10 Kasım LPG KABLO

Era için orjinal MANDO amortisör

'Süspansiyon & Direksiyon & Mekanik Sistemler Sorun' forumunda Suat DURAN tarafından 13 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

1. Suat DURAN

Suat DURAN Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Arkadaşlar aslında benim aracın alt takım macerası aldığım günden başladı sayılır. Epey parçada değişiklikler yapıldı . Dileyen olursa tüm tecrübelerimi ayrıca paylaşırım ama ben bu başlıkta herkesin ortak sorunu olan amortisör konusunda tecrübelerimi paylaşmaya çalışacağım. Şu anda aracımda süspansiyon sistemi fabrikadan nasıl çıktı ise öyle, değişen bir parça olmadı. son durumda : sağ ön patlak, sol ön sakat, arkalar çakıl taşında bile lok lok diye ritm tutuyor. Sağ ön amortisör yağ kaçırmış, (zaten biliyordum patlak olduğunu) o yüzden garantiye girmiyormuş . Bu önermeden yola çıkarak arka amortisörleri değiştirmeleri için zorladım servisi. önceden yaptığımız sağ ön amortisör konuşmasında " valla abi yağ çıkmamış olsaydı değiştirdik ama bu haliyle olmaz" demişlerdi, bende arkalar için bunlar yağ kaçırmamış değişir misiniz? dedim. değişecekler, verdik siparişi...ama ön kısmını bana pasladılar.
    Bende başladım sizler gibi araştırmaya. üstten başladım tabiki; Bismillah, - Era için Monroe varmı usta? - var ama getirmiyoz.. - Buyur?????https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley5.gif - ford focus için getirttik pahalı dediler almadılar abi.. - İyide canım ustam, focusun amortisör derdi mi var? almayabilir adam.. gerçi 50 milyara araba alıp amortisörüne pahalı denmez ama... neyse.. Era'da amortisör derdi var..getirin güzel güzel yayları amortisörleri takalım... - İyi diyon abi.... - Eeee????!!!!
    bu sohbet böyle sonuçsuz kaldı..
    Uzatmayayım..Herkesin bildiklerini bulduk ayrıca: - Serviste Maysan Mando 130-140 lira - Dışarda Maysan Mando 70-75 Lira - Federal Power diye bir tayvan malı var 70-75 lira
    Ayrıca birisi HKS var dedi. çok ciddiye alamadım.. :)
    derken birden bir usta : "- orjinal Mando vereyim efendim !!! "dedi kibarca...https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley32.gif
    Şaşırdım, iyide era için yokki dedim.. VARMIŞ...https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley3.gif amortisör orjinal kore yapımı Mando. İnanamadım kutuyu istedim. Epeyce amortisör seyrettiğim için görür görmez eraya olacağını farkediyor insan. Hele kutu üzerindeki "Verna" yazısını görünce nasıl sevindim anlatamam. Şimdilik Eps ile birlikte değiştirmeyi düşündüğüm için bagaja attım amortisörleri ( Coşkun Beyin ve tüm diğer dostların paylaşımlarının ışığında sadece sağ ön patlak olsada -amortisör çift değişir- ilkesi ile davranmak gerekir diyerek hem sağ hem sol aldım ). İlk fırsatta resimlerini çekip atarım inşallah buraya. değişir değişmezde tecrübelerimi..
    Epey yazmışım yahu..başınızı ağrıtmadan keseyim..görüşürüz...https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley14.gif

2. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    759
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Hayırlı ve uğurlu olsun.

3. Suat DURAN

Suat DURAN Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    sağolasın dostum..hele bir takalım, umarım beklentilerimizi boşa çıkarmaz.. gerçi herkes Mando amortisörleri beğeniyor ama Era'da nasıl olacak, bakalım... Eğer keyifli olursa kısa bir zamanda nasılsa yeniden bozulacak, patlayacak arka amortisörlerin yerine de alırım.. (arka için de var)

4. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    759
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Olmazsa arka helezonları Eibach Pro kitle değiştirirsiniz. Bende Getz aracım için Eibach Pro kit helezon alıcam. Aracım çok yüksek duruyor, ayrıca inşallah şu arkadan gelen seslerede bu helezonlarla dur dersem süper olacak...

Umarım herşey gönlünüzce olur ve sorunlar geri dönmemek üzere giderilir...

5. hayta38

hayta38 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad Soyad:
    İsmail HAYTA
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    hayırlı olsun görüş ve izlenimlerinizi bekliyoruz.

6. Suat DURAN

Suat DURAN Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Eibach kitleri genelde herkes söylüyor. sizden de duymak ayrıca bir tercih sebebi tabi ... Hele bir öndeki problemi çözeyim.. arka taraf şimdilik garantiden değişecek. daha sonra memnuniyet durumuna göre (gerçi orjinali gibi olacağı için pek bir şey değişmeyecek) Eibach ile birlikte Mando çok iyi olur arka tarafta sanırım..

7. Suat DURAN

Suat DURAN Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Teşekkür ederim. Arka amortisörler gelmiş, serviste ..Eps ünitesini bekliyorum..hepsini bir taktıracağım..takılır takılmaz biraz yol yapıp hemen paylaşacağım.. Bu sitedeki ustaların tecrübeleri bize çok şey kazandırdı, bir lokma katkım olursa benimde birilerine, çok sevinirim...

8. evrimbayhan

evrimbayhan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    şimdiden hayırlı olsun..

9. Suat DURAN

Suat DURAN Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    teşekkür ederim..inşallah..

10. mustekin77

mustekin77 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    benimde sağ ön amortisör patlak yağlanmış geçen gün lastiklerimi yeniledim kesin sonucu aldım patlamış yakında sol da gider. Şimdi bu orjinal olanları nerden ve kaça aldın bilgi verirsen sevinirim

11. Suat DURAN

Suat DURAN Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    dostum nereden aldığımı yazacaktım aslında ama hikaye uydurup kendi yerimin reklamını yapıyormuşum gibi algılanmasın diye yazmamıştım.. (forumlarda maalesef olan şeyler :) )
    Ama madem soruyorsun yazayım . Ben Trabzon'da oturuyorum. Burada büyük sanayide H&S Group Hasanbaşoğulları otomotiv diye bir yer var. Japon ve kore araçlarının parçalarını satıyor. İlgilinin ismi İlyas.. telefon : 04623250362 e-mail: ilyas.hasanbasoglu@hotmail.com (msn aynı zamanda sanırım, eklersiniz isterseniz oradan da yardımcı oluruz demişlerdi.) Bu amortisörler Maysan ve federal power gibi gazlı değil. Hoş gazlı dediklerinde de az bir miktar azot var veasıl maksatlaakışkanlığı artırmak için kullanılıyor (bir bilenin anlatımıyla) .. Bu amortisörler yağlı ve tepkileri gazlı gibi olmayacaktır. Sanırım ilk aşamada zıplama ile ilgili ( arkada kullanılırsa) sorunları azaltacaktır. olmazsa elbette yay değişimini de düşünmek gerek. Servise sorduğumda yağlı gazlı senin için çok fark etmez (sakin kullandığımı bilirler) ama orijinal Mando takılırsa araba için çok fark eder dediler. Uzatıyorum belki ama her öğrendiğimi belki birine faydası olur diye yazmak adına ekliyorum; ayrıca birde Maysan veya Federal power sana 3 sene giderse, Mando en az 5 sene gider dediler. Adamlar ciddi, aracın tüm bilgilerini bilgisayara kaydedip banada 2 yıllık garanti verdiler.

12. Suat DURAN

Suat DURAN Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    keşke sol patlamış olsaydı (yok, keşke hiç patlamamış olsaydı tabiki..https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley1.gif) benim sol sağlam..onu gönderirdim vallahi..nasılsa çıkarıp koyacağız bir kenara...

13. bulut

bulut Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    2008 erayı ilk aldığım gündenberi amortisörden memnun değilim bozuk yollarda acayip ses yapıyor .yumurta kasa accentta bindim arkadaşın çok güzel ses yapmayan amotisörleri varBu ne biçim iş anlamadım .yetkililer bu nu görmüyor mu?Bazı firmalar kusurlarından dolayıaraçları geri çağırırken hyundaı ne yapıyor arabaya bindikçe canım sıkılıyor.

14. Misafir

Misafir Guest

orca as arkadaşım öncelikle linkteki konuyu incelemenizi tavsiye ederim.
    Ayrıca, Maysan Bursa daEra için amortisör üretiyor yerli firma fakat Mando ile ortak üretiyor. Maysan Mando diye geçiyor. Orijinal Mando amortisörler Kia da kullanılıyor. Rio amortisörleri ile Era amortisörleri birbirine uyuyor. Hatta forumda bir arkadaş bu zıplama yüzünden 600 tl ödeyerek Rio amortisörlerini era ya taktırdı. Yalnız ben Kia servisinde yaptığım araştırmada önlerin uyduğunu ama arkaların çok ufak bir farkla uymadığını gördüm.
    Yalnız yazdıklarınızda uzun süredir bilgi bulamadığım Verna modelinin amortisörleri ki Era ile birebir aynı o zaman Monroe katoloğunda verna için amortisör bulunuyor. Ben Monroe Türkiye denbunu bir türlü teyid ettiremedim. Verna ile Era nın amortisörleri büyük ihtimalle birbirinin aynısı fakat sırf katologta Verna diye geçtiği için Türkiye de satışı yok. Aldığınız amortisörlerin kutusunda Verna yazmasına hiç şaşırmadım ve çok sevindim.

Federal power markası ucuz Çin üretimi yan sanayidir bundan uzak durduğunuz iyi olmuş.

Son olarak, amortisör için denemedğim kalmadı fakat yaylar ile birlikte bir çözüm bulunmalı. Sadece amortisör bu sinir bozucu zıplamayı kesmiyor. Yazımın başındaverdiğim konu linki şu anda kullandığımeibach pro kit ile ilgili. İsterseniz kullandıktan sonraki yorumlarıma bakın.

15. Suat DURAN

Suat DURAN Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    açıkçası ortada bir sıkıntı olduğu çok aşikar ama neden çözüm bulunmadığını bende anlamış değilim..vardır bir bildikleri. Bizde isteriz ki yerli malı kullanalım ama bu iş can işi yapsınlar adam gibi kullanalım.. neden 70 lira verip yeri olanı almak varken 85-90 lira verip korelinin malını kullanayım .. birde işin benim hanım tarafı var.. o çok memnun (du patlamadan önce) amortisörlerden ... era'yı ilk aldığımda uzunca bir yola çıktık ve hanım bayıldı arabaya ..ilk söylediği : - ne güzel arabaymış bu böyle sanki mercedes otobüste gidiyorum, yaylana yaylana..ben uyuyayım bari.." dedi ve uyudu.. şimdi de her bindiğinde uyuyor..https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley4.gif Eee tabi bu yaylanmanın aslında o kadar iyi olmadığını anlatmak gereksiz. O bu haliyle seviyor çünkü onu ilgilendiren rahatlık kısmı.https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley36.gifgüvenlik bizim derdimiz. Valla güveliği umursamayıp bu süspansiyon şekline bayılanda epey tanıdığm var ne diyeyim...

16. Emre Ömür

Emre Ömür Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    bu mando amortisörler yükseklikte oynama yapıyor mu peki?

17. Suat DURAN

Suat DURAN Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    cevabınız için teşekkür ederim..forumun hemen hemen hepsini takip ediyorum. Bunlar o kadar pahalı değil. adedine 100 tl dediler 90a aldım. Verna zaten yurtdışında Era'nın adı. Arkalar içinde kontrol yaptım. Maysan arka amortisörleri çıkarıp bu Mando olanlarla karşılaştırdım, birebir aynı.Zaten onlarda da Verna yazıyor model olarak. resimleri çekip göndereceğim. olmazsa sizin için tekrar mağazaya gidip arka amortisör resimlerini de çekerim. Bilhassa arkalar için amortisör ile birlikte yay değişimi elzem görünüyor (zıplama çözümü için) ama şimdilik -en azından kendi adıma- arkaları garantiden değiştirip idare edeceğim.. Bu arada eklemek isterim, arka tarafa orjinal ışıklı spoiler taktırmıştım serviste .ciddi faydasını gördüm. virajlarda yol tutuşunu hissedilir derecede artırdı .. tavsiye ederim..
    şey birde, link yok sankine..https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley9.gif

MAERKEK bunu beğendi.
  18. Suat DURAN

Suat DURAN Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    taktırmadım henüz, en iyi taktırınca cevap verebilirim ama Maysan ile yanyana koyup açık ve nötr hallerine baktım sonrada göz kararı bastırıp baktım ..aynı uzunluklarda idiler.. yük binince de çok değişmez sanırım..

19. Suat DURAN

Suat DURAN Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Bu arada Okan Bey, monroe, era için (veya Vena için ) amortisör yaptıklarını fakat Türkiye'ye getirmediklerini söylüyor...

20. Misafir

Misafir Guest

Bu Sayfayı Paylaş