LPG KABLO

Era Turbo Sorunu

'Accent Era Forum - Club MC' forumunda blackman006 tarafından 21 Ağustos 2017 tarihinde açılan konu

1. blackman006

blackman006 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    29
    Ad Soyad:
    black man
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Turbo kanatçıkları deforme olduğu için (erime yada kırılma) zamanla tamir takımı içinde bulunan parçalarıda arızaya geçirerek turbo performanstan düşecektir. Şuan turbo masrafınız 150 ise. Diğer parçalar arızalandığında 600 tl e kadar çıkabilir. Tavsiyem bi an önce masraf çoğalmadan baktırmanızdır.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

2. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,917
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    arada kaldım.

bağzı işi bilen crdi(forumdada var)elletme turbonu diyor.
    komple 0 turbo takıpta halen aynı sesi duyanlarda,40bindir öyle dolaşanlarda dahil.
    sorun, turbo sorunumun olup olmadıgını bilememem.

3. CEHENNEM

CEHENNEM Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    67
    Ad Soyad:
    no name
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Bende yaklasik 1 senedir 2012 era crdi sahibiyim. Aldigimda cok dikkat etmedim galiba ama hafif bir islik sesi gelmeye baslamisti zamanla sanayide 1 2 ustaya gosterdim bu normal hafif bir islik sesi var ama elletme demislerdi. Cumartesi gunu aksamda kardesim seyir halinde hafif bir rampa cikarken 1 2 3 vites derken bir anda cekis gitti dedi. Arabayi cumartesi aksami sanayiye cektim ustamla tlf da yaptigim konusmada durumun buyuk ihtimal turbodan olabilecegini soykeledi pazartesi sabah bakariz dedi. Sorun turbodaysa ankarada tavsiye edeceginiz turbo revizyoncusu var mi? Aracim 117binde. Yagi 1 ay once mobil 5.30 ile degistirmistim yeniden yag fln degistirmeli miyim ?

4. cenker_baba

cenker_baba Guest

turbo söküldüğünde yağda değişiyor.

5. süper-turba-dizel-motor.

süper-turba-dizel-motor. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    14
    Ad Soyad:
    rahim öztürk
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.5 CRDI (2003-2005) LC
    benimde böyle bir sorunum vardı son yazımda kimseden cevap gelmedi bende bekliyorum benim yazımı okursan ben biraz mücadele ettim ama yaptıramadım bekliyorum

6. blackman006

blackman006 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    29
    Ad Soyad:
    black man
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Geçmiş olsun. İvedik organize bölgede bir çok turbocu var dolaşarak fikir sahibi olabilir aklınıza yatan yere yaptırabilirsiniz

7. CEHENNEM

CEHENNEM Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    67
    Ad Soyad:
    no name
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Bugun ustamla tlf da gorustugumde turbonun dagildigini ve motorunda kitledigini soyledi. Turbo arizasi verdikten sonra arac yol yapmadi zorlanmadi cekiciye binerken calisti sanayiye indirdikten sonra birdaha calismadi. Eksozdan duman fln atma olayida olmadi. Gercekten turbo dagilinca motor yagsiz kalip kitler mi acaba?

8. blackman006

blackman006 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    29
    Ad Soyad:
    black man
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Turbonun motoru kilitleyeceğini hiç zannetmiyorum turbo motora ek güç verir bağımsız olarak çalışır. Motorla bir ilgisi yoktur bence . Ben turbom arızalı bin km kadar yol yaptım hiç bir sorun olmadı. Turbo yağı kendi mekanizması içinde sağlar . Araç motorunuz yağsız kalmışsa turboda yağsız kalmıştır. Ama diğer motor kilitleme olayı bana pek inandırıcı gelmedi

9. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,917
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    pal kırıp,kırılan parça motora gider muhabbetine söylenmiştir.
    genelde coolersız 1.5dci-1.4hdi lerde karşılaşılan bir olaydır.

crdi lerde zor bir ihtimaldir bu.

isaslan bunu beğendi.
  10. CEHENNEM

CEHENNEM Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    67
    Ad Soyad:
    no name
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Aksam is cikisi ustamin yanina gittim arabayi lifte alip alttan turbodan geldigini dusundugum ve egsoza dogru giden bir boruyu cikardi ve icinden yag fiskirdi daha sonra enjektorleri cikarip sag tekerin ordan anahtarla kranki cevirdi ve enjektorlerin ordan yag fiskirdi. Ust kapak acilip bakilacak temizlenecek dedi muhtemelen turbodan kopan parcaciklarda pistona gelmistir dedi sabah kapagi acinca hersey belli olur dedi. İnsallah piston kollarini egmemistir fln dedi. Valla cok ilginc geliyor bana hersey. Bu araclarin motoru turbosu bu kadar basariliyken 120bindeki duzenli bakimli bir aracta boyle birsey nasil olabildi. 3 5bin tl lik bir durundan bahsediliyor

11. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    1.5crdi motorlara 5w-30 yağ konmaması gerektiğini birçok konuda yazmıştık bu motorun hakkı 5w-40 tam sentetik dizel motor yağıdır, 1.5crdi nin yağ soğutucusu ufak motor yağını uzun süreli kullanımda motor biraz sıkıştırıldığında tam soğutamıyor zaten turbo eksoz gazıyla 400-500*C sıcaklığa 100000 devir hıza ulaşıyor 5w-30 yağ su gibi inceliyor turbo kompresörün pervane ortasındaki mili su gibi incelmiş yağ ile hakkıyla yağlanmıyor neticede mil boşluk yapıp kompresör pervanesinin salyangozun iç kısımlarına sürtmesine sebep oluyor ve sonuç olarak salyangoza sürten pervanenin sıyırdığı çapaklar kanatçık parçaları yada mil kırılması gibi şeyler ve bunların intercooler içine dolması kaçınılmaz olabiliyor oradan çok ince çapak gibi parçalar motora kaçabilirde. Turbo hava çıkış hortumunun içinden yağ gelmesi milin dağıldığına işaret zaten normalde motor yağı o milin etrafından geçip yağlar salyangozda yağ olmaz mil dağıldıysa yağ akar. Turbo çok çok hassas bir parçadır geçmiş olsun inşallah sadece yeni bir turbo ile kurtarır

onurforces, MSC ve deza bunu beğendi.
  12. CEHENNEM

CEHENNEM Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    67
    Ad Soyad:
    no name
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Bircok forumdada ankara sartlarinda 5.30 tam sentetik yagin iyi olacagi okumustum hatta yagci bile ben birsey demeden bu arabalar icin 5 30 kullaniyoruz dedi. Bende mobilin 5.30 tam sentetik yagini kullanmistim.

13. cenker_baba

cenker_baba Guest

burada yıllardır 5/40 yazılıyor bende 5/30 dan 5/40 a döndüm ama ben çok sakin kullanırım arabayı kolay kolay sıkıştırmadım

14. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,917
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    geçmiş olsun sıkıntılı bir süreç.

aracın yağını sıksık konturol etmek lazım.sonuçta bu yağ bir yerlerden geliyor turboya ve eksiltme kaçınılmaz.

15. erka44

erka44 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    50
    Ad Soyad:
    erkan katrancı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    aracımı yetkili hyundai servisine götürdüm 120binlik bakım için sorduğumda 5w40 shell helix konulmuş mazot filtresi, yağ filtresi,hava filtresi,polen filtresi,v kayışi, silecekler değişti aracımı yıkadılar verdiler 4saat sürdü toplam tutar 514tl hizmetten memnun kaldım önceden başka özel servise sorduğumda ise kendinden emin bir şekilde 5w30 motor yağı konur dedi ve özel servislerden memnun kalmadım hiç birinden 100 tl fazla olsun yetkili servis olsun tavsiyem yetkili servise verin aracınızı kafanız raht etsin

16. cenker_baba

cenker_baba Guest

ben ne zaman yetkili servise bakım yaptırmak istesem ki tüm parçaları polen hariç orjinal kullanırım. hep 10/30 yağ koyucaz diyorlar. 5/40 koyun diyince olmaz diyorlar bu yüzden bakımı mı dışarıda yaptırıyorum

MSI bunu beğendi.
  17. Önal

Önal Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    479
    Ad Soyad:
    Önal
    Yaşadığınız Şehir:
    39-KIRKLARELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Benim anlamadığım kitapçığında üreticinin önerisi 5w30 ama bu yağla sorun çıkarttığı kesin. Tasarımda bir sıkıntı var sanırım yağ soğutucuyu ona göre büyük koyamazlar mıydı? 1.5 crdi her konuda cömert bir motor (performans, yakıt tüketimi). O araca aşırı geliyor ben de kullandım biraz kısıtlayıp daha ekonomik ve sorunsuz yapılabilirdi sanki. Bu km'lerde turbo sorunu ses vs şikayeti olmamalı bence.

umutd07 bunu beğendi.
  18. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,917
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    bindiğiniz aracın ustası kendiniz olucaksınız...
    yetkili servisi arayıp 3 soru sorarım apışıp kalırlar.o 3 soruyu buraya yazarım sayfalarca cvp gelir.

artık anlıyana

onurforces, deza ve oguztiryaki55 bunu beğendi.
  19. erka44

erka44 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    50
    Ad Soyad:
    erkan katrancı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    enterasan ben gecen hafta yaptırdım yetkili serviste 5w40 koydu belkide km farklı olduğu içinmi yağ inceliği değişiyor olabilir sizinkinde

20. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,484
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Bence suçu yağa bulmak manasız... İlk başta ilk km den itibaren 1 dk kuralına dikkat edildi mi? Ya da 10.000 olmadan yağ değişti mi? Ustama gelen 250 bini devirmiş ama hep 5/30 kullanılan Rio ları gördükten sonra ön yargım kırıldı. Hava filtresi bile turbo için hayati önem arz ediyor. Türkiye şartlarında 5 bin km de bir değişmesi lazım.

isaslan ve erenuzel41 bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş