LPG KABLO

Elektrikli Direksiyon'dan Soğumalı Mıyız?

'Sohbet' forumunda AlperTunga tarafından 23 Mayıs 2019 tarihinde açılan konu

1. duhangs

duhangs Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,351
    Ad Soyad:
    Duhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    her arabanın kendıne has sorunları var ama bu her arabada cıkacak dıye bırsey yok sen dıreksıyonu tam sag tam sol yap her markada sorun yasarsın.Pompanın oldugu yerden kaza yap ılla sorun yasarsın.

Vw dedıgın marka dıreksıyonu soyuldugunda senı umursamaz sanzuman sorunlandıgında senı pahalı bır servıs karsılar.Ha bugune kadarkı en sevdıgım arabamdı o ayrı.

Ama bana sorarsanız en az problemı asya arabalarında bulursunuz.Bence aldıgınız kısının kullanımı ve sıfır alıyorsanızda sans ısı dıyebılırım.Kayın pederımın arabası 9bın km de sanzuman arıza verdı oyle 100k ya kadar kullandı ve halen kullanıyor.Bır gun cok kotu elınde patlıcak ama adamın arabadan beklentısı bellı o arabadan alacagı yarar bellı.

MAERKEK, umutd07 ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  2. aliii0752

aliii0752 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    534
    Ad Soyad:
    Ali İNCE
    Yaşadığınız Şehir:
    61-TRABZON
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    İx35 i aldığım zaman çok hafif bozuk yollarda bile direksiyondaki tıkırtı şikayetimle servise götürdüm. Kaplin değişimi ve sistem yağlaması yaptılar genel olarak.
    Yaklaşık 10 bin km sonra yine başladı aynı sorun. Geçen ay aracı servise götürdüğümde belirttim. Tıkırtı burcu , kaplin ve birkaç parçanın daha değişeceğini söylediler. İlk önce ufak bir ücretinin olduğundan bahseder gibi oldular ancak daha sonra garanti kapsamında yapıldı bu işlemler. Araç servisten çıktıktan sonra kullanıp denemedim.
    Hissiyat konusunda da kullandığım hidrolik direksiyonlu araçların yeri ayrı ancak sürüş modu seçeneğini spor mod seçince aynı sürüş keyfini alabiliyorum elektrikli direksiyondan. Ayrıca manevralar için konfor modunu seçip pamuk gibi bir direksiyon olması da ayrı bir avantaj.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  3. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    sadece era?? i30, elantra ve blue için elektrikli direksiyon tık sesi düz gidememe gibi mevzular var:) babamdaki i30 un modülü garantiden değiştireceğiz diye 4 defa istanbul dumankaya servise gidip geldik:) servisteki ustalardan belli herkes yaşamıyor bu sorunu çünki yapa yapa yaptıkları iş: kutuyu yağladılar üç kere ön düzen ayarı yaptılar yazılım değiştirdiler nafile düzelmiyor mübarek:) hyundaiclubtr sağolsun forum sayesinde modülü komple değiştirdiler:) şimdi fena değil. 80-120km arası hızda giderken yolda düz gitmek için direksiyonu sürekli olarak her 100 metrede bir 2mm sağa bir 2mm sola çevirmek kötüydü, yeni modül takılınca sonunda düzeldi tabi, ama direksiyon hala logitech in PC otomobil yarışları için olan kaliteli ve pahalı direksiyon setleri gibi. Kimse kötüleyemez çünki o arabada direksiyon sertliği için ekstradan sport normal ve comfort modu var oyun direksiyonu hissiyatına rağmen bu modlar sevilesi birşey. Bence güzel benim honda da bu modlar yok:(

Serdar abi yeni modelleri test ettikten sonra 2018 2019 modellerin elektrikli direksiyonlarının eski modeller gibi hissiyatsız olmadığını çok daha iyi olduğunu söyledi. Tabi bunları gidip kullanmadan kimse için bu olay net anlaşılmayacak bir durum:)

MAERKEK ve ai_torcuk bunu beğendi.
  4. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Elektrikli direksiyon emisyon değerlerini azalttığı için yeni arabalarda hep var.

5. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,917
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    yakıt tasarrufuda sağlıyor zaten emisyonda bundan düşüyor

6. AlperTunga

AlperTunga Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    29
    Ad Soyad:
    Alptekin
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Serviste garantiden direksiyon kutusu tamiri yapıldı. İçindeki bişey mekanizması mı değişiyormuş,tamirmi ediliyormuş amlamadım. Bende komple direksiyon kutusu değişiyor zannediyordum.

7. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    hidrolik pompa yok iyi güzel haliyle direksiyon için motordan çekilen beygir az olup ta az yakıt harcanıyor emisyon düşüyor şeklinde düşünülebilir, tamam da şarj dinamosuna binen yük hidrolik pompa kadar olmasada bu sefer şarj dinamosu motordan beygir çekiyor yine aynı hesaba geliyor:)

aynı şeyi yeni otomobillerde olan elektrik motorlu klima kompresörleri için de yazabilirim:) pek birşey değişmez kullandığınız arabanın başka yerleri az yaktırıyordur yada motoru güçlüdür.

Elektrikli direksiyon için kinetik enerjiyi elektrik enerjisine sonra tekrar hareket enerjisine dönüştürme hususunda yada hidrolik direksiyonda kaldıraç ve sıvıların sıkıştırılamazlığı hesaplarında fizik kurallarına karşı gelinemez:)

birçok otomobilde elektrikli direksiyonu park ederken sağa sola yaslayınca yada hızlıca döndürünce illa ki farlarda bir azalma rölantide hafif bir titreme görülür. Tabi sürekli böyle olmuyor sürekli böyle kullanmıyoruz elbette benim bunu yazmamdaki amaç elektrikli direksiyon bedava çalışmıyor bunu kanıtlamak :)

Fırçalı yani kömürlü elektrik motoru çalışırken ozon gazı üretir.

MAERKEK ve <<bülent>> bunu beğendi.
  8. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,917
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    aynı hesap olsa yakıt düşmezdi ;)

erenuzel41 bunu beğendi.
  9. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,517
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Direksiyon kutusu içinde , mil temizlenir ve ayna gibi parlatılır , zamanla hidroliğin içindeki nem karıncalama yapar çünkü, ayrıca tamir takımı denilen oringler değişir, yağı konulur ve yenilenmiş olur.

Tapatalk kullanarak iPhone X aracılığıyla gönderildi

gogo46 bunu beğendi.
  10. AlperTunga

AlperTunga Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    29
    Ad Soyad:
    Alptekin
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    @Asel & Kaan Efe
    İnşallah bu takırtı tukurtudan kurtulmuş olurum. Ve inşallah bir daha sıkıntı olmaz.

11. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Günümüz otomobil teknolojisindeki elektronik aksamlar oldukça verimli. ' Saf hidrolik sistemi " artık eski teknoloji olarak nitelendirebiliriz.

Hidrolik pompalarda kayışın olması sebebiyle bir miktar güç kaybı olacaktır. Siz; dönen bir motora bir çarkı direkt bağlayın, bir de alternatöre, klima kompresörüne de bağlanan 1 metrelik kayışla bağlayın, hangisi daha verimli olacaktır sizce?

Kendi aracımda; direksiyonu sağa ve sola hızlı bir şekilde çevirdiğim de farlarda kısılma olmamakta, üstelik aracımda PTC denen icatta olmasına rağmen.
    Üstelik aracım elektrohidrolik direksiyon.
    Bu kısılmamanın olmaması daha çok; elektronik aksamından diyebiliriz.

Günümüz teknolojisinde üretilen; fabrika onaylı bu tür orijinal yedek parçalar oldukça verimli.
    Eskiden seyir halinde klimayı açtığımızda aracın kasıldığını hissederdik, rölanti yükselirdi, açıkçası ben hissetmiyorum, rölanti de aynı.

G8141 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

12. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    tamam abla sen diyorsan aksini iddia etmiyorum doğrudur:)

benim merak ettiğim başka birşeyler var abla?? elektro hidrolik denilen sistemde hidrolik direksiyonun pompasını elektrik motoru mu çeviriyor? eleştirmek için değil meraktan soruyorum aslında bunu :) sistemin tanımı itibariyle öyleymiş gibi birşeyler canlandırıyor kafamda.

Sevra bunu beğendi.
  13. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Tabiki dediklerinde haklısın o yönden bana da mantıklı gelmiyor. Ben şöyle düşünüyorum. Direksiyonu çevirsen de çevirmesen de gerekli hidrolik basıncı hazır tutmak için devamlı enerji harcıyor olabilir. Elektrik motoru buna rağmen gerektiği yerde enerji harcar. Ordan tasarruf ediyor olabilir.

14. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Çoğu zaman hatalı bilgiler verebiliyorum, sen bildiklerini, bende bildiklerimi paylaşacağız da doğru olanı bulacağız.

Aslında hidrolik direksiyon denebilir.
    Hidrolik pompası mekanik değil, elektrikli.
    Sensörlerden aldığı verilerle; düşük hızdaki ve manevralarda direksiyon pompa basıncını arttırarak yumuşak bir sürüş sağlıyor.
    Yüksek hızlarda da pompa basıncını azaltarak direksiyon biraz sert sürüş sağlıyor.
    İlk sayfada belirttiğim; elektrikli direksiyonun yumuşaklığını, hidrolik direksiyonun hissiyatını verebiliyor dememin sebebi bu.

4 sensör üzerinden veri alıp kontrol ünitesine gönderiyor. Sabit esen yan rüzgarlı havalarda sürücüyü pek uğraştırmıyor. Aniden esen sert rüzgarlarda ise; bir işe yaramıyor, bir de üstüne yaylarda jelibon olunca.

Sağa veya sola doğru eğimli yollarda; elektrikli pompa basıncını kontrol ediyor, aracı sağa sola pek kaçmıyor.

Direksiyonu sağa ve sola çevirince; farlar kısılmıyor ama elektrikli pompanın ince sesini rahatlıkla duyabiliyorum. Far kısılması elektronik aksamla alakalı bence. Bazı araçlarda çünkü; dörtlük flaşörleri yakınca bile farlar kısılıyor.

Mekanik hidrolik direksiyonlar sürekli çalışıyorlar, motor döndükçe dönüyorlar. Elektrik deatekliler sadece direksiyonu çevirdiğin de çalışıyorlar. Bence çok daha ekonomikler.

G8141 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

sipartacus, erenuzel41 ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  15. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    yok abi aslında:) direksiyonu çevirince hidrolik pompaya yük biniyor hidrolik direksiyonu da dibe dayayınca kastırınca rölantiyi titretiyor motoru zorluyor acayip homurtular geliyor motordan, direksiyonu çevirmezsen hidrolik pompası da yüksüz daha rahat çalışıyor. İllaki markadan markaya modelden modele bu sistemin tasarımı verimliliği davranışı aynı değildir:) renault 19 rölantide direksiyonu çevirirken stop edecek gibi olurdu:) mesela megane 2 dci ın elektrikli direksiyonu yazılımla süslenmiş, 5km hızın altında park ederken anormal yumuşar serçe parmağıyla döner, yolda giderken birden normal sertliğe gelir, o kadar takati sağlamak için park ederken normalden fazla voltaj illaki çekiyor haliyle ama gelen elektrik yetiyor ki bir tuhaflık yapmıyordu.

milenyum accent ile slalom yapalım dedik seri hareket ile çok hızlıca sağ sol yapıldığında tam da direksiyonu bir yönden öbür yöne ani
    biçimde çevirirken yağ gibi dönmüyor anlık kısa süreli sertleşmeler yani takılmalar oluyordu yani bazı durumlarda sürücüye yetişemiyordu. Fazla abartsak ya pompayı ya kutuyu yiyebiliriz:) deli gibi sağ sol çevirirken kaputun altından çusss fısss şeklinde sesler duyuluyor:).

16. AlperTunga

AlperTunga Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    29
    Ad Soyad:
    Alptekin
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Elektrikli direksiyonda,direksiyonu sağ sola dayayarak keskin hamleler ile kullanılması sonucu direksiyon motoru kendini korumaya alarak KAPATIR ve direksiyon kitlenir.Kaza riski oluşur, denilmiş.

(Legal)Drift yapsak yandık demekki.
    Ralliciler herhalde direksiyon düzeneği ile oynuyor.Özellikle i20 için söylüyorum çünkü ralliciler tercih ediyor.

17. AlperTunga

AlperTunga Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    29
    Ad Soyad:
    Alptekin
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Ve bu arada , elektrikli direksiyonda yavaş hızlarda direksiyon yumuşak yüksek hızlarda sertlesir denilmiş.

İ20 için söylüyorum, böyle bir kolaylık yok. Yine de yarın buna bir dikkat edeceğim.
    Ayrıca direksiyonumuz bence yumuşak değil.Hatta sert diyebilirim. Bazı arabalarda kuş gibi gerçekten. Serçe parmak ile yük vermeden park edebiliyorsun.
    Çok sevdiğim i20'm için eleştiri :)

18. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    901
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Yılda 4 sefer mi yok artık . Garantiden sııfır direksiyon gelmemiş mi ? İlk elektrikli direksiyona sahip eralar sanırım . 13 senelik Era da 1 sefer yaşadım garantiden değiştirdiler . Bir daha da yaşamadım . Direksiyon yolda giderken kitlemişti

19. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    901
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    İ20 de bu durum olması ilginç . Hyundai eralarda hızlandıkça sertleşme olayını yapmıştı . Eps kapatma olayı var mı ? İ20 de

20. duhangs

duhangs Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,351
    Ad Soyad:
    Duhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    valla cukurlarda tumseklerde dıreksıyndan bır ses gelıyor kı sorma ama sordum gıttıgı yere kadar devam dedıler benı cok rahatsız etsede bıraz maddıyatı da onemlı.garantı varsa degısmek okey ama yoksa bızım gb bıncenız :)

<<bülent>> ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş