LPG KABLO

Doyumsuz Hyundai Accent Era 1.4 Team Otomatik aracım

'Otomobilinizi Tanıtın' forumunda Turker ERA tarafından 16 Temmuz 2015 tarihinde açılan konu

1. Turker ERA

Turker ERA Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    76
    Ad Soyad:
    Turker Ördek
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Merhaba değerli arkadaşlar,
    Size ilk aracım olan Hyundai Accent Era 1.4 Team Otomatik aracımdan bahsedeceğim. Kendisi doyumsuz bir yiyicidir.
    Üzerinde 97 beygirlik , 125 nm torklu bir motora sahiptir. Aslında torku ve gücü son derece yeterlidir.
    Üzerinde Tork konverterli 4 ileri oldukca nazlı bir şanzıman bulunmakta. Aslında bilerek ve isteyerek tork konverterli bir şanzıman aldım. İnanın bu arabayla yokuş çıkmak, dur kalk yapmak o kadar kolayki arabadan zevk aldırıyor. Şanzıman üzerinde O/D tuşu sayesinde arabayı belli vitesde kilitleyip harika bir ivmelenme ile yokuş çıkabiliyorsunuz. Motorunuz asla stop etmiyor. Bütün işi Tork konverteri hallediyor.

Arabamın en büyük özelliği, aynı zamanda en büyük günahı olmakta. Şehir içi 12 litre varan yajıt tüketimi ile karşı karşıyayım. Bu sebeble aklımda oluşturduğum yapılması gerekenler listem var. Önce size aracımın resimlerini paylaşayım.

Arabam henz 38000 km de 2012 model seri sonu üretim Era 1.4 team otomatik. Daha sonra yerine i20 ve i10 bırakmış. Arabanın aldığımda fazla bilinçli olmadığım için kış lastikleri olduğundan haberim bile yoktu. 3 aylık bir süre sonunda otomobil bilgi dağarcığım genişlediğinden aracı üzerindeki lastiklerin kışlık olduğunu, zararlarını ve yararlarını yeni yeni öğrendim. İşim çok yoğun olması sebebiyle kapıda yatan arabam 950 km yol anca yapabildim. Daha önceleri hep Fiesta kullanarak işimi gördüğümden araç uzun bir süredir aktif olarak kullanma fırsatım olmadı. Birde gecirdiği ufak kazadan dolayı kullanmaktan birazcık serviste kalmışlığıda oldu.

Aracımın lastikleri bir an evvel değişmesi gerekiyor. Fakat arabayı yeni almamdan dolayı oluşan ekonomik daralma bunu yapmama şimdilik izn vermemektedir. En kötü hesaplama ile en erken araba için ocak 2016 tarihinde masraf yapmaya başlayacağım.

İlk olarak forumlarda öve öve bitirilemeyen, tüketimi düşürmek maksadıyla kışlıkları Continental Eco Contach 5 lastikler ile değiştireceğim.

http://www.Continental-lastikleri.c...tikleri/yaz-lastikleri/contiecocontact-5.html

İkinci olarak cebimi delen yakıt tüketimini düşürmek için, 2A BRC den Hyundai ile ortak geliştirilen 2250 liralık Lpg kitini monte edeceğim. Şimdilik butce sorunları nedeniyle Bunları bu yıl bitiminden önce yapamayacağım.

Arabam neredeyse yarım depo ile 197 km yol gidebiliyor. Buda full depoda iken sıfırladığım trip göstergesinden okuyabilirsiniz.

Aracımın Şanzımanında bahsetmek istiyorum. Kendisi gerçekten nazlı bir şanzıman. Beni tehlikeli durumlarda bırakmaya bayılıyor. Sollamya kalkışmak için yolun yokuş aşağı olmasını bekliyorum. Bazen öyle bir Kickdown yapıyorki nevrimiz dönüyor arabının içinde. Biraz gaza abanınca 2 vites birden düşürüyor. 2000 devirde 5000 devire fırlıyor. Araba tam gaz yapınca vites 2 de 100 km hız yapıyor. Ama üçüncü vitesde en çok 150 km hıza cıkabildim. Zaten dipgaz yapınca asla 4 de çıkamıyor. Dördüncü vitese sadece hızı sabitlediğinizde, veya ayağınızı gazdan çekince geciyor.

Arabayla iki hız denemesi yaptım. Pendik Kurtköy bağlantı yolun 10 km boş ve düz bir yoldur. Virajlar hafifidir. 3 er şeritlik duble yoldan oluşur. hafif bir tırmanışdır. Ben burda dipgaz ile 130 km hıza ancak çıkabildim.

Son denem ise, Paşaköy - Sancaktepe D020 yolunda oldu. Bu yolda yokuş aşağı 2 kişi 150 km hıza ancak çıkabildik.
    Eşim bile arabanın bağırmasına rağmen yerinde saymasını rahatlıkla gözlemliye biliyor. " Bu araba cekmiyor" diyor.

Bari tüketimde beni tatmin etse onuda yapmıyor. 2250 kiti takınca 0,25 kuruşa düşüremezsem sanırım, i10 ile takasa gideceğim.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  2. Hasan Tarık

Hasan Tarık Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,184
    Ad Soyad:
    Hasan Tarık
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Kia
    Öncelikle hayırlı olsun. Bizde 1.6 ve 1.5 era var 1.6 manuel ile şehir içi lpg de 21-22 kuruş yakıyoruz 12lt benzin gerçekten yüksek bir değer bence bir an önce lpgye geçmelisiniz. ( kit olarak 0 alırken servisin taktığı brc mtm var)

Sent from my iPhone 5S using Tapatalk

3. Turker ERA

Turker ERA Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    76
    Ad Soyad:
    Turker Ördek
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Bu gün kendisinde hypermiling yapmaya kalkıştım. Okadar devirsiz ve hasas kullandımki, arabanın tork konverterinini tırrtırr sesini bile kabinde duymatı başardım. 80 km hızın
    üzerine çıkmadan yaptığım yolculukta 60 km de 4,5 litre kadar benzin yakarak beni şaşırttı. Çekmeköyden SAbiha gökçen havalimanına gittim geldim.

4. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Aynı motor ve şanzımana sahip Getz kullanmaktayız ne yazıkki durum böyle yakıt biraz fazla ama eski nesil şanzıman bugün istanbul'da 9lt nin altında yakan benzinli otomatik şanzıman yoktur. LPG işine yönelmek lazım. Dediğiniz gibi uzun yolda iyi veriler elde edilebiliyor. Ben dikkat etmeden normal bir kullanımda ş.dışında 6.5 görüyorum 3 kişi biraz eşya ve Klima ile.

5. maycicek

maycicek Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    138
    Ad Soyad:
    Murat AYÇİÇEK
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata (1999-2005) EF
    Brc yerine daha uygun fiyatla daha yetenekli lpg kitu taktirabilirsin.

Markadan daha onemlisi montaj da belirlenecek teknik detaylar. Ne yaptigini bilen bir servis onemli bu konuda

6. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,273
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Merhaba, kışlık lastikle binip doyumsuz demek ilginç olmuş. hayırlı olsun.

Bunu size kim söylediyse obd desteği bile olmayan eski nesil bir sistemi allayıp pullayıp çok çok yüksek bir fiyata satmaya çalışmış. Kesinlikle böyle bişey yok, zamanında taksicilere anket yapmışlar, netice çıkan brc olmuş. hiç bir teknik araştırma yok anlayacağınız. pazar taksici olunca onların tercihini dikkate almışlar....

erenuzel41 bunu beğendi.
  7. Turker ERA

Turker ERA Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    76
    Ad Soyad:
    Turker Ördek
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Trafik yüzü görmem fazla , İş ev ev iş, Sonrasında haftada 2 kez çekmeköy tuzla yapıyorum. Benim kullanımımla otomobil, 7,6 litre tüketimin altına asla inmiyor. Bu araba manual solsa yada yersiz vites düşürmelerinin önüne gecsem inanın litrede 6,5 tüketimin altına inerim diye düşünmeden edemiyorum.

8. Turker ERA

Turker ERA Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    76
    Ad Soyad:
    Turker Ördek
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Eram 1 yil doldurdu. 41000 km olmasina ragmen servise verdim.
    Iki şikayetim var. Tork konverteri aşiri ses yapiyor, tir tir sesi kabine doluyor.
    Gaz pedali tam basmasamda tam basmiş gibi calisiyor.
    Filtreleri ve yaglari degiscek.
    Bekliyorum, hesap ne cikarcaklar.

9. koreci

koreci Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,703
    Ad Soyad:
    ramiz seymen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Dostum performansı beğenmiyorsan lpg seni daha'da hayal kırıklığına uğratacaktır...

Yakıtın düşer bu kesin, ( 0.250 krş ) ama özellikle kalkış ve aragazda araç daha da performanssız hale gelecek, bunu göze alırsan lpg taktır...

1.4 turbo olmayan benzini + tork k. otomatik ve lpg kombinasyonu, özellikle bide klima açtığınız an kağnıya dönüyor haberiniz olsun...

Aynı model şanzıman aracı 3 sene lpg'li kullandım...

10. Turker ERA

Turker ERA Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    76
    Ad Soyad:
    Turker Ördek
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Frenler bitmiş , 200 tl masraf cikti. Liften resimler[​IMG]

11. snaps

snaps Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    75
    Ad Soyad:
    Ali GÜN
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Elantra (1996-2001) RD
    2001 elantram var 1600 cc lpg ile şehir içi 4 kişi kilima açık 22 krş şehir dışı 16 krş benzinde şehir içi 50 tl benzinle 100 km gider
    performans olarak ta çok çok memnunum 116 beygirlik canavarı manuel şanzıman ile coşuyor resmen 0- 100 hızlanması 10 sn civarında çok çok memnunum
    2000 model civarında kullandığım en hızlı seri 1600 cc araç kendi aracım

YasinD. bunu beğendi.
  12. Turker ERA

Turker ERA Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    76
    Ad Soyad:
    Turker Ördek
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Bu benim arabamin hizlanmasi

Son düzenleme: 16 Eylül 2015
  13. miracc

miracc Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    mirac
    Yaşadığınız Şehir:
    1-ADANA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Merhaba arkadaşlar konu biraz eski de olsa bi sorum olacak
    2009 model accent era otomatik benzin-lpg araç buldum araç temiz ama 31bin istiyor
    Kafamdaki soru isareti aracın piyasası tutulan bir araç mıdır satışı nasıl tavsiye edermisiniz diğer terciğim Ford focus Ghia 2008 otomatik sizce hangisi
    Cevaplariniz için şimdiden teşekkürler

14. Umut28

Umut28 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,373
    Ad Soyad:
    umut sonmez usta
    Yaşadığınız Şehir:
    28-GİRESUN
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Kmsi kaç beden motor kaç cc d

15. ndipi

ndipi Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,712
    Ad Soyad:
    Nihat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Hundai modellerinde izlediğim kadarı ile en güzel yalıtım sanırım benim bindiğim ve gözlemlediğim i20 de var. Ama hundai harbiden çok fazla yakan bir motora sahip. O yüzden artık bu araçlara LPG ile binin arkadaşlar ya değilse ocağınıza incir ağacını diker.

16. Furkan58

Furkan58 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    622
    Ad Soyad:
    Furkan BAKIREL
    Yaşadığınız Şehir:
    58-SİVAS
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Focus tabiki...

17. SaMeTT

SaMeTT Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    336
    Ad Soyad:
    samet açıkgöz
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Acımasız bir karşılaştırma olmuş

GT-I9082 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Furkan58 bunu beğendi.
  18. miracc

miracc Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    mirac
    Yaşadığınız Şehir:
    1-ADANA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Hyundai - Ford
    Accent. - Focus
    Team. - Ghia(full olan)
    1.4 motor - 1.6 motor
    107bin km - 185bin km
    LPG li - LPG li
    2 yıl muaye - 8 ay muane
    Boyasız - 4 kapi boyali (2sinde de kaza kaydi yok)
    31bin TL. - 35bin tl

19. Hasan Tarık

Hasan Tarık Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,184
    Ad Soyad:
    Hasan Tarık
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Kia
    Focus donanım, konfor, yol tutuş olarak sizi eraya göre daha fazla tatmin eder eğer binici iseniz focus daha mantıklı görünüyor ama çok uzun süre binmem derseniz kmsinin artmasına ve boyalı parçalara bağlı olarak satılması biraz daha zor olacaktır ama erayı düşünüyorsanız ikinci elde rahatça satılır motor ve şanzıman yönünden ekstrem bir durum olmadıkça sorum yaşamazsınız, lpg ile yakıtı tatmin eder sadece şanzımanı 4 ileri olduğu için yüksek hızlarda motor sesi fazla olur. Donanım olarak da team donanım olduğu için ghia focusa göre donanım eksiklikleri olur.

Sent from my iPhone using Tapatalk

20. Umut28

Umut28 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,373
    Ad Soyad:
    umut sonmez usta
    Yaşadığınız Şehir:
    28-GİRESUN
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Bence focus daha mantıklı donanim ve performans olarak daha iyidir ama yakıt olarak era daha iyidir

Bu Sayfayı Paylaş