10 Kasım LPG KABLO

Diş Sağlığı Ile Ilgili Bir Konu :( (yardım)

'Sağlık Bölümü' forumunda EmreFirat tarafından 7 Şubat 2017 tarihinde açılan konu

1. EmreFirat

EmreFirat Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,085
    Ad Soyad:
    Emre Fırat BİLİCİ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Abilerim herkese hayırlı akşamlar öncelikle. Diş bakımı hepimizin bildiği gibi önemli bir konu fakat her zaman dikkat edemiyoruz yada ağrımadan önemsemiyoruz bu benimde başıma geldi .
    Malesef sabah işe giderken ve akşam yatarken fırçalamaktan başka yaptığım bir bakım yok , sadece beyazlar güzel görünüyorlar ama sağlıklı değiller. Sol üst dişimin üzerinde diş etinde 4 yldır mercimek tanesi kadar bir apse var. Devlette dolgu yaptırmıştım ve o apse hiç geçmedi belki daha fazla. Geçtiğimiz yazda devlette yaptırdığım dolgudan kaynaklı sağ alt kök dişte sorun oldu kanal tedavi yapıldı çürük dişe fakat arkasındaki dolgulu dişin durumu kötü ağrı yok ama apse var 1 yıldır .
    Dün baş ağrısından ve diş eti ağrısından devamlı uyudum ilaç alıp ve sabah üst dişimdeki apsem şişmiş dudağım ve yüzümün bir kısmı kocaman olmuştu işe gidemedim bugun hala yüzüm şiş hatta şişlikten burnumun sol deliği bile küçüldü.
    Neyse doktora gittim ilaç verdi apsenin ve şişliğin inmesi için , alt kök diş çekilcek dedi zaten bayağı sallanıyor 1 yıldır niye çektirmedim bilmiyorum ama aşırı fobim var korkuyorum.
    Bunun yanı sıra birde üst diş için çene cerrahiden randevu alıp ameliyat olcakmışım bi operasyon geçiricekmişim . Uzun süren birşey olmaz mış ama korkum 2 kat daha fazla arttı . Dişlerim düzgün çarpıklık yok ameliyat nereye nasıl olacak bilmiyorum daha önce başına gelen varmı hiç :/

2. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Kanal Tedavisi olan diş ağrıyorsa çözümü çekimdir. İğne vurdumu tüm dişlerini çekse duymazsın. Ben Hayatımda ilk defa geçen hafta diş çektirdim. Garip geliyor. Acilen oraya bir diş taktırmam lazım. Arkada çiğneme yaptığım dişlerden birisi.

bekobey bunu beğendi.
  3. sleyman_20

sleyman_20 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    96
    Ad Soyad:
    Süleyman
    Yaşadığınız Şehir:
    9-AYDIN
    Araç Modeli:
    Accent Milenyum 1.3 (2000-2003) LC
    anladigim kadariyla siskinlik ust disten dolayi, antibiyotiginizi kullanin, BU DİSİNİZİ GEREKMİYORSA CEKTİRMEYİN,kanal tedavisi yaptirin, sismenin sebebi dis pulpasi iltihapli oldugu icin iltihabi disari atamiyor,yuzunuzde cilt altinda birikiyor.alt disinizde eger curuk yoksa muhtemelen periodontal bir hastaliga sahip olabilirsiniz.asiri bir mobilite yani sallanma varsa muhtemelen cekilir fakat cektirmeden once iyi bir periodontiste gozukun,disi kurtaradabilir,ki cekilse bile bu sallanmanin diger dislerede zamanla yayilma riski var.bu neden mutlaka periodonti uzmanina gitmelisiniz. universite hastanelerinin dis hekimligi fakultesine gidebilirsiniz

bekobey bunu beğendi.
  4. EmreFirat

EmreFirat Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,085
    Ad Soyad:
    Emre Fırat BİLİCİ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kanal tedavisi alt kök dişten önceki dişe yapıldı o dişte sorunum yok ondan sonraki önceden devlette dolgu yapılan diş eti iltihaplandı o diş çekilecek yanakta hafif şişlik var. 1 yldır çektirmedim korkudan ben :/
    Cevap için teşekkür ederim 2 yerde iltihap var biri alt kök dişte o çekilecekmiş özelde kanal yaptırdığım doktor demişti ve bugun acildeki doktorda aynı dedi fakat üst ön dişin sallantısı çok büyük değil hafif , doktor o çekilmesine gerek yok iltihap gittikten sonra eski haline gelebilir dedi fakat çene çerrahiye yönlendirdi üst dişim için . 2 kere dolgu yapıldı o dişe hemen dolgulu dişin üstünde mercimek tanesi kadar şişlik var bazen şişip patlıyor 2 ayda bir felan ama bu sefer patlama olmadı ve üst dudak ve burnumun kenarları balon gibi oldu yeni yeni indi diyebilirim :/ nasıl bir cerrahi işlem yapılcak hiç bilmiyorum ve aşırı bir korku var içimde :/

5. sleyman_20

sleyman_20 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    96
    Ad Soyad:
    Süleyman
    Yaşadığınız Şehir:
    9-AYDIN
    Araç Modeli:
    neden çene cerrahisine yönlendirildiğinizi anlamadım.o dişte apse varsa apse geçer,kanal tedavisi yapılır.bu güncel tedavi şekli.fakat kanallarda çok büyük eğrilikler varsa hemisection dediğimiz kökün eğri kısmının alınması işlemi yapılır.Diş etine kesi atılarak köklere inilir, bir kısmı kesilir, kemik yapıcı proteinler konarak diş etine sutur atılır.bu tedavi kökü çok eğri dişlerde kanal tedavisinin yapılabilmesini sağlar

6. EmreFirat

EmreFirat Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,085
    Ad Soyad:
    Emre Fırat BİLİCİ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Abi hani isim vereyim okmeydanı ağız ve diş hastanesine gittim acil bölümüne doktor üst dudağımı kaldırıp baktı şişliğe ilaç verdi direk çene cerrahisinden randevu almam gerektiğini söyledi . Şimdi benim dişlerimin yapısında bir problem yok sadece o dediğim apse gibi şey var zaman zaman büyüyor bu sefer dediğim gibi dudağıma kadar ilerledi ve gittikçe iniyor şuan normale dönüyor. Birde extra olarak kök dişlerinde çıkmaya çalışıyor dedi 20lik dişlerin , geçen sene bu sancıyı yaşamıştım kök dişle ilgili fakat geçmişti acaba onun için mi dedi yoksa ön dişte yapılacak ne var bilmiyorum sadece apse var belkide ön diş dolgusu düzgün yapılmadı o yüzden o apse gitmiyor. onun dolgusunu özelde yaptırmıştım doktor film çekip hiç suratına darbe aldın mı diye sormuştu sallanması normal değil demişti ama

7. sleyman_20

sleyman_20 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    96
    Ad Soyad:
    Süleyman
    Yaşadığınız Şehir:
    9-AYDIN
    Araç Modeli:
    anladim, cerrahiye 20 lik dislerinden yonlendirmis muhtemelen,tamamen gomulmus durumdaysa 20 lik dislerin bir iki gun yemek yerken sıkıntı cekersin fakat sonra hizla iyilesir(gargara ve dis fircalama onemlii).on dislerinde sallanma yine dedigim gibi periodontal olabilir.ayrica kanal tedaviside yaptirman lazim.ozel pratisyen bir hekime degilde, alaninda uzmanlasmis dis hekimlerine gitmeni oneririm.veya istanbulda cok fazla dis fakultesi var , capaya veya marmaraya gidebilirsin.eger 20 lik dislerin suan agri yapmiyorsa cerrahiye hemen gitmen gerekmiyor,fakat suan onemli olan ust disin.antibiyotik kullanimindan sonra hemen once endodontiye sonra da periodontiye gitmen yararina olucaktir.Disteki dolgunun bozuklugu bu turden buyuk derecede apse yapmaz

Bu Sayfayı Paylaş