LPG KABLO

Elantra 1991 Model Aracıma Turbo Taktırmak Istiyorum.

'Elantra Forum - Club' forumunda elantra91 tarafından 24 Haziran 2018 tarihinde açılan konu

1. elantra91

elantra91 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    36
    Merhabalar
    Uzun bir araştırmadan sonra 1989 modele mirage/colt motor yapısının benzer olduğu araçlardan baz alınarak bu işlemin yapılabilir olacağını düşünüyorum. Her iki motorun silindir çaplarından tutunda da sıkıştırma oranlarına kadar aynı sadece turbo işleminde beyin ve akış metre en önemli şey olan tesisatı halletmek gerekiyor. 4g63 yapılabilir ancak ben fazla masraf olmadan 4g61', 4g61T'e çevirmek istiyorum fikirleri olan paylaşabilirse sevinirim. Şu an araç conta yaktı tamirde. Aracı elimden geldiğinde trim parçalarını az kullanışmış ya da sıfır olarak tekrardan yapacam..Boya ve kaportaya sokacam tabii ki de para ve zamanlama bu işin en önemli ihtiyacı..şimdiden teşekkürler yardımlarınız için...

2. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Daha önce forumda 2006 Hyundai Coupe ve 1996 Sonata ya turbo takan vardı. Forumda aratınca çıkar.

3. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    kolay gelsin.

4. Erhan D.

Erhan D. Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    243
    Ad Soyad:
    Erhan D.
    Yaşadığınız Şehir:
    46-KAHRAMANMARAŞ
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.2 MPI (2014-2020)
    Turbolamakla iş bitmiyor.Motordan alınan extra hp'yi tekere aktarmak için, arabanın yola sağlam tutunması için, yürüyen arabanın güvenle durması için de işlem gerekecek.Kolay gelsin diyelim.

5. elantra91

elantra91 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    36
    Teşekkürler cevaplarınız için arkadaşlar elimde corsa d var onu elimden geldiğimde en full hale getirdim donanım olarak belki de Türkiye'deki en full araba olarak iddia edebilirim:) teşhis aletlerinden tutun da her şeyi yalayıp yuttum artık onla işim bitince baba yadigarına döndüm.Hyundai bana biraz yabancı zamanla ona da alışacağım:) Babamın bize para harcatmayıp kendi çabaları tamir ettirdiği ve 1998 zamanlarından itibaren konyada servislerin anlamadığından dolayı ve birçok yerini de bozduklarından dolayı iş başa düşmüştü. Babam da kendi çabasıyla yaptığı için işcilik konusu çok sıkıntılıydı. Arabanın hali içler acısı..Ama adam için bir hobiydi:) Elimden geldiğince toparlayamaya çalışcam.. Elantranın tüm tamir katalogunu buldum. Bunlardan yola çıkarak tamir ve onarım işlerini halletmeye çalışacağım. Şu anda aracım için temiz ya da sıfır trim parçalarına bakıyorum bir arkadaştan 2.000 TL'lik anlaşma yaptım kaporasını da verdim. Şimdilik acil olarak arka amortisörleri aldım orjinal demişti ancak federal power çıktı benim için önemli olan orjinal boyutlarına uyması ve arka amortisör takımın tam olması ona göre de yurtdışından tek tek parçaları isteyeceğim..şu ana kadar 7.000 TL harcadım. Trafikten çekme olduğu için trafiğe sokma masraflarını da ekledim buna..Aracımın hararet göstergesi sapıtmış babam da eski tip civa sistem takmış internetten bakarsanız bulabilirsiniz..Sanırım gösterge bozulmuş..İşin kötü yanı arkadaşlar uzun yolculuklar için arabayı devreye soktum işim gereği haftada 750 km yapıyorum. Sıkıntım yolda gelirken aracın hararetinin 90'larda gezerken stop edince ya da rölantide 3 dk kalsanız hararet 110'lara çıkmasıydı..Ben bu şekilde sürdüm araçtan zaten uzun yolda kendini belli eder derler. Eve geldiğimde aracın altı ve sol teker tarafı tamamen yağ içindeydi..Yağ kontrolü yaptım yağ kalmamıştı. Tahliye deposu da kaynıyordu ve fokurdama vardı..Ayrıca radyatörden tıslama sesleri geliyordu. O an aracın conta yaktığını ya da yakmak üzere olduğunu anladım. Yağlarda direksiyon keçeleini yırtılması ve içinde yağların ısıdan erimesiyle oluşmuştu ancak motordaki yağın nereden boşaldığını bir türlü anlamadım..Neyse yağ ekledim aldığım gibi sanayinin yolunu tuttum. Kapak taşlandı, takıldı, radyatörü de değiştirdim sonra arabayı çalıştırdık rölantide beşik gibi sallanıyordu ayar yaptılar tutmadı. Herneyse sonra koltuk dayamanın altında rahmetlinin kartvizitler duruyordu. Reklam olur diye yazmıyorum isteyenler bana yazabilirler. Mehmet usta babamın sürekli gittiği benim görmediğim ancak sürekli anlattığı bir ustaydı..Aradım halledebilir misin gel dedi..Zaten kendisinin de elantrası varmış aynı modelden ordan pratik yapmış:) yarın sabah al dedi..Gittim saat gibi çalışıyordu. Helal olsun dedim ne bir titreme ne de bir sarsıntı her şey çok güzeldi çekiş de artmıştı. O da sente atlatmışlar dedi..Ancak gelelim hararet olayına hararet müşürünü ilk tamirci takmayalım dedi, kıramadığım için takma dedim aslında beyin sinyal hepsi buna bağlı 70 model bir araba değil:) çalıştırır çalıştırmaz sürekli devir yüksek motor su sıcaklığına göre rölantiyi yükseltiyor motor 60-70 arası hep kalıyordu ve de hortum taş gibi olmuştu çünkü sirkülasyon sürekli olduğundan sertti. Arabayı kısa mesafelerde sürersem stop etsem sürekli devir 2.000 lerde çünkü araç soğuk algılıyor bloktaki sensör. Mehmet ustaya takmasını rica ettim ve takıldı ve tahmin ettiğim gibi radyatör hortumu yumuşadı. 82'lik takıldı ancak bu sefer de hararet şehir içinde 95-100 arasına çıkmaya başladı sonra da 110' a çıktı fan ın çalışmasıyla 95-100 arasında kaldı..Geldik mi başa o kadar emek çöpe eve geldim stop ettim yine hararet 95-ten 110 doğru yükseldi ancak yedek su deposunda zerre oynama yoktu. Bu arada mavi antifiriz koydum kalitesiz miydi bilemedim açıkcası bazılar boya koyuyormuş ustanın yalancısıyım:)
    Sorunlarım
    1) 2 gün sonra yolculuk yapacağım uzun yolda çok yüksek bir hararetle karşılaşacağımı zannetmiyorum ancak yine rölanti ve şehir içlerinde beni yine korkutacak gibi oluyor. Daha bugün servisten çıktı..Sizce ne yapmayalıyım 35-40km şehir dışına çıkıp zorlayayım mı arabayı?
    2) Bu civalı olanlar çok mu hassas ya da biraz fazla gösterme durumu var mı? Eskiden 110 lara gelince su kaynatırdı şimdi öyle bir durum yok..En iyisi göstergeyi değiştirmek..
    3) Arka amortisörleri değiştirmemdeki sebep orjinal olsun dedim. Dönüşlerde ve bazen de kalkışlarda takır takır takır seri bir şekilde sesler geliyor sonra susuyor.sonra tekrar başlıyor..4 defa aynı rotcuya gitti bu sefer farklı bir rotcuya götürcem:))sebebini bilen varsa yazarsa sevinirim..
    4) 4g63 sonata motoru takmayı düşünüyorum bunu yaparsam muayeneden geçer miyim faturalı olarak motoru alıp 2.0 olarak işletsem sıkıntı yaşar mıyım?

Uzun oldu ancak her ayrıntıyı bilmenizi istedim şimdiden çok teşekkürler en kötü ihtimal

Son düzenleme: 30 Haziran 2018
    koreci bunu beğendi.
  6. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    En sağlıklısı Stand Alone beyin ile yürütmek. 4g61 motorun sağlamlığını bilmiyorum fakat tofaşların bile turbolandığını biliyoruz . Kısık basınçlarda pek problem yaratıcağını zannetmiyorum.

Yeni motor tesisatı , Ateşlemeler , Bobinler hepsi değişmeli . İyi bir usta buna güzel bir setup yapar. Çok kaynak ve boru işi olacak :)

Hangi şehirdesiniz ?

7. elantra91

elantra91 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    36

Arkadaslar 4G61T motor var 89 yapimi arastirirsaniz bulabilirsiniz bu sonradan tofasa takmak olayi degil fabrikasyon olacak bakalim hangisi mantikli olursa ona karar verecem az guc mu yoksa cok daha fazlasi 4g63T mi? mevcutta 4g61 ile 4g61T arasinda her sey ayni sadece turbo mantigina dayali intercooler borular ve tesisat ve 4g61T beyin....en rahat ve temizi olacak ancsk beygir 150 olacak eger 4g63 takarsak 1000 hp e kadar yolu var..tabii ki oralarda gozum yok:) su anki haliyle bile zor durduruyorum.. su anda yapcaklarim
    Cruise control
    klima
    ABS

trim parcalarini da 15 gun sonra takacam oncesi sonrasi yapacam

Sent from my iPhone using Tapatalk

Asel Kaan Efe ve ai_torcuk bunu beğendi.
  8. elantra91

elantra91 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    36

mursel_balci bunu beğendi.
  9. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    saf su yada musluk suyu 100*C kaynar ama içeriğinde belli oranda antifiriz bulunan su 130-140*C lere kadar kaynamaz bu sebeple soğutma suyu sıcaklığı 100*C yi biraz geçince panik yapmanıza gerek yok, kalkışlarda tak tak sesleri ön akslardan, viraj demiri lastiklerinden, kaçıran yada sönüm yayları bozuk debriyajdan yada kötü kalite yıpranmış ön lastiklerden kaynaklanabilir arabanızın yaşı belli sert kalkış yapmayın bence. yada illa sert kalkış yapacaksanız motordan tekerleğe güç aktaran kısımları da yenilemek gerekebilir.

elantra91 ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  10. elantra91

elantra91 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    36
    cok tesekkur ederim guzel cevabiniz icin bugun de zorladim araci normaldi ancak sehir icini sevmeyen bir araba bu motor sanki:) ust kapak tamir gordu o yuzden kapak almak yerine 2.0 sonata motoru koyup ileriki modifikasyonlarima donmek istiyorum.. bugun rot/balans ama bir sey soylemediler herhangi bir sikinti yok dediler cunku bakim yaptirmistim buyuk ihtimalle amortisor kafalari vuruyor gibime geliyor..yani sase ile amortisorun birlestigi yer.. tekrar tesekkurler...

11. elantra91

elantra91 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    36
    Evt arkadaşlar konuyu hortlatcam ama klima takma çalışmalarımda sona geldim sadece kayış işim kaldı gerekli tüm parça ve tesisatlar yerleştirildi..Haftaya yazarım eğer rölelerle ilgili bir sıkıntı çıkmazsa inş çalışacak..Size asıl sorum 1991-1994 arası elantralarda bu ikaz sesi nereden geliyor ya da tesisatı nerede acaba diyagramlardan bulamadım sizi biliyor musunuz?

HMB, Burak&Buse ve mursel_balci bunu beğendi.
  12. elantra91

elantra91 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    36
    evt arkadaslar klima calisti super sogutuyor

Samuera, MSC, HMB ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  13. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Aracın değişimi ve yaptığınız uygulamalar için fotoğraf ya da video paylaşabilirseniz çok faydalı olurdu.

HMB, Asel Kaan Efe ve elantra91 bunu beğendi.
  14. elantra91

elantra91 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    36
    ikaz sesini de buldum arkadaslar motor beyninin hemen altinda ranmetli babam kafa sisiroyor diye kablosunu kesmis bu arada internette dolasan 92-95 tesisat semalari benim aracta biraz sikinti yaratiyor bazen kablolar farkli cikiyor mesela 5 kablo varsa en az 1 ya da 2 ‘si farkli oluyir onyuzden internetten 50 dolara 92’nin kablo sema kitabini satin alacam o da 50 dolar yapacak bir sey yok mesela o ikaz sesi chime bell diye gecen aparatin kablolari pdf dosyasinda gosterilen sekillere uymuyor..siradaki islem cruise control arkadaslar onu da sonatadan bulacagim sonra da abs e gececem abs tek sikinti roleli tesisatli bir abs bulmam gerek..en son da turbo cunku onun tesisati da mitsubishi mirage colt yads plymouth aractan almam gerekecek..

HMB bunu beğendi.
  15. elantra91

elantra91 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    36
    yarin atayim size video olarak ... temizlik de yapmam gerek alt tarafi soktum tamamen:))

ai_torcuk bunu beğendi.
  16. elantra91

elantra91 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    36
    1991 den 1993 e kadar en ust resimdeki motorlari kullandilar sonra da alttaki motoru kullandilar aradaki fsrk emme ve bosaltma girisleri bu benim aklimi karistirdi sirf bu yuzden gaz basili iken borulati soktum gaz havaya uctu yani 130 tl havaya gitti sonra da borulari yer degistireyim dedim girmedi diller cok fsrkli arkadaslar konyada 10 kisiden 1 kisi bu arabayla ugrasti o da babamin hatrina motor kapagini actigim zaman ustalarin hepsi kacti bakin kendim yaptim abimle.. millet kolay para kazanma derdinde ya da toklar.. isciligi zor ama parasiyla da yaptirmak zor.. dusunsenize ustaya gidiyorsunuz bunu ben anlamam diyor ya da yapmam diyor boyle bir olay var yani hayirlisi aletlerimi topluyorum artik tek basima ya da abimle yapacagim..sadece motor yag yaktigini ogrendim abimden onu guvendigim rahmetlinintamircisine yaptircam sans ya onun da babasi vefat etti o yuzden bu hafta yok:((

ai_torcuk bunu beğendi.
  17. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Youtubeye yükleyerek linkini buraya koyabilirsiniz. Yükleme ile ilgili sıkıntınız varsa benim youtube hesabından atarız.

18. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Ustalık eskidenmiş. Gerçek usta bulmak çok zor. Şimdi getir parçayı değiştirelim mantığı ile çalışıyorlar.

HMB ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  19. elantra91

elantra91 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    36
    kesinlikle katiliyorum simdi her sey elektronik olunca milletin tek dedigi degisecek bu tamir yoluna gitme yok..

HMB ve ai_torcuk bunu beğendi.
  20. elantra91

elantra91 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    36
    bakin ileride elektrikli arabalar ortaya cikacak ve icten yanmali arabalar belki avrupa standartlarina gore tamamen ortadan kalkacak hurda arabalarin alinmasi gibi tesviklerle... su andaki ustalar zaten elektronik sistemlere cok yabanci sanayiye bakarsaniz hep eski model arabalarin tamiri yapilmakta, yeni arabalarin ugrak yeri ise elektronik beyin tamircileri.. eger ustalar bu yeni duzene ayak uyduramazlarsa ortada sanayi diye bir sey kalmayacak..dusunsenize bir elektrikli araci ben su donemde hangi sanayi gotursem yapabilir mecbur yetkili servise ki onlar da egitim ile bu hale geliyor...ben de simdi bilgisayara bagliyirum isitma bujim ariza veriyor gittim kontrol lambasi aldim test ettim soktum yenisinintaktim 27 tl ile isim bitti..ve bunu yapamayan bircok usta var.. ben iddaa ediyorum Turkiye’deki en full corsa benim arac yaklasik 50 metre kablo cektim dusunun araca sonradan esp ve yokus kalkis destegi ekledim ve bircok deneyim kazandim sifirdan beyin programladim.. serviste bile ben kendim yonlendirdim adamlari ama is boyle olunca bazen zorlarina gidiyor.. gitsin sikinti degil benim isim iyi olsun da o bakislara alistim:)) kalin saglicakla:))

HMB, Çaloğlu ve ai_torcuk bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş