10 Kasım LPG KABLO

direksiyon kutusu

'Getz Forum - Club' forumunda 34CEM34 tarafından 16 Kasım 2015 tarihinde açılan konu

1. 34CEM34

34CEM34 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    zrc
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    arkadaşlar aracımda bozuk yolda giderken direksiyon kutusundan sesler geliyor sanki kutu değilde direksiyon mili bir yere vuruyormuş gibi boşluk varmış gibi ses geliyor. direksiyonun sağa sola dönüşlerinde ses veya toplamama gibi sorunları yok gayet iyi hatta..tamircim direksiyon kutusunun bakımlarının yapılması gerektiğini söyledi ortalama 150-200 tl sadece direksiyon kutusunun tamirine gideceği içindeki millerin keçelerin kontrol edileceğini değişmesi tamir edilmesi gerekenlere işlem yapılacağını sökme takmayla birlikte 200-250 tl gibi bir masraf çıkabileceğini söyledi. bu sesler kutudan değilde milden geliyor olabilir mi foruma baktım kafam karıştı herkes ayrı birşey söylemiş:) birde bu sesler giderilmezse ileride farklı sorunlara yol açar mı yoksa sadece sesten ibaret zararsız bir durum mu?

2. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Havalar soğumaya başladığı şu zamanlarda pek çok plastik iç trim parçalarının tıkırdama çatırdama sesleri ön düzen ile karıştırılabilir. Direksiyon kutusunda problemler olsa sesle beraber illaki bir problem hissiyatı verir. Bir sağa bir sola doğru hızlıca çevirirken çok net şekilde belli olacak bir lokurtu ve boşluk varsa tıkırtı burcu yıpranmış denilebilir toparlamıyorsa hidrolik yada elektrikli direksiyon sistemi sorunları vardır denilebilir düz yolda direksiyonu düz tutsanız bile bariz biçimde düz gidemeyecek kadar yolda sağa sola gezinme varsa direksiyon rotu yada burçlarda boşluk var denilebilir. Ancak kötü bozuk satıhlı yollarda uzun süre gezmemiş, sıklıkla kaldırıma çıkılmamış, 100000km yi çok fazla aşmamış bir getz in direksiyon kutusu hemen bir ustanın demesiyle indirilmemelidir bence. Getz ekonomik bir b sınıfı hatchback otomobil ve bozuk yolda ses yapması çok sık şikayet edilen şeylerden birisi çünki ses yapması çoğu zaman doğal olan bir arabadır.

İlk aşamada ön camın önündeki dış taraftaki iki parça halinde bitişik olan plastik parçayı kontrol edin, torpido gözünü ve teyp çerçevesine bakın soğuk havada ön takım ile karıştırılabilen türde ses gelen yerlerdir. Birde birkaç ön düzen ustasına arıza tespiti için gidebilirsiniz, viraj demiri lastiklerinden travers burçlarına kadar bütün ön düzene bakıp problem olup olmadığını söyler, bu işlemi park yerinde sizde yapabilirsiniz direksiyonu tam tur çevirip bıraktığınızda getz iniz basık ve spor yay takılı değilse dönük lastiğin arasından ön düzen parçalarının çoğuna el ile ulaşılabiliyor. Akslar hariç diğer rot ve çubuklar hafif tatlı sıkı olması gerekli, viraj demiri dibinde viraj lastikleri görünüyor boşluk varsa langır langır oynar zaten.

3. 34CEM34

34CEM34 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    zrc
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    teşekkürler eren ancak aracın alt takımları komple sıfır amortisörler z rotları rot başları salıncaklar yenilenmişti. bariz şekilde direksiyon tarafından ses geliyor. yani trim sesi tarzında bir ses değil lokurtu şeklinde aracın alt takımlarına baktık ses gelmiyor zaten gelmesi de imkansız gibi hepsi sıfır parça:)) sağa sola dönüşlerde toplamama veya sağa sola çekme problemim yok sadece sanki direksiyon mili gevşemiş de araç sallandıkça bir yere vuruyormuş gibi, yazdıklarından anladığım kadarıyla tıkırtı burcu, tamir takımı gibi bir sorun var sanırım

4. Uğur K

Uğur K Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,046
    Ad Soyad:
    Uğur Karagüzel
    Yaşadığınız Şehir:
    67-ZONGULDAK
    Araç Modeli:
    Fiat
    Bana da usta aracımın direksiyon kutusun dan kaynaklı sesler olduğunu söylemişti.Amortisörler,Viraj denge çubukları,Akslar vs hepsi değiştirildi ama sesler azalsada kesilmedi.Özellikle aracım sabit durduğu yerde direksiyonu sola çevirip kalkış yapıyorum ve hafif kasisli yola girdiğimde ön sol taraftan plastik gıcırtısına benzer ses geliyor taki yolda sağa virajlara girinceye kadar.Tamiri yaklaşık 350,400 tl arasında tutuyormuş ve aracım 3 gün sanayide yatacakmış.Direksiyon kutusunu kargoyla istanbula gönderilecekmiş.Ama tamiri çok sağlıklı olmadığını söylediler.Sıfırı sanırım 1000 tl civarında bakalım servise gösterdikten sonra kesin kararımı vereceğim.

5. 34CEM34

34CEM34 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    zrc
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    tamiri sağlıklı değil diyenler bu işi bilmeyenler emin ol..sonuçta sıfır direksiyon kutusuda alsan insan eliyle birleştirilen ayarlamaları yapılan bir parça bu, sıfırınıda insan yapıyor tamirinide... dişlileri keçeleri burçları düzgün bir şekilde değiştirildikten sonra sıfırdan farkı olmaz bence. sıfırına 1000 tl verene kafar 3 defa tamir yaptırırım her biri 2 yıl idare etse zaten 6 yıl eder sıfırınıda alsam 6 yıl içerisinde arızalanma riski mevcut:))Ayrıca koca zonguldakta bir direksiyon kutusunu söküp burçlarını değiştirebilecek usta yok mu da istanbula kadar gönderiyorlar?

Uğur K bunu beğendi.
  6. Uğur K

Uğur K Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,046
    Ad Soyad:
    Uğur Karagüzel
    Yaşadığınız Şehir:
    67-ZONGULDAK
    Araç Modeli:
    Fiat
    Haklısınız.Sıfırına onca para vermek ne kadar doğru orası ayrı.Birde sorun Direksiyon kutusundan mı orası da şüpheli.Başka ustalara da göstermeyi düşünüyorum yada en son care Yetkili servis olacak.

7. CANLIULAS

CANLIULAS Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Ad Soyad:
    Ulaş GÜVEN
    Yaşadığınız Şehir:
    17-ÇANAKKALE
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Merhaba. Benim aracımın direksiyonunda da durduğu yerde sağa sola oynattığınızda tık tık diye ses geliyor. Ama giderken herhangi bir zararı yok. Araştırmalarım sonucunda tıkırtı burcundan olabilir dediler bende aldım. Ama Çanakkale de bildiğim ve güvendiğim ustalara danıştım daha bu tıkırtı burcunu değiştirene rastlamadım. Güvendiğim bir ustam senin sorunun tıkırtı burcundan değil direksiyon kutusundan kaynaklanıyor dedi. Direksiyon kutusunun servis fiyatı 1.500 tl civarı. Açıkçası direksiyon sertleşene kadar bu şekilde kullanmayı düşünüyorum. Ama değiştirecek olsam da sanayide yan sanayi 300 tl olan kutudan alıp değiştireceğim.

8. accera

accera Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    94
    Aynı sorun benim Eram da var arkadaşım, her şey tam senin anlattığın gibi ve bu tıkırdıyı direksiyondan hissedebiliyorsun, ustam direksiyon kutusundan dedi bakalım yaptırınca buraya yazarım sonucu

Sent from my iPhone using Tapatalk

34CEM34 bunu beğendi.
  9. mahmutosman

mahmutosman Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    54
    Ad Soyad:
    Mahmut Osman
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra (2001-2006 ) XD-XD2
    Arkadaşlar benim elantradada ayni sorun var. On takim degisti her hangi bir sknti yok sertlesme yok bosluk yok toplamama yok ama direksiyonu cevirirken takur tukur ses var ve bzouk yoldada giderken tikirti geliyor hatta dar sokaklarda giderken cami actimmi sesi disardanda duyabiliyorum (ses konusunda cok hassasimdir) bir kac farkli ustaya goturdum buyuk ihtimal direksiyon kutusunun burclarindandir dediler eger sertlesme veya bosluk olursa tamir ettir şimdi bosuna actirma dediler, bende elletmedim iyice bozulunca actirip tamir ettiricem

10. accera

accera Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    94
    Arkadaşlar sonuç olarak direksiyon kutusunu tamir ettirdim tıkırdamalar ve boşlukta bir demir parçası vuruyormuş gibi durumlar ortadan kalktı sorun giderildi darısı sizin başınıza

11. Sadettin

Sadettin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,300
    Ad Soyad:
    Sadettin E.
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Fiat
    Hocam maliyeti ne oldu ?

12. accera

accera Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    94
    İşçilik,hidrolik yağ vs dahil 600 TL ödedim.

13. Cilo

Cilo Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,168
    Ad Soyad:
    Yılmaz ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Kia
    Bu direksiyon kutusu sorunu bendede var hidrolik kaçağı yok toplama sorunu yok ama kutuda boşluk var.

14. accera

accera Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    94
    Kronik çoğu araçta galiba,aynı şekilde hidrolik kaçağı toplama sorunu yoktu ama boşlukta bir şey direksiyona tıkırdı şeklinde vuruyordu. Giderildi sorun

Cilo bunu beğendi.
  15. 34CEM34

34CEM34 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    zrc
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    600 tl mi? Sen kutuyu komple değiştirdin sanırım tamir takımının değişimi 150-250 tl civarı diye biliyorum sökme takmayla 300-400 arası bir miktar tutması gerekiyor

16. accera

accera Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    94
    Sadece kutu komple yenisi 1000 TL işçilik hariç,tamiri sadece 350 TL civarı işçilik vs 250 toplam 600 TL tuttu, başka bölgelerde daha ucuza tamir oluyorsa onu bilemem tabiki

17. 34CEM34

34CEM34 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    zrc
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Vay arkadaş piyasa yükselmiş geçen yaz 150 tl ye yapacaktı usta gerek yok dedim pişmanım☹️

Bu Sayfayı Paylaş