LPG KABLO

Eskiye Devam Mı Yeniye Geçelim Mi?

'Getz Forum - Club' forumunda no good tarafından 16 Haziran 2017 tarihinde açılan konu

1. no good

no good Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    36
    Ad Soyad:
    Kara B.
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Merhaba Değerli Arkadaşlar,

Benim kafamı son zamanlarda kurcalayan bir soru var. 2010 model Hyundai Getz 1.4 Start sahibiyim ve aracı 0 km. almıştım, yani ilk sahibiyim. Çok özenerek kullandım, benden başka kimse direksiyonuna geçmemiştir, serviste test sürüşünde dahi yanında bulunurum; şehir içinde pek kullanmam hep uzun yol yaptım. Araç 85.000 km. civarında. Tüm bakımları gün aksatılmadan yetkili servisinde yapıldı.

Fakat artık bir yol ayrımına gelmişiz gibi hissetmeye başladım. Tabi işin duygusal boyutuna hiç girmek istemiyorum:(, onca yıl ve maceramız olmuş, Getzimle İtalya'ya gidip geldik, Roma caddelerinde turladık, Venezia Meydanından geçtik, tahmin edersiniz daha neler neler. Şu anda, disklerim eğildi değişmesi gerek dediler, balatalarla birlikte serviste 750 TL civarı, lastikler de 2013 yılında almıştım; dişleri gayet iyi ama değişme yılı geldi yine en az 750 TL civarı, arabanın motorundan soğukken ses geliyor, tahminim kayışlardan biri belki devir daim fiyatı bilemiyorum. Tabi önceki bakımlarda yani 15-20.000 km. önce kilometre dolmamasına rağmen zamanı geldiği için triger dahil tüm kayışlar değişmişti. Yaşı da belli bir yere geldi; araç 2010 model ama Ağustos 2009 trafiğe çıkışlıdır.

Bu durumda, yine sıfır bir araç mı yoksa bu sorunları giderip yola devam mı etmeliyim? Karasızım. Bunları yaptırırsam olası diğer masraflar neler olabilir? Bunları yaptırıp sonra yine başka masraflarla boğuşup pişman olmak istemiyorum. Örneğin, bunları yaptırıp yarın baskı balata sorun çıkarır mı? Bilemiyorum. Yeni araç fiyatları da çok yüksek bu aralar malum. Ama durum müsaitken yeni bir araç alma zamanını mı işaret ediyor bu yaşadıklarım? Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  2. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Merhaba. Aynı aracın otomatik olanı bizde mevcut. Km de yakın 76.000km. Aynı şekilde servis bakımlı.
    Sorunlarınız çözülemeyecek şeyler değil, kolaylıkla çözülebilecek rutin bakımlar.
    Diskleri torna yaptırabilirsiniz, kalınlığı kurtarmiyorsa dışarıdan kaliteli bir marka alıp degiştirebilirsiniz(bosch vs.) Fiyat yarısından da aşağı düşebilir. 600 liraya da güzek 4 lastik alabilirsiniz.
    Baskı balata da en fazka 600tl tutar.
    Yeni sıfır bir araç alacak olsanız rutin bir bakımı 500tl civarı olacaktır zaten.
    Tabi tüm bunlara rağmen yeni, yenidir. Imkan varsa neden yeni alınmasın tabiki.

Asel Kaan Efe ve bekobey bunu beğendi.
  3. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    Arabadan memnunsanız masrafların yaptırıp kullanmaya devam edin. Misal bilmediğiniz dizel bir araba aldınız 2 ay sonra turbo ve enjektör bozuldu, 3-4000 tl ye elveda dersiniz. Lastikmiş, balataymış bunları masraf değil binmenizin maliyeti olarak görün. Aracınız en az masraflı modellerden biri, bence macera aramayın. Yetkili servise gitmeyin, özelde aynı parçaları kullanın yine de daha az ödersiniz.

Lastikleri petlas bakın, yerli malı ve gayet kalitelidir. Biz kangooda kışlık ve yazlık kullanıyoruz, diğer aracıma da vakti geldiğinde petlas alacağım.

bekobey bunu beğendi.
  4. Emre

Emre Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,746
    Ad Soyad:
    Emre
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Maddi durumunuz müsaitse yeni arabaya geçin derim

5. i20_Troy

i20_Troy Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Selim ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.4 MPI (2008-2014)
    Parayı zor kazanan ve elindekinin değerini bilmekle yetinen biri olarak yazıyorum...

Hızlı ve kolay para kazanan biriyseniz ve artık çok sıkıldıysanız mevcut aracınızdan satın ve alın yenisini...
    Amaa yoookkk tırnağımla deşe deşe para kazanıyorum... Gecem gündümüzüm kalmıyor...
    Ciğersiz bir sürü adamın ağız kokusunu çeke çeke çalışıyorum ve hayatımın bir çok alanında çok farklı zorluklar yaşadım diyorsanız...
    Elinizdekinin kadir kıymetini bilin... Yeni arabaya tonlarca para vereceğinize mevcut arabanıza 3-5 kuruş harcayıp
    şıkır şıkır hale getirebilirsiniz...

Takdir sizin...

koreci, Köksal, VVadam ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  6. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    benzinli getz küçük masraflarla sizi 200 bin kmye kadar götürür.

normal bir kullanıcı baskı balatayı 150 bin kmde değiştirir. siz çoğunlukla şehirdışında kullanmışsınız, baskı balata masraf açmaz.

lastik ve akü gibi şeyleri masraftan saymamak lazım.

umutd07 bunu beğendi.
  7. no good

no good Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    36
    Ad Soyad:
    Kara B.
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    İlginize teşekkürler. Kolay para kazanan ve değerini bilmeyen biri olsam aracı çoktan değiştirmiş olurdum. Sizi anlıyorum, zaten böyle bir başlık açıp yorum ve görüşlerinizi istememin sebebi sizinle aynı;)

8. no good

no good Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    36
    Ad Soyad:
    Kara B.
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Aküyü zaten servisten geçen sene değiştirmiştim. Aslında triger gibi masraf çıkaran bakımları da serviste yaptırdım. Yani halihazırda birçok temel bakım ve masraf bitti gibi. Bu start versiyonunun camları renkli değil onu da yeni yönetmelik çıktı ve şartlı serbest olduğu için yaptırmayı düşünüyorum. Ama yetkili neresi o belirsiz. Tabi birde fiyat yüksek oluyor; servis 250 TL diyor mesela filme.

9. Ogun

Ogun Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,571
    Ad Soyad:
    Ogün YILMAZ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    1.4 benzinli Daha 85 000 de getz in var.

Belanımı arıyorsun kardeşim.

Tanıdığın bildiğin araç, Yap bakımlarını devam et. 120000 e kadar
    Sonra bakarsın.

durup dururken ne masraf ve dert arıyorsun şimdi :=)

4 lastik , 150 x4 = 600 TL
    ÖN AYNALAR = 200 TL ( ORJ)
    DİSKLER = 120 TL TRW

Soğukken ses muhtemelen subap iticileri olabilir.
    16 sı değişse işçilik dahil 500 TL ( ki düşünmüyorum)

Kayışlar ise tümkayışlar ( klima + dinamo-soğutma +direksiyon olsun olsun 120 tl

yağı 10w40 80 tl + filtresi 10 tl ORJ
    hava filtresi 25 tl

600
    200
    120
    80
    10
    25
    (500 ü saymadım iticiler zayıf ihtimal)

250 de işçilik tutar,
    5 yıl daha arkana bakmazsın :)

Son düzenleme: 16 Haziran 2017
    gogo46, Köksal, sukru56 ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  10. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,484
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    @Ogun bey son noktayı koymuş bu devirde o temizlikte araba zor bulunur. Tamir edin kullanın derim :)

11. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Çok absürt bir arıza olmadığı sürece her türlü aracınız ile kardasınız. Bakımlarını yaptırın. Lastik baskı balata bunları masraftan saymayın zaten bitmek üzere kurulmuş sistemler. Komşunun ford 92 model hala kapısının önünde.

Araç değiştirmek için geçerli sebepler.
    1. Aile bireylerinin artması yani araca sığamamak gibi ihtiyaçların değişmesi
    2. Ev gibi bişey alırken para ihtiyacı
    3. Kronik tamir edilmeyen sorunlar
    4. Allah korusun bir kaza sonrası araçtan soğumak
    5. Üst segmente geçiş yapmak istemek

ÖTV den dolayı zaten araçlar oldukça pahalı memnun olduğunuz araçtan ayrılmayın.

Köksal bunu beğendi.
  12. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Saydıklarınız çok pahalı bakımlar değil, araç yaptırılıp binilebilir ama imkan ve istek varsa yeni bir araçta alabilirsiniz, 7yıl binmişsiniz, araç size yeteri kadar hizmet etmiş ama sıfır olmasa bile sıfıra yakın bir araç almanız lazım yoksa Getz'i çok ararsınız.

13. joy_ride

joy_ride Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,469
    Ad Soyad:
    Murat GÜRBÜZ
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Maddi durumunuz iyise değiştirin çünkü sizin kafanıza takılmış değiştirmek değilse bakımlarını yaptırıp devam derim. Arkadaşların dediği gibi giderilmeyecek sorunlar değil. Baskı balata için cok erken benim era 112 bine geliyo hala değişmedim gerekte yok.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

14. Blue-Tuscani

Blue-Tuscani Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,089
    Ad Soyad:
    Özgür
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Belli yaştan sonra yavaş yavaş sorunlar çıkmaya başlıyor.Özellikle 10 yıl sonra yavaş yavaş metal yorulması, parça sıkıntıları, araç güvenliği gibi sıkıntılar can sıkmaya başlıyor.Aracınıza yapacağınız masraflar fazla değil bence.Yeni alacağınız araç bir üst sınıf olur ise sorun yok ama aynı sınıf bir araç alırsanız, bu sefer aldığınız araca göre verdiğim paraya değmedi deme ihtimaliniz olabilir.Kısacası bana daha üst sınıf veya güvenlik donanımlı bir araç olmadıkça fazla para vererek araç değiştirmek çok mantıklı gelmiyor.Güvenlik ayrı bir konu, yeni aracın teknolojisine ve donanımına göre sırf bu yüzden bile değiştirmek mantıklı olabilir ama marka ve model çok önemli.

15. semih24

semih24 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    48
    Ad Soyad:
    semih kaya
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    yeni her zaman iyidir maddi durumunuz iyiyse yeni alın derim ama zevkler tartışılmaz benimde zamanında 2005 model çok sevdiğim bir aracım vardı mecburiyetten sattım yoksa hala kullanırdım şuan.

16. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Hocam Getziniz size mesaj veriyor , artık değiştirme zamanı gelmiştir , bir yerini yaptırırsınız devamı gelir ertesi gün başka bir yerden sorun çıkartır. Oğlumun 2004 1.3 gls getzi vardı 81.000 de aldık 2 yıl dolmadan 91.000 de sattık , hiç lpg yoktu , başladık bir klima kayışı , bilye ,disk , amortisörler .... baktık ardı arkası gelmiyor, yarın bu dediklerim hatırınıza gelir. Gün günden daha kötü geliyor , sıfır aracın alınması artık daha da pahalanacak , yıl sonu daha ne sürpriz vergiler gelecek bilmiyoruz , bana kalırsa bir an önce yaz geldi arabaya talep bayağı yğksek , çıkart elden , yenisine bak.

Blue-Tuscani bunu beğendi.
  17. Blue-Tuscani

Blue-Tuscani Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,089
    Ad Soyad:
    Özgür
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Damardan, bunu okuyan bütün forum araç değiştirir.:D:D Aman abi gaza getirme bizi , bende düşünüyorum 2 aracı verip 1 tane almayı ama Coupe ye kıyamıyorum.Alacağız bir araba kimse bakmayacak, bu ne diye sormayacak.:(:)

18. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)

iPhone 5c cihazımdan tapatalk aracılığıyla gönderildi

Blue-Tuscani bunu beğendi.
  19. sukru56

sukru56 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    172
    Ad Soyad:
    Mehmet
    Yaşadığınız Şehir:
    56-SİİRT
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Bahsi gecen masraflar yapilir.Sonra 2 3 yıl keyfime bakarim dersiniz.(Mantıklı olan)

Bu süreçte lastik patlasa alakasız en basit sorun çıksa neden satmadim diye hayiflanirsiniz.(başınıza gelecek olan)(Sıfır araçta sorun yasamayacaginizin garantisi yok.)

Ya tekrar aşk yaşayın aracinizla.

Ya da başka araca basın nikahı.

20. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    lastik patladı diye "neden aracı satmadım" diyen adamı hiçbir araç tatmin etmez, olsa olsa bir psikolog lazım olur.

hyundainin araçları kolay arıza yapmaz, 150 binden önce yağına, suyuna bakılarak binilir.

mesela bazı arkadaşlar fren diskini sanayide nasıl değiştireceğini bilmiyor, bilmeyince zor geliyor, hatta kazıklanıyor. bu arkadaşlar için 60 binden sonraki her araç stres kaynağıdır. ama konuyu açan arkadaş böyle değil, triger falan değişmiş. zaten yapacağı en büyük masrafı yapmış.

eğer sanayide böyle ufak tefek şeyleri yaptıramayacaksanız değiştirmek yerinde olur. ancak aynı aracın muadilini sıfır olarak almak için 3 katı para ödeyeceksiniz.

sipartacus, gogo46, Köksal ve 2 kişi daha bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş