LPG KABLO

EPS direksiyon arızası?

'Süspansiyon & Direksiyon & Mekanik Sistemler Sorun' forumunda kentaur tarafından 17 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

1. cevizkabugu

cevizkabugu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    eps elektrik destekli dreksiyon arızaları;

her iki tarafın normalden fazla kuş gibi yumuşaması.
    sağ doğru normal sola doru çok yumuşak olması.(veya tam tersi)
    bir tarafa doğru normalden sert, diğer taraf normalden yumuşak dönmesi.
    tamamen devreden çıkıp kara dreksiyondan daha ağır hale gelmesi.
    dreksiyonunuz çevirirken normalde dikkat ederseniz vızıltı şeklinde eps motorunun sesi gelir. eğer gıcırdama ve sürtme gibi bir ses var ise arıza yakın demektir.

eps arızalarında genelde eps ışığı yanar. arızalandıktan sonra yanmadığı zamanlar da olur.

eğer seyir halinde iken eps dreksiyon devreden çıkarsa dreksiyonunuz ağırlaşırsa:

panik yapmayın, dreksiyonunuz kilitlenmez. sadece kara dreksiyondan biraz daha ağır olur. biraz güç kullanıp sağ sola çevirince döner. hızınızı azaltın, müsait bir yerde durun aracı durdurun. yaklaşık 1-2 dakika sonra tekrar çalıştırın, büyük ihtimalle tekrar devreye girecektir. en yakın servise müracaat edin.

sağ ve sol tarafın dengesizliği sensörlerden kaynaklanıyor. eps söküldükten sonra, sensörler kolay sökülecek bir yerde değil. bir plakanın altına monte edilmiş.

istanbulda başakşehir güngören bağcılar sanayide eps tamiri yapan bir yer var. sensörleri değiştirip eps ünitesini test edip tekrar yerine monte ediyor. ben sorduğumda bu işlem için 600-700 tl istemişti. serviste yenisini sorduğumda 900 tl idi ve 2 yıl garantili idi..

hangi ustaya sordumsa serviste yenisini taktır dediler. tamir edilenler bir süre sonra tekrar bozuluyor dediler..

cenk_33 bunu beğendi.
  2. cevizkabugu

cevizkabugu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    bu arada eps ünitesi -motor - elektronik ecü kart - mil- şeklinde 3 parçadan oluşsada bu parçalar birbirine monteli olarak araçtan sökülüyor. direk yenisi takılıyor.

eps ünitesindeki eps motoru, mili yada elekronik karta servisin dokunma yetkisi yok. bu parçalar bir bütün tek olarak değişmiyor.

arıza halinde dreksiyonum ne kadar zor döner diye merak eden arkadaşlar şöyle bir test yapsınlar.

aracı bayır aşağıya bir yerde çalıştırmadan sadece yağ ve akü lambaları yanacak şekilde kontağı çevirip el frenini indirin yavaş yavaş aşağıya hareket etmeye başladığı zaman dreksiyonu sağ sola tartın (çevirin).

araç biraz hızlanınca dreksiyon daha rahat dönüyor. tabiiki bir miktar ağır olacak.

3. ayarlipense

ayarlipense Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    bülent h.kerim
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC

benzer bir durumu ben yaşıyorum arkadaşlar,
    2007 sonuncu aylarında trafiğe çıkmış bir aracım var. ben 45000 de aracı 2.el aldım. ilk zamanlar direksiyonda tık sesi bazen oluyordu. bir de bozuk yolda takırdı geliyordu.aldığımda servise sokmuştum bu tık sesini iletmiştim. sorun yok denmişti. daha sonra aracın muayenesinde rot başı bozuk yazılmıştı(hafif kusur). ben de bu bozuk yollardaki takırdının nedeni hep bu olduğunu varsayıyordum. sonraki servis girdiğimde kimse öyle bir direksiyon sorunundan bahsetmedi. nihayetinde geçen hafta bi tamirci abi eps arızalı galiba diyince servise gittim. garantim 6 ay önce doldu bu arada. mekanik şefiyle teste cıkar cıkmaz eps arızası dedi. arabamı lifte aldılar kesin teşhis eps arızası.
    durum böyle olunca çok sinirlendim. nedeni "2 kez servise girdim hatta servis kabul formunda da var bir şey yoktu. garanti bitti arıza cıktı." açıklamasını istedim. Anlamsız, saçma ve demogojik tartışma sonucunda servis müdürüne bu arızanın bedelsiz giderilmesini istedim. tabi bu arada arabayı aldığımdan beri bu siteden herşeyi takip ediyorum. kronik eps sorunu hakkında da bilgim var. neyse garantimin dolduğunu ve 1100 tl istediler. bu konu hakkında şikayetçi olacağımı söyleyerek servisten ayrıldım.

hyundaiassan genel merkezini arayıp durumu uzun uzun müş. temsilcisine ilettim. konuyla ilgileneceklerini, bahsettiğim durumda servisin mutlaka kendilerine bilgi vermesi gerektiğini söyledi ve ayrıca servisin tavrından şikayetçi olduğumu da ilettim. 9 gün oldu konuşalı henüz dönmediler. normalde 3 gün içerisinde dönüyorlar. tekrar bu gün aradım son aşamada olduklarını söylediler. açıkcası umutluyum. aracımı seviyorum. umarım hyundai beni mağdur etmez.

4. cenk_33

cenk_33 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    cenk karacakaraoğulları
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Geçmiş olsun..

Yazdıklarınızı okuyunca bir-kaç ay önce kendi yaşadığım tecrübeler bir bir gözümün önünden geçti inanın..Nasıl bir halet-i ruhiye içerisinde olduğunuzu o kadar iyi anlıyorum ki..

Ümidinizi yitirmeyin.. Umarım birkuruş ödemeden sorununuz hallolur ve rahatlarsınız..

(Gelişmeleri bu başlıkta yazmaya devam ederseniz seviniriz..)

5. ayarlipense

ayarlipense Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    bülent h.kerim
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    kimsecikler aramayınca 1 aydır ben arayıp sordum. garantim dolduğundan yardımcı olamayacaklarını söyledi genel merkez. yani siz daha kıymetlisiniz. biz daha kıymetsiz müşteriyiz. şimdi tüketici haklarına çözemezsem mahkemeye gidicem. orda sorucam önden ses geliyor diye belirtmiştim kabul kağıdında siz ne yaptınız ses için faturada gösterin diye. hayırlısı bakalım.

6. cenk_33

cenk_33 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    cenk karacakaraoğulları
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Yanılıyor olabilirim elbette fakat ben yaşadığım tecrübe de şunu hissettim;

Bugibi sorunların halledilmesinde bulunduğunuz yerdeki Yetkili Servis Müdürünün tutumu çok etkili..Hatta bence (Yine ŞAhsi Fikrimdir!) herşey onun iki dudağının arasında...

O yüzden bence n'apın edin Kocaelinde ki Yetkili Servis Müdürüyle birebir olarak yüzyüze görüşün...

7. yalniztim

yalniztim Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    selamlar arkadaşlar bu kadar yazıyı okudum bende şüpheye düştüm direksiyonda bir sıkıntı var gibi düz yolda giderken direksiyonu serbest bıraktıgımda sapma yapıyo ayrıca düzeltmek için hafif sağa sola döndürürken hafif takılıyo gibi sanki kilitlenecek bariyere çarpacagım hissi veriyo tık diye bir ses de geliyo sonra açılıyo böle bir sorunla karşılaşan arkadaşım varmı eps arızası olsa ışığı yanık kalması gerekir diye düşünüyorum aracı çalıştırdıgımda eps lambası sönüyor acaba sanayide hangi branş ustaya göstersem anlarlar mı servis 2.5 saatlik uzaklıkta boşa gidip yol masarafı ve servisler pahalı diye duymuştıum boşuna fazla para vermiyelim :))))

8. yalniztim

yalniztim Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    selamlar bu kadar yazıyı okudum bende şüpheye düştüm 2007 model eram var 53 binde direksiyonda bir sıkıntı var gibi düz yolda giderken direksiyonu serbest bıraktıgımda çok sapma yapıyo ayrıca düzeltmek için hafif sağa sola döndürürken takılıyo gibi sanki kilitlenecek bariyere çarpacagım hissi veriyo tık diye bir ses de geliyo sonra açılıyo böle bir sorunla karşılaşan arkadaşım varmı eps arızası olsa ışığı yanık kalması gerekir diye düşünüyorum aracı çalıştırdıgımda eps lambası sönüyor acaba sanayide hangi branş ustaya göstersem anlarlar mı servis 2.5 saatlik uzaklıkta boşa gidip yol masarafı ve servisler pahalı diye duymuştıum boşuna fazla para vermiyelim :))))

9. oskanush

oskanush Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    775
    Ad Soyad:
    Özkan ANDAÇ
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Sonata 3.3 V6 (2006-2010) NF
    Bence rotcu..
    Mutlaka akli basinda olan turden ama.
    Direksiyon kutusundan da anlar, on duzende sorun yoksa, yamulan sase varsa, saseciye sevkeder.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

10. fedorac0re

fedorac0re Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Merhaba; 2007 model eram var.. ikinci el aldım.. 34.000km de..

aracı ilk kez bakıma soktum.. genel bakım yapıldı.. 60.000km bakımı yaptılar.. bakımları düzgün zamanında yapılmadığı için..

herneyse en son aracımı teslim almaya gittim ordaki müşteri hizmetleri elemanı aracımı içerden çıkartmak için aracıma bindi..

manevra yaparken direksiyondan ses geldiğini farketmiş.. hemen teknisyen elemanı çağırdılar ses olduğunu söyledi..

o sesi daha önce duyuyordum fakat ciddiye almamıştım.. EPS arızalı dediler..

ama direksiyonumda sertleşme gibi bir sorun hiç yaşamadım aksine direksiyon çok yumuşaktı..

aracımın garantisi bittiği için 1500TL gibi bir ücreti olduğunu söylediler..

ben o kadar masrafı karşılayamayacağımı belirttim..

eleman EPS nin seri numarasına baktı sanırım direksiyonun altından ışık tutarak...

oradaki yetkil birini çağırdılar..

adam eğer onay alabilirsek ücretsiz garanti kapsamında eps yi değiştirebiliriz dediler..

biz sizi ararız dediler ve o gün öylece gittim..

ertesi gün aradılar ve ücretsiz değişimini yapacaklarını söylediler..

gittim aracı bıraktım ve değiştirdiler..

şimdi aracı test ettim ama bana eskisine göre direksiyon daha ağır geldi..

arızalıyken direksiyon daha yumuşaktı...

şimdi eskiye göre daha sert geldi..

acaba önceden arızalı olduğu için mi çok yumuşaktı... bilemedim.. neyse..

bu kadar :)

11. cevizkabugu

cevizkabugu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    arızalı dediğiniz dreksiyon aracın orjinal dreksiyonu idi. şehir içinde vızır vızır dönen kolu yormayan EPS ünitesi idi.

EPS ünitesi değişince dreksiyon kol yoran ve ağır bir şekle gelir. ya da getirilir.

era'lardaki eps sorunu bu zaten, dreksiyon yumuşak diye arıza çıkartıyor.

sökülen eps üniteleri toplanıp fabrikaya gidiyor orada revize ediliyor, belkide yazılımı değiştirilip tekrar araçlara takılıyor. ve bir miktarda yapılan bu işlemle dreksiyon ağırlaştırılıyor. dreksiyon ağırlaşınca arıza da çıkartmıyor..

siz de şehir içinde vızır vızır dönen bir dreksiyon yerine, ağırlaşmış zor dönen bir dreksiyona kavuşuyorsunuz..

12. karamazof

karamazof Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    271
    Ad Soyad:
    fikret
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.5 CRDI (2003-2005) LC
    Babamin getzdede sanirim era ile ayni direksiyon var ondada soyle bir sorun var araba durdugu yerde sikinti yok ama hareket etmeye baslayinca cok sertlesiyor direksiyon toplamasinda sikinti yok kitlenmede yapmiyor hareket etmeye baslayinca asiri sertlesiyor budami eps arizasi ?

13. aliii0752

aliii0752 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    534
    Ad Soyad:
    Ali İNCE
    Yaşadığınız Şehir:
    61-TRABZON
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Benzer bi durum benim getzde de olmuştu. Araba bir ay kadar çalıştırılmamıştı ben okulda olduğum için akü deşarj olmuştur ondan kaynaklanır demişti servis. Uzun yola gittim akü yeterince şarj olunca kendi kendine düzelmişti

HTC Desire 500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

14. cenker_baba

cenker_baba Guest

Büyük harf yasak forum kurallarını okuyun lütfen

Tepe Taklak Candır

15. volkan0404

volkan0404 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Volkan ibiş
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İX20 (2011-201X)
    arkadaşlar 2012 model ix20 aracım eps bozuldu ve direksiyon taş kesildi. eps ışığı yanıyor. cekıcı cagırıp servıse cektırdım. ayrıca arac mars da basmıyor. simdi servısten aradılar ve bilgi veridiler. hem marş motoru hem eps direksiyon motoru ıkısıde aynı anda arızalanmıs. mars motru degıstırılıp halledilmiş fakat eps direksiyon motoru hala arızalı ve degısmesı gerekıyor. garantiden değişim için onay bekleyip sonra parca siparişi verilecekmiş. sizce bu işlemler garantiden halledilirmi yoksa bana masraf cıkarırlarmı ?

16. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    5 yıllık garanti süresi içindesiniz garantiden işlem yapılması gerekir. Eğer son bakım periyoduna ait süresi dolmamış bir servis bakım faturanız varsa mecburen ve zaruri olarak garantiden yapmak ve para almadan halletmek zorundalar, eğer servis bakım faturanız yok ise garantiden işlem yapmamaya kalkabilirler ama yinede servisteki sorumlular ile konuşarak çıkan bu arıza ve problemlerin yapılan bakımlarla bir ilgisi olmadığını izah edip bir şekilde garantiyi devreye sokabilirsiniz.

volkan0404 bunu beğendi.
  17. Turker ERA

Turker ERA Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    76
    Ad Soyad:
    Turker Ördek
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Bendeki era dreksiyonu hiçte yumuşak değil. Sanırım sizinki bozuk olduğu için fazla yumuşak olabilir. Benim dreksiyon Eski kasa doblolardan biraz daha yumuşak .

18. nebiliyim

nebiliyim Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    48
    Ad Soyad:
    İsmail
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Bakımları zamanında yaptırmazsanız hatta yaptırmazasnız bile 5 yıllık garanti motor garantisi dışına çıkma durumu oluyor ve sadece mekanik garanti devam ediyor yani sizin motor harici her ne varsa mekanik olarak garanti kapsamına almak zorundalar.

volkan0404 bunu beğendi.
  19. volkan0404

volkan0404 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Volkan ibiş
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İX20 (2011-201X)
    arac daha 36000 binde ve periyodık servıs surelerini hiç aksatmadım. tamir süresi 20 gun kadar sürer diyorlar ve buyuk ihtimal garantiden degişir dıyorlar servıs calısanları. 20 gun boyunca arabasız kalıcam. acaba arac ıstesem verirlermi ?

20. Hasan110

Hasan110 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    411
    Ad Soyad:
    Hasan URAL
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    2 sene önce benimde Eps garantiden değişti,Eps arıza ışığı yanmasada,,,,araç bilgisayara bağlanıp bir arıza bulunmasada hyundai merkezden gelen onay ile devreler ve elektrikli motorun üzerinde olduğu orta mil (direksiyon mili ) değişti,,,,,
    geçen bana özelden yazarak bir i30 için nasıl bir yol izleyeceğini soran bir arkadaş detaylı araştırması sonunda EPS için ömür boyu GARANTİ olduğu bilgisine ulaşmış,,,,,Bunuda bu arıza başına gelip garanti içimi,,,dışımı ,,,5 yıl ile sınırlımı teredüdünte kalanların araştırması gerekebilir.

Bu Sayfayı Paylaş