10 Kasım LPG KABLO

Değer Kaybı Tazminatı

'Kasko, Sigorta, Muayene ve Devir İşlemleri' forumunda XIAO tarafından 27 Temmuz 2018 tarihinde açılan konu

1. XIAO

XIAO Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    29
    Ad Soyad:
    UMUT TEKİN
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.0 TGDI (2014-202x)
    Merhaba
    2 Yıldır Sigorta Eksperliği asistanlığı yapıyorum, yararlı olabileceğini düşündüğüm bir konu açmak istedim.

1.Trafik kazası durumunda kaskom yok nasıl bir yol izleyebilirim ?

Polis veya Kaza Tespit Tutanağına göre kazada karşı aracın kusuru var ise kusur oranına göre kusurlu aracın trafik sigortasından ( Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası ) aracınızı karşı aracın sigorta şirketi ile anlaşması olan herhangi bir serviste onarımını yaptırabilirsiniz.

2.Değer kaybını nasıl talep edebilirim ?

Oluşan kazada karşı aracın sigorta şirketine beyan yazarak tazminat talep edebilirsiniz. Tabiki bu sizin kazada oluşan kusurunuz var ise düşümü yapılacak şekilde ödenmektedir. ( %100 - %75 / %50 / %25 )

3.Kazada kusurum yok yada karşı araçta da kusur var sigorta şirketi yine ödeme yapmadı ?
    Değer kaybı tazminatı genel şartlara göre ödenmektedir.

> Aracınızın kilometresinin 165.000 ve üzeri olmaması gerekmektedir.
    > Aracınızın mevcut hasarından önce eski hasarı var ise ve yine aynı kısımların oluşmuşsa değer kaybı çıkmamaktadır.
    > Kaza tarihi ile değer kaybı başvurusu tarihi arasında 2 yılı aşkın süre olmaması gerekmektedir.

4.Değer kaybı tazminatını alabilmek için herhangi bir problem yok ne yapmalıyım ?

Öncelikle kazadan sonra onarımını yaptırdığınız servisten aracınızın hasar, onarım resimleri, evraklarınız ( Kaza Tutanakları , Ruhsat, Ehliyet, Poliçeler ) ve eksper tarafından servise uygun görülmüş araçta yapılan işçilik / değişen parça listesi. Bunların temini ile sigorta şirketine başvuru yaptığınız takdirde süreç daha çok hızlanacaktır. Sigorta şirketine beyanınız ulaştığı takdirde herhangi bir evrak , resim yok ise değer kaybı raporunu yazmak üzere görevlendirilen eksperler aracınızın resim, işçilik v.b evraklarını toplamakla uğraşır buda sizin ödeme alma sürecinizi fazlasıyla uzatır.

5)Aracımın değer kaybı tazminatını alabilmek için herhangi bir sorun yok fakat sigorta şirketi ödeme yapmadı?

Evraklarınız, resim , v.b temin edip sigorta şirketine gönderdiğiniz takdirde değer kaybı tazminatı için herhangi bir problem yok ve ödemedi ise Sigorta Tahkim Komisyonu'na başvurup dava yoluyla hakkınızı alabilirsiniz.

6)Sigorta şirketi ödeme yaptı fakat yetersiz olduğunu düşünüyorum ?

Sigorta şirketinden ödeme aldıktan sonra yetersiz olduğu kanaatinde iseniz yine Sigorta Tahkim Komisyonu'na başvurup değer kaybının Bilirkişi tarafından değer kaybı raporunun tekrar tanzim edilmesini talep ederek dava yoluna gidebilirsiniz.

Kaza esnasında polis çağırmanızı kesinlikle tavsiye etmem. Size arkadan çarpmadıysa eğer polis %100 kusur vermeyebilir. %25 kusurun bile size vermiş olması demek 20.000TL. olan bir hasarın 5.000TL'sinden sizin sorumlu olduğunuz anlamına gelir.Anlaşmalı Tutanak tutarak tramer sonucuna göre hareket etmeniz daha mantıklı. Tramer sonuçları sisteme girildikten 3 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Kusurda problem olduğunu düşünüyor iseniz itiraz etme hakkınız vardır.

Değer kaybı talebi için sizlere hazırladığım örnek beyanı ekledim.

Saygılarımla.

MSC, sipartacus, bekobey ve 5 kişi daha bunu beğendi.
  2. rpurcek

rpurcek Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,930
    Ad Soyad:
    Rıza
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Bazen, sigorta şirketleri ile sorun yaşayan arkadaşlarımız olabiliyor. Forumda eksperimiz olması iyi oldu.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

bekobey, XIAO ve Roadrunners bunu beğendi.
  3. fume

fume Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    667
    Ad Soyad:
    Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Teşekkür ederim @XIAO, daha önce herhangi bir kazası olmayan ben gibiler için gayet bilgilendirici bir yazı olmuş.

Bu arada aracım 165.000 km'nin altında ancak olası bir kaza durumunda 10 yaş üstü olduğu için değer kaybından yararlanamayacağım sanırım?

XIAO bunu beğendi.
  4. XIAO

XIAO Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    29
    Ad Soyad:
    UMUT TEKİN
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Evet malesef mağdur olan bir çok insan oluyor bu durumda ben hakikaten çok üzülüyorum. Herkez hakkını alabilmeli diye düşünüyorum.

Değer kaybında aracınızın yaşının önemi yok ancak aracınızın yaşı büyük olursa piyasa değeri o kadar düşük olacaktır buda çıkabilecek değer kaybı tutarının daha az oluşmasına sebep olur. 2005 model bir aracınız var piyasa değeri 20.000TL. kilometreside 70.000KM'de olsun 2 parça onarım ve boyadan toplam 494TL. değer kaybı miktarı oluşur. Yine 2005 model piyasası 40.000TL. olan bir aracın esas alalım 988TL.. değer kaybı miktarı oluşuyor. ( Rakamlar gerçek anlamda bakılarak yazılmıştır )

Yani toparlarsak aracınızın piyasa değeri ve kilometre en büyük etkenler. yoksa 2000 model aracınız olsun 60.000TL. piyasası olsun ( porche falan olması lazım heralde :D ) kilometresinide 20.000 olarak belirledim 2.262TL. değer kaybı oluştu :)

Umarım doğru anlatabilmişimdir

fume bunu beğendi.
  5. fume

fume Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    667
    Ad Soyad:
    Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Tekrar teşekkür ederim, olası bir kazada 2004 model ve 135.000 km kriterleri yan yana gelince ortaya pek de yüz güldüren bir tablo çıkmayacak belli ki, sağlık olsun.

XIAO bunu beğendi.
  6. XIAO

XIAO Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    29
    Ad Soyad:
    UMUT TEKİN
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Ben teşekkür ederim RABBİM kazasız belasız sürmeyi nasip eğlesin inşallah. Evet kilometre olayı tutarı çok düşürüyor yani aracınızda yoğun bir hasar olması lazım ki kilometreden dolayı oluşan tutar kaybınızı değişen onarılan parçalar ile telafi edebilesiniz.. yoğun hasar olduğu zaman ise aracın pert olma ihtimali yükseliyor bu sefer nereden tutsanız aynı kapıya çıkıyor malesef..

Ek olarak yine kontrol ettim 2004 model getz sanırsam profil resminizden yola çıkarak baktım 30.000TL. rayiç aldım kilometresinide dediğiniz gibi 135.000KM. olarak hesapladım

Onarılan ve boyanan parçaları : sol ön çamurluk, sol ön kapı, sol arka kapı, sol marşbiyel, sol arka çamurluk olarak hesapladım 525TL. değer kaybı oluştu

fume bunu beğendi.
  7. Coolwhisper

Coolwhisper Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    516
    Ad Soyad:
    ramazan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.3 (2003-2005) LC
    Sayın Eksper Asistanı, verdiğiniz bilgiler doğru ama bir kısmı hatalı. benim başımdan geçen bir olayda arkadan çarpan ben olmama karşın ve gelen polis ekibi ilede herhangi bir tanışıklığım olmamasına ve ilaveten görgü şahitlerinin sen hatalısın demelerine rağmen, çarptığım araç sürücüsü %100 hatalıdır Raporu aldı polisten. Yani Sözün kısası her arkadan çarpma olayında çarpan hatalı olmuyor, hakkınızı sonuna kadar savunun ve gerçekleri anlatın, gerçeklerin karşısında kimse duramaz.

8. fume

fume Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    667
    Ad Soyad:
    Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Zahmet etmişsiniz, sağ olun, var olun. Olası bir onarımda en azından kafamızda bir rakam oluştu sayenizde, Allah herkese kazasız-belasız yolculuklar nasip etsin.

XIAO bunu beğendi.
  9. XIAO

XIAO Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    29
    Ad Soyad:
    UMUT TEKİN
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İşte bu sebepten dolayı polisin karışmaması daha mantıklı geliyor bana, mesela çarptığınız adam kusura itiraz edip bilirkişi raporu istese bu sefer kusuru size yönlendirecekler bu tür dosyalarda geliyor ne yazık ki. Tramerde de bu tür durumlar oluyor kusur net bi şekilde karşı araçta ama başvuran araca veriyorlar başvuran araçta tahkim komisyonuna müracaat ediyor sonuç kusuru karşı tarafa veriyorlar bu sefer. Peki şöyle bir soru sorayım size arkadan çarpan sizsiniz kusuru karşı tarafa polis hangi maddeden %100 olarak verdi bilginiz varmı ?

fume bunu beğendi.
  10. XIAO

XIAO Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    29
    Ad Soyad:
    UMUT TEKİN
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Ne demek yardımcı olabildiysem ne mutlu bana, ne zaman isterseniz sorularınıza yanıt vermek için buradayım kazasız belasız sürüşler dilerim :)

fume bunu beğendi.
  11. Coolwhisper

Coolwhisper Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    516
    Ad Soyad:
    ramazan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.3 (2003-2005) LC
    Tam hatırlamıyorum ama ben babamın aracı ile trafik ışıklarında yeşil ışıkta hareket edeceğim sırada soldan önüme atlayıp ışıkların dibindeki sokağa girmeye çalışıyordu ben bunu polise detaylı olarak anlattım öbür şöförde itiraz edemedi o sebeple polis 8/8 ona yazdı cezayı

Redmi Note 2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

XIAO bunu beğendi.
  12. XIAO

XIAO Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    29
    Ad Soyad:
    UMUT TEKİN
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Bu durumda siz arkadan çarpmış bulunmuyorsunuz ki soldan önünüze kırıyor araç dolayısı ile şerit ihlali yapmış muhtemelen 56/1a kusurunu vermişlerdir diye düşünüyorum. Bu durumda tabi ki haklı olan sizsiniz. Siz kendinizi ifade ederek en doğru olanı yapmışsınız :) siz muhtemelen aracın sağ arka kısmına çarpmış oluyorsunuz sağ arka çamurluk kısımlarına diye düşünüyorum. Ama benim bahsettiğim '' arkadan çarpma '' olayı aynı şeritteki seyir halinde olan araca arkadan çarpmış olmakla ilgili bu durumda doğrudan '' ASLİ '' kusurlu olursunuz mahkemeye dahi gitseniz bu kusurunuzu değiştireceğini hiç zannetmiyorum çok geçmiş olsun sizlere birşey olmadığı sürece kusurun kimde olduğu önemli değil :)

Bu Sayfayı Paylaş