LPG KABLO

Era 1.5 Crdi-vgt Almayı Düşünüyorum

'Accent Era Forum - Club MC' forumunda Ahmetcbn tarafından 10 Kasım 2018 tarihinde açılan konu

1. Ahmetcbn

Ahmetcbn Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    Ahmet çoban
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Merhaba arkadaşlar VW Polo Classic aracımı dün sattım. Başlıkta belirttiğim gibi dizel Era almayı istiyorum. 150 Bin KM altında değişensiz hasar kayıtsız bir Era'yı tahmini ne kadara alabilirim ?
    Aracın kronik sorunları nelerdir ?
    Aracı alırken neye dikkat etmeliyim, özellikle baktıracağım bir yeri var mı ?
    Problemli araçlar mıdır yoksa muadillerine göre sorunsuz mudur ?
    Hangi modelini önerirsiniz Select, Style, Team, Start ?
    Teşekkür ediyorum.

bekobey ve AgaBey* bunu beğendi.
  2. AgaBey*

AgaBey* Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    668
    Ad Soyad:
    Serdar Çalışkan
    Yaşadığınız Şehir:
    5-AMASYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.6 (2006-2012) MC
    Benzinli tercih etseniz detaylı yorum yapardım ama dizel alınca benzinliye göre 1 tıkdaha dikkat ederek almalısınız zaten eranın temiz dizeli sayılıdır alırken detaylı expertiz yaptırmalısınız dizelin motoruna turbosuna iyice baktırmalısınız turboda ıslık varmı motor durumu sesi nasıl bakım durumu nedir araçta kaza bela varmı varsa ne kadar nereden hasar almış gibi donanım olarak 1.4 1.5 ve 1.6 'da en çok tutulan demeyimde en çok tercih edilen ve sayı üstünlüğü olan team pakettir en boş paket ise start / en dolu paket ise style'dir bunun bi alt dolusu select ve bunun bi altıda teamdır birde expo vardır oda doludur ama benzinlidir dolu paketlerde dijital kilima, ön arka kol dayama, hararet göstergesi, elektirikli dış dikiz aynaları, okuma lambası, ışıklı makyaj aynası ve gözlük bölmesi gibi vb özellikler mevcuttur bu saydığım özellikler dolu olan style ve selectte mevcuttur ayrıca style olanda çelik jant ve bazılarında sunroof'da mevcuttur ayrıca eraların 2009'n 2 yarısından itibaren makyaja uğramıştır iç aydınlatması mavi ışık ön farları komple beyaz ön panjuru krom olanlar dahada uzatırım ama dizel alacağınız için bu kadar faydam dokunabilir size :)

bekobey ve Ahmetcbn bunu beğendi.
  3. Ahmetcbn

Ahmetcbn Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    Ahmet çoban
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Güzel anlatmışsınız araç gözümde canlandı :) Detaylı expertiz yaptıracağım tabi, uzun süre binmeyi düşünüyorum. Benzinli de olabilir fakat ben lpg kullanmayı sevmiyorum. Dizeli de çok seri olduğunu duyduğum için tercih edeceğim ama 1.6 benzinli aynı performansı gösterir mi, yakıtı dizele göre nasıldır bilmediğim için düşünmedim hiç.

bekobey ve AgaBey* bunu beğendi.
  4. AgaBey*

AgaBey* Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    668
    Ad Soyad:
    Serdar Çalışkan
    Yaşadığınız Şehir:
    5-AMASYA
    Araç Modeli:
    Ben size şöyle diyim kısaca ben eracıyım ve şu an 5 ci taksi çıkması benzinli eraya biniyorum bunlardan 2 si 1.6 dıydı gerisi 1.4 dü. performans olarak dizel kadar olmasada 1.6 gayet yeterlidir 1.4 bile öyledir çok atik araçlardır benim aldığım benzinli çıkmalarda her birinde ayrı ayrı olmak üzere bakımı keyfi şeyleri binlirayı geçmezdi tabi şu an parça fiyatları yüksektir ama yinede dizellere göre hesaplıdır. belki inanmazsınız bunu sürerekte teyit edebilirsiniz çoğu 2 bin motorlar ve muadilleri yokuşta vites düşürürken erada vites yükseltip yanlarından el sallayarak geçersiniz şimdi yapmıyorum ama ilk çıkma 1.6 motor durumu %70 olan eramda 1 - 2 3 vitese geçene kadar patiye aldırara aldıra giderdim tabi sadece ilk aracımda yaptım bunu diğerlerinde yapmadım gaza gelmeyim diye ve yakıt olarakta benzinli için diyorum bakımlı olursa bakarsanız hor kullanmazsanız çok yakmaz az yakar çok kaçar ve araç sizi uzun süre zarfında üzmez ve 1.4 1.6 benzinli arasındada yakıt durumunda ahım şahım fark yoktur ve benzinlinin bakım maliyeti dizele göre çok hesaplıdır bunuda göz önüne alırsınız ben sizin için alta bindiğim son 2 çıkma eramın resmini atayım siyah olan 5 ci eram ve kullanmakta olduğum araç şu an 645 binde vede taksi çıkması konumda var onunda linkini yazayım okuyun yaptığım masrafları araçların durumunu neler yaşadığımı dersinizki çıkması böyleyse bakımlı hususisi nasıldır ve era hakkında düşüncelerinizi tatmin eder :D
    Konu linkim : https://www.hyundaiclubtr.com/konu/taksi-cikmasi-arac-alinirmi-accent-era-alindi.37904/

5. Ahmetcbn

Ahmetcbn Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    Ahmet çoban
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Hiç çıkmaya benzemiyor bunlar maşallah :) Esp problem olabiliyormuş bu araçlarda. Yolda direksiyon kilitlenme durumu olabiliyormuş var mı böyle bir şey ? Varsa Esp olmayana bakayım. Yol tutuşu ve fren mesafesi de biraz sıkıntılıymış. ABS ve 4 disk frenli modelleriyle bu sıkıntıyı giderebilir miyim ?

AgaBey* bunu beğendi.
  6. onurforces

onurforces Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5,194
    Ad Soyad:
    onur forces
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CRDI (2014-201X) MD
    ahmet bey. profil resmimdeki era dizel kullanıcısıyım. team paket. aracı alalı 1 sene oldu. çok memnunum.
    araştırmayı sevdiğim için ve ilk aracım olduğundan aracı aldıktan sonra era'yla ilgili bir çok şeyi araştırdım bu sayede bir çok bilgiye sahip oldum.

dizelde select en üst pakettir. team ise en yaygın bulunan pakettir. select le team arasında elektrikli yan aynalar, arka frenlerin disk oluşu, ön okuma lambası, gözlük koyma yeri, yol bilgisayarı, hararet göstergesi, ön kol dayama gibi farklar bulunur. koyu renkli yazdıklarım yani önemli gördüklerim dışında aman aman bir fark yoktur yani.
    eralar 2006-2012 yılları arasında üretildi. 2006'dan 2007 yılının ilk yarısına kadar olan modeller direk güney kore'den ithal geliyordu (made in korea). 2007 nin ikinci yarısından itibaren türkiye'de üretilmeye başlandı (made in turkey). direk kore'den gelenlerde 4 fren de disk fren, türkiye'de üretilenlerde ise arkalar kampana'ya çevrildi. (bu olumsuz bir durumdur, 4 frenin disk olması daha iyidir.)
    dikkat edeceğiniz bir nokta: 2006 model eralar'da fabrikasyon hatası kronik boya kalkması problemi vardır. o yüzden 2006 modellerden uzak durmaya çalışabilirsiniz. Adminlerin affına sığınarak aşşağıda erayla ilgili detaylı bilgileri bulabileceğiniz bir linki kopyalıyorum:

https://www.forumotomobil.com/forum...r/?PHPSESSID=58363f709d0bbe4dc5dc5f081a0ddf30

kadobay ve Ahmetcbn bunu beğendi.
  7. Ahmetcbn

Ahmetcbn Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    Ahmet çoban
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Çok teşekkür ediyorum aklımdaki sorulara cevap niteliğinde bir yazı yazmışsınız, inceliyorum şimdi. Karar veremediğim diğer bir durum normal CRDİ motor mu yoksa VGT turbolu motor mu almalıyım. VGT yakıt olarak biraz daha fazla mı yakar. VGT önerir misiniz ?

8. AgaBey*

AgaBey* Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    668
    Ad Soyad:
    Serdar Çalışkan
    Yaşadığınız Şehir:
    5-AMASYA
    Araç Modeli:
    öncelikle teşekkür ederim :) vede esp hakkında yorum yapamam tüm kullandığım eralar esp sizdi ama esp ile sorun yaşayanlarıda duydum fren konusuna gelirsek bastımmı duran çok güzel bir freni yok lakin fren konusunu uygun ebatlarda kaliteli lastikle çözebilirsiniz yol tutuşuna gelirsek biraz hafif arac ama kablumbağa gibide hemen yatmaya meğilli değil bunuda lastikle çözebilirsiniz her aracın kendi fren sistemi kalitesi önemli olsada bu lastiklere jantlara ve amortisörlerede bağlıdır

Asel Kaan Efe ve Ahmetcbn bunu beğendi.
  9. Ahmetcbn

Ahmetcbn Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    Ahmet çoban
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Aşağı yukarı netleştiriyorum hangi model model, seri vs. 2007 model Select bulmak mantıklı gibi.

10. Hasan Tarık

Hasan Tarık Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,184
    Ad Soyad:
    Hasan Tarık
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Kia
    Merhabalar. 1.5 crdilerin hepsi vgt diye biliyorum. Kronik bir sorunu yok debriyaj swici arızalanabiliyor ama çok pahalı bir şey değil. Turboları biraz narin alınırken iyi incelenmesi gerekiyor. Ayrıca dizellerin trigeri zincirli değişimi görece pahalıya mâl oluyor trigerinde ses olup olmadığını değişip değişmediğini sorabilirsiniz. 2006-2007 modellerinde elektrikli direksiyon (eps) kullanıldı diye biliyorum sonraki modellerde hidrolik direksiyona geçildi. Donanım konusu da aracın temizliğine ve sizin keyfinize kalmış ben en boştan doluya doğru sıralıyorum start- team- select- styledir. Belli bir modelden sonra ise mode-prime olarak araçlar çıkmıştır. Aklınıza takılan bir soru olursa çekinmeden sorabilirsiniz bilgim dahilinde cevaplamaya çalışırım.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Asel Kaan Efe ve Ahmetcbn bunu beğendi.
  11. onurforces

onurforces Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5,194
    Ad Soyad:
    onur forces
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    hocam dizel eraların hepsi vgt-crdi'dir.
    sahibinden'deki crdi ve vgt-crdi diye bir ayrım var o yanlış...
    2007 select tercih etmenizin sebebi kore'de üretilmiş olması mı? select'lerin hepsinde donanım aynı çünkü. mesela hepsi de 4 disk fren. o yüzden modeli daha yüksek olanı tercih etmeniz daha iyi olacaktır. genç araba her zaman daha iyidir. ileride elden çıkaracak olduğunuzda adam model yılına bakar. kore'de mi türkiye'de mi üretilmiş diye bakmaz.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  12. Halil KURT

Halil KURT Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2,793
    Ad Soyad:
    Halil Kurt
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Düşünürseniz benim aracı yakın bir zamanda satılığa çıkaracağım.
    178.000 de şu an ama çok temizdir.
    Zaten açtığım konularda görebilirsiniz.
    2009 model select paket
    Dijital klima dört teker disk
    Sadece duman atma problemi var
    Onunda ya yazılım yaptırıp ya da egr yi değiştirip o şekilde vereceğim.
    Düşünürseniz özelden yazabilirsiniz.

bekobey, onurforces ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  13. kadobay

kadobay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    357
    Ad Soyad:
    Kadir Baykal
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    2006 lardan uzak durulma sebebi neden hocam? Halbuki ben de tam tersini düşünüyorum. Eralarda 2006 efsane kasa diye biliyorum. Kore üretimi
    2006-2007 selectlerde arka diskler opsiyonlu biliyorum.

14. kadobay

kadobay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    357
    Ad Soyad:
    Kadir Baykal
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    2006 ve 2007 kore üretimi selectlerde arka disk opsiyonel oldugunu biliyorum. Benim aracım 2006 select ama arka fren kampana... Elektrikli yan aynala r, 4 cam elektrikli, yol bilgisayarı, kaporta renginde kapı kolu ve aynalar, üst gözlük kabı, okuma lambası, ayarlı emniyet kemeri....aklıma gelenler bunlar..ç

15. onurforces

onurforces Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5,194
    Ad Soyad:
    onur forces
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    @kadobay "2006 model eralar'da fabrikasyon hatası kronik boya kalkması problemi vardır." diye okumuştum internette. o yüzden öyle dedim.

araştırdığım kadarıyla ben selectlerin hepsinde 4 disk fren var diye biliyodum. aklımda öyle kalmış. zaten dolu paket olduğundan tüm frenlerin disk olması da mantıklı geliyor insana. siz 2006 select kullanıcısı olarak öyle diyorsanız eğer ben yanlış biliyormuşum. yukarıda linkini paylaştığım yazıyı siz de inceleyin...

Asel Kaan Efe ve kadobay bunu beğendi.
  16. kadobay

kadobay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    357
    Ad Soyad:
    Kadir Baykal
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    https://www.hyundaiclubtr.com/konu/2006-era-select.5153/ bu konuda 2006 selectlerin güvenlik paketinin opsiynel oldugu ve abs +8 hava yastığının bu pakette oldugu yazılmış.Ben de abs ve arka disklerin güvenlik paketi dahilinde oldugunu şimdi öğrendim

17. onurforces

onurforces Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5,194
    Ad Soyad:
    onur forces
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    @Ahmetcbn hocam forumdaki arkadaşların araçlarına güvenebilirsin. km'si senin aradığına oranla biraz yüksek ama 150.000 altı bakımsız araç alacağına nispeten yüksek km'li bakımları tam araç alman daha mantıklıdır...

18. Ahmetcbn

Ahmetcbn Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    Ahmet çoban
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Uzun süre kullanmayı düşündüğüm için km'sinin az olmasını istiyorum. Ama tabi hoşuma giden bir araç olursa bunu gözardı edebilirim.

19. Ahmetcbn

Ahmetcbn Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    Ahmet çoban
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Ek olarak ABS olan modelini arıyorum. 4 disk fren varken ABS aramalı mıyım, etkisi nedir onu tam bilmiyorum gerçi.

Bu Sayfayı Paylaş