10 Kasım LPG KABLO

Elantra Hararet Sorunu (klima Açıkken) Çözümlü

'Elantra Forum - Club (XD,XD2; 2000–2006)' forumunda davshan tarafından 14 Nisan 2017 tarihinde açılan konu

Tags:
  1. davshan

davshan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    osman
    Yaşadığınız Şehir:
    32-ISPARTA
    Araç Modeli:
    Elantra (2001-2006 ) XD-XD2
    iyi günler arkadaşlar. 2005 model elantramı satalı yaklaşık 3 ay oldu. başka marka ve model bir araç aldım. bugün eski arabamı özlediğimi farkettim :) aracı 2011 yılında 115 bin km de almıştım sattığımda (2017) 195 bin km de idi. sol önden ciddi bir kazası olmasına rağmen (podya da işlem dahi vardı, air bag ler patlaktı - yaptırmadan kullandık) rutin kontrolleri dışında herhangi bir masraf çıkarmadı. lovato tüp takılı idi (2010 da takılmış) ki ayar bile yaptırmadım desem yeridir. sadece bakımları yapıldı. ucuza aldık ucuza sattık ama fiyatına göre alınabilecek en iyi arabalardan bence. bakımı ucuz - parçası ucuz - d segmenti - dijital klima (sanki buz dolabı) almak için bahane çok. 2. elinin ucuz olması da bizim avantajımız olsun. almak istediğimiz de ucuza alırız ucuza satarız n'apalım :) (baya özlemişim elantra'mı :))

neyse başlığın konusuna geleyim. kendi bulduğum bir çözüm değildir kesinlikle. yine forumları araştırarak buldum ama hem eskiyi yâd etmek hemde belki faydam dokunur diye yazıyorum.

Klima açıkken
    araç özellikle sıcak yaz aylarında sıkışık tarikte yada yokuş yukarı çıkarken hararet yükseltmeye başladı. (diğer araçlar için normal olabilir ama elantra için normal değil) çözüm çok basit: şaseyi çiftlemek. motordan çıkan şase yanına aynısından bir kez daha yapmak.. aracı sattığım için foto yok malesef. elektrikçiye 15-20 tl ye yaptırabileceğiniz bir işlem. (ama elektrikçinin birine parasıyla yaptıramamıştım. adam inatla 'bunun hararetle ne ilgisi olacak, işe yaramaz deyip yapmamıştı:). bunu yaptıktan sonra hararetle ilgili sıkıntı yaşamadım.
    Not: önce bu işlemi deneyin.bunu yaptığınız halde hararet yükseliyorsa başka bir sıkıntı var demektir mutlaka baktırın.

bekobey bunu beğendi.
  2. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,252
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Merhaba, bu bilginin kaynağı yine bu forumdur. Başka forumlarda araştırmaniza gerek yok.

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

emrex bunu beğendi.
  3. Sekoc

Sekoc Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    492
    Ad Soyad:
    Emrah Topçuoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller