10 Kasım LPG KABLO

Engelli Park Yerlerini Işgal Etmeyelim

'Sohbet' forumunda ndipi tarafından 6 Şubat 2016 tarihinde açılan konu

1. ndipi

ndipi Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,712
    Ad Soyad:
    Nihat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Aynen kardeşim işin özü nedir? Hepimiz sürücüyüz ve bir trafik kazası sonrasında engelli olmayacağımızın hiç bir zaman garantisi yok. Birileri illa bak kardeşim bura engelli park yeri, bak kardeşim bura engelli için yapılmış bir rampa önüne park etme uyarıları yerine herkes bu konu da duyarlı olması gerek. Neticede o yerlerin yapılma amaçları orta da ve amacı belli. Sadece insana saygı ve kurallara uymak.

Bir çok arkadaşımız film izliyor illa. Dünya da Avrupa da adamlar film çekimlerinde bile engelli park yerine araçlarını park etmez iken bizlerin burada bu konuyu dile getirmemiz işte Avrupa ile aramız da ki fark demektir.

<<bülent>> bunu beğendi.
  2. Hakan07

Hakan07 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    660
    Ad Soyad:
    Hakan ÜN
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    Engelli olup olmadığını bilmeden foto çekip paylaşmak, yorum yapmak konusunda fikrinize katılıyorum, ama yorumunuzda siyahla belirttiğim kısımlarda bahsettiğiniz insanlardan neden haz etmediğinizi anlamadım. Bahsettiğiniz insanlara "duyarlı insanlar" deniliyor ve özellikle engelli olmadığı halde engelli haklarının peşine düşen insanlar için bu yorumu yapabiliyor olmanızı aklım almıyor nedense. Duyarlı insanlar basettiğiniz gibi kavga arayan tiplerin aksine, çocuklarına daha uygar bir dünya bırakma niyetinde olan, ve bu uğurda çevresindeki duyarsız insanları eğitmek ve farkındalık yaratmak için o kadar işinin arasında efor ve zaman harcayan insanlardır. Ucu bana dokunmuyor diye ortadaki haksızlığa ses çıkarmazsak Martin Niemöller'in durumuna düşebiliriz Allah korusun :)

sabany, <<bülent>> ve ndipi bunu beğendi.
  3. Network

Network Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    119
    Ad Soyad:
    Uğur
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Bu ve benzeri tüm konularda birinci derecede sorumlu ve suçlu benim için idaredir, polisini zabıtasını gönderip denetimini yaptırmadığı sürece işler böyle devam eder...
    Sadece hatalı park edene değil, otoparkının denetimi olmayan, hatalı park edilmesine müsaade eden her kuruma da ceza verildiği zaman işler düzelecektir...

<<bülent>> bunu beğendi.
  4. ndipi

ndipi Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,712
    Ad Soyad:
    Nihat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Bu konuda aynı fikirdeyim. Bizim ülkemizde kanun çıkarma işi sadece iki saniye milletin benim vekilim diye meclis çatısına yolladığı kişiler o çatı altına girdiklerinde anın da milletin vekili olduğunu unutup anın da bir parti liderinin vekili olup çıkıyorlar. Sonra bir kanun maddesi oynanıyor aslında kanun maddesi değil parti liderinin istediği hemen eller hava da işte al sana nur topu gibi bir yasa. Ama iş bunun rakibine uygulamasına geldiğinde orta da bir Allah ın kulu yok. Şimdi kanun da belli işte hastaneler,resmi daireler, alış veriş merkezleri vs yerlerde engelli park yerleri olması bu yerler de rampalar olması gerek ama nerede?

Bizim siyasiler sadece 3 Aralık da bir sandalye yada ellerin de bir beyaz baston aaaa bak engelli arkadaşların durumu böyle deyip ertesi gün unutulan bir ülke burası...

Geçenlerde milletin vekili sandalyesi ile meclis çatısı altına girdi ama yemin için kürsüye ulaşamadı. İşte ülke gerçeği. Kocaman meclis yasa çıkaran organ ve içler acısı hali.

<<bülent>> bunu beğendi.
  5. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Benim garajın kapısında 25cm × 40cm lik park etmeyin garaj kapısıdır yazılı ve P logolu tabela var ayrıca garajım açık halde yani içeride araba olduğu çok rahat görülebiliyor ancak gelip tam garaj kapısı önüne park ediyorlar, benimde evimde çocuk hastalanabiliyor merdivenden düşüp yuvarlanabiliyor babamın yaşı 67 ara sıra o da rahatsızlanıyor bunların sonucunda hastaneye uçarak gitmem gerekebiliyor, zaten turistik bir sahil köyündeyim ambulans taksi ile uğraşana kadar iş işten çoktan geçer. Arabamı 7 sene boyunca garaj dışına park ettim yani garajım yoktu 4 kere park halindeyken çarptılar en son çarptıklarında arabamı kullanılamaz hale getirmişlerdi,

Şimdi söyleyin bakalım ben garaj kapısı önüne park edenlere ne yapayım?

Dün akşam sevgililer günü akşamı diye 6 senelik evliliğimizde ilk defa evli iki arkadaşımla ve kendi hanımımla dışarıda canlı müzikli bir meyhaneden yer ayırttık, maksat hanımların gönlü olsun sevgililer gününde hiçbirşey yapmadı demesin biz görevimizi yapalım sonra hanımlarımız düşünsün diye zaten kırk yılda bir olan olaydır daha önce böyle birşeyimiz yok, neyse işyerinden arkadaşımla plan yaptık, ben içki kullanmıyorum ama diğer arkadaşım ve hanımlar içki içiyor haliyle arabayı ben kullanayım dört kişi beraber benim arabayla gidelim yol masrafı komple benden olsun dedim içki içen arkadaşımın arabası olmasına rağmen kesinlikle ona araba kullandırmadım arabasını park yerinde bıraktı ben kendi arabamla onları evinden alıp dönüşte evlerine kadar hanımıyla götürüp getirdim hatta çocuklarını o akşamlık baksınlar diye bıraktıkları akrabalarından bile aldım. Adam iki duble rakı içti ama ondan birşey olmaz diye polis molis yok zaten diye en başından sallayabilirdim ama yapmadım. Hatta valeye araba vermem dedim gittim ücretli otopark buldum çektim oraya arabamı 300 metreden fazla yürüdüm. Olayın özeti olarak içkili araba kullanılmaz buna müsade etmedim. Zıkkım içiniz demek serbest bu arada:).

Fakat lokantanın önünde alkollü halde valeden araç çağırtıp binip gazlayanlar doluydu mekanda. Bu alkollü araç kullananlara ne yapalım?

Bunlar hep hayatın basit problemleri, engelli otomobil kullanan kişi engelsiz normal sürücülerin park ettiği yere park edebiliyor mu? evet edebiliyor ama bunun aksi mümkün değil zaten, yani engelsiz kişi niye gidip engelli park yerine park etsin? etmemesi lazım, engelli araç park yerleri kendi özelliğinden dolayı olması gereken yerlerde yani genelde işletmelerin girişlerinin çıkışlarının en kısa mesafelik en kolay ulaşılabilen yerlerinde konumlandırılırlar neyse kuralları bilen ve seven bir vatandaş zaten o kurallara uymaktan keyif duyar.

Kurallara uyan insana ne söylerseniz söyleyin birşey farketmez o yine kurallara uyar ama kanun tanımayana istediğinizi söyleyin hiçbirşey değişmez, bazı eğitimler çok erken yaşta aileden öğrenilir eğer küçük yaşta aileden birşeyler öğrenilmemişse burada akşama kadar yazsak bütün forum sayfalarını engelli park yerlerine park etmeyin, makas atmayın, hız yapmayın diye kaplasak ta hiçbirşey değişmez yapan yine yapar.

Forumda bir tane polis memuru abimiz var geçenlerde kanun tanımayanların hepsini içeri atmakla alakalı birşey söylenmişti ve memur abimiz buna karşılık demişti ki cezaevleri dolup taşıyor boş yer kalmadı artık kimi nereye sığdıracaklar cezaevlerinde?

Herkes kurallara uysa zaten kolluk kuvvetlerine adli kanunlara ihtiyaç olmazdı ki. Meclis ne yapsın?

Allah herkese mücadele etme gücü versin başka birşey denmez. Sabır herşeye ilaç olan bir kudrettir bunu da unutmamak gerek.

<<bülent>> ve Hakan07 bunu beğendi.
  6. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Bir söz vardı "kanunlar iyi insanlar içindir, kötü insanlar mutlaka açığını bulur" gibi bir şeydi galiba. Bazı insanları değiştirmek gerçekten zor ve belkide imkansız.

<<bülent>>, Hakan07, Halil ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  7. ndipi

ndipi Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,712
    Ad Soyad:
    Nihat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
  8. ndipi

ndipi Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,712
    Ad Soyad:
    Nihat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Konu güncel arkadaşlar tüm arkadaşları duyarlı olmaya davet ediyorum.

9. ndipi

ndipi Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,712
    Ad Soyad:
    Nihat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Konu her zaman güncel arkadaşlar tüm araç sahibi arkadaşları bu konu da duyarlı olmaya bekliyorum.

Hakan07 bunu beğendi.
  10. ndipi

ndipi Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,712
    Ad Soyad:
    Nihat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Konu güncel arkadaşlar tüm araç kullanıcı arkadaşların bu konu da duyarlı davranmaya davet ediyorum.

Halil bunu beğendi.
  11. ndipi

ndipi Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,712
    Ad Soyad:
    Nihat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Konu güncel arkadaşlar tüm araç kullanıcı arkadaşların bu konu da duyarlı davranmaya davet ediyorum.

12. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    @ndipi , konuya duyarlılığımız her daim var ağabeyim. Siz mutmain olun zira bizzat engelliler için ayrılan boş park sayımız çok olsa bile, işgal etmektense taaa en uzağa park ediyorum belediyemiz otoparkında... Beni sevindiren şu... o engelliler için ayrılan otoparka kimse parketmediği için boş kalıyor... Bir kaç kendini bilmez lüx araç kullanıcısı çıkıyor ama onlarıda talimatımızla hemen kaldıttırıyoruz.

Çaloğlu, Sabahattin ve ndipi bunu beğendi.
  13. İsa Akdoğan

İsa Akdoğan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    830
    Ad Soyad:
    İsa Akdoğan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Engelli park yerlerini işgal etmiyoruz park ediyoruz :)
    Şaka bir yana engelli park alanlarına park etmemek konusunda her ne kadar dikkat etsemde tüm otopark dolu olduğunda mecburen o alanlara park ediyorum. Bir diğer sorun da, artık çoğu avm 1000 araçlık otoparkının neredeyse yarısını engelli alanı olarak ayırıyor. Bu sayı bana cok fazla gibi geliyor bilmem yanılıyormuyum.

14. ndipi

ndipi Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,712
    Ad Soyad:
    Nihat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Sen yine de park etme derim :)

Yönetmelik bu şekilde.

g) (Değişik - R.G.: 2.9.1999 - 23804 / m.2) Otoparkların giriş ve çıkışlarının yeterli olması, iç ve dış trafiği aksatmayacak şekilde düzenlenmesi mecburidir. Otoparklarda, İmar Yönetmeliğinin ilgili hükümlerine uyularak yangına karşı gereken önlemlerin alınması, özürlülerin kullanımına dönük düzenlemelerin yapılması zorunludur. Ayrıca, özürlülere ilişkin standartlarda dahil olmak üzere Türk Standartları Enstitüsünce hazırlanan ilgili tüm standartlara uyulur. Standartların bu Yönetmelikte belirlenen ölçü ve miktarlardan daha az olması halinde Yönetmelik hükümleri geçerlidir. Bu düzenin sağlanmasından ve yürütülmesinden belediyeler ve valilikler sorumludur.

ı) (Ek - R.G.: 2.9.1999 - 23804 / m.2) Umumi bina ve bölge otoparkları ile genel otoparkların giriş-çıkış ve asansörlerine en yakın yerlerinde birden az olmamak şartıyla, her 20 park yerinden birinin özürlü işareti konularak özürlüler için ayrılması zorunludur.

15. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    @İsa Akdoğan kardeşim aslında genel bakınca çok gibi mesela bizim belediyenin en ön sırası engellilere ayrıldığı gibi arka sıralardaki en baştan 1,5 yerlik parkda özel olarak ayrıldı... toplamda çok gibi ama, mesela sadece engelli sıfatı taşıyan değilde, geçici ayağı sakat olan, kaza geçirmiş, hasta vs. gibi misafirler içinde iyi oluyor.

<<bülent>> bunu beğendi.
  16. cenker_baba

cenker_baba Guest

hoş bir konu sürekli güncel kalmalı milletimizin öğrenme kapasitesi ortada :) park konusunda boş bulduğun yere çek gitsin 3. dünya ülkesiyiz vesselam

abdullah3471, <<bülent>> ve ndipi bunu beğendi.
  17. İsa Akdoğan

İsa Akdoğan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    830
    Ad Soyad:
    İsa Akdoğan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Park etmemek için tüm otoparkı dolaşıyorum ama yer bulamayınca mecbur kalıyorum bu konuda yapacak pek bisey yok. Bu mecbur kalma olayını belki bir kac kez yaşamışımdır surekli yapiyorum gibi algılanmasın:)

18. İsa Akdoğan

İsa Akdoğan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    830
    Ad Soyad:
    İsa Akdoğan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Keşke hiç böyle alanlara ihtiyacımız olmasa. Bunun haricinde böyle alanlara engelli plakası olmayıpta park etmiş kişilerde olabilir. Bunları da yargılamadan önce gözlemlemek gerek. Örneğin arka koltuktan bebeğini çıkartmak için geniş park alanına ihtiyaç duyan bayanlar. Veya dediğiniz gibi geçici sakatlığı bulunup zorlanmamak için oraya park etmiş biri olabilir.

Tilki bunu beğendi.
  19. <<bülent>>

<<bülent>> Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,903
    Ad Soyad:
    Bülent Nur
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.6 (2006-2012) MC
    Park etmemek en iyisi zira hiç birimizin garantisi yok yarın o park yeine ihtiyaç duyabiliriz!

Eğitim sadece okuma değildir işaretleri de okuyabilmemiz bilmemiz gerek! Bir sinyal vermek aşağılanma değildir kuralı yerine getirmek erdemdir!
    Bir örnek akşam 19 sonrası karşıya bina yanına park eden adam hızlıca yanıma geldi camda ne yazdığını sordu, yazıda "günlük süt bulunur" yazdığını söyleyince baya şaşırdı söylendi herhalde kiralık yer arıyordu! Kaçıncı çağda yüzyılda olduğumuz boş verelim yazı okuma bilmeyenlere ehliyet veriliyor trafikte aramızdalar, trafik levhalarını okumak, başkalarına saygı göstermek engellilerin park yerlerine daha gelemiyoruz ... maalesef!
    Geçen gün 30m önümdeki park halindeki taksi hareket etti sola döndü sinyalsiz şekilde benim şeridimi tıkamayack şekilde kavşak ağzında durdu adama 2m kala kendini şoför sanan zat camdan kolunu uzattı 1 saniye işareti yapıp geri manevraya başladı ... Durmama imkan yoktu geçtim kazasız atlattık!

Son düzenleme: 18 Mayıs 2016
    Çaloğlu, Tilki, ndipi ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  20. cenker_baba

cenker_baba Guest

Bu Sayfayı Paylaş