LPG KABLO

era spor yay sorunu acill yardım

'Aracın Dış Modifiyesi' forumunda geoteacher tarafından 8 Ekim 2012 tarihinde açılan konu

1. geoteacher

geoteacher Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Ad Soyad:
    hf.gulte
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    bir iki hafta önce dizel era ya 3.5 cm spor yay taktırdım forumda fotoları da var ancak şöyle bi sorun var gerede otobanında hızım 120 civarı iken asfalttaki bir yamanın (hafif bir sümsek) üstünden geçerken araba aşırı bir şekilde sarsıldı sanki ön amortisörlerin kaputtan fırlayacağını sandım bu da beni çok tedirgin ediyor yol tutuşu tamamda artık yoldaki kasis ve tümsekleri kolluyorum bu neden le

araçtaki ön spor yayları çıkarıp orjinal yaylarını takmayı düşünüyorum yani arkalar spor yay önler orjinal nasıl olur sizce aracın yol tutuşu veya diğer konularda bi sıkıntı olur mu değerli bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirimm

2. gurcanbulut

gurcanbulut Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    617
    Ad Soyad:
    Gürcan Bulut
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Aracınızdaki yay ların markası nedr acaba?

Benim aracımda da 3.5 cm Eibach pro kit yay mevcut. Uzun yolda çok sert çukurlara girdiğim oldu fakat o kadar korkutucu bir sarsıntı olmadı. Ama amortisörlerin dibine kadar vurduğu için sağlam bir ses almıştım :)

Önlerdeki yayları çıkarmaktan bahsetmişiniz ama aracın bütün dengesi bozulur düşüncesindeyim. Ön taraf yüksek arka taraf alçak durucak sıkıntı olur, yol tutuşu sorun olur v.s...

3. mirkan

mirkan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    403
    Ad Soyad:
    Mirkan Şenol
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Orjinal yayları ısıttırmadan presletin ... Aracı düşürdüğünüz oranda da amortisörleri kısalttırın ... Aracın konforu orjinali gibi olacaktır ...

4. Sinfulangel

Sinfulangel Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Merhaba

2 Hafta önce kore ve maysan mando amortisörlerle HR marka 3.5 cm yay kiti taktım 2006 dizel erama. Arabamın orjinal yaylı halinden daha konforlu oldu. Arabam artık zıplamıyor. Virajlara iyi giriyor. İyi hızlanıp duruyor.

Sizdeki muhtemel sıkıntı.

Taktığınız yay aracınızın amortisör sistemine uyumlu bir yay değil. Büyük ihtimalle çok serttir.

Lastiğiniz ve jantınız ne bilmiyorum fakat eğer lastiğinizin yanak payı fazla veya genişliği fazla ise 32 psi ın üzerinde hava bastıysanız zıplarsınız.

Dizel erada uygun olan sistem; 195 55 r15 lastik - 15" jant - arka ön 30 psi hava - 3.5 cm HR, eibach benzeri kaliteli yay.

Eralardaki zıplama olayı orjinal yayının pamuk kadar yumuşak olmasından kaynaklanıyor. Esneme payı çok fazla olduğu için normalden 3 kez daha fazla yaylanıyor nerdeyse. Ağırlık binince veya sert bir kasiste aşırı esneme amortisörlere aşırı baskı yapıp amortisörleri patlatyıor. Bunu dengelemek için daha sert bir yay takmak gerekiyor. Tabi kullanılan lastik jant ve hava çok önemli.

Saygılar

5. Sinfulangel

Sinfulangel Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Buna ek olarak, arkalar spor yay önler normal olursa aracın aerodinamiği bozulur.

6. pasaoglu

pasaoglu Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    225
    Ad Soyad:
    Mustafa
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Yayların markası ne?

7. geoteacher

geoteacher Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Ad Soyad:
    hf.gulte
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    arkadaşlar yayların markası f-k şuan orjinal lastik ve jant kullanıyorum ancak 15 inç 195 50 lastik ve jant almayı düşünüyordum yaylardan dolayı askıya aldım
    bu lastik ve jantları kullansam durum düzelir mi acaba

8. Sinfulangel

Sinfulangel Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Orjinal lastik jantta öyle sekiyorsa jantı büyütürsen dahada konfor düşer kasislere daha sert girersin. Senin sıkıntın FK alman çünkü onlar yay değil. Tavsiyem lastik havanı kontrol et bi.

9. geoteacher

geoteacher Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Ad Soyad:
    hf.gulte
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    lastik havaları normal yarın bi amörtisörcüye gidip sorayım başkentt sanayide ak amörtisör var (ankara ) oraya taktırmıştım sorun olmazdemişti

yorumlar için teşekkürlerrr

10. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    760
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Fk yayları 150 lira yada daha aşağı aldıysan aldığın yaylar merdiven altı yerlerde yapılan yaylardır. Ucuz etin yahnisi yavan olur.

İmitasyon al tak arabana bir müddet kullan, sonra arabandan yayları çıkar ve yan yana koy hiç birisinin yüksekliği birbirini tutmaz. Aldığın yere gidersin bunlar sahte dersin biz bilmeyiz orjinal diye alıp satıyoruz der, ne ka ekmek o ka köfte der, arkana baka baka gelirsin, çünkü kaliteli gerçek yayların fiyatı belli.

195/55/15 ebatta 36 Bar hava, 195/50/15 ebatlarda ise 35 Bar hava gereklidir. Orjinal lastiklerde ise 2 kişiye kadar 32-33 olmalıdır.

11. Sinfulangel

Sinfulangel Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5

=) 195 55 15 için 36 psi hava katolog verisidir. Evet benzinlikte hava su cihazının önündeki listede yazar ama hiç bir akıllı mantıklı insan 195 55 lastiğe 36 basmaz heleki yay varken çünkü eğer 36 psi hava basarsan , öncelikle lastiğin ömrü normalden çok daha kısa sürede biter et payı diye bir şey kalmaz aşırı aşınmadan dolayı. Buna ek olarak eğer ki 36 psi hava basarsan zıplarsın. Hemde çok zıplarsın. 3.5 cm yayda 195 55 lastikle 36 psi hava ile gezersen ilk kasiste lastik çamurluğa vurur ve bununla beraber kafanda tavana çarpar.

Yukarda yazdıklarım tecrübe ile sabittir. Aracımda 195 55 r15 lastik var ve 3.5 cm HR yay ile kullanıyorum.

12. geoteacher

geoteacher Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Ad Soyad:
    hf.gulte
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
  13. Sinfulangel

Sinfulangel Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5

Tahmin etmiştim. Spor yay almaya karar veren ve pek piyasaya hakim olmayan bir kişinin ilk baktığı ilanlar onlar. Dediğim gibi o bir yay değil.

Sana tavsiyem aracından söktür 100 liradan koy satılsın. Sonra 250 liraya 2. el HR 3.5 yay bulursan al.

14. geoteacher

geoteacher Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Ad Soyad:
    hf.gulte
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
  15. Sinfulangel

Sinfulangel Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Tabi Eibach da alabilirsin bütçe ile alakalı. Eibach biraz daha yumuşak bildiğim kadarıyla. Tercih senin, ama lastiğe uygun hava basmazsan araba gine zıplar onada dikkat et.

16. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    760
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Kızmaya hiddetlenmeye gerek yok, bilgilerimizi tecrübelerimizi paylaşıyoruz, yanlış varsa doğrusunu öğrenmek için buradayız, öyle değilmi ?

Şu anki arabamda 195/50/15 ve Eibach Pro Kit yay var daha önceki Getzimdede Vogtland 3.5 yay ve stok lastikler vardı. 7000 km yol yaptım bunun 6 bin km'si Trabzon- İstanbul arası arabada yük limitlerde olduğu halde. Sizin bahsettiğiniz gibi çarpma vurma olmadı, lastiklerde 35 hava var. Lastik üreticileri xx model ve ebat lastiğe şu hava olacak diye kaidesi yoktur zaten üzerinde max. psi rakamla gösterilir. Bu değerler arabanın ağırlığına ve kullanımına göre değişir.

Getz 1187 kg, Milenyum 975 kg, Symbol 985 kg, vs bunların hepsine 195/50/15 lastik uyuyor. En hafif tonajdaki arabaya göre örneğin 32 psi bastık, Getz ise daha ağar ve bu ağırlık ön tarafta daha fazla onada 32 psi bastık. Ne olduğunu düşünebiliyormusunuz, lastik yanakları bombelende jant neredeyse yere basan kısmın zıt yönünden lastikten ayrılmışcasına oldu. Bu kısımdan havada kaçabilir sıvıda girebilir.

Farklı ve dar bir açıdan olaya yönelelim ; EPS direksiyonlu dizel Eraya 195/55/15 lastik takın bakalım direksiyon avuç içiyle nasıl dönüyor yada 195/50/15 dizel Getze takın nasıl oluyor.

Şu var lastiği taktınız ama yanaklar bombe yaptı, sanki havaları inikmiş gibi, bunu enaz duruma indirgeyip aksi birşey yoksa en iyi hava ölçüsü budur...

17. faruk55

faruk55 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    294
    Ad Soyad:
    Faruk Karaman
    benim aracımda 5cm fk 195/50/15 var benim gibi dikkat ettiğin sürece sorun yaşamazsınız
    tavsiyem 195/55/15 almanızda fayda var 195/50/15e bulaşmayın konforda çok fark ediyor

18. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    760
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
  19. Sinfulangel

Sinfulangel Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5

Kızmak hiddetlenmek derken ? 195 55 15 lastiğe Dizel hyundai accent erada 36 psi hava basmayı önderdiğin için ben kızmam, hyundaide kızmaz lastikçi hiç kızmaz hatta işine bile gelir :)

Şuan ki aracın ne bilmiyorum fakat dizel accent era için konuşuyoruz.

Benim aracımda eps var 195 55 15 kullanıyorum.

195 55 15 lastik jantta bombeli durur zaten fiziksel olarak duruşu budur. Bombeli dururor bombesi düzelsin diye 36 psi basılmaz. Eğer buna göre diyorsanız doğru değil.

Sonuç olarak istanbulda bu iş nasıl bilmiyorum ama ankarada örneğin şaşmaz da 14 15 lastikle lastikçiye gidin balans falan gibi işlemlerden sonra basılan hava 30~32 dir. Eğer ki adama 36 bas dersen sana vereceği tepkiler pekte olumlu olmaz.

20. Sinfulangel

Sinfulangel Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5

Arkadaşın tavsiyesine katılıyorum era için doğru seçim, 195 / 55 / 15 dir. Araç dizelse ve Eibach Hr gibi yay alacaksan 3.5 cm idealdir. 3.5 üzeri alırsan dizellerin motor kısmı ağır olduğundan ön taraf aşırı basar.

Bu Sayfayı Paylaş