10 Kasım LPG KABLO

Engelli Park Yerlerini Işgal Etmeyelim

'Sohbet' forumunda ndipi tarafından 6 Şubat 2016 tarihinde açılan konu

1. ndipi

ndipi Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,712
    Ad Soyad:
    Nihat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Merhaba arkadaşlar burası bir araç forum sitesi burada üye olan üye arkadaşların farklı markalara olmasına karşın araç sahibi.

Ve hepiniz biliyor sunuz ki engelli sürücüler için ayrılmış park yerleri var. Ama buna karşın bir o kadar da engelli için ayrılmış park yerlerini işgal eden utanmazlar az değil.

Tüm arkadaşları engelli araçları için ayrılmış park yerleri konusun da duyarlı olmaya davet ediyorum. Sizler için sadece park yeri olan bu yerler engelli için çok önemlidir çünkü o insanlar için yürümek çok zor ve park yerleri engelli ulaşımı için en uygun nokta da yer almıştır.

10ur, Duygu, Furkan58 ve 10 kişi daha bunu beğendi.
  2. ndipi

ndipi Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,712
    Ad Soyad:
    Nihat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Ara ara bu konuyu güncelleyeceğim umarım site yönetimi arkadaşlar için bir sıkıntı olmaz. Çünkü bu konu çok önemli bir konu.

Çaloğlu bunu beğendi.
  3. Çaloğlu

Çaloğlu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2,582
    Ad Soyad:
    İsmail Ç
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Size katılıyorum. Sadece engelli park yerini haksız olarak kullananlar değil kaldırımlara, engelli rampalarının önüne park eden sürücüleri, kaldırım müsaitken inatla yoldan yürüyen yayaları da kınıyorum.

<<bülent>> ve ndipi bunu beğendi.
  4. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    engelli yerine park edilmeyeceğini zaten adam olan anlar,
    maalesef Nihat Bey biz buraya ne yazarsak yazalım, oraya park eden yine gider park eder.

ben bu konuda çok uğraştım, cezasını büyütmedikten sonra hiçbir işe yaramıyor yazılanlar çizilenler.

emrex ve ndipi bunu beğendi.
  5. ndipi

ndipi Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,712
    Ad Soyad:
    Nihat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Böyle bende forum sitesinde konu açarak en azından arkadaşların konuya dikkatini çekmeyi amaçlıyorum. Ne kadar faydası olur? İşte orası tartışılır. Ama misal olay her zaman şu gözle bakıyorum. Burada bu konu okuyan bir arkadaşımız bir anda engelli araçları için ayrılmış yere park edeceği sırada belki bu mesaj aklına gelecek ve park etmekten vazgeçecek diye ümit ediyorum. İşte hani derler ya ÜMİT FAKİRİN EKMEĞİ benimki de işte o misal. Umarım başlık amacına hizmet eder.

6. ihsan

ihsan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    456
    Ad Soyad:
    ihsan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    doğru söylüyorsunuz

ama geçen bir avm'de kendine yer bulduğu halde yanındaki engelli yerine çeken bir aracı şikayet eden bir kişiyi gördüm.

güvenlik amirleri otoparka geldi ve şikayet edilen aracın sahibini çağırdılar meğerki araç sahibinin engelli kartı olduğu ortaya çıktı yani şikayet eden adam mosmor oldu...yani arabanın plakasında engelli işareti artık yok her arabayada buraya işgal etmiş muamelesi yapılmaz.

SaMeTT ve A.L.P.E.R bunu beğendi.
  7. Göksenin Arda

Göksenin Arda Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    276
    Ad Soyad:
    Göksenin Arda Keser
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.2 MPI (2014-2020)
    Duyarlılığınız için tebrik ederim ben de bu konuda şu gözlemimi paylaşıcam ankarada oldukça sık görüyorum kaldırımlardaki sarı kabartmalı plastik şeritler var biliyosunuz görme engelli vatandaşlarımız için hemen her şehirde de artık mevcut fakat bazı duyarsız hayvanlar gidip o sarı şeritlere arabalarını parkediyolar onları gördükçe gidip arabalarını güzel bi çizesim geliyo ama işte yapcak bi şey yok bu sefer benim başım belaya gircek galiba en doğrusu trafik polisi çağırmak olacaktır bu tür durumlarda.Lütfen o şeritlere park etmeyelim , kaldırım girişlerinde tekerlekli sandalyelerin çıkması için yapılmış rampaların önüne araç park etmeyelim

8. A.L.P.E.R

A.L.P.E.R Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    374
    Ad Soyad:
    Alper ERDOĞAN
    Yaşadığınız Şehir:
    25-ERZURUM
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC

Mosmor olan adamda sorun yok iyi yapmış ne bilsin tebrik ettim bende

ndipi bunu beğendi.
  9. ihsan

ihsan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    456
    Ad Soyad:
    ihsan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    kendine park edecek yer varsa neyin peşinde...yer bulamasa tamam bende doğru yaptı derdim.ama bunun yaptığı tamamen boş vakit harcamak burnunu herşeye sokan tiplerden...

10. ndipi

ndipi Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,712
    Ad Soyad:
    Nihat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Aslında yasalar ile bu engelli park kartlarını kullanmayan kişilere ceza kesilmesinden yanayım. Engelli plakasının kalkması için cebelleşen kesim aslında engelli sürücüler değildi. Engelli kişiler adına araç alan kişiler. Sözüm ona engelli akrabasını annesini babasını vs işte ulaşımını sağlayacağım diye adamlar araç alıyor ve sonra bu araçları kendileri kullanıyor. İstisna kaide bozmaz içlerinde engelli yakınlarını taşıyanlar da var. Ama işte ülkemiz de sinekten yağ çıkarma moda olduğu için ALlah korkusu olmayan kişiler bunu rahat bir şekilde yapıyorlar.

Misal kendi aracın plakamı değiştirmedim. Engelli plakası üzerinde duruyor. Çünkü yaram yok ki gocunayım. Dedim gibi engelli park kartlarını araçlarına koymayan kişiler de engelli park yeri işgal edenlerden bir gram farkı yok. Başka zaman geldiğin de engelliyim engelli yakınıyım diye ağlayan bir zihniyet aynı anda bize ayrımcılık yapılır diye doksan derece döne biliyor.

SaMeTT ve Çaloğlu bunu beğendi.
  11. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    ASP de çalışıyorum 7 yıldır zihinsel engelli kadınlar rehabilitasyondaydım şimdi erkek yurduna geçtim ve sanırım pek çok kişi bilmiyor ama artık engelli plakası zorunlulugu kalktı yani plakadan aracı anlama durumu eskisi gibi kolay değil. Ayrıca bizim bakım ve korumamızda olan engellilerimizin aileleri kendilerine engelli indirimi ile araç sahibi oluyor.

Bir kaç engelli yerine park muhabbetine denk geldim ve sadece biri haksız parkdı, diğer araçlar sadece plaka farklıydı.

Ama şuda var bu engelli park yerleri aslında ortopedik engelliler için, daha geniş park yeri ve en yakın mesafede. Tabi her şeyde oldugu gibi onunda suyunu çıkartan vatandaşlar mevcut :)

Sent from my iPhone 6s using Tapatalk

12. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    sen nereden biliyorsun burnunu herşeye sokan tiplerden olduğunu?
    benim birinci derece yakınlarım engelli, belki o adamın da öyledir, şimdi böyle olduğu ortaya çıkarsa sen mi mosmor olacaksın?

mosmor olma diye birşey yok,

neyin peşinde demişsin ya: MEDENİYETİN peşinde. birileri böyle boş vaktini harcamayınca da olmuyor.

ilkerbey, sabany ve Hakan07 bunu beğendi.
  13. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Murat kardeşim sen yine iyi denk gelmişsin, benim gördüğüm belki yüzlerce durumda haksız yere engelli yerini işgal eden gördüm.

üstelik bunlar AVM otopark değil, ki zaten orada yasal bir yaptırıp yok, cadde kenarındaki trafiğin ayırdığı kısımlar.

<<bülent>> bunu beğendi.
  14. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Birde engelli kardeşlerin iniş çıkışları için kaldırımlara yapılan kaldırım rampalarının önünede park etmemek lazım. Konya'da her kaldırım başlangıç ve bitişinde olan bu rampalar engelli kardeşlerimiz için önemli bir konu ama ne yazıkki önleri hep araçlarca kapatılıyor. Pazar günü ailecek çay bahçesine gittik, her yer dolu baktım boş bir yer tam yanaştım tam rampa önü denk gelmiş, gittim ileri koydum, döndüm bir baktım başka bir araç orayı kapatmış... :(

<<bülent>> bunu beğendi.
  15. ndipi

ndipi Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,712
    Ad Soyad:
    Nihat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Arkadaşlar şunu unutmamak gerek. Engelli araçlarında plaka kalktı ama buna karşın engelli park kartları verildi. Ve bu park kartları engelli araç parklarına araçlar park edildiği zaman araçların camlarında durması gerek. Çünkü o aracın engelli aracı olduğu bu şekilde anlaşılır. Ama buna karşın kişi bunu cama koymuyor ise engelli park yerini işgal eden kadar o kişi de suçlu bana kalsa o kişinin aracını da çekerim. Hiç kusura bakmasın. ülke de yasa varsa herkes uyacak.

<<bülent>> bunu beğendi.
  16. Hakan07

Hakan07 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    660
    Ad Soyad:
    Hakan ÜN
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    Çok güzel söylemişsiniz. Başkalarının hakkını da savunduğumuz ölçüde insanız. Görmezden gelince, engelli otoparkına araba koyan adam(!)dan farkımız kalmıyor.

ilkerbey bunu beğendi.
  17. ihsan

ihsan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    456
    Ad Soyad:
    ihsan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Belliki üstüne alınmışsın benim araçta engelli aracı birader ben bulduğum yere çekerim onun bunun arabasıyla uğraşmam bunlar boş insanların işidir üzerine vazife olmayan işlere burnunu sokan insanlardan hiç haz etmem ve bu kişilerde bu şekilde bir şikayet edipte durumun onların tahmin ettiği gibi çıkmaması durumunda gördüğüm yüz ifadeleri genellikle bozguna uğraşmış cinsten olur bu görüntü beni güldürsede malesef o şahıs için muhtemelen hayal kırıklığı oluyor
    Yani aracın engelli olup olmadığını bilmeden direkt yorum yapmak şikayet etmek fotosunu çekip internete koymak bunlar medeniyet değildir sadece meraklı,kavga arayan veya boş vaktini değerlendirme çabasındaki kişi davranışıdır
    Ayrıca zaten avmlerdeki güvenlikler kimliğe bakmadan aracı park ettirmiyorlar,yani engelli aracını engelli yerine park ettikten sonra araçtan inip oraya park eden diğer araçların engelli olup olmadığını araştıran kişilere gıcık oluyorum sanki onları araştırmak soruşturmak oranın düzenini sağlamak ona kalmış

Son düzenleme: 15 Şubat 2016
  18. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

(bence) medeniyetin ne olduğunu yukarıda yazdım. yukarıda koyu yazanlarda size katılıyorum, bunlar bence de medeniyet değil.

siz istediğiniz insandan hazzedin, istediğinizden hazzetmeyin zaten beni ilgilendirmez. ama siz eğer engelliyseniz, ve Türkiyede engellilerin karşılaştığı sorunları bilmiyorsanız birşey demiyorum. hayırlı günler dilerim.

ilkerbey, abdullah3471 ve Hakan07 bunu beğendi.
  19. ndipi

ndipi Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,712
    Ad Soyad:
    Nihat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Arkadaşlar kanun belli engelli plakası kalktı bunun yerine bu kartlardan verildi. Eğer kişi engelli aracı sahibi ise zahmet olmayacak ona aracının camına bu kartı koyacak koymuyor ise bence bu sürücü de ceza kesilmesi gerek. Çünkü hak ediyor.

Admin arkadaşlar kusura bakmasın resim üzerindeki adresden dolayı.

20. 35Ugur35

35Ugur35 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    103
    Ad Soyad:
    Uğur Ak
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Duyarlılık için Teşekkürler abi bende forum sitelerinde bu Tarz konuların paylaşımı artmalı Tek bu konuda değil Trafik kuralları özellikle, İzmir de Bazı semtlerde engelli park ihlali ve engelli rampasının bulunduğu yerlere park eden araçlara çıkartmalı etiketler yapıştırılıyor ve farkındalık yaratılıyor ee tabi de bilinç oluşuyordur. :)

<<bülent>> ve ndipi bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş