LPG KABLO

Değer Kaybı Hakkında.

'Kasko, Sigorta, Muayene ve Devir İşlemleri' forumunda sukru56 tarafından 27 Mayıs 2019 tarihinde açılan konu

1. sukru56

sukru56 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    172
    Ad Soyad:
    Mehmet
    Yaşadığınız Şehir:
    56-SİİRT
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Selamun aleyküm. 2 hafta önce ufak Bi kaza geçirdim. Karşı tarafın tam kusurlu olduğu bir sürtme olayı.

Araç sol iki kapı ve arka çamurluk boya işlemi gördü. (2012 Elantra Mode plus Manuel araç. 121 bin km de. Sigorta şirketi ile görüştüm bilgiler ve tahmini değer kaybı ile beraber iban no yu e posta olarak istediler.

Aranızda bu konuda fikri olan başından geçen varsa izlemem gereken yol bu mu? Başka bir yere mi başvurmalıyım?

Tahmini değer kaybı olarak dilekçeye yazmam gerekn miktar ne olmalı?Piyasayı takip eden varsa kabul edilebilecek miktar ne olmalı fikirlerini bekliyorum. Çok teşekkür ederim.

2. duhangs

duhangs Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,351
    Ad Soyad:
    Duhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Oncelıkle gecmıs olsun ben tam anlamadım aracı dısarıda yaptırıp sız odedınız sıgortadan mı parasını ıstıyorsunuz?
    Genelde onlar sıze bır bedel onerırler yada yaptırın anlasmalı yerımızde derler.Sızden deger kaybı olarak da kendınce bır fıyat ıstemıs olması garıp orjınallık bozulmasını kım neye gore fıyat versın perte cıkmıyorkı arac sonucta.
    bır galerı yada benzerı bır yerle konusun bu konuda en ıyı saglam olsa ne verırdı suan ne verır kısmında anlarsınız bence.

sukru56 bunu beğendi.
  3. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    ya tutarsa diyip daha düşük fiyat vermenizi bekliyorlar. formülle hesaplanıyor, biraz araştırın internette var.

sukru56 bunu beğendi.
  4. sukru56

sukru56 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    172
    Ad Soyad:
    Mehmet
    Yaşadığınız Şehir:
    56-SİİRT
    Araç Modeli:
    Aracı trafik sigortası üzerinden yaptırdık. Deger kaybı için sigorta firmasını aradım. Onlar bilgileri ve tahmini deger kaybını dilekçeye yazmamı istediler.
    Ben de kendimce araştırıp 5 fazlasını yazacağım :) Bu arada İnternette bir sürü site var deger kaybı hesaplama diye. Külliyatı üçkağıtçı. İlla tel no mu yazdırtacaklar.Sonra telefon susmaz.

Bi şansımı deneyip olmazsa bir avukata havale edicem gibi. Bu işlerden pek anlamıyorum maalesef.

5. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Arabanız ne kadar yeni ne kadar pahalı bir model ve öncesinde ne kadar kazasız ise ve kazada hasar gören ve değişen parçalar da bizim milletin değer verdiği çamurluk kaput tavan gibi parçalar ise o kadar fazla değer kaybı öderler, kazada alt takım eğilse jant kırılsa radyatör patlasa ve beraberinde çamurlukta ufak bir hasar olsa mekanik aksam sigortadan 5000 lira ödenek ile tamir olsa kaporta parça değiştirmeden macun boya ile 500 liraya hallolsa çok az miktarda değer kaybı çıkar 300-500 lira anca çıkar ama kaput, çamurluk komple değişse sigorta ödeneğiyle 2000 liraya hallolsa başka hiçbir şey olmasa 3000-5000 lira değer kaybı çıkar böyle komik bir durum, tampon far dikiz aynası ve mekanik aksam değer kaybında tamamen önemsiz o parçalara sigortacılar sarf malzemesi, aşınan parça, değişim değil yenileme diyorlar, sonuçta ödenecek miktar son olarak kaskonuzun sigortanızın insafına kalmış, eğer bu işi tamamen sigorta experlerine bırakırsanız bazı vampir eksperler yüklü miktarda komisyon ve dosya masrafı alırlar bunlar sizin cebinizden çıkar hatta ilk aşamada daha siz onlardan değer kaybı parası almadan sizden dosya parası isterler, sonra bu dosya masrafı komisyon için sizden giden parayı geri almak için kazada kusuru olan tarafa dava aç parasını onlardan al derler ve sallarlar bu iş çok uzar 200-300 hatta 500 lira uçar gider. 2000 lira alacağınıza 1500 alırsınız.

karşı tarafın sigortasından alınır bu değer kaybı, eğer sigortası karşılamıyorsa sigorta firması karşı tarafı mahkemeye verir parayı ondan almak için.

Hukuk kanun bilenler bu işi kendi eliyle hallediyor ama bende bilmiyorum nasıl yapıyorlar? sadece işi eksperlere bırakmıyorlar işlemleri kendileri takip ediyorlar. Böyle bir şüphem ve izlenimlerim var ve bu şekilde alınacak para fazla oluyor haliyle kesinti olmayacağı için.

Sigorta şirketinden ziyade sigorta yaptırdığınız acente ve bu acentenin başarı profili piyasada saygınlığı her zaman olduğu gibi en önemli rolü üstlenir acentenin gücü sigorta markasından önemlidir, ne axa sigortalara kasko yaptıranlar pert parasını alamayabiliyor iken acentesi sağlam olanlar ikame araç değer kaybı ve pert parasını çatır çatır alır.

benim bildiklerim bu kadar:)

sukru56, <<bülent>> ve sipartacus bunu beğendi.
  6. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    sukru56 bunu beğendi.
  7. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    aracın değerini 62bin olarak girince,
    eksper katsayısı 1 olursa 972TL çıkıyor
    eksper 1 ile 5 arasında katsayı girebiliyor.

yani alacağınız rakam 972 ile 4860 lira arasında.

ben olsam 3bin lira isterim.

dilekçe örnekleri de internette var, hesapkurdu isimli sitedeki dilekçe uygun gibi.

sukru56 ve <<bülent>> bunu beğendi.
  8. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,895
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Öncelikle geçmiş olsun
    3 hafta kadar önce bizim arabayada vurdular,bir kapı değişti.
    Bizde karsi taraf suçlu oldugu icin değer kaybina başvurduk.
    Öncelik kendi aracınıza atanan veya sizin bulabileceğiniz bir expertiz firmasına danışmak ,ben 3 yere danıştım 3 yerde 1200 ve 1300 tl arası fiyat çıkardı, ata hyundai nin anlaştığı avukat 1100 dedi artı yuzde 20 alırım demişti.
    Ben dilekçeye 1500 yazdım yolladım evraklar tam firmanın eline geçince hemen bir expertize atıyorlar ve exper sizinle bağlantıya geçiyor, olayın olduğu andan aracın son bittiği ve size teslim edildiği son fotoğrafların tamamını istiyor...
    Bu firmada bizi arayıp 1250 tl çıkıyor deyince, biz haklarımız saklı kalmak üzere, 3 gün içinde yatırdılar ve aldık...

<<bülent>> ve sukru56 bunu beğendi.
  9. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,895
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Isterseniz sizde ücret karşılığı bir expere hasar formunu doldurtabilirsiniz, en son size ödeme yapılırken arti olarak o ücreti de alıyorsunuz ben direk yolladım ve beni arayan expere ,bunu kendimde hesaplattigimi belirttim.

sukru56 bunu beğendi.
  10. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,895
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Araç Değer Kaybı Dilekçe Örneği

………………………… SİGORTA ANONİM ŞİRKETİNE

........ adına kayıtlı, Sigorta A.Ş’ye sigortalı 16 XX 16 Plaka sayılı araç Cumhuriyet Bulvarı üzerinde seyir halinde iken, adıma kayıtlı 34 XX 000 plaka sayılı araca çarpması sonucu maddi hasarlı kazaya sebebiyet vermiştir. Aracımın bakım ve onarımı ilgili sigorta şirketi tarafından giderilmiştir. Ancak değer kaybına ilişkin ödeme yapılmamıştır. Kazada 16 XX 16 plakalı araç tam kusurlu bulunmuştur.

Fazlaya ilişkin dava ve talep haklarımız saklı kalmak kaydıyla; aracımda meydana gelen 750 TL tutarındaki değer kaybının aşağıdaki hesap numarama gönderilmesini ve mağduriyetimin giderilmesini saygılarımla arz ve talep ederim.

ADI SOYADI

TC NO:........................

İmza:

GSM :

Adres :

Hesap bilgileri :

Hesap Sahibi :

Ekler:

Tramer kayıtlarıKaza Tespit TutanağıHer iki tarafa ait araç ruhsatlarıHer iki tarafa ait sürücü belgeleriSigorta poliçesi

<<bülent>> ve sukru56 bunu beğendi.
  11. sukru56

sukru56 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    172
    Ad Soyad:
    Mehmet
    Yaşadığınız Şehir:
    56-SİİRT
    Araç Modeli:
    Çok teşekkürler herkese.Slayt çok açıklayıcıydı. Tekrar okuyacağım inşallah.

12. ademkarakurt06

ademkarakurt06 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Adem Karakurt
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    selamlar bundan 7 ay önce bende kaza geçirdim önce güvenemedim sigorta şirketine kendim başvuru yaptım aracım 190.000 km de olduğu için sigorta şirketim beni red etti anayasa mahkeme kararında km sorunu olmadığı yazıyordu ............ı Hukuk bürosu ile görüştüm değer kaybımı plastik aksam olan eş değer parçamın ödemeleri aldılar ve direk bana gönderdiler sadece ikame denen bir alacağım kaldı gerçekten tavsiye edeceğim bir yer benim alamadığım parayı fazlasıyla aldılar
    .................

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 12 Nisan 2021
  13. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia