LPG KABLO

Era 1.5 Crdı 140 bg üzeri için neler yapılabilir ?

'Motor Modifiyesi' forumunda habibtozkoparan tarafından 1 Kasım 2015 tarihinde açılan konu

1. habibtozkoparan

habibtozkoparan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Arkadaşlar 1.5 crdı 110 bg dizel motora yazılım veya chıp tuning ile daha fazla bg almak için neler yapılabilir. Yazılım ile 140 bg olan araçlar mevcut daha fazlasını yapan arkadaşlar varmı neler sayesinde bu güce ulaştılar ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

2. DoganCanDemir

DoganCanDemir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    280
    Ad Soyad:
    Doğan Can Demir
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    200 hb bile yaparsın ama aracın yarın bir gün elinde patlamayacagi garantisini kimse veremez ayrıca yazılım da denilen gücü lastiklere aktarıyor mu acaba

HTC One cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. ardaozdemir

ardaozdemir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,583
    Ad Soyad:
    Arda ÖZDEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    O motoru 200 bg yapsan bile bence o beygiri elde edemeyebilirsin o motorun fabrika çıkışı max 130 bg diye biliyorum. Bilgili arkadaşlar aydınlatacaktır sizi.

SM-N910H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Era için @MSC nin attığı yazılım 130 hp civarı ve fazlasını gerek duman atmasından gerekse aracın durmamasından ötürü yapmıyordu. 4 disk fren abs modeli ise aracınız (style) o zaman deneme amaçlı yapılabilir.

Ama era nın turbosu epey dandik İ30 turbosu takın diye bir yazı okumuştum forumda. Ayrıca aracın yag sogutucusu ve intercoller i küçük kalır balata yetersiz gelir gibi uzar bu liste:) yay amortisör kule gergisi kısımlarına hiç girmeyim

D2533 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

gogo46 bunu beğendi.
  5. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,271
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    durabilecek, viraj dönebilecek bir araç olmadıktan sonra 130HP'den sonrası zaten mantıksız geliyor bana.

6. Network

Network Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    119
    Ad Soyad:
    Uğur
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Ben de hep böyle baktım ettim, hala daha bakıyorum ama yalan yani
    en başta şundan yalan:
    benzinli honda alıp kurcalayan genç çok, dünya çapında bilinirliği de çok ama
    eranın bir kere dünyada adı yok, verna o var bu var, araç dizel ve alanın modifiye ile işi yok. İşte en başta işi bu durum kısıtlıyor.

mantıken motorundan lastiğine ciddi yenileme/ekleme yapılması lazım, bu nereden baksanız bir era parası olmalı, kaç kişi bu kadar para döker bu arabaya? (Evet Honda civic e, Peugeot 106 ya, Corsa 1.7 ye döküyorlar)

standart chip işleminden daha fazlası kara duman atmaya geçiyor bazı iptallerle, corsalarda var böyle 100 küsür hp ama tren gibi simsiyah duman atarak gidiyor ki anlamlı ve sağlıklı değil

ayrıca arabanın bu kadar zorlamaya dayanmayacağını ve kısa vadede çok sorun çıkaracağını düşünüyorum en basitinde en çabuk yorulacak parçalardan birisi aks ve tanesi 2000 TL
    ha proje kapsamında aks da değiştirilir derseniz bu sefer ipin ucu iyice kaçıyor sadece kasa kalıyor motor dahil tüm güç aktarma organlarını yenilemek gerekiyor ki anlayan bilen uygulayan benim bildiğim yok
    yabancı forumlarda da çok görmedim, 3 kapı benzinlileri kurcalayanlar var tabi ama onların konsept biraz daha farklı biz dizeldeyiz

Yine de araştırmaya devam tabi belki sağlıklı bir iş çıkar, bir bilgi edinirseniz paylaşımınızı bekleriz...

7. habibtozkoparan

Alınan Beğeniler:
    5
    Hepinize teşekkürler. Kendi aracım 145 bg gidişinde yol tutuşunda frenlemesinde herhangi bi sınıntı görmedim spor yay 3.5 cm 195/55 15 jant bulunmakta abs yok 1yıl oldu yazılımı kullanalı bir sıkıntı sorunla karşılaşmadım arabam beni tatmin ediyor eşit güçde tsı dsg motorlardan iyi olduğunuda görmüşlüğümüz var benim öğrenmek istediğim fazlasını hertürlü yapabiliriz ama yapan varmı neler sayesinde aldı sağlıklı bir şekildemi aldı bunları öğrenmek istemiştim

MehmetHan bunu beğendi.
  8. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,271
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    standart turbo ve yağ soğutucusuyla 145HP 'nin 1.000 bilemedin 2.000km ömrü var. En iyi duran ERA bana göre durmuyor, neye göre duruyor tabii bu kıyaslama çok önemli. Fren/viraj konusunda XD2'yi tek geçerim, o da era'yı ikiye katlar.

DEMİREL71, MehmetHan ve Önal bunu beğendi.
  9. habibtozkoparan

Alınan Beğeniler:
    5
    Farklı bi araçla kıyaslama yapmam zaten viraj konusunda en düşük seviyelerde ama orjinal bi eradan üstlerde spor yayın etkisi sadece

10. Önal

Önal Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    479
    Ad Soyad:
    Önal
    Yaşadığınız Şehir:
    39-KIRKLARELİ
    Araç Modeli:
    VW
    110 hp bile çok ona 140 ve üzeri hem kendinize hem çevrenize büyük tehlike pamuk ipliğine bağlı gidersiniz yolda aracın aerodinamiği süspansiyonu frenleri hiç uygun değil buna. Aile aracı çünkü 140 hp üzeri üzeri spor bir araç istiyorsanız yanlış araç tercih yapmışsınız.

MSC bunu beğendi.
  11. Network

Network Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    119
    Ad Soyad:
    Uğur
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    110 dan 145 e bir yazılımla mı geldiniz?

12. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    1.5 crdi era yı 140 hp yapmak yerine onu satıp accent blue alınır 1.6 crdi 128 hp den 140 hp ye çiplenebilir, zaten en mantıklısı bu duruyor, hyundai nin en ucuz ve güçlü caddeci arabası accent blue nun çipli dizeli, ama herşeyin güzeli orjinal olanıdır pro cee'd gt yada i30 turbo gdi ı galeriden çıkartıp hiçbir değişikliğe gerek duymadan aynen caddeye devam etmek varken bi accent blue ile çiptir spor yaydır bilmemnedir uğraşılırsa orjinal gibi olmaz tam olarak tat vermez zaten.

Era nın 1.8 motorlusu vardı yurtdışında lakin Türkiye yi biliyoruz yakında 0,5 cc motordan 3000 lira vergi alınacak ya o bakımdan bize haram böyle arabalara binmek:(

MehmetHan ve Murat bunu beğendi.
  13. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Uğraşmak isteyen videoya buyursun baksın, bunun gider masrafı yedi tane era yapar ama:)

MehmetHan bunu beğendi.
  14. MehmetHan

MehmetHan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    719
    Ad Soyad:
    Mehmet HAN
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Yeni İ30 1.6 CRDİ (2012-201X) GD
    anlamadığım şey 1.4 tsi 180 hp cuprasını bir kaç parça ve yazılım değişikliğiyle 270 hp yapan tanıdığım var. neden olmasın ? her an tam güçte mi kullanılıyor sanki bu arabalar ? ihtiyaç duyulan an dışında normal kullanımda nasıl zarar verebilir bu durum araca ?

gogo46 ve habibtozkoparan bunu beğendi.
  15. A.L.P.E.R

A.L.P.E.R Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    374
    Ad Soyad:
    Alper ERDOĞAN
    Yaşadığınız Şehir:
    25-ERZURUM
    Araç Modeli:
    Era ya hiç gerek yok bence bu güç fazlasıyla yetiyor tam kökleyince aks kıracak gibi hissediyorum ve bir aracın gitmesinden önemli durmasıdır yola oturması motor ve kasanın kombine olarak çalışmasıdır
    Era nın motor güzel ama durmuyor duramıyor virajda en ufak hamlede ürkütüyor güven veremiyor bu motoru başka araçlarda kullansalar süper olur.

16. habibtozkoparan

Alınan Beğeniler:
    5
    Denilebilir

17. Network

Network Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    119
    Ad Soyad:
    Uğur
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    benim gördüğüm 180 den 270 e gelmek öyle çok kolay bir işlem değil, önemli birkaç parça, detay yazılım ve bolca para ile gelinebiliyor

diğer taraftan herkesin bir araç sürme üslubu var, ben arabayı seri kullanıyorsam 110 hp lik bir araba 50 ile giderken bir başka araba aynı tempoda 70 ile gidebilirim (yani kurallara uymaktan ziyade kafasına göre gitme şeklinde olunca yoksa 600 hp araba da istenince 50 ile gidiyor tabi) ama 110 lugu modifiye edip 220 yapıp, 70 ile kullanınca ilk üretim konseptinden daha sert ivmelenme ve frenlemeye maruz kaldığı için parçalar daha çabuk yoruluyor

Yerli/yabancı birçok ortamda sağlıklı bir araçta artış 15-20 hp iken sizde 35 hp olmuş ki epey büyük bir fark var.
    Bu konuda biraz detay verebilir misiniz, herşeyden önce test sonucu var mı, duman atıyor mu, kim kaça yapar vs vs...

18. Turker ERA

Turker ERA Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    76
    Ad Soyad:
    Turker Ördek
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Dizel ve Benzinli turbo araçlarda şöyle bir sistem kullanılıyor. Belki işine yarayabilir.

gogo46 bunu beğendi.
  19. MehmetHan

MehmetHan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    719
    Ad Soyad:
    Mehmet HAN
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Yeni İ30 1.6 CRDİ (2012-201X) GD
    araç sahibi yazılımcı zaten işini biliyor. egzoz vs tam hatırlamadığım bir çok parçasını farklı ve güce dayanacak parçalarla değiştirdi ancak özellikle söylemişti turbo stock halde bu gücü aldım diyerek.

20. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Konu içeriğindeki soruya cevaben ; FD 115 hp turbosuyla değiştirme yapılıp turbo sağlam hale alındıktan sonra kat iptali ile daha üst güçler elde edilebilir. Hava filtresine daha fazla soğuk hava girişi dahi sağlamak kazanç sağlayacaktır. İşi daha ileriye taşıyıp maddi imkan sorunu yoksada downpipe, hibrit vb yöntemlerle daha fazlada güçler elde edilebilir.

He bu güçü Era göğüs gerermi germezmi muallaktır, ama 140 hp üstü güçlere çıkabilir.

Era modelinde yeşil ekranlı olanlar ABS ile birlikte EBD ve 4 disk fren sistemi geliyordu. Makyajla beraber mavi ekrana geçilmesiyle birlikte sunrooflu modelini alsanız dahi arka frenler kampana ve EBD kaldırıldı. Fakat 2011 modellerin bazılarında, 2012 modellerin tamamında ESP, EBD, 4 Disk fren kullanılmıştır.

salih_karali bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş