LPG KABLO

Elantra xd2 otomatik katlanır dikiz aynası yapımı

'Kendin Yap - Do It Yourself (DIY) Uygulamaları' forumunda mursel_balci tarafından 24 Nisan 2013 tarihinde açılan konu

Konu Durumu:
Yanıtlara kapalı.
  1. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,777
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    DIY Sahibi: mursel_balci
    konu linki : https://www.hyundaiclubtr.com/26036...-dikiz-aynasi-projesi-nihayet-tamamlandi.html

Merhaba Arkadaşlar. hatırlayanlar vardır. bir ara aynalarla bayağı uğraşmış otomatik katlanır yapmıştım ama istediğim gibi olmamıştı sıkıntı çıkarıyordu bende orjinale dönmüştüm.
    uzun uğraşlar sonucunda nihayet dişli sistemi kullanarak aynaları yeniden otomatik hale getirdim.
    en çok uğraştığım proje bu oldu diyebilirim.
    Daha önce açmış olduğum konu bu. Çok karıştığı için yeni konu açıp nasıl yaptığımı anlatmak istedim. önceki konuda istediğim gibi olmadığı için nasıl yapıldığını da anlatmamıştım.
    önceki konuya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
    Elantra Otomatik Katlanan Dikiz Aynası Projesi

Öncelikle gerekli malzemeler.
    -en başta ayna ben çıkmacıdan aldım bir tanesinin aynası kırıktı 50tl verdim. diğeri sağlam dı ona da 80 tl verdim.
    -16,5 rpm redüktörlü motor tanesi 19 tl karaköyden aldım.
    -Arabalarda kullanılan rölelerden tanesi 5 tlden herhangi bir yedek parçacıdan alabilirsiniz.
    -Dişliler ben lazerde tabelacı tanıdığıma verdim o kestirdi. dişli çizimleri ben de mevcut isteyen olursa gönderebilirim.
    -bu iş için devre hazırlamak gerekli önceki konuda devresini açıklamıştım. devre çizimini yapan ersine buradan tekrar teşekkür ediyorum.
    -bilumum kesme biçme lehim makinası kablo vs.

Şu anki sisteme göre aracı açtığımız zaman aynalarda açılıyor kilitlediğimiz zaman aynalarda kapanıyor.
    İçeride ise 3 tane düğme bulunuyor. bir tanesi açma bir tanesi kapama bir tanesi de sistemi devreden çıkarmak için anahtar.
    yani istediğimiz zaman içeriden de düğmeyle açıp kapatma yapılabiliyor. düğmeleri taktım ama henüz aracın bir yerine sabitlemedim. bu düğmeleri de büyük ihtimal far sensörü düğmesini koyduğum sol taraftaki gözün üst kısmına monte edeceğim.

önceki yaptığım sistemde motorları direk aynanın orta kısmına sabitlemiştim yani motor direk olarak aynanın göbek kısmına bağlıydı ve bu şekilde çalışıyordu. bu sistemde birisi elle ufak bir müdahalede bile bulunsa sorun çıkıyordu verimli çalışmıyordu.
    Şimdiki sistemde ise iki adet dişli kullandım bir tanesi aynanın orta kısmına diğeri ise motora taktım motoru yerleştirmek için ise biraz kesip biçtim. ayna açık haldeyken elle müdahalede ya da herhangi bir nedenle kapanmaması için de kilit sistemi yaptım.
    Kilit sistemi ise bir tane vida var ayna açık haldeyken vida altındaki deliğe düşüyor ve sistemi kilitliyor. yani vida oradan çıkmadan ayna kapanmıyor. vidanın üst kısmına gelecek şekildede rölelerin içinde bulunan bobini kullandım.
    Bu bobinler elektrik geldiğinde mıknatıs görevi yapıyor. yani bobine elektrik gelince vida yukarı çıkıyor ve ayna kapanıyor. ayna açılma işlemini tamamladığı ve elektrik kesildiği zaman vida yine alt kısmındaki deliğe girip sistemi kilitliyor.
    Yaparken herşeyi fotoğrafladım. aşağıdaki fotoğraflarda bir aynanın yapılışı mevcut.
    Olurda benim gibi kafayı sıyırıp yapmak isterseniz yardımcı olur:D
    Bu sistem sadece elantra değil aşağı yukarı çoğu araçta kullanılabilir. önemli olan motoru sığdırabilecek yer bulmak. elantraların dikiz aynalarında gayet küçük yani buna olan çoğu araca yine olur.

Gelelim fotoğraflara biraz uzun olacak :)
    bunlar dişlilerimiz lazerde 10 mm şeffaf pleksiden kesildi. 10 tl tuttu.

bu orjinal aynamızın iç kısmı. aynayı sökme işlemini anlatmıyorum zaten onu bilmiyorsanız böyle bir projeye bulaşmanızı hiç tavsiye etmem:)

burada gördüğünüz gibi üst kısmından sekmanla tutturulmuş bir yay var sistemi bu yay bir arada tutuyor. öncelikle bu yayı çıkarıyoruz.

Yayımızın çıkmış hali.

burada gözüken üç tane bilya ise aynanın açık ve kapalı konumlarda sabit kalmasını sağlıyor. bunları çıkaracağız.

bu ise bildiğimiz klemens bunların içini çıkarıp motorun uç kısmına takacağız.

klemensi takıp vidayı iyice sıkıyoruz. normalde motorun uç kısmı çok küçük olduğu için ileride sıyırma vs. yapmasın diye bu şekilde daha sağlam bir sistem oluyor.

daha sonra ise dişliyi klemense takıyoruz.

burada ise motoru yerleştirmek için bize engel olan kısmı kesiyoruz.
    burayı da dişliyi ayna göbeğine yerleştirmek için kesiyoruz.

sonuç olarak bu şekilde birşey oluyor.
    eğe ve zımpara ile gerekli çapakları alıp pürüzsüz hale getiriyoruz.

Son düzenleme: 7 Mart 2018
    ahmetzvdr, Çaloğlu, bykadir ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  2. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,777
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    bu kısım ise aynanın orta kısmı buraya yukarıdan aşağıya doğru bir kanal açıyoruz bu kanala dişlimizin boşa dönmesini engelleyin dil kısmı giriyor.

daha öncede gördüğümüz bilyalarımız bunları çıkarıyoruz.

bu vida ise aynanın açıldıktan sonra durmasını sağlıyor. bu vidayı ayna açıldıktan sonra nerede duruyorsa o kısma takıyoruz.

daha sonra ise dişlilerimizi takıyoruz.

bu aynanın orjinal soketi.

bu da kilit sistemi bobine elektrik gelince vida yukarı çıkıyor ve kilit açılıyor.

deneme amaçlı takıyoruz.

motoru iki adet kelepçe ile sabitledim.

orjinal iç kısım ve motorlu olan yanyana.

bunlar da takılmadan önceki son hali

şimdi toplama aşamasına geçiyoruz önce ayna motorlarını takıyoruz.

daha sonra ise kabloları geçiriyoruz.

bu da toplanmış hali

bunlar da iç kısma koyacağım butonlar.

Bu da videosu.

Hepsi bu kadar arkadaşlar. en çok uğraştığım proje bu oldu. ama sonuçta bence güzel oldu. :)

Son düzenleme: 7 Mart 2018
Konu Durumu:
Yanıtlara kapalı.

Bu Sayfayı Paylaş