10 Kasım LPG KABLO

Elantra Radyatör Antifriz Eksildiğinde Yedek Hazneden Çekmiyor

'Genel Sorunlar Ve Çözümleri' forumunda elentraa tarafından 19 Ekim 2019 tarihinde açılan konu

Tags:
  1. elentraa

elentraa Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    emin yıldırım
    Arkadaşlar 2005 Elantram ın yedek antifriz haznesi dolu olduğu halde eksildiginde yedek hazneden çekmiyor. Yaklaşık 2 yıldır bu böyle. 2 kere ustaya götürdüm, radyatör kapağı değişecek dediler, değiştirdim düzelmedi. Sonra başka bi bı usta orijinal kapak takmamissin, orijinal tak düzelir dedi. Orjinal taktım yine düzelmedi. Biraz önce yağ değiştirdim, usta antifriz eksik dedi. Ben de hazne dolu valla çekmiyor dedim, durumu anlattım, o da termostat tan o zaman dedi. Birseyler geveledi, yüksek ayarladilarsa fazlayı atar çekmez falan dedi. Pek de güven vermedi. İşin gıcık tarafı, ara ara eksilince tamamlıyorum göz kararı. Ama ekledigim bazen fazla geliyor sanirim. Fazlayı atıyor, haznede doldu. Orayı da bosaltamiyorum. Şimdi ekleyecem biraz antifriz korkuyorum fazla gelir de atarsa diye, çünkü hazne zaten dolu, bir yerleri patlatacaz valla. Velhasıl arkadaşlar ustanın dediği gerçekçi mi? Kapak olmadı, sırada termostat var, bu konuda tecrübeli arkadaşlardan yorum bekliyorum.

kadobay bunu beğendi.
  2. kadobay

kadobay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    357
    Ad Soyad:
    Kadir Baykal
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Aynı durum benim era da var. 7-8 ay öncesine kadar gram eksiktmeyen sistem baya baya eksiltmeye başladı, ilave ettigimde genleşme kabından atıyordu. bana da radyatör kapagından dendi, 1,1 barlık yeni kapak taktım (yan sanayi) eksiltme azaldı ama kesilmedi. Bir kaç haftaya bir su bardagı kadar radyatör kapagından ilave ediyom. Ben de çözüm arıyorum. Konunuzu takipteyim hocam

3. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,916
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Soğutma sistemi bileşenleri sağlamsa ya bir yerlerde az miktarda kaçak var hava alıyordur. Ya da birşeyler sisteme basınç veriyordur.
    İlk olarak radyatör kapağından genleşme kabına giden hortumu kontrol edin. Hortumda ufak bir çatlak ya da gevşeklik varsa sıvı çekeceğine hava çeker.
    Lpg regülatörü sisteme gaz kaçırıyor ise sisteme gaz basarak normalden fazla genleşme kabına su gider ancak geriye az su çekilir.
    Silindir kapak contasında sorun varsa bunda da aynı durum gerçekleşebilir.

Bu arada aracın orjinal termostat derecesi 82 dir. Söktürüp kontrol edebilirsiniz.

MSC ve kadobay bunu beğendi.
  4. elentraa

elentraa Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    emin yıldırım
    Cevap için teşekkürler kardeşim. İyi bir Hyundai ustası bulup güzel bi kontrol ettireceğim bu durumu. Sağol.

ai_torcuk bunu beğendi.
  5. newrophat

newrophat Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    392
    Ad Soyad:
    a. ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    74-BARTIN
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    öncelikle geçmiş olsun, bunun 2 farklı versiyonunu yaşamış birisi olarak öncelikle radyatör kapağını kesinlikle ve kesinlikle orjinal ürünle değiştirin, ben yan sanayi hatasını yaptım boyumun ölçüsünü aldım orjinal kapak sonrası eksilme tamamiyle bitti.

diğer sorun ise şöyle oldu, normalde 10 günde bir yağına suyuna mutlaka bakarım, birgün baktım radyatör su eksiltmiş ama takviye depo olduğu gibi duruyor. takviyeden rafyatöre giden hortum tıkanmış ve hafif bükülmüş (fıskiye deposunun etrafından dolaştırmışlar. hortumu söktüm parçacıdan 5 liraya aynı hortumdan alıp kırılmadan bükülmeden gidebileceği farklı bir yer belirledim, bu arada radyatörün üst boğazında ufacık bir delik vardır orasıda neredeyse tıkanmıştı onuda temizledim bir daha sorun yaşanmadı.

aslında takviye ile radyatör arasında bağlantıda sorun olup olmadığını anlamanın basit bir yolu var ; radyatör kapağını açın takviye deponun içine dışarı hava vermeden çok kuvvetli olmadan üfleyin ve elinizi radyatörün boğazındaki ufak deliğe tutun , şayet sorunsuz bir hava akışı varsa bu kısmı eleyebilirsiniz, ancak kuvvetli üflemenizde hava akışı sağlanıyorsa yada hiç yoksa arada su akışına engel bir durum var demektir.

• bu arada en kötü olasılıkta radyatörde kaçak olması, ben göremiyorum alta damlayan su yok vs... diyebilirsiniz yalnız ısı ile genleşen milimetreden küçük ölçüde bir kaçak olabilir ve bu damlamadan buharlaşıp uçabilir, atalarımızın dediği gibi damlaya damlaya göl olur hesabı hergün ufak birkaç damla totalde ciddi eksilmeye sebep olabilir.

6. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,252
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    lpg regülatörü diyaframında kaçak varsa emme manifoltuna atar, kimse tespit edemez. bu tip kaçak tespitleri için önce lpg regülatörüne su girişi iptal edilmeli.

Bu Sayfayı Paylaş