LPG KABLO

Elantra Yolda Sağa-Sola Gezinme Hakkında

'Elantra Forum - Club (MD/UD; 2010–2015)' forumunda hokans tarafından 11 Aralık 2013 tarihinde açılan konu

1. hokans

hokans Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    125
    Ad Soyad:
    Hasan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Herkese merhaba. Dün arabamı yaşadığım şikayetler üzerine servise götürdüm. Hiçbir sıkıntı çıkarmadan derisi pul pul dökülen direksiyon simidini değiştirmeyi kabul ettiler. Fakat ortalama bir hızla giderken ellerimi bıraktığımda arabanın kendiliğinden sağa ya da sola doğru gidişinin makul bir durum olduğu geri dönüşünü aldım. Yabancı forumları da incelediğimde aynı problemden müzdarip fazlaca kullanıcı olduğunu gördüm. Bu nedenle Hyundai Global'e sitesinden bir mail attım. Ayrıca yabancı forumlarda aracın arkasının virajlarda kayacakmış hissiyatının olduğunu söyleyen yine pek çok kişi var. Bunu da mailime ekledim. Sonuç olarak evet biz Türkler biraz evhamlı milletiz. Ama bu sorunlar sadece bizim sorunlarımız da değilmiş. Direksiyonun yüksek hızlarda yeterince sertleşmemesinden tutun da (benim arabamda da bu problem var.), yan airbaglerin açılması esnasında iç çıtanın yolculara zarar verme ihtimalinin yüksek oluşuna kadar ortak sorunlar mevcut. Ve yanılmıyorsam Hyundai bu yan çıtaların sağlamlaştırılması için 2011'den bu yana tüm Elantraları geri çağırmış. Bunu servise soracaktım ama unutmuşum. Direksiyon simidini değişim için çağırdıklarında bu konuyu da açacağım. Diğer ülkelerdeki sürücülerin bu konulardan kurtulmak için araçlarında yaptırmış oldukları değişimler şunlar:
    1) Direksiyon mili ve direksiyon kutusu tamamen değiştirilmiş. EPS(MDPS) modülü yenisi ile değiştirilmiş ve yeni yazılım yüklenmiş. Neticede ellerinizi bıraktığınızda sağa sola gitmeyen bir araç ve arabayı düz tutmak için mikro müdahalelerinize gerek duymayan bir direksiyon. Artı hız arttıkça eskisine göre belirgin ölçüde sertleşen adam gibi direksiyon simidi.
    2) Helezon yaylarının ve amortisörlerin değişmesiyle yola daha iyi tutunan ve ESP'nizin tam randımanla çalışmasına fırsat veren, düzgün olmayan bir yolda bile eskisine nazaran çok daha güven veren bir araba.
    Sonuç: Bana göre bu sorunların hallolabilmesi için öncelikle Hyundai'nin global ölçekte sorunlara eğilip, üretimde hata yaptıklarını farketmeleri ve bu tür değişimleri hızlıca yapmak için Elantraları geri çağırmaları gerekiyor. Bu farkındalığı yaratmak da bilinçli ve hakkını arayan tüketiciyle mümkün. Öyle servislerle kavga edip, ağız dalaşına girmekle çözüme ulaşmak pek mümkün olmuyor. Olsa da birkaç kişi bundan faydalanabiliyor. Bence herkesin üşenmeden ve sıkılmadan Hyundai Assan'a, yabancı dil bilenlerin genel merkeze mail atmaları hatta telefonla aramaları gerekiyor. Yabancı ülkelerdeki tüketiciler de bu yukarıdaki değişimleri yaptırmak için göbeklerinin çatladıklarını diler getiriyorlar. Kimse kusura bakmasın ama millet 45-50.000TL verip bu tür sorunlarla uğraşmak zorunda değil. Ben arabamın keyfini süreceğime o forum senin bu forum benim araştırıyor, çözüm bulmaya çalışıyorum. En azından karşı taraftan da bu gayretimin takdiri olan, çözüm için uğraşıldığının mesajını almak hakkım diye düşünüyorum. Okuduğunuz için teşekkürler.

kiario63 ve mugam78 bunu beğendi.
  2. alper4159

alper4159 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    111
    Ad Soyad:
    Alper Fidan
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    İlk mesajınızda lütfen kendinizi tanıtınız forum kurallarına bir göz atınız.

Hoşgeldiniz bahsettiğiniz sıkıntılardan bazıları tüm elantralarda yok örneğin aracın düz yolda sağa sola kayması gibi verilecek cevabıda paylaşırsanız seviniriz.

3. hokans

hokans Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    125
    Ad Soyad:
    Hasan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Merhaba Alper Bey. Uyarınız için teşekkürler. Konu hakkında gerekli aksiyonu aldım. Tabii ki istatistik tutmuş değilim. Fakat istatistiklere girebilmesi için de yaşanılan sorunların paylaşılması gerektiği kanaatindeyim. Bu konu başlığını açmamın nedeni de benim gibi sıkıntısı olan araç sahipleriyle iletişim kurabilmek. Oranından emin değilim ama global olarak benim yaşadığım sorunu yaşayan pek çok sürücü mevcut. Keza youtube'a bile görüntüleri konulmuş araçlar mevcut. Bana geri dönüş olduğu takdirde kesinlikle burada paylaşacağım.

4. makina0642

makina0642 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    abdullah kürklü
    Yaşadığınız Şehir:
    18-ÇANKIRI
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Öncelikle merhaba arkadaşlar bende 2013 manuel tune sahibiyim.
    Mesleğim gereği olsa gerek, araç konusunda çok hassazım.Devlette makine mühendisiyim ve yasa kanunlar hakkında oldukça bilgiliyim buda servisleri oldukça zorluyor.
    Gelelim sorunlara aracımda dediğiniz virajlarda atma hissi varda ve kendimi hiç yormadan nazik bir şekilde servisten 4 amartisör ve 4 helizon yayını değiştirttim.Ve gerçekte araç çok değişti.Harika şekilde düzeldi. Direksiyona gelince onunla ilgili sıkıntımıda ilettim.Servis bana abi hepsinde var ama anlayan tek kişi sensin dedi. Her neyse sesi kesitiler ama su an yine var. Servis tekrar direksiyon kutusu tamirine hos bakmıyor. Çünkü sıfır araç aynı sorun ile ilgili müdahale sayısı 1 yılda 2 den fazla ise ve sorunda düzeltilememişse arabayı yenisi ile değiştirmek zorundalar. Sonuç olarak yeni direksiyon kutusu takacaklar.Kutunun gelmesini bekliyorum.Hakkınızı arayın arkadaşlar.İsteyen özelden mesaj, gerekli bilgileri veririm.

Korkmaz26 bunu beğendi.
  5. rambidi

rambidi Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    24
    Ad Soyad:
    ramadan elmas
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.0 TGDI (2014-202x)
    Virajlarda arkadan savrulma hissi bende de oluyor. Ama aracı fazla zorlayan biri olmadığım için rutin servis bakımında amortisörleri değiştirtmeyi düşünüyorum. Ayrıca biraz da lastiklerin de payı var diye düşünüyorum. Direksiyon konusunda beni rahatsız eden bir durum olmadı ama önceki aracıma göre(Renault Clio 2004) çok ta fazla bir fark hissetmedim. Belki ellerimi hiç bırakıp denemediğim için ama her araçın eller serbest modunda :) hafif sağ çekmesi normal diye biliyorum.

6. olcaybastug

olcaybastug Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    43
    Ad Soyad:
    Olcay BAŞTUĞ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İyi akşamlar konuyla ilgili bir gelişme varmı acaba? Aynı sıkıntılar benim araçtada var.

7. mehmetergun

mehmetergun Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    21
    Ad Soyad:
    mehmet ergun
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    benim araç 2012 mode plus otomatik.benim araç aldığım ilk gün sola çektiğini farkettim ama normal herhalde dedim.gecen 15000 bakımda söyledim.(ata hyundai) benden rot balans parası aldı(50 tl civarı) ve oldu dedi.ancak sürünce biraz düzeldiğini ancak sola çektiğini yine farkeetim.işim gereği izin alıp gidemiyorum.ayrıca yükek hızlarda direksiyon sertleşmiyor.bence bu araçlar hatalı üretim.bu yazınızı okuduktan sonra izin alıp gideceğim.hayırlısı bakalım.

8. mehmetergun

mehmetergun Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    21
    Ad Soyad:
    mehmet ergun
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    bu arada merhabalar adım mehmet aranıza yeni katıldım.ankarada yaşıyorum.2012 mode plus otomatik sahibiyim.araçtan çok memnunum:D

9. olcaybastug

olcaybastug Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    43
    Ad Soyad:
    Olcay BAŞTUĞ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Arkadaşlar merhaba. Arabam yolda sürekli sağa doğru çekiyor. Şeritte kalabilmek için devamlı ufak ufak direksiyonla oynamak zorunda kalıyorum. Ayrıca arkadaşların yaşadığı yol tutuş sorunları benım arabamdada var. Ikı gun once arabayı uçar servise götürdüm. 1.5 saat sonra aracınızda herhangi sorun bulamadık dediler. Herşey normalmiş. Yol tutuş sorunuyla ilgili süspansiyonu değiştirelim sert suspansiyon takalım ama 550 TL fiyatı var dediler. Arabayı pcye bağlamışlar direksiyonda sorun yokmuş. Arka pandızot yapış yapıştı onu garantiden degıstırecez dediler. Aku kutup basını degıstırdık dedıler. Neden değişti dedim. Oksitlenmiş dediler. Yani soruna karşılık elle tutulur bir gelişme kaydedemedim. Bilgi vermek amaçlı yazıyorum. Herkese iyi aksamlar.

10. kiario63

kiario63 Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    25
    Ad Soyad:
    hasan
    Yaşadığınız Şehir:
    63-ŞANLI URFA
    Araba yeni mi. Daha doğrusu siz o arabada yeni misiniz. Araba elektrik destekli hidrolik direksiyon olunca alışması bira zaman alıyor.

tapatalk

11. COPILOT17

COPILOT17 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    57
    Ad Soyad:
    Ramis EKER
    Yaşadığınız Şehir:
    17-ÇANAKKALE
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Merhaba,
    Öncelikle süspansiyon sistemi de garanti kapsamında değiştiriliyor. Benim aracımda o şekilde oldu. Ücret talep etmelerine anlam veremedim. Aracımda herhangi bir yöne çekme olmadığı için sorununuzun kaynağını bilmiyorum. Lastik hava basınçlarını kontrol etmenizi öneririm.

12. Sosyalci

Sosyalci Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    C.Y
    Yaşadığınız Şehir:
    66-YOZGAT
    Valla ben 2 yıldır böyle biniyorum.Servisten süspansiyonu değiştirdim.Sağa sola çekme olayıda vardı ona da müdahale ettiler yazılımla.Hatta benim direksiyonda sola doğru bir boşluk hissi de vardı.Ancak şunu unutmayın bu aracın üzerindeki Hankok lastikler berbat. Lassa snoweys takılı şu anda hem ondan çok daha sessiz hemde daha iyi yol tutuşu var.Lastik çok önemli. Bence bu aracın en büyük problemi rüzgarda kontrolünün zorlaşması.Artık onun sebebi yüksek oluşumu yada ağırlığının az gelmesimi mi onu çözemedim.Yine de seviyorum ben bu arabayı.

07utku440 bunu beğendi.
  13. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Bugün aracı Erk'e götürdüm 4 amortisör, 4 yay, dış aksamdaki tüm krom yazılar, logo, çıta ve arka cam ile arka koltuk arasındaki plastik aksamın siparişi verildi garantiden değişecek. Aracı daha yeni aldık 150 km civarı yol yaptığımız için direksiyondaki hissi tam anlamıyla kavrayamadım, fakat Getz'teki gibi ağır bir direksiyonu olmaması harika.

14. sicilyali005

sicilyali005 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    110
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Merhaba bu saga sola cekme olayi bendede oluyor servjse gidip ne soyluycez arkadas araba saga sola atiyor dedim bakyltilar normal dediler yokmu bunun bir olcumu testi falan araba giderken birden bi 15_20 santim arka tarafi anlik saga sola atiyor bugin gidicem servise ne yapayim bilmiyorum

S A Y K O

15. Muzzyy

Muzzyy Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    104
    Ad Soyad:
    Muzaffer
    Yaşadığınız Şehir:
    22-EDİRNE
    Araç Modeli:
    benim sağa sola çekiş yok fakat virajlarda hafif bir tümsek çukur varsa arka taraf atıyor kontrol kaybettirmiyor ama korkutuyor.

16. sicilyali005

sicilyali005 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    110
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Benimde bu sekilde ama servise anlatamiyorum arkadas bugun test etti araci dumduz asfalt yolda sorun yok dedi verdi elime anahtari........arkadas;hyundai servisi

S A Y K O

17. Sosyalci

Sosyalci Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    C.Y
    Yaşadığınız Şehir:
    66-YOZGAT
    Bu araca hangi akla hizmet 4 teker tam bağımsız süspansiyon yapmamışlar anlamıyorum. 3 kuruş kar için güzelim arabaya laf söyletiyorlar. Neyse arkadaşlar fazla söylenecek bişey yok alışırsınız ben alıştım. Başka modellerin daha farklı can sıkıcı sorunları da yok değil.O yüzden arabalarınızın değerini düşürmeyin ikinci elde utanmasalar clio ile aynı para isteyecekler bazı satıcılar yazıktır yahu.

18. ftamirci

ftamirci Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    45
    Ad Soyad:
    Faruk Tamirci
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    evet diğer marka araçların sorunlarıyla kıyaslarsak fazla büyütülecek bir sorun değil. neticede sorunsuz araç yok gibi. bütün sorunumuz bu olsun.
    bu tümseklerden geçerken arkasını atma hissi (aslında arkasını atmıyor, o hissi veriyor, hafif geziniyor gibi, sonra 1-2 sn de düzeliyor) aslında durum arka süspansiyonun bağımsız olmamasından kaynaklanıyor, servisin açıklamasıda bu şekilde. en son 6 ay önce garantiden bu konuyla ilgili amortisör ve yaylar tamamen değişti, eskisine göre bayağı bi düzelme oldu. zaten servislerinde çoğu bu durumu bildiklerinden müşterinin isteğine göre amortisör ve yayları değiştiriyor. bazı servisler sıkıntı çıkarsada.
    eski 2004 elantramın yola tutunması ve süspansiyonu yenisine göre daha iyiydi. sanırım eski elantraların arka süspansiyonu bağımsızdı. onlarında kasa ağır olduğundan motor gücü biraz düşük geliyordu, özellikle rampalarda.

19. Sosyalci

Sosyalci Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    C.Y
    Yaşadığınız Şehir:
    66-YOZGAT
    Araçta yay-amortisör uyumsuzluğu olabilir.Yaylar uzun ve yumuşak olabilir.Yumuşak yay salınımı arttırır.Araç. yüksek ve heybetli diğer rakiplerine kıyasla.Lastiklerin taban genişliği bence dar 225 taban lastik olsa daha iyi olabilir.Çünkü yeni astra bile 215 taban kullanıyor.Bu etkenler bozuk yolda aracı olumsuz etkileyebilir.Ha daha ağır ve yere yakın daha geniş lastikli bir araç olsaydı bu sefer de çok yakıyor diye şikayet edecektik.Bu işin sonu yok anlaşılan...

20. Sosyalci

Sosyalci Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    C.Y
    Yaşadığınız Şehir:
    66-YOZGAT
    Bu olumsuzlukları bence handikap olarak görüp araçlarınızdan soğumayın. Elantra kesinlikle basit bir araç değildir.Dünya da 2013 satış rakamlarında 4. olmuş bir araç. Ayrıca Amerika'da yapılan bazı testlerde özellikle çarpışma testlerinde ''O'' dünyaca ünlü Marka arabalara Nal toplatmıştır. Ha ix35 ve Accent Blu için demiyorum. Ama Elantra dediğimizde bir kere daha düşünmek gerekiyor.İspat isteyen olursa hemen link atayım...

Bu Sayfayı Paylaş