LPG KABLO

Direksiyon kumandası YARDIM!!

'Ses ve Görüntü Sistemleri' forumunda bykadir tarafından 30 Haziran 2012 tarihinde açılan konu

1. bykadir

bykadir Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,459
    Ad Soyad:
    Kadir Durak
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Arkadaşlar yeni montajladığım 2din teybin direksiyon kumanda tanımlama özelliği var.Fakat zannedersem bendeki dir.kumandaları desteklemiyor.Ne yaptıysam tanımlamayı başaramadım.Teybin girişi tek kablo benim kumandalar çift,biri kumanda da SIG yazan yer var oraya gidiyor diğeri toprak (GND). şimdi SIG yazan yeri teybe bağladım.GND yi ise teybin toprağına ama çalışmıyor.Deneme olarak teybe mesela muteyi ata diyorum o sırada SIG le GND yi kısa devra yapıyorum.Tanımlanıyor ve her kısa devrede yapışımda teyp mute oluyor ama bunu kumandalara uygulayamıyorum.Acaba dir.kumandalarının entegresini iptal etsem düğmelerine ayrı bir devre uygulayabilirmiyim acaba?Yada içerisindeki dirençleri falan değiştirsem nasıl olur.Bu teyple dir kumanda arasındaki komut olayı ne sekilde işliyor.Az çok elektronik bilgim var yani elim lehim havyası ve ölçü aleti tutuyor ama çok teknik işleri pek anlamadığımdan bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.Şimdiden çok teşekkürler.
    Dir.Kumandasının resimleri:
    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

2. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,777
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    ana mantık sadece direnç vasıtasıyla yani siz hangi tuşa basarsanız teyp o anki direnci ölçüp sizin hangi tuşa bastığınızı algılıyor. yani şöyle söyleyeyim. elinize farklı değerlerde 4 tane direnç alın. teypten çıkan iki tane kablo arasına değdirip tuş ataması yapın. daha sonra diğer dirençle de aynı şeyi yapın. kaç tane farklı direnç olursa o kadar tuş atayabilirsiniz. işin ana mantığı bu şekilde işliyor. sizde ki direksiyon kumandası biraz farklı, normalde devreye filan gerek yok. kaç tuş varsa o sayıdada direnç olması gerekiyor. belki bir kaç değişiklik yapılarak uygun hale getirilebilir. isterseniz öncelikle ölçü aleti varsa çıkışlardan ohm değeri ölçmeyi çalışın.

3. bykadir

bykadir Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,459
    Ad Soyad:
    Kadir Durak
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Merhaba Mürsel abi;
    Anladığım kadarıyla direnç değerlerinin farklılıklarına göre teyp ne yapacağını anlıyor.Zaten resimlerde de görüldüğü üzere her kumandada 4 adet direnç mevcut onları kullana bilirim.Benim kumandanın farkı direkt dirençin yanında ayrı bir devre mevcut.O devreyi iptal edilecek.Anladığım kadarıyla şimdi direncin bir ucuna GND(toprak)tan gelen kablo diğer ucuna SIG (teybe giden)kabloyu bağlayıp aralarına düğmeği leğimleyecem.Yani iki kutup arasında düğme ve direnç olacak.Ben düğmeye bastıkça düğme ve direnç üzerinden devre tamamlanacak.Yani düğme kısa devre yapacak.Ben herhalde mevcut kumanda üzerindeki direnç ve düğmeleri kullanabilirim.Hatta cihazda 2 ayrı bluetooth tel.cevap red butonları mevcut benim direksiyonda tuş adeti yetersiz ekstradan iki ayrı değerde direnç alıp onlarada tuş ataması yapabilirim bu durumda,uygun bir yere iki ayrı duş tamam.
    Nasıl bu şekil değil mi?Mürsel abi.Aşağıdaki şemadaki gibi.

4. mursel_balci

Alınan Beğeniler:
    6,777
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    aynen bu şekilde. bence hiç devreyi bozmadan önce sig ve gnd arasında ölçü aletiyle ohm değerini bir ölç belki de hiç değişiklik yapmaya gerek kalmayacak. bir de önceden direnç vasıtasıyla teypten gelen iki kablo arasına direnç takarak olup olmadığını kontrol edebilirsin.

5. bykadir

bykadir Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,459
    Ad Soyad:
    Kadir Durak
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    O dediğini denedim.Ölçü aletiyle SIG ile GND arasını ölçtüm.Düğmeye basılı tuttunmu standart bir değer yok sürekli değerler oynuyor.
    Şimdi mürsel abi teybe bağlantıyı yaptım ama olmadı desteklemedi.Devreyi aradan çıkarıp tek dirençle deneyeceğim.Arada mevcut kumanda devresi olmadan bakalım nasıl tepki verecek..Zannedersem olur gibi çünkü SIG ile GND yi tuş tanımlarken dirençsiz kısa devre yaptım.Sorunsuz tanımladı ve her kısa devre yaptığımda işlevini yerine getirdi.Ben neye göre ne yapması gerektiğini nasıl anladığını çözememiştim.Tamam hepsinde kısa devre yapıyor ama hepsinde aynı şeyi yapmıyor.O zaman demekki direnç değerleriyle anlaşılıyor.Kısa devrede gelen voltaj değerini tanımlıyor herhalde.Teyp haa bu değerde voltaj geliyor ben bu voltaja göre şunu yapacaktım diyor.Anladığım bu.Bu voltaj değerlerinide dirençlerle ayarlanacak tabii..
    Yarın birde dirençlerle deneyim.Sonra çizimdeki gibi direçleri her tuşa ayrı ayrı uygularım.Birde ekstradan 2 tuş daha bağlarım.Süper olur.:RpS_thumbsup:

6. serhan

serhan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    35
    Ad Soyad:
    Anıl Serhan ALPHAN
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Teybin direksiyon kumandasi girisi 3,5 jack girisi gibi mi?Kumandadan cikan sgn ve ground uclarini teybin kumanda girisine takmalisin. Eger 3,5luk jack gibi ise hangi jackin hangi kisimlarina baglaman gerektigini deneme yanilmayla bulabilirsin. Ya da olcu aletiyle voltaj okuyarak anlayabilirsin. Direksiyon kumandasini topraga baglamicaksin yani. Boylelikle kumanda entegresinde degisiklik yapmana gerek kalmayacak. Sadece istedigin ekstra tuslar icin koyacagin butonlara farkli direncler eklemen gerekecek.

7. bykadir

bykadir Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,459
    Ad Soyad:
    Kadir Durak
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Dostum,teybin kablosu tek ve kablo şeklinde benim kumandalar çift.Bağlayanlar var onlara sorduğumda onlar çift olanlar GND yi toprağa diğer ucunu teybe bağlamışlar ve çalışmış.Benim olmuyor.Teybin teknik servisine sorduğumda onlarda bu şekil bağlantı önerdi ve bazı araçların kumandalarını desteklemeyebilir dediler.Benim orjinal teybin durumu farklı direk dirençten almıyor sinyali ayrı bir devreden alıyor.Zannedersem eski teyplerde direnç olayı daha bilinmiyordu.Yenilerde baside indirgenmiş.Dirençle olayı bitirmişler.
    Kumandanın SIG ve GND uçlarından ölçüm yaptığımda düğmelere basık tuttukça ohm değerleri sürekli değişiyor.Tek direnç olsa sabit kalır.Bakalım bu gün dirençlerle deneme yapacam.Sonuçları buraya yazarım.

8. bykadir

bykadir Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,459
    Ad Soyad:
    Kadir Durak
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Arkadaşlar,
    Denildiği gibi yaptım ve sonuç mükemmel oldu.Biraz dirençler uğraştırdı.Değerler çakışmaması gerekti.Bende eski bir monitör vardı(çalışıyordu fakat 15" crt yani çöp :RpS_rolleyes:).Onu parçalayıp ondaki dirençlerden faydalandım.Birde uğraştıran eski kumanda devresi oldu onla doğal olarak çakıştı bende onla bağlantısını kestim yani iptal ettim. 4 tanede fazladan düğme ekledim.Hepsi sorunsuz çalışıyor.
    Yapılışı basitmiş 10 ayrı değerdeki direnci (tanımlanacak tuş kadar) GND (Toprak)ile SİG (teybe giden sinyal kablosu) düğme üzerinde kısa devre yaptırıyorsun.
    GNDleri birbirine leğimledim SİG lerin bağlantısını ayrı ayrı direnç bağladım.GND yi mevcut düğmenin bir ucuna direnç bağlı olan SİG kablosını diğer ucuna bağlanıyor.Sonra teybe bağlanıp tek tek tanımlama yapılıyor.Bu kadar basitmiş.Tabi her düğmeyi teyp üzerinde tanımlama özelliği olması şart.
    İşte resimleri;
    [​IMG] [​IMG] [​IMG]
    Kumandalın bitmiş hali Eklediğim tuşlar Montajı bitimiş durumda

YARDIMCI OLAN ARKADAŞLARA TEŞEKKÜRLER.Onlarsız yapamazdım.

9. mursel_balci

Alınan Beğeniler:
    6,777
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    direksiyon kumandası gerçekten kullanışlı bir özellik özellikle ben dokunmatik teyp alınca gerekli olduğunu hissetmiştim. güle güle kullanın.

10. bykadir

bykadir Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,459
    Ad Soyad:
    Kadir Durak
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Evet Mürsel Abi,dokunmatikte kafayı çevirmek zorunda kalıyorsun.Düğmeli olsa parmaklar buluyorda dokunmatiği bulamıyor.Şimdi müthiş oldu.Sağol verdiğin bilgiler için.Vaktim ve maddiyat uygun olursa led uygulamalar da yapacam.Ama bir türlü uygun olmuyor.:RpS_rolleyes:
    Aklımda acayip fikirler var.

11. Sandamyra

Sandamyra Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Ahmet çetiner
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Merhaba. Mürsel bey bi sorum olacaktı ama. Benim teybin arkasında wr çıkışı yok. Ancak üzerinde key 1 ve key 2 yazan kablolar var. Ve direksiyon kumanda kablo sayısı 6. Bunları nasıl bağlayan bilirim.avgo 1710 modeli teyip. Şimdide n teşekkürler

Bu Sayfayı Paylaş