LPG KABLO

ERA YAKIT SARFİYATI

'Accent Era Forum - Club MC' forumunda defacto tarafından 20 Eylül 2007 tarihinde açılan konu

1. hyundaı_era_06

hyundaı_era_06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    samsun yolu üzerinde tofaşın yeri vardı baydarlar benzinliğin içindeydi.o benzinlik shell babam bile bundan 40 sene önce ordan alırdı bende benzinli arabaya bindiğim zamanlar ordan alırdım...
    çok temiz yakıtı var oranın..

Düzenleyen : hyundaı_era_06

2. defacto

defacto Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    evet arkadaşlar farları acınca motorun çalışmasında değişikliği bende fark ettim
    benim araba garajda kalıyo sessiz ortam aynı değişikliği ben de fart ettim
    heralde farları açınca ranati daha yükseliyo güç çekiyo gibi

3. gokeri06

gokeri06 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    29
    Ad Soyad:
    Gökhan Güneri
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA

Arkadaşlar sonucda farlar elektrikle çalışıyo ve özellikle sis farları daha kuvvetli çalıştırdığınız anda sizin bahsettiğiniz değişiklik bikaç saniyelik bişeydir oda rolanti anlık düşer ve yükselir.

Aynı şeyler fanlar çalıştığındada olur sonucda arabanız hareket etmiyo devri düşük... ve dahada düşüyor ve yükseliyor..

4. epiktetoser

epiktetoser Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Abi bu "arabayı sağır bırakma" "basmamış araba sağır kalmış" muhabbeti nedir. Bilimsel açıklaması var mı?Otomobilin motoru nasıl etkileniyor?Açıklayan olursa sevinirim.
    Düzenleyen : epiktetoser

5. akil

akil Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Sıfır kilometre arabayı uzun bir süre düşük devirde kullanınca bir daha yüksek devirde çalışmıyormuş.
    Benim öğrenmek istedim bir şey var. Araçların yakıt testleri neye göre yapılıyor? Kriterleri nelerdir?

6. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    Herkese günaydın.

"sağır kalmak" tabiri, eski nesil üretime sahip motorlarda kullanılan, aslında yanlış değerlendirilen bir durumdur. Benzinli veya diesel motorlarda, özellikle şehir içerisinde çok düşük devirlerde yüksek viteslerde kullanılması durumunda (örneğin 4 veya 5. viteslerde 30-40km gibi süratlerde, 3. viteste 20km gibi süratlerde sürekli zorlamalı sürüşlerde) motor, gerekli soğutmayı sağlayamaz. İç ısısı artan motorda, birde (karbüratörlü araçlarda yakıt hava karışımını hassas ayarlamak mümkün olmadığından) zengin karışımlaçalıştığından (düşük devirde yüksek viteste gaza çok basarsanız, motorunyakamayacağından fazla karışım göndermeniz anlamına gelir) özellikle sübab yuvalarında karbon birikimine neden olur.Ayrıca artanısıya bağlı, incelen yağsonucunda oluşan yağ buharıyanma odasında birikime neden olur. Sonuçta bu durum güç düşmesine neden olur. Bu nedenle özelikle eski nesil motorlarda şehir içinde araç çok fazla kullanılıyorsaen az haftada bir kere 5-10kmkadar yüksek süratlerde kullanılması tavsiye edilirdi. Bu tavsiye motor kitaplarında ve araç kataloglarında yer aldığından halk arasında "motorun sağır kalması" şeklinde yorumlandı. Bu durum sıfır yada kullanılmış araç için herhangi bir km'de gerçekleşebilen bir durumdur

Motorlar insanlar gibi çok hızlı kullanıldıklarında kas yapıp güçlenmez, yada çok yavaş kullanıldıklarında "abi hamladım ya... Geçen gün bayrampaşa yokuşunda acayip tıkandım. Höyk höyk öksürdüm. Karar verdim pazartesi otobanda hız yapacağım" demezler.
    Düzenleyen : tolgakmg

7. akil

akil Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Teşekkürler dostum. Beki bu yakıt testleri hakkında ne diyorsun? Ben şahsen fabrika verilerini daha yakalayamadım da.

8. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    Aslında bu konu (TSE-EEC 80/1268:2000 01.01.2000
    Konsey Yönetmeliği Motorlu Taşıtlar Motorlu Taşıtların Karbon Dioksit Emisyonları ve Yakıt Tüketimi İle İlgili 89/49/AT ve <B style="COLOR: black; : #ffff66">93[/B]/<B style="COLOR: black; : #ffff66">116[/B]/AT Sayılı Yönetmelikler İle Değiştirilen 16 Aralık 1980 Tarih ve 80/1268/AT Sayılı Yönetmelik) şeklinde belirlenen ve ISO standartlarına göre gerçekleştirilen kriterlere göre yapılır.

Yakıt tüketiminde an ve an standart belirlemek çok zor. Mesela 90km hız için. Bir araç "en düşük 90km giderken yakar" diye bir kaide yoktur. 90km, şehirlerarası yollardaki en yüksek yasal hız sınırı olduğu ve bu sınır doğrultusunda tüketim değeri hesaplanması gerektiği için fabrika bu değeri vermektedir. Şehir dışı tüketim değerleri, sabit hıza, normal hava şartlarında ve deniz seviyesinde, 2 kişi ve 20kg bagaj (ticarilerde yarı taşıma kapasitesi) 90km hızda ve gaz pedalını hiç oynatmadan, rüzgarsız ve dümdüz bir yolda elde edilen bir veridir. Siz yokuş aşağı bir yolda 90km'de bu değerin altına inebilir, yokuş yukarıda üzerine çıkabilirsiniz. Şehir içi değerler ise, %40 şehir dışıında 90km hızda, %60 şehir içinde 3. viteste 60km hızda yapılan sürüşlerde elde edilen değerdir.

Bu değerleri tutturmak %10 yaklaşımla bile harika bir sonuçtur. Siz aracınızı uzun yolda 70km hızda 5. viteste kullanarak fabrika verilerinin altına bile düşürebilirsiniz. Şehir içinde en düşük tüketim, 50km hızda motor devrini benzinlide 2000, dieselde 1800-2000 arası tutabilecek viteste, gaza en az konumda basılı halde elde edilebilir.

9. hyundaı_era_06

Alınan Beğeniler:
    9
    ben fabrika verilerine çok yakın bir değer tutturuyorum uzun yolda.
    fabrika verisinde 4,0 lt yazıyor yani 4*2,73=10,9 ykr.

ben 4 kişi+full bagaj 100-120 km hızla 4,4 lt yakıyorum.

ve ben denemelerimin sonucunda benim aracın 120 km hızla yaktığı yakıtın 90 km hızla yakılandan daha az olduğunu gördüm.
    yani araç turbolu oluşu nedeniyle,90 km hızda turboyu devreye geçirmiyor.90-100 gidildiğinde yani bi 90 la gidip bi 100 çıkıp tekrar 90 a inme gibi bir sürüşte turbo devreye girip girip çıkıyor.ve araç daha fazla tüketiyor.fakat 120 km hızda aracın turbosu açık bir halde olduğu için tüketim değeri düşük oluyor.

ben bunu urla-çeşme arasında denemelerim sonucunda bu kanıya vardım.
    urla kavşağında aracı fulledim (tabanca atana kadar)çeşmeye sabit 90 km hız ile 5 kişi gittim ve aynı hızla geri geldim (105 km yol)tekrar urla kavşağında fulledim 14 ytl lik mazot aldı.

2 gün sonra aynı şekilde fulledim 5 kişi ile çeşmeye bu sefer 120 km hızla gittim geldim tekrar fulledim araç 11,5 ytl lik mazot aldı.

hatta yanımda sıfır km nıssan note alan bir arkadaşımla gidip gelmiştik.resmen adam kafayı yedi kafasını omzuma dayadı yakıt ibresine bakıyor çiviyle çaktınmı ne yaptın sen diyor.(bu arkadaş ilk defa marka değiştirmiş,90 yılından beri hyundaı kullanıcısı)ve pişman oldu "ben gezmeyi seven adamım arabanın az yakması benim için en önemli şey aslında ama çocukların aklına uyup bunu aldık işte ne yapalım"dedi.

araba değiştireceği dönemde 2000 model hyundaısıni sattı ve bana sordu ne alayım diye bende dedim sen şimdiye kadar hyundaı kullandın niye soruyorsun şimdide git 2007 era 1,5 crdi benim araçtan al dedim.ama çocukların aklına uyup note aldı.ve 5000 km de ki aracının 32 ykr yaktığını görünce lpg taktırdı.eski 2000 modelin 20 ykr yaktığını söylüyordu.

kısaca pişman oldu ama ne faydası var.ama eminimki bundan sonraki aracı hyundaı olacaktır.

Düzenleyen : hyundaı_era_06

10. ahdemi

ahdemi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    arkadaşlar era dizeller için yeni bi yazılım gelmiş onu yüklüyorlar serviste.
    geçen hafta yüklediler benimkine. deneyen var mı? performans biraz düşüyor ama turbonun ve motrun ömrünü uzatmak, optimum verimi almak içinmiş.... muhtemelen yakıt sarfiyatının da azalması lazım

11. hyundaı_era_06

Alınan Beğeniler:
    9
    yok daha yeni senden duydum.aman boşver performansı nı düşürüyorsa hiç gerek yok zaten 5 yıl garantili turbo bozulsada garantiden değişir.

12. ahdemi

ahdemi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    servise gidersen muhtemelen sana da yükleyelim diyeceklerdir...

13. akil

akil Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Arkadaşlar 1.4 Erasına LPG taktıran varmı? Taktıran varsa memnunmu? Durum nedir? Hangi marka takdırdınız? Şimdiden teşekkür ederim.

14. hyundaı_era_06

Alınan Beğeniler:
    9
    yanlış hatırlamıyorsam defacto taktırmıştı ama oda ne olduysa kızmış heralde.
    lpg aracının garantisni bozuyor ama brc markayı öneriyorlar.,

15. ersoyus

ersoyus Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    ABİ BENİM ERA 1.4 TEM ABS VAR.ARAÇ SU ANDA ÜÇBİN BEŞYÜZ DE.ÜÇYÜZ BİNİN ALTINA İNEMEDİM.AYNI ARAÇ ŞEHİR DIŞINDA 200 KURUŞ YAKIYOR.LPG Yİ ÇOK CİDDİ DÜŞÜNÜYORUM.NE DERSİNİZ?

16. ilgiera

ilgiera Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    merhaba benimde team 1.4 absli aracım var 100 km şehir içi şehir dışı 328 ytl yaktı araç 2700 de

17. Ulaş KURT

Ulaş KURT Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    benim araç : 2007 1.6 era team abs
    şehir dışında otoyolda saatte 100 sabit hızla : 1 kmde 14 ykr
    130 km - 140 km hız ile 1 km de 17 ykr yaktı

araçta atiker marka sıralı sistem var 14 000 km de.

lpg li olan arkadaşların görüşlerini bekliyorum

18. ersoyus

ersoyus Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    TURGAY ABİ BU DÜSME OLAYI 5000-6000 DEN SOORA KESİN Mİ?KİMİ 7000-8000-DİYOR SERVİS ON BİN DİYOR .HATTA FORUMDAN BİR ARKADAŞ 3000 DEN SONRA DÜŞER DEDİ.BEN ŞU ANDA ÜÇBİN YEDİYÜZ KM YOL YAPTIM.DÜSEN FALAN YOK.https://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley19.gif.BİR TARAFTAN LPG 2000 YTL Yİ BULUYOR.NE GEREK VAR DİYORUM.DİĞER TARAFTAN BÖYLE ÇOK ZOR OLUYOR.DELİRMEK ÜZEREYİMhttps://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley19.gif

19. hyundaı_era_06

Alınan Beğeniler:
    9
    kardeş 5000 den sonra düştüğünü farkedersin.8000 e gelince dahada düşer.10000den sonra ise tamamen normal seviyesine düşer.

20. Turgay

Turgay Yönetici

Alınan Beğeniler:
    68
    Ad Soyad:
    Turgay ÖRSBAŞ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller

Aynen katılıyorum. https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley20.gif

Bu Sayfayı Paylaş