LPG KABLO

El Freni Hk.

'Tucson Forum - Club' forumunda TolgaB. tarafından 11 Temmuz 2017 tarihinde açılan konu

1. TolgaB.

TolgaB. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    326
    Ad Soyad:
    Tolga B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Bayiden aracı teslim aldığımda pek anlayamadım, işin doğrusu çok dikkat de etmemiştim, heyecanla. Ancak el frenim bayağı bir yukarıda ancka kavrıyor ve tutuyor aracı. Normlade 3-4 diş çekmem gerekirken, neredeyse son dişe kadar çekmem icap ediyor. Tucson larda bu normal midir? Yoksa bir ayar gerekir mi?

İşin doğrusu, servise gitmek için çok vaktim yok, Cuma akşamı yola çıkacağım kısmetse. 10 gün kadar istanbul dışında olacağım ve tahmini 2500-3000 km arası bir yol yapılacak gibi görünüyor. Artık bu şekilde giderim diyorum.

Acil bir durum olmadığını düşünüyorum, ama sizin de fikirlerinizi almak isterim. Dik yokuş yerlere gitmeyeceğim ve/veya park etmeyeceğim. Yine de her türlü park durumunda zaten eskiden beri olan bir alışkanlığım var: Önce “N” viteste el frenini çekip aracıın tüm ağırlığını el frenine veririm, sonrasında “P” vitese alırım. Faydalı mı bilmiyorum ama böylece şanzıma güç vermediğimi düşünüyorum. El freni ayar işini de artık İstanbul dönüşü planlıyorum.

Bu şekilde bir uzun yol sizce zararlı mı? yola çıkmadan önce mi gitmemi önerirsiniz?

2. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Önce n alıp, yükü el frenine bindirmek ve sonra p almak, kazanılması gereken birni alışkanlık. El freni için bir ayar yapılmalı da sizin arka frenler disktir muhtemelen, diskte ayar yapılır mı işin uzmanı aekadaşlar size yardımcı olurlar.

TolgaB. bunu beğendi.
  3. deza

deza Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,632
    Ad Soyad:
    Cuma B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    @TolgaB.
    El freni için arkada ayrıca kampana var diye biliyorum. Benim el frenim de çok yukarıda anca iyi tutuyordu en son sanayide kaliperlere bakarken ona da ayar yaptılar. Kampananın arka tarafında ufak bi delik var oraya tornavida batırıp ayar yapmıştı. Şimdi taş gibi oldu , 3-4 diş çekince iyi tutuyor. Bence servise uğrarsanız ayaküstü hemen yaparlar diye düşünüyorum.

TolgaB. bunu beğendi.
  4. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Sonata arka disklerin içinde kampana da mevcut eğer tucson larda da durum böyle ise bir ayar yapılabilir.

Ama sonuç olarak en tepede bile tutuyorsa eğer müdahale etmeyin. Bazen erken tutsun diye fazla sıkıyorlar bu sefer teker normalde de sürtünüyor.

Aracı havaya kaldırın tekerler rahat dönsün.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

TolgaB. bunu beğendi.
  5. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Otomatik vites için el freni bence önemli sebebi ise park zamanında yükü şanzıman yerine el frenine bindirebilmek o yüzden ben nacizane gösterin derim.
    Birde ben aracı durdurunca D iken direk el frenini çekip vitesi P'ye alıyom ... Bu şekilde yapsam sıkıntı olurmu ki ? :rolleyes:

TolgaB. bunu beğendi.
  6. TolgaB.

TolgaB. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    326
    Ad Soyad:
    Tolga B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Bence bu şekilde yaparak P şanzımana güç bindirme ihtimaliniz var. Dediğim gibi, ben önce N ye alıp el frenini çekip aracın ağırlığını el frenine verip sonra P ye alıyorum. D den P ye geçişi mümkün mertebe yapmamaya çalışıyorum. Düz vitesete de bunu yapardım ,otomatiğe geçince de devam ettim. Daha rahat hissediyorum kendimi.

Tilki bunu beğendi.
  7. orse

orse Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    Ad Soyad:
    orhan can
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    El Freni kullanımı için aracın kullanma kılavuzunda:Aracı terk ederken veya park ederken,daima tam olarak durunuz ve fren pedalına basmaya devam ediniz.
    Vites kolunu P(Park)konumuna getirin.Sonra EPB svicine basın(manuel olanda el freni kolunu çekin) ve motor çalıştırma /durdurma düğmesini Off konumuna getirin.Araçtan çıkacağınız zaman anahtarı yanınıza alın.
    Yani bu yazılanlara göre sizin yaptığınızda bir yanlışlık var gibi görünüyor
    .

Bu Sayfayı Paylaş