10 Kasım LPG KABLO

Elantra Xd2 Nin Muayeneye Kadar Çözülmesi Gereken Sorunları

'Teknik Sorunlar ve Çözümleri' forumunda mertsait12 tarafından 9 Haziran 2017 tarihinde açılan konu

1. mertsait12

mertsait12 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    33
    Ad Soyad:
    Mert varol
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    İyi günler abiler.
    2004 otomatik elantra mız var aracı 1 yıl önce aldık hâlâ biniyoruz.
    Temmuzda muayenesi var ancak baya sorunuda var ben yazıyım bunlar için yardımcı olursanız sevinirim.

1. Sanırım direksiyon hidrolik borusu patlak direksiyon artık baya zor dönüyor dönerinde sanki sürter gibi ses yapıyo. Orjinali hangisidir hangisini alalım tamir mi ettirelim yoksa önerdiğiniz markayı alalım mı?

2. Geçenlerde firene basınca sanki bir takılma oldu pedal titredi sanki manuelde vitesi sokamayınca dişlinin surtunmesi gibi oldu sizce neden olmuş olabilir zaten firen mesefaside pek iyi değil gibi iyice pedala basmak gerekiyor.

3. Aracın motor ve şanzuman yağını komple değiştirmek istiyorum önceki sahibi biraz değişik adamdı ne koymuş belli değil aldiğimda fazla yağdan yag atıyordu arac. Ne koymak lazım motor ve şanzuman yağı olarak. Araç lpg li otomatik.

4. Kayış lari komple değiştirmeyi düşünüyorum triger de sanki paslanmış gibi bazi catlaklakda var. Hangi marka almalıyız set olarak

5. Aracın alt takımında kontrol ettirmek lazım, geçen lastik değişirken adam birşey patlamış dedi unuttum adını, yag atmış ordan da jant in içi yag kurumuydu. Alt takimda sıkıntılı hep ne önerirsiniz

Sorunlar genel olarak böyle birtürlü maddi kaynak bulup baktiramadik ancak muayeneden önce baktirmak lazım uzun yola da çıkıcaz. Sanayi ye gidiyoruz adam salla başı yapıyor birşeyler genelde de çırağa veriyor birini yapıyor digeri kalıyor sorunları tam olarak bakmıyorlar genelde de parçaları nereyle anlaştıysa ordan alıyor düzgün birşey takmıyorlar, bende pek anlamıyorum marka ismi verirseniz parcalari ben alıp götürücem.

Biraz uzun oldu kusura bakmayın yardımcı olursanız sevinirm.

2. Heisenberg

Heisenberg Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    80
    Ad Soyad:
    Caner Işılar
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.5 CRDI (2003-2005) LC
    1 yıl olmuş ama hayırlı olsun aracınız. kazasız belasız binin inşallah. ancak bunun için bakım şart tabiki.

öncelikle detaylı teknik bilgiye sahip olmadığımı belirteyim. kişisel tahminlerimi paylaşacağım. zaten forumda yeterli donanıma sahip büyüklerimiz var. onlar çok yardımcı olacaklardır.

-direksiyonunuz sertleşti ise hidrolik eksilmiş olabilir, direksiyon kutusunda problem olabilir , belki akslarda bile sorun olabilir.

-fren konusunda balatalarınız bitmiş olabilir , balataların yanındaki metal disklere sürtüyor olabilir.

-motor şanzıman yağı olarak benzin/lpg kullanmadım bir şey diyemeyeceğim. ancak kilometresini de paylaşırsanız buradan yardımcı olabilirler size.

-trigerinizi görüp çatlak vs. tespit ettiyseniz riske atıp aracınızı kullanmayın. daha sonra büyük sıkıntılar ve büyük masraflar açabilir size. en kısa zamanda değiştirin. geçmişini bilmediğiniz aracı aldığınız anda değiştirin mümkünse.

-alt takım hakkında bir yorum yapamayacağım.

-parça ve marka hakkında da daha bilgili olan forum sakinleri yardımcı olacaklardır.

İnşallah en kolay şekilde bakımlarınızı yaptırıp güvenle binersiniz aracınıza. Şehir içi bile binmeniz tehlike yaratabilir (hem kendinize hem de diğer canlılara) , ki şehirler arası yola çıkmanızı önermiyorum. bakımları yaptırıp kafanız rahat şekilde yola çıkın. Şimdiden iyi yolculuklar :)

mertsait12 bunu beğendi.
  3. mertsait12

mertsait12 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    33
    Ad Soyad:
    Mert varol
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Çok teşekkür ederim.
    Yakın zamanda yaptircaz inşallah hem maddi olarak eksik oldugundan biraz aksadı hemde pek bilgi sahibi olmadığım için yanlış birşeyler yaptırmayım arastiriyim biraz diye bekledim. Bakalım burda işin ehli kisilerde yardımcı olursa yaptircaz en kisa zamanda tekrar teşekkür ederim

Heisenberg bunu beğendi.
  4. mertsait12

mertsait12 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    33
    Ad Soyad:
    Mert varol
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    bu arada araç 160bn km de

Heisenberg bunu beğendi.
  5. Heisenberg

Heisenberg Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    80
    Ad Soyad:
    Caner Işılar
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.5 CRDI (2003-2005) LC
    En iyisini yapmışsınız. Buradan bilgi alarak , tecrübelerden faydalanarak aracınıza işlem yaptırmanız sizin yararınıza olacaktır.
    Rica ederim , inşallah sıkıntılarınız hallolur :)

6. emrex

emrex Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,371
    Ad Soyad:
    emre olgun
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Grandeur (1986-201X)
    1.direksiyon hidrolik borusunun patlak oldugunu gordunuz mu
    Yoksa afaki yorum mu yaptiniz
    Direksiyon hidrolik kutunuzda eksilme var mi
    2.aracinizin disk ve balatalari muhtemelen bitiktir
    Sesi o yuzden yapiyordur
    Diskler ve balatalar degidecek
    Mumkunse fren hidroligini de degistirin komple
    3.motor yaginiz 5w40 yagdir markasi size kalmis
    Yag filtreniz kesinlikle orjinal olsun
    Sanziman yaginizi, alttan tipa acip eksilen kadar koymaktansa komple degistirin
    Sanziman yaginiz, castrol atf multivehicle olursa iyi olur
    4.triger kayisi ve seti sakaya gelmez
    Onu servisten orjinal alin
    V kayisi diger kayislar dayco marka olabilir
    5.alt takimda patlayip yag akitan sey aks korugudur
    Alt takimi komple yenileyin derim
    Aks koruklerini
    Rot kollarini
    Rot baskarini
    Z rotilleri
    Viraj demir lastiklerini
    Alt rotilleri
    Ust salincaklari
    Alt tablalari
    Vs......

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

mertsait12 bunu beğendi.
  7. mertsait12

mertsait12 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    33
    Ad Soyad:
    Mert varol
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    öncelikle çok teşekkür ederim.
    Direksiyon hidrolik borusu patlak sanırım hortumun ustu hep yağ idi ilk aldiğimda bu kadar kötü değildi artık baya gitmiş demekki.

Balatalari henüz 1bn km oldu ancak disklere bakmadık gerçi arkalar torna olmuştu ama işte usta soylemeyice digerlerine bakmadık

Motor ve şanzuman yağı biraz sıkıntılı sanırım. Komple değiştirecek neresi var bilmiyorum herkes tıpayı açıp boşaltiyor. Ankarada bildiğiniz yer varsa sevinirim

Filtreleri ve kayışları komple servisten alcaz ozaman

Alt takım hakkında bilgim yok kendim de pek anlamıyorum sanayidede düzgün bakmıyorlar yarım hep ona da baktiricaz insallah en yakın zamanda

Bunlaro yaptirabilecegim ankarada bildigi iyi bir usta olan varsa çok sevinirim.
    Birde tahmini tüm bunlar ne kadara maal olur acaba tahminim 2bn tl olur gibi pek anlamıyorum ama

8. emrex

emrex Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,371
    Ad Soyad:
    emre olgun
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Grandeur (1986-201X)
    Ben ankarali degilim
    Ama ankarali arkadaslar muhakkak yardimci olurlar