LPG KABLO

Direksiyon Problemi 2013 I30

'İ30 Forum - Club' forumunda dark84s tarafından 3 Mayıs 2017 tarihinde açılan konu

1. dark84s

dark84s Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    mahmut cem karaçar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yeni İ30 1.6 CRDİ (2012-201X) GD
    Merhaba arkadaşlar i30 da otobanda 80-120 aralığında direksiyonu çevirdiğim zaman takılma hissi veriyor biraz fazla güç verince bu sefer ufak zig zag yapmak zorunda kalıyorsun. Servise defalarca sorunumu anlatmama rağmen birşey yok deyip gönderiyorlar internetten bir çok araştırma yaptım ancak sorunu yaşanlar neler yaptıklarına dahi çözüm söylememişler. bu konuda tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim inanın arabadan soğudum.

2. mismailt

mismailt Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    86
    Ad Soyad:
    M. İsmail T.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Yeni İ10 (2013-201X)
    aracınızda hıza duyarlı direksiyon sertleşme özelliği mevcut bu sebeple sertleşme özelliği gereken torku dengesiz veriyor olabilir.Aynı takılma hissi megane 2 aracımda da oluyordu ama tabi zikzak çizdirecek kadar takılmıyordu.

3. mgk19

mgk19 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    353
    Ad Soyad:
    Gökhan Kara
    Yaşadığınız Şehir:
    1-ADANA
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Benim aracta da aynı sorun var. servis aynı meşhur cevabı verdi BIR SIKINTI YOK.biz bir tarafımızdan uyduruyoruz ya sıkıntıları.

4. csH

csH Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    67
    Ad Soyad:
    Serhat HACIOĞLU
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Aynı sorun bende de var 2014 i30 farklı modlarda denedim ama çözüm olmadi

5. dark84s

dark84s Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    mahmut cem karaçar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    arkadaşlar inanın arabadan soğudum artık birde takıntı haline geldi lastik basınçlarını 31 düşürdüğünüz zaman biraz azalıyor ama sorun gitmiyor. uzun araçtırmalarım sonucunda yurtdışında aynı sorunu yaşan bir çok insan forumlarda yazmış . Esp sorunu ile alakalı anladığım kadar pahalı bir iş olduğundan dolayı garantiden yapmak istemiyor servisler. araçlar garantide olmasa bakın nasıl size ne masraf çıkararak hallediyorlar. bunu üzülerek söylüyorum artık nefret geldi hyundai den!

6. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    EPS modülü garantiden değiştirilecek. Bu konu forumda daha önce tartışıldı babamın kullandığı 2012 i30 crdi de bu problem vardı Tuzla dky servisinde EPS modülü garantiden değiştirildi sorun çözüldü yeni revizyonlu electric power steering modülünde tık noktası yok ve arabayı düz gidebilmek için sürekli düzeltmek zorunda kalmıyorsunuz, parçanın fiyatı 2015 yılında 4000 lira civarı idi.

7. dark84s

dark84s Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    mahmut cem karaçar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Üstad öncelikle teşekkür ederim. ancak servis bunu kabul etmiyor ki bugün sabah yeniden bıraktım servis e bana elektrik destekli direksiyon olduğundan bahsediyor direksiyonun sertleştiğini söylüyor ben sertleşme ile takılma farkını bir türlü anlatamadım. anlamak istemiyorlar. geçen sene bu sorun vardı ama çok değildi artık bu sene aşırı çoğaldı. eğer bu sorun çözüme kavuşmazsa cidden bu hafta arabayı satıp kurtulacağım o derece soğudum artık arabadan.

8. Yasar7878

Yasar7878 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    234
    Ad Soyad:
    Yasar coskun
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.4 MPI (2008-2014)
    Direksiyon kutusu yada mafsalı kontrol ettir
    Lastiklerde tel kırmış olabilir bir kontrol ettir

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

9. süper-turba-dizel-motor.

süper-turba-dizel-motor. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    14
    Ad Soyad:
    rahim öztürk
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.5 CRDI (2003-2005) LC
    aynı sorunu bende yaşadım arabadan nefret ider oldum resmen takılıyor biraz zorlayınca kurtulması ile nerdeyse karşı şeride geçecek bir sag bir soll ile toparlıyordum o kadar dolandım gitmedik servis kalmadı yok servo motor yok bilmem ne deli paralar koyuyorlar ortaya soruyorum sorun çözülecekmi diye çözülmesse parçayı geri alacakmısınız yok takılan geri sökülmez en son serviste pazarlık ettim 1500 tl ye fakat garanti vermeyince para boşa gidecekmiş gibi geldi bana yaptırmadım ordan çıktım bir direksiyon tamircisine gittim bana dediği şu bir çok yerden olabilir fakat en ucuz olan yerinden kontrole başlayacam en ucuz yoldan seni kurtarmaya çalışacan dedi bir başladı kontrole ve direksiyon kutusundan oldugunu tespit etti ve kutunun eğildiğini ve kasıntı yaptığını söyledi ve kutuyu banada gösterdi gerçektende eğilmiş gözümle görmesem inanmazdım usta kutuyu değiştirdi içinede bir bakım yaptı bütün sorunları gitti toplam 400 tl tuttu aldığı para helali hoş olsun gerçekten ustaymış

Korkmaz26 ve muyar bunu beğendi.
  10. dark84s

dark84s Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    mahmut cem karaçar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Arkadaşlar öncelikle hepinize teşekkür ederim ancak geçen hafta artık arabamı satarak kurtuldum. 4 servis , 3 defa genel merkez şikayetimden sonra kimse sorunu çözme taraftarı olmadı. öncelikle bu sorundan kurtulmak için yapmadığım kalmadı yeni lastik , jantlar arka ön yaptırdım , başka i30 lastiklerini taktırdım. yok yok yok arabayı hangi insana kullandırsam direksiyonda tutulma var ama hyundai kesinlikle kabul etmiyor. hangi forumda yazdıysam aynı sorunu yaşayan 5-10 kişi mutlaka çıktı hyundai bunları bile gösterdim. geçen senede araba uzunyola gittiğinde yolda klima üflememe sorunu oluyordu ne hikmetse araba 1 gün dinlendikten sonra aynı sorunu yapmıyor ve şehir içindede sorun yapmıyordu hyundai götürdüm 3 defa sorun yok diyip geri gönderdiler youtube selpaklarla video çekerek koydum hyundai genel merkeze yazdım 1 ayda sorunu zor çözdüler. Ancak ben bu süreçte 1 yaşında ve 3 yaşında cocugumla Antalya sıcaklarında 2 defa rezillik çektim. arabayı sattıktan sonra aynı model golf aldım. hyundai belki ağzına kadar doldurmuş ama kesinlikle tecrübe vs olmadığı için sınıfta kalıyorlar. aldığım arabayı 12 bin üstüne kredi çekerek aldım ama anladığım kadarıyla sadece yakıt parasıyla kredi ödemesini yapabileceğim. o kadar fazla yakıt farkımız var. aldığım golf highline olmasına rağmen paket i30 kadar donanımı yok ama inanın aradaki fark dağlar kadar kalite farkı var donanımı görmüyorsunuz bile.

aracım kesinlikle yıpranmış bir araç değil boya değişim , darbe vs yoktu. hyundai belki 5 sene sonra bu hatalarla baş ettiğinde alınır ama diğer türlü ben kurtuldum. artık arabamdan nefret ettim hyundai markasını görmek bile istemiyorum.

suleymanbilgin bunu beğendi.
  11. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    selametle

12. eyp

eyp Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    79
    Ad Soyad:
    yılmaz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    İ 30 larda böyle kronik direksiyon sorunu olduğuna dair yabancı bir video seyretmiştim

suleymanbilgin bunu beğendi.
  13. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,484
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Şans denk geldi mi geliyor wv çok masum bir araba değil 0 km alıp lanet edenler oldu etrafımda. İnşallah hayrını görürsünüz yanlız Kore malı sağlamdır 9 senedir yağ su başka bir şey koymadım :)

emrekibar bunu beğendi.
  14. csH

csH Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    67
    Ad Soyad:
    Serhat HACIOĞLU
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Hala bu sorunu yaşayan varsa sevise götürün yazılım güncellemesi yapsınlar ben daha önce servise gitmemiştim gitmediğime çok pişman oldum. Dün aldım aracı ve ilk kullanmaya başladığım anda farklılığı hissettim. Otobana çıkıp test ettim herhangi bir takılma olmadı.

erhancakmakk bunu beğendi.
  15. Korkmaz26

Korkmaz26 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Ufuk KORKMAZ
    Yaşadığınız Şehir:
    10-BALIKESİR
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Ustanız nerede ve nasıl ulaşabiliriz ustanıza

koreci bunu beğendi.
  16. Jarnac

Jarnac Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Ad Soyad:
    Hakan Hamdi Ünal
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Yeni İ30 1.6 GDİ (2012-201X) GD
    Merhaba,
    2012 model aracımı alalı yaklaşık 3 ay oldu. Bende aynı sorunu daha aracı almadan farkettim ve basit bir sorundur diyerek dikkat etmedim ancak uzun yolda gerçekten rahatsız edici ve tehlike arz edecek şekilde takılıyor. Mesela 140 km/s hızda seyrederken aracı çok ufak bir hareket yaparak şeride sokmak istediğinizde direksiyon kıpırdamıyor, fazla güç vermek zorunda kalıyorsunuz, bunun sonucunda yapmak istediğiniz ufak hareketten daha fazlasını yapmış oluyorsunuz bu sefer ters tarafa doğru toparlama hareketi yapıyorsunuz. Elektrikli direksiyoncuya uğradığımda, 4000 TL fiyat çıkardılar.

Sorun kafama takıldığı için uğraşırken direksiyonun pozisyonunu sabitleyen kolu indirip , direksiyonu kendim için uygun pozisyona getirince, direksiyonun artık takılmadığını fark ettim. Eğer bu sorunu yaşıyorsanız, direksiyon pozisyonunuzu değiştirerek denemenizi öneririm. Artık aracımda takılma hissi yok.

Asel Kaan Efe, MSC ve umutd07 bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş