10 Kasım LPG KABLO

Elantra xd2 Far Yıkama Projesi :)

'Kendin Yap - Do It Yourself (DIY) Uygulamaları' forumunda mursel_balci tarafından 14 Haziran 2012 tarihinde açılan konu

Konu Durumu:
Yanıtlara kapalı.
  1. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,777
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Dıy Sahibi :mursel_balci
    Konu Linki: Elantra xd2 Far Yıkama Projesi TAMAMLANDI:)

Merhaba Arkadaşlar,
    Far yıkama projemde nihayet bir netice alabildim. şu an tam da istediğim gibi oldu. :)
    Öncelikler malzeme listemize göz atalım,

- Tempra far yıkama robotu (orjinal) 70 tl
    - Tempra far yıkama robotu üst kapak 10tl
    - Tempra far yıkama motoru (orjinal hella) 45 tl
    - Far yıkama motoru için conta (su fiskiye deposuna takmak için) 0,50 kuruş
    - Renault 19 su fiskiye deposu 20 tl
    - Far yıkama rölesi 10 tl
    - Hortum 6 tl
    - Metal kelepçeler 2,5 tl
    - Kablo kablo bağlantıları için uçlar vs.

Öncelikle ben bir adet tempra far yıkama robotu aldım. bizim sokakta bulunan ve tanıdığım kaportacının yan tarafına aracı çektim. tamponu aşağı indirdim ve ne var ne yok bir baktım. far yıkama robotu biraz hallice büyük olduğundan tamponun arkasında bulunan tampon demirine denk geliyordu. tampon üzerinde bulunan ön siyah kuşakları çıkarıp gerekli yerlerine deldim. daha sonra da tampon demirinde nereye denk geldiğini hesaplayıp kesim işlemi için kaportacıya çektim aracı. tampon demirinin uç kısımlarından biraz kestirdim. daha sonra da far yıkama robotunu tampona monte edip tamponu da yerine taktım. far yıkama motorunu vs parçaları henüz almadığım için suyun tam olarak nereye geleceğini de hesaplayamadım.

2-3 gün geçtikten sonra yani dün akşam da far yıkama motoru hortumu vs diğer parçaları aldım. ilk önce far yıkama motorunu su fiskiye deposuna monte ettim. bu orjinal tempranın su fiskiye deposu olmadığı için (kendisi biraz büyük) delik kısmını biraz genişletmem gerekti. contayla birlikte far yıkama motorunu güzelce sabitleyip su sızıntısı olup olmadığını kontrol ettim. daha sonra aşağıya inip suyun tam olarak nereye isabet ettiğine bakıp ona göre gerekli ayarlamaları yaptım. su fiskiye motorunun maşallahı var acayip bir tazyikle su püskürtüyor. far robotunun konumunu iyice ayarladıktan sonra da ön siyah kuşağı kesim işlemi için eve getirdim. gerekli yerlerini işaretleyip kestim.

bu sabah da kuşakları yerine taktım. ortada bulunan kapak için kullanacağım kısmı da far yıkama robotunun üstüne monte etmem gerekiyordu. bunun için öncelikle temparanın far yıkama robotu kapağının kenarlarını kesip düzelttim daha sonra takıp üstüne aracın orjinal siyah kuşağındaki parçayı yapıştırdım.

Yapıştırma işlerinde Akparın bana denemem için gönderdiği ürünü kullandım. Yani sico met 5142 bu arada ürünü de denemiş oldum. öncelikle sağ sol kuşakların uç kısımlarını yapıştırdım. daha sonra da far yıkama kapağı olarak kullanacağım kısmı yapıştırdım. bu ürün benden 10 üzerinden 9 puan aldı diyebilirim. 1 puanı da fazla akışkan olduğu için kırdım. :) ürünü parçaya sürüp 15-20 saniye bekledikten sonra yapışıyor. gayet sağlam bir yapıştırıcı bildiğiniz japon yapıştırıcılarına benziyor ama tutunması daha kuvvetli.

Şu an sistemi henüz monte etmedim. yani sadece şöför tarafı far yıkama robotu takılı vaziyette. diğer tarafa da far yıkama robotu alıp projeyi sonlandıracağım inşallah. deneme amaçlı bir video çektim yorumu sizlere bırakıyorum. sistem bitince daha detaylı resim ve videolar yükleyeceğim.

Ayrıca bizim araçların orjinalinde far yıkama düğmesi bulunuyor bu düğmeyi henüz bulamadık. Eğer bulabilirsek bu düğmeyi kullanacağım. eğer bulamazsak farları açınca cama su püskürttüğümüzde farlarda yıkanacak çoğu araçta sistem bu şekilde işliyor.

Bu arada far yıkama rölesi de bu iş için yani farlar açıkken far yıkamanın çalışması için dizayn edilmiş. orjinalinde siz far koluna ne kadar basarsanız basın bu röle sayesinde farlara sadece yarım saniye kadar su püskürtüyor. benim far yıkama sistemi robotlu olduğu için ben rölenin üzerindeki kondansatörü değiştirip bunu 2-3 saniye civarına çıkarttım.

Buyrun aşama aşama resimler

Buyrun bu da videosu

DSC_0623.JPG
    DSC_0625.JPG
    DSC_0626.JPG
    DSC_0627.JPG
    DSC_0628.JPG
    DSC_0629.JPG
    DSC_0630.JPG
    DSC_0631.JPG
    DSC_0633.JPG
    DSC_0635.JPG

Son düzenleme: 5 Temmuz 2015
    mustafaaa_orhan bunu beğendi.
  2. mursel_balci

Alınan Beğeniler:
    6,777
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    ----------------

Arkadaşlar nihayet bu projeyi de tamamlamış bulunuyorum. tabi benim için tam olarak tamamlanmadı nedeni ise henüz far yıkama düğmesini bulamadık. eğer bulursak orjinal bir şekilde tamamlamış olacağım. Şu anda sistemi farlar açıksa cam yıkama tuşuna bastığımızda far yıkamada 2-3 saniye kadar çalışacak şekilde ayarladım. çoğu araçta da zaten sistem bu şekilde yani farlar açıksa camları yıkadığınızda farlarda yıkanıyor. farlar kapalıysa sistem çalışmıyor.

bir üstteki mesajda suyun tazyikli gelmediğinden bahsetmiştim meğerse küçük bir şeyden kaynaklanıyormuş ama beni bayağı uğraştırdı.
    ben motorun iki fiskiye için yeterle gelmediğini düşünüp her bir fiskiyeye ayrı motor takmayı düşünmüştüm.
    bunun için gidip bir tane tane far yıkama motoru aldım. eve geldim depoyu söküp üzerine ikinci motoru da taktım.
    herşey ayarlayıp aşağıya aracın yanına inip mevcut hortumları sökmeye başladım.
    tek motorla çalışan sistemde iki far fiskiyesinden iki tane hortum çıkıyor orta noktada t bağlantı aparatına takılıyor bu aparattan çıkan tek hortum da motora gidiyordu.
    Ben hortumları iki motora göre hortumları ayarlamak aradaki t bağlantıyı sökünce için bir bakayım dedim.
    Meğerse benim taktığım plastik t bağlantı aparatının iç kısmı tam olarak açık değilmiş tornavidanın ucunu sokup içindeki çapakları iyice temizleyince açıldı.
    bu sefer tek motorla deneyeyim dedim. ve sonuç olarak çift motor takmaya hiç gerek olmadığını gördüm. su o kadar tazyikli geliyor ki ön far camına çarpan sular oradan kaputun üstünü bile ıslatıyor..
    Ama her iş de bir hayır vardır. bu işde de şöyle bir şey oldu.
    ben normalde far fiskiye motorunu deponun sol tarafına yani mevcut delik olan tarafa takmıştım. bu da arabanın motor bölümüne doğru bakıyordu ve buradan çıkan hortum bir u dönüşü yapıp tampon kısmına doğru gidiyordu.
    Şimdi ise far fiskiye motorunu deponun sağ tarafına taktım. bu şekilde hem motora yani sıcaklığa uzak bir alan oldu. hem de hortum hiç u dönüşü yapmadan direk tampon bölgesine gidiyor. bu şekilde hortum kırılmasını da engellemiş oldum.
    arabanın motor sıcaklığından dolayı da gelebilecek herhangi bir soruna karşı daha iyi oldu. şu anda far fiskiye motoru ve hortum akünün alt kısmına doğru denk geliyor.
    Bu arada işin biraz da elektrik detayına inelim. ilk başta far yıkama rölesini araç için koymayı düşündüm. daha sonra iç kısma kablo geçirmenin zorluğu ve far ve yıkama motorundan gelecek kablolar filan karmaşıklık yapacağı için
    röleyi motor bölümüne koymayı uygun gördüm.
    Röle için bize gerekli olanlar. parklardan gelecek + kablo, cam yıkama motorundan gelecek + kablo, aküden gelecek + kablo, şasi, ve pompaya gidecek + - kablolar.
    Rölemiz + tetikle çalışıyor. fakat bizim araçtaki çoğu şey - tetik kullanıyor. yani cam yıkama pompasına sürekli + 12 volt geliyor ama şase kesik, biz cam yıkama kolunu çekince motora - tetik de gidip motor harekete geçiyor.
    Bize + tetik lazım olduğu için burada ekstradan bir röle kullanmam gerekti. röleye +12 volt bağladım. - olarakta pompadan gelen kabloyu taktım. rölenin diğer bacağına da +12 volt taktım. kalan diğer bacağını da far yıkama rölesine çektim.
    Yani biz cam yıkama kolunu çektiğimizde röle de harekete geçip far yıkama rölesine +12 volt gönderecek.
    onun haricinda diğer kablolarda bir sıkıntı olmadı. kabloların dışına zarar gelmesin diye araç kablolamalarında kullanılan hortumlardan alıp kabloların dışına geçirdim.
    Ayrıca röleleri koruma altına almak içinde değişik bir yöntem izledim. evde bulunan dolaba yumurta koymak için kullanılan bir plastik vardı. bunun alt kısmını delip kabloları geçirdim röleleri içine koyup kapağını kapatıp bir tur bantla sardım.
    ayrıca araç içinde akünün önü ile farın arka kısmına denk gelecek şekilde koydum. yani sudan vs diğer etkenlerden korumak için. görüntü olarak hoş olmasada zaten görünmüyor işlevsel açıdan sorun yok diyebilirim.

bu arada çok foto çekemedim. ama şöyle anlatayım. bizim sokakta tanıdık kaportacı var aracı onun önüne çektim. krikoyla ön kısmını kaldırıp sehpaya aldık. daha sonra ben alt kısımdan hortum bağlantılarını filan yaptım. hortumları tamponun
    içine güzelce gizledim. dışarıdan bakınca görünmüyorlar. tabi yine burada bana sıkıntı çıkaran t aparatının olduğunu keşfettim. t aparatının içini iyice açtıktan sonra tek motor gayet güzel şekilde püskürtmeye başladı. bende iki motor yerine tek motor taktım.

burada da motoru görüyorsunuz. buraya ve diğer tarafta deldiğim yeri önce japonla sonra da çekomastikle doldurup iyice kurumaya bıraktım.

burada da deponu takılmış halini görebilirsiniz. pompa eskiden sol taraftaydı şimdi sağ tarafta yer alıyor.

Tüm bu işlemlerden sonra 1 aydır yıkatmadığım aracımı güzelce yıkatıp temizlettim.
    Bunlarda son halinden bir kaç foto.

Tabi video olmadan olmaz :)

Evet arkadaşlar biraz uzun sürdü ama tam istediğim gibi oldu diyebilirim.
    Tam istediğim gibi de değil aslında çünkü düğme işini henüz halledemedik.
    Serdar hocama selamlarımı iletirim. inşallah buluruz düğmeyi :)
    Bulamasak da şu anda gayet sorunsuz bir şekilde sistem çalışıyor.

Biraz uzun oldu kusura bakmayın. :D

----------------------------

Arkadaşlar far yıkama düğmesini araca taktım ve nihayet en sonunda bu projede tam anlamıyla tamamlanmış oldu.

daha önceden cam yıkama koluna bağlayıp far yıkama rölesi kullanmıştım. bunun düğmesi ayrı olduğu için far yıkama rölesi kullanmadım. pompanın artı ucunu kısa farın artı ucundan aldım. şaseyi ise düğmeden geçirdim. yani kısa farlar açıksa düğmeye ne kadar basarsanız o kadar püskürtme yapıyor.

DSC_0637.JPG
    DSC_0638.JPG
    DSC_0646.jpg
    DSC_0649.jpg
    DSC_0650.jpg
    DSC_0656.jpg
    DSC_0660.jpg
    DSC_0668.jpg
    DSC_0669.jpg
    DSC_0671.jpg

Son düzenleme: 5 Temmuz 2015
    Halil, Torkır17, Emre ve 5 kişi daha bunu beğendi.
  3. mursel_balci

Alınan Beğeniler:
    6,777
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    DSC_0673.jpg
    DSC_0678.jpg