LPG KABLO

Elantra Için Yağ Tavsiyesi

'Teknik ve Faydalı Bilgiler' forumunda yemre61 tarafından 17 Mart 2020 tarihinde açılan konu

1. yemre61

yemre61 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    yunus bıyıklı
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    2014 ELANTRA Manuel benzinli araç için Hangi Marka Yağ ve tipi Önerirsiniz? cevap veren arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

2. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    5-30 mobil super fe

ben kixx marka kullanıyorum, kixx 5-30 G1

Tamer5150 bunu beğendi.
  3. Tamer5150

Tamer5150 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    190
    Ad Soyad:
    Tamer ALTUNER
    Yaşadığınız Şehir:
    50-NEVŞEHİR
    Araç Modeli:
    Geçenlerde piyasayı şöyle gözden geçirdim mobil hala en iyi yağ olarak gözüküyor. Esp modelini tavsiye ederim. Yağlarda ilk sayı ilk çalışma sıcaklığındaki viskozitedir. İkinci sayı ise ısındıktan sonraki viskozitedir. Temel olarak soğukken kalınlaşmayan ısınınca daha az incelen yağ iyi yağdır. Eğer kitapçıkta varsa 0 30 da kullanabilirsin.

Halil bunu beğendi.
  4. Under Ground

Under Ground Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,435
    Ad Soyad:
    Hüseyin
    Yaşadığınız Şehir:
    74-BARTIN
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    Tamamen duygusal :) . Geçen de burada aynı mevzu konuşuldu . Piyasada adı sanı bilinen yağlar arasında kalite olarak uçurum denecek fark yok . Ben yıllarca elf kullandım . Sattığımda ki aracım 208000 km deydi . Gram yağ eksiltmiyordu . Tabi maddi durumunuz el veriyorsa mobil ya da daha fiyatlı yağlara da yönebilirsiniz . Uzun vadede illaki motora bir ekstra katkısı vardır .

5. Tamer5150

Tamer5150 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    190
    Ad Soyad:
    Tamer ALTUNER
    Yaşadığınız Şehir:
    50-NEVŞEHİR
    Araç Modeli:
    Doill diye bir yağ çıkmış piyasaya yerli üretim. Normalde mareada 10 40 mobil kullanıyordum. Araç 275binde olduğu için artık yağı kalınlaştırayım diyerek doill 5w 50 tam sentetik yağ aldım. Bu viskozitedeki yağlar 170 180 den aşağı değil 137 liraya aldım. Markadan ziyade sertifikaları önemlidir benim için. Mercedesin 229.3 sertifikasını karşılıyor.Doill 5w 30 modeli mercedes 229.52 sertifikasını karşılıyor bu en yüksek seviyedir. Mobilin esp modellerine denktir fakat ben garanti olsun diye mobil esp önerdim. 5 50 yağıda ilk etapta deneyip ses seviyesini bildireceğim.

6. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

daha önce başka konuda buna benzer yazmıştık,

o mercedesin sertifikası firmanın kendi beyanıdır. mercedes ya da başka bağımsız bir kuruluş tarafından test edilmeden etiket üzerine yazılıyor.

yerli yağ firmalarının bazıları sadece dolum yapıyor. üretim yapanların çoğu sadece katkı karıştırıyor. 1-2 tanesi de çok az araştırma geliştirme yapıyor. büyük firmaların yüzlerce binlerce kişilik arge ekibi boşa değil. bu nedenle özellikle turbolu araçlarda bu tip risklere girmeye gerek yok.

Tamer5150 bunu beğendi.
  7. Tamer5150

Tamer5150 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    190
    Ad Soyad:
    Tamer ALTUNER
    Yaşadığınız Şehir:
    50-NEVŞEHİR
    Araç Modeli:
    Bu yerli yağlarda mı bu şekilde diğer mobil castrol gibi yağlarda test yapıyorlardır.

8. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    mercedesin sertifikasında üretici beyanı var, ama mercedesin kendisinin test ettiği yağlar da vardır. merdecedesin sertifika listesinin altında açıklama olarak, bu yağların mercedes tarafından test edilmediği ve sorumluluğun yağ üreticisinde olduğunu yazmışlar.

yağın bazı mekanizmalarla laboratuvar ortamında test edilmesi ayrı, gerek motorla test edilmesi ayrıdır. türkiyede ford'un birçok yağı gerçek motorla test ettiğini biliyorum. ama açıklamıyor hangisinin daha iyi olduğunu.

aynı şey hyundai için de geçerli. hyundai benim bildiğim kadarıyla shell yağ ile test yapıyor. o yüzden onu tavsiye ediyor. başka yağları test ediyorsa bile açıklamıyor.

9. CEHENNEM

CEHENNEM Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    67
    Ad Soyad:
    no name
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    bu yağ konusu gerçekten cok derın bu olay bence. bellı başlı buyuk yagların bırbırınden ne farkı var gercekten bılmıyorum.
    2017 elantram için garantı kapsamında oldugu ıcın servıste bakımlarını yaptırıyorum shell 5-30 yag koyuyorlar. yenı aldıgımız i20 ıcın sanayıde yag aldıgım yer mobıl tavsıye edıyor. gittigim usta castrol 5-30 tavsıye edıyor. ben motul almak ıstedım ama ustanın tavsıyesıne uyup onun dedıgını aldım. ama aklım motulde kaldı :D

10. newrophat

newrophat Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    392
    Ad Soyad:
    a. ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    74-BARTIN
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    büyük markaların hiçbirisinde istisnalar harici (hatalı üretim, tarihi geçmiş, yanlış yağ türü gibi) araçta yağ kaynaklı mağduriyet yaşanacağını düşünmüyorum, markaya endeksli olarak yapılan ses tamamen kesildi çekiş anormal arttı gibi yorumların çoğunluğu "plasebo etkisi" ile verilen tepkiler bana göre, bununla birlikte kendi içerisinde bile bir sürü sınıflamaları olan motor yağları var, misal 5/30 yağın castrolde shellde mobilde vs... bir çok çeşidi var, 5000 cc 400 beygir araçla 1300 cc 100 beygir araç için illaki farklı yağlar kullanmak gerekebilir, muhtemel bu çeşitlilikte daha yüksek değerlerde çalışan araçlar için alternatiftir, tabiki birde yaşadığınız şehrin iklim şartlarına göre en uygun yağı araştırmak lazım, motor yağı uzmanlık alanım falan değil ama bunun için uzman olmaya gerek yok bence, bende bu ay içinde (era için) ilk yağ değişimini yapmayı düşünüyorum, shell 5/30 yada muadili büyük markaların yağını alacağım, üretim tarihi yeni orjinal ve fiyat olarak en uygunu hangisiyse onu alır geçerim fazla düşünmeye kafa yorup stres yapmaya gerek yok. hele hele internet alışverişi gibi bir nimet ve bu kadar çeşitlilik varken ustanın inisiyatifine kalmamak ayrı bir güzellik :)

Under Ground bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş