum yada alüminyum alaşımı ise bunlar düşük sıcaklıkta erirler ve o supaplar kolay bozulur eğer demir çelik türevi ise kolay bozulmayacaktır. Bundan birkaç önceki nesil hyundailerde magnezyum supap olmadığı çelik alaşımlarının kullanıldığı bilgisini bir yerlerde görmüştüm lakin opellerde magnezyum supaplar kolay eriyip bozulduğunu da duymuştum.

Lpg yi sorunsuz biçimde kullanan kişi sayısı epey az, lpg zamanla ya gaz haritasını bozuyor ya montaj hatalarından hararet su kaçağı enjektör nozulu arızası, çıt çıt enjektör sesi, depoda benzin yokken çalıştırınca benzin pompasının bozulması, gaz yememe gibi şeyler oluyor:), lpg zaten motorda yandıktan sonra benzine göre çok daha az kalıntı bıraktığı için motorun kurum bağlamasını önlüyor çevreyi temiz tutuyor motor yağını çabuk bozmuyor, kurum ve pislik çıkmasını önlüyor önlemesine ancak benzinle çalışan bir motorda benzin yandıktan sonra özellikle silindir duvarında yapışan ince benzin kurumlarının kompresyonu ve aşınmayı azaltıp sağlıklı hale getirmesi ve dolayısı ile yanma odasına yağ girmesi gibi şeyleri önlediğinin bilinmesi lazım lpg ile motoru bu şekilde hırpaladıktan sonra uzun vadede 300-500000km lerde nasıl sağlıklı kalacak ki bu motor? olay sadece motor yağının başarısına kalıyor lpg olayında silindir ve piston arasındaki bütün yük motor yağının omzunda benzinlide ise ekstradan kurum katran tabakası var, accent era larda motor hiç inmeden 900000km yi deviriyorlardı ama era gerçekten çok sağlam. Lpg zaten yakıt masrafında ucuza kaçılmak için yapılan birşey ise obd li kitler sıvı lpg kitleri gibi sistemler zaten lpg taktıracak kişiye işin en başında pahalı gelecek şeyler. Ben empati kursam derim ki lpg taktıracak isem ucuz bir kit taktırayım çünki yakıt masrafından kaçıyorum zaten birde lpg kitine 2000-3000 lira neden vereyim 1500 lira yeter ehehe falan filan sonra supaplar erir bir sabah marşa bastığımda hava filtre kutusu patlar.

öbür türlü benzinli araba parası üzerine birde kaliteli güzel bir lpg kiti parası eklenince zaten aynı arabanın dizel motorlu versiyonu alınmaz mı ki:)

muayenelerde ekstra handikap, kapalı otoparklara girememe, bagaj ile arka koltuk arasında 40mm çapında delik, arabanın altını sürtmeye korkutan alttan geçen borular gibi şeylerde var ilaveten hep aynı istasyondan lpg almanız lazım yoksa ayar tutmaz o lpg.

hyundai nin motorları benim fikrimce lpg ye tam uyumlu harika motorlardır. Kasaplık edilmezse lpg ile hyundai marka bir motoru bozamazsınız.

YasinD., gokhan06 ve Under Ground bunu beğendi.
  9. turquasz

turquasz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    14
    Ad Soyad:
    Mehmet Ünal
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Yok mu lpg de subap yakmadan 100-150-200.000 km yapan veya 70-80.000 km’de subap yakan arabamız.

10. Under Ground

Under Ground Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,435
    Ad Soyad:
    Hüseyin
    Yaşadığınız Şehir:
    74-BARTIN
    Araç Modeli:
    Eski sattığım avatardaki clio aracıma 95 000 de sıralı sistem tüp taktırdım ve aracımı 208 000 km ye kadar kullandım . Subaplar ile hiç sorunum olmadı ama zaten clio nun subapları çelik subaptı . İki kere plastik T rakor patladı ve araç suyu boşaldı . Birinde conta da değişti.

11. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Arkadaşım opel insignia ya taktırdı. 40.000 km oldu sıkıntısız kullanıyor. Ayrıca 100.000 km garantili olarak taktırdı.

12. Under Ground

Under Ground Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,435
    Ad Soyad:
    Hüseyin
    Yaşadığınız Şehir:
    74-BARTIN
    Araç Modeli:
    Çok kaliteli enjektörlerle ve iyi monte edilmiş bir sistemle lpg gerçekten sorunsuz olarak kullanılabilir ama terazisini dengeye getirmek ve dengede tutmak baya zor . Benim kendi ayar kablom vardı , sürekli kontrol ederdim . Son zamanlar o kadar iyi ayar tutturmuştum ki benzinden hiç farkı yoktu . Ama mental olarak çok can sıkıcı ve keyif kaçırıcı olabiliyor bazen , artık uğraşmak istemiyorum kesinlikle .

karaarslan bunu beğendi.
  13. YasinD.

YasinD. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,576
    Ad Soyad:
    yasin demirbağ
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Elantra (2001-2006 ) XD-XD2
    Bu sorun genelde Subaru larda daha çok oluyor. Bununla beraber belirli km de subap ayari yaptırmak gerekiyor diye hatirliyorum

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

14. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Subarular için hep "teleflex" diye bir markadan bahsedilirdi.

15. bbygt

bbygt Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    68
    Ad Soyad:
    Eren Babayiğit
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    Fakir karışımla az yakmıyor malesef daha fazla yakıyor bunu iki aracımda tecrübe ettim noozul büyütüp ideal ayara gelince hem daha az yakıyor hemde performans iyi oluyor.

16. Srcnyldrm90

Srcnyldrm90 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    86
    Ad Soyad:
    Sercan Yıldırım
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.2 MPI (2014-2020)
    Babamda megane 2 var 160bin kmdir kullanıyor herhangi bir sıkıntı yaşamadı hemde obdsiz sistem. Benim 2013 i20 ye de taktirdim 3500km oldu. Herneyse konuya geleyim sen sıkıntısız 150bin km kullanmak istiyorsun, benzinle lpg arasında kmde 15 kuruşa yakın fark alıyorum ben. 150000*0.15: 22500lira kar edersin. Subaplar yanarsa söküp çelik subap taktirsan bildiğim kadarıyla en fazla 2000-2500 lira para harcarsın bu da kar ettiğinin yanında devede kulak kalır. Bu arada benim kıt atiker atikfast obd2. Şimdiye kadar memnunum

Halil bunu beğendi.
  17. Under Ground

Under Ground Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,435
    Ad Soyad:
    Hüseyin
    Yaşadığınız Şehir:
    74-BARTIN
    Araç Modeli:
    Peki açılmış motor silindir kapağının araca yaşattığı değer kaybı ve kullanıcısına yaşattığı moral bozukluğu ne olacak . Bugün lay lay lom kar ederek binerken yarın satmak zorunda kalırsam ne olacak . Elimde orjinal bir araç yerine silindir kapağı açılmış ve taşlanmış , subapları değiştirilmiş bir araba olacak .

karaarslan ve erenuzel41 bunu beğendi.
  18. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

bunları düşünüp psikolojik olarak yorulacaksanız zaten taktırmamanız daha iyi.

bir aracı sıfır alıp 3-4 yaşında satıyorsanız dedikleriniz sorun yaratabilir, ama zaten 10 yaşını geçmiş 150-200 bine gelmiş bir araçta araçta subapların değişmesini, silindir kapağının açılmasını önemsemeyen birisine aracı satmanız gayet kolay.

ben yılda 30 bin km yapıyorum. şimdilik dizel kullanıyorum ama lpg de kullanabilirim.
    lpgli araç alırsam bütün olumsuzlukları bilip öyle alırım. kilometrede 15 kuruş fark varsa yılda 4500 tl avantajım olur.

konunun özüne dönersek, bu forumda ben hiçbir hyundainin lpgden dolayı 100 bin kmnin altında subap sorunu yaşadığını duymadım. subaplarına zarar verenler olabilir, ama bu genelde kendini titreşimlerle belli eder. bazı kullanıcılar anlamaz bile.

lpgnin en büyük referansı ticari taksilerdir.

ben 2 ay önce ankarada lpgli elantraya bindim. elantra 2017 model ve 100 bin kmdeydi. lpgnin herhangi bir arıza yapıp yapmadığını sordum, taksici hiçbir sorun yok dedi. herhalde yeni elantranın motoru euro 5 veya 6 olmalı.

Under Ground bunu beğendi.
  19. Srcnyldrm90

Srcnyldrm90 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    86
    Ad Soyad:
    Sercan Yıldırım
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.2 MPI (2014-2020)
    Orjinal araç kullanmak istiyorsanız bulaşmayacaksınız lpgye benzinli kullanmaya devam edeceksiniz yada illa az yakayım diyorsanız dizel alacaksınız. Bu bir seçenektir, seçme şansı araca sahip olanındır. Dizel seçen motor sesine pahalı bakımlara, benzinli seçen yüksek yakıt tüketimine, lpgli seçen ise 120000kmden sonra bazı sıkıntılara katlanmak zorunda

karaarslan ve Under Ground bunu beğendi.
  20. YasinD.

YasinD. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,576
    Ad Soyad:
    yasin demirbağ
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Elantra (2001-2006 ) XD-XD2
    Markayı biliyorum ama direk subaru ile bahsedildiğini pek bilmiyorum. Subaruların bazı modellerinin 2007 sonrası üretimlerinde Subap sorununun yaşanmadığını biliyorum ama.
    Konumuza gelecek olursak, Mehmet bey konuyla alakalı servisten malzemenin detayı hakkında bilgi alınabilir. Bende arkadaşlarım gibi forum içerisinde bu tip sıkıntı yaşayan birini duymadım.
    Aklıma gelmişken Mazda ve Nissanlar da da bu sorun yaşanıyor.

Bu Sayfayı Paylaş