LPG KABLO

Continental Premium Contact 6 Lastiğim Artık Çok Çabuk Abs'yi Devreye Sokuyor...?

'Sonata Forum - Club' forumunda adgny tarafından 11 Temmuz 2019 tarihinde açılan konu

1. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    601
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata 2.0 CRDİ (2006-2010) NF
    Arkadaşlar herkese merhaba;
    2017 yılının şubat ayında aldığım 2017 yılının ikinci haftasında üretilmiş lastiklerimle bugün itibariyle 28.250 km yol yapmışım. Son bir aydır farkediyorum ki araç çok çabuk ABS devreye alıyor. Lastiği ilk aldığım zamanlarda 2.0 CRDi NF kasa Sonatam bu lastiklerle frenleyince adeta asfalta yapışıyordu. Şimdilerde o histen eser yok. Hatta bi ara "ABS hiç devreye girmiyor, bozuk mu acaba" diye düşünmekten kendimi alamamıştım. Şimdi çok kolay ABS devreye giriyor. Zamanla lastiklerin bayatlayıp bahsettiğim duruma düşmesi kaçınılmaz bir durum ama benim anlamadığım 2,5 yılda ve 28 bin km'de bu duruma düşmesi normal mi? Bu lastikleri ben aldığımda daha Türkiye lansmanı bile tam yapılmamıştı. Başka hiçbir araçta da görmemiştim. Sadece bir yabancı plakalı araçta görmüştüm. Herneyse, sizden ricam bu durum normal mi? Ben yılda 12-15 bin km yapan biriyim ama lastiğin kalite klasmanına bu süre ve km'de böyle olmaması gerektiği kanaatindeyim ve sizlerin fikirlerini rica ediyorum. Daha uzun km ve süre boyunca tazeliğini koruyup bahsettiğim duruma düşmeyen bir lastik öneriniz varsa öğrenmek isterim. Lastik bilgilerim 225/50 R17 94Y. Birkaç defa 200 km hız ve üzerine çıktığım olmuştur ve lastikte hiçbir sorun yaşamadım şükür. Onun dışında virajları da iyi lastiğin ama böyle davranması bana biraz hayal kırıklığı yaşattı diyebilirim çünkü bunun fiyatının çok altında marka seçeneklerim vardı ama ben "lastikte kaliteden şaşma" diyerek bunu tercih etmiştim. 2017 yılı şubatında 4'ünü 1800 TL'ye almıştım. Fikirleriniz varsa paylaşmanızı rica ediyorum.

2. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    601
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Başlıktaki
    Continental (Türk düşmanı Alman Lastik Firması - SAKIN ALMAYIN) eklentisini ben eklemedim :) ama doğru mu; doğru.

3. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Bahsi geçen marka, güvenlik ve konfor konusunda gayet iyi lastikler üretmekte.
    ContiPremiumContact5 kullanıcısı olarak; Michelin'den daha iyi bulduğumu rahatlıkla söyleyebilirim.

Sizin sorununuza gelirsek; öncelikle lastik basınçlarınızı kontrol ettirin. Bu sıcak havalarda, minimum basınç değişimi için lastiklerinize nitrojen bastırın.
    Nitrojen bastırdıktan sonra da, lastiklerinizi normal hava ile şişirmemeye özen gösterin.

Sıcak havalarda fren sisteminde biraz fren performans kaybı yaşanabiliyor. Fren hidroliğiniz daha önce ne zaman değişti?
    Ayrıca; sıcak havalarda asfaltın üst kısmında bulunan Binder tabaka veya Aşınma tabakası dediğimiz tabakanın içindeki emülsiyon maddelerin yumuşamasından, ileri seviye olarak erimesinden ötürü asfalttan kaynaklı yol güvenlik problemleri oluşabiliyor. Bu sıcak havalarda ıslak bir yolda frene basarsanız daha kısa mesafede duracaktır.

Lastiğinizde bir problem olduğunu zannetmiyorum.

4. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,281
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    fiyat performans olarak pirelli cinturato p1 verde öneririm.

5. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Ege EcoContact5 ile geldi sanki yol sesi biraz fazla gibi

6. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    elantrada yazlık olarak premium contact 2 var.

kuru yolda çok çok çok kötü bir lastik. ıslakta kuruya göre daha iyi. bu arda fren sistemimde bir sorun yok. sorun kesinlikle lastikte. çünkü virajlarda bile çok belirgin kayıyor.

7. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    601
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Merhaba;
    Lastikleri ilk aldığım günden beri nitrojen ile şişirtiyorum. En fazla iki ayda bir kezde basınçlarını kontrol ettiririm. Nitrojenden sonra kesinlikle hava basmadım bastırmadım. Zaten sürekli aynı yerde kontrol ettiriyorum nitrojen basınçlarını. Fren hidroliğini de 1 ay kadar önce bir Euromaster bayisinde değiştirttim. Daha önce en son ne zaman değişmişti bilmiyorum ama yeni DOT4 ile değiştirttim. Bahsettiğiniz şey doğru; sıcak havalarda zeminden dolayı zaaflar olabilir ama geçen yaz bu şekil sıkıntılar hiç olmamıştı. Ayrıca aynen öyle, lastik ıslak zeminde ilk aldığım günden beri çok başarılı maşallah. Bir ara Falken Azenis FK510'u inceledim, etiket değerleri oldukça iyi, hemde Türkiye'de üretiliyor. Bir daha ki lastik alımımda değerlendireceğim. Ayrıca MSC arkadaşın dediği Pirelli modelini de değerlendireceğim. Kış aylarında lastiği değiştirmiyorum ama bu araca da kışın çok çok az biniyorum, hatta dışarı çıkarmıyorum, gece kapalı yerde kalıyor kışın araç. Bu yüzden kış lastiği bu araçta bana gereksiz masraf olarak geliyor. Umarım bir 20-30 bin km daha kullanırım, zira aynı modelin adet fiyatı şuan 700-750 TL civarında. Kıymetli fikirlerini paylaşanlara çok teşekkür ederim.

8. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    601
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Premium Contact 2 diyorsunuz, o lastik oldukça eski bir model, bence bayatlamasından dolayı kuru da çok kötüdür. Lastik üretim tarihi olarak ne yazıyor üzerinde?

9. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    601
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Birde ben 225/50 R17 94Y lastiklerime 34 başınç nitrojen basıyorum, araç üzerinde öyle gösteriyor. Eğer çok yükte binmeyecekseniz 32'de olabilir diyor ama ben 34 bastırıyorum. Araç zaten ağır, bence 32 düşük kalır.

10. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    2017 ortaları.

yok ya
    şirketteki araçların bazılarında da conti var, 2 yılda nedense çok kötü hale geldi hepsi. hepsi de 2 yıllık en fazla 3 yıllık.
    fren sistemi arızası falan da değil, hepsi servis bakımlı araçlar.

conti bana göre orta seviye bir markadır.

ben goodyear, hankook ve michelin bakıyorum.

11. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    601
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Eğer öyleyse benim lastik de dediğiniz gibi 2 yılı geçtiği için artık kötüleşiyor :-( . Demek ki bundan sonra Continental almayıp başka marka arayışına gireceğim. Bahsettiğim Falken için ne düşünürsünüz? Petlas fabrikalarında üretiliyor ama Petlas'tan iyidir diye düşünüyorum, siz ne dersiniz? Michelin'de ülkemizde çabuk bayatlaması ve yollarımıza uygun olmaması konusunda eleştiriliyor, ayrıca aşırı pahalı, çok yol yapmayan biri olarak denemeli miyim sizce?

erhancakmakk bunu beğendi.
  12. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Nitrojen bastırmak bence mantıklı değil sonuçta yarış aracı kullanmıyoruz. Ben de lastiğe %78 nitrojen %21 oksijen basıyorum. Bildiğin hava yani.

Lastiğin ömrünü uzatır diyorlar. Lastiğin önemli kısmı asfalta değen kısım ki onu korumaz.

Telleri filan korozyondan korur diyorlar ki onu da koruyan lastik yaptığı izolasyon ile.

Jantta korozyonu da mı engellemeyecek diyebilirler. Alaşım jant zaten paslanmaz. Çelik jant ise ki bende çelik var. İçteki boyası tertemiz dışta da güneş gören yerler paslanır. Onu da geç nitrojene vereceğim parayı janta veririm yenisini alırım.

Sonuçta bence mantıklı değil ona verilecek paralar ile yeni lastik almak daha mantıklı.

Kaç para bu nitrojen basımı diye aratırken ne buldum.

https://www.sekizsilindir.com/2017/09/lastikte-nitrojen-gazi-kullanmak.html

Lastikte nitrojen gazı ne işe yarar?

Şişirilebilir lastikli tekerleklere sahip kara taşıtlarında, lastikleri şişirmek için genellikle hava kullanılıyor ancak lastiklere nitrojen gazı basmak da son yıllarda oldukça fazla tercih edilir oldu ve bu konuyu da araç sahipleri oldukça fazla merak ediyorlar. Genellikle para karşılığında temin edilen bu gazın harcama karşılığında ne gibi faydaları olduğunu veya olmadığını bir konu altında anlatmaya çalışacağız.

İlk olarak lastiklerimizi şişirdiğimiz ve nefes alırken alıp verdiğimiz “Hava” içinde neler var ona bir bakalım;
    • Nitrojen (Azot) – (N₂): %78
    • Oksijen (O₂): %21
    • Diğer (Karbon Dioksit, Argon, Su Buharı): %1
    Görüleceği gibi lastiklerimizi şişirdiğimiz hava içinde zaten oldukça büyük bir oranda Nitrojen yer alıyor. Ancak lastik tamamen Nitrojen ile şişirildiği zaman bu oran %93 (Düşük saflık) – %99 (Yüksek saflık) arasında değişebiliyor. %93 oranının altında olduğu zaman ise bu seviye kabul edilebilir olmaktan çıkıyor. Yani Nitrojen kullandığını belirten bir yerde %93 Nitrojen gazı oranını kabul edecek olursak, lastiğin hava veya Nitrojen ile doldurulup doldurulmadığını sadece %15 oranındaki bir fark belirliyor.

Şimdi Nitrojen ve Oksijen gazının temel özelliklerine göz atalım;

Nitrojen’in en büyük özelliği tembel olarak nitelenen bir gaz olması ve diğer maddelerle de reaksiyona girmeye olan isteksizliğidir. Ayrıca bünyesinde nem barındırmayan kuru bir gazdır. Diğer taraftan Oksijen gazı aktif bir gazdır ve birçok madde ile kolaylıkla reaksiyona girebilir. Bunun sonucunda da oksitlenme meydana gelir. Diğer taraftan suyun (H₂O) içinde Oksijen’de olduğu düşünüldüğünde Nitrojen’in aksine nem potansiyeli de fazlasıyla mevcuttur.

İşte bu 2 gazın farklı özellikleri nedeniyle içerisinde Oksijen de olan Hava, lastik içinde bazı farklara neden olabilir;

– (1) Lastiğin süngerimsi yapısı ve bünyesindeki mikroskobik delikler sonucu, hava içindeki aktif özelliklere sahip olan oksijen zamanla lastik dışına kaçabilir ve lastiğin havası daha hızlı kaybedilebilir. 1 yıllık bir dönemde %10-%15 basınç kaybı ortaya çıkabilir.

– (2) Hava içerisinde su buharı da mevcuttur. Su buharının varlığı ise oksitlenmeye işarettir. Lastiğin iç yapısında yer alsa da çelik kuşaklar bu su buharından etkilenebilir. Ayrıca lastiğin kauçuğu bile bu nedenle zarar görebilir. Lastik havasının içindeki su buharını anlamak için tırnağınızla lastik supabına bastığınız zaman parmağınıza su bulaştığını görebilirsiniz. Bu durum lastik içindeki su ve su buharının bir göstergesidir. Sac (çelik) jantlar da bu durumdan zamanla etkilenebilir.

– (3) Hava içindeki su buharı ve su lastik basıncının daha geniş bir aralıkta değişmesine etkendir. Sürüş sırasında ısınan ve sıcaklığı artan lastik nedeniyle lastiğin içindeki su, gaz formuna dönüşerek lastik basıncının hızlı bir şekilde artmasına neden olabilir. Bu da arzulanan lastik basıncının üstüne çıkılması sonucu olarak, aracın yol tutuş ve konfor özellikleri etkilenebilir. Araç uzun süre kullanılmadan durduğunda ise bu gaz formu lastik içinde sıvı formunda yani su olarak yer alabilir.

– (4) Düşük basınca sahip lastikler her zaman daha yüksek yakıt tüketilmesine neden oluyor. Nitrojen gazının, çeşitli özellikleri sayesinde lastik basıncını daha iyi koruması ise yakıt tüketimine fayda sağlar.

Görüleceği gibi Hava yerine Nitrojen kullanılması kesinlikle avantajlı bir durum ancak bu avantajın ne kadar olduğu da oldukça önemli. Yani tercih edilmesi durumunda acaba elle tutulur bir faydası var mı ona bakmak gerekiyor.

Bu doğrultuda yapılmış bazı araştırma, görüş ve deneylere göz atalım;

(1. maddeye karşılık) A.B.D’de yapılan bir deneyde aynı özelliklere sahip 1 takım lastik “Hava ile” ve 1 takım lastik de “Nitrojen ile” 35psi basınç olacak şekilde şişirilmiş. 1 yılın sonunda Hava ile dolu olan lastikler %10 yani 3.5psi basınç kaybına uğrarken Nitrojen ile dolu olan lastikler 2.2psi yani %6.3 basınç kaybına uğramış. Yani Nitrojen ile dolu olan lastik yaklaşık 3’te 1 oranında daha az basınç kaybına uğramış. Bize göre bu değer 1 yıllık bir dönem için önemsenmeyecek derecede az diyebiliriz. Üstelik birçok kişinin 1 yıllık dönemde 1 kez kış lastiklerini kullandığı düşünüldüğünde fark daha da önemsizleşecektir.

(2. maddeye karşılık) – Suyun lastik ömrüne etkisi uzmanların tamamı tarafından kabul ediliyor. Ancak bu konuda yapılmış uzun dönemli bir çalışma da bulunmuyor. Diğer taraftan lastiklerin kullanım süresi düşünüldüğü zaman; örneğin 60.000km ve 5 yıl sonunda lastikte su nedeniyle oluşabilecek zararların çok da önemli olmayacağı ifade ediliyor. Ancak daha uzun vadede Nitrojen gazı su ve su buharı barındırmadığı için fayda sağlayabilir. Ayrıca günümüzde sac (çelik) jantların kullanımı oldukça sınırlı ve Alüminyum alaşım jantlar da bu konuda sorunsuz.

(3. maddeye karşılık) – Yapılan bir başka çalışma ise sürüş sırasındaki sıcaklıktan kaynaklanan basınç artışını tespit etmek içindi. Çalışma sonucunda normal kullanım şartlarında Nitrojen ile şişirilmiş lastiğin sıcaklık değişimi Hava ile şişirilen lastiğe göre daha düşüktü ancak bu farkın ihmal edilebilir bir düzeyde olduğu, normal sürüş özelliklerine ve konfora etki etmeyecek derecede az olduğu belirtilmişti.

(4. maddeye karşılık) – Nitrojen gazı ile şişirilmiş bir lastiğin de 2/3 oranında basınç kaybına uğradığı unutulmamalı. Bu nedenle Nitrojen’in Hava karşısında avantajı olsa lastik basıncının düzenli kontrol edilmesi ile bu durum rahatlıkla kontrol altına alınabilir. Tek ihtiyaç duyulan kaliteli bir basınç kalemi ve 2-3 günde bir 4 lastiğin basınç kontrolü diyebiliriz. Nitrojen ile dolu bir lastiğe Hava basılması ise Nitrojen oranını azaltacağı için işlemi anlamsızlaştıracaktır. (Sonuç kısmı görsel altından devam ediyor)

SONUÇ

Görüleceği gibi; Nitrojen gazının özellikleri dikkate alındığı zaman lastik için faydaları ortada ve zararı da bulunmuyor. Ancak yapılan araştırmalar, deneyler, görüşler ve tecrübeler faydasının normal bir kullanıcı için çok da hissedilir olmadığını gösteriyor. Bize göre normal bir kullanıcının nitrojen gazına ihtiyacı yok ve verilen para da gereksiz. Ancak bu işlem karşılıksız olarak yaptırılıyorsa da rahatlıkla tercih edilebilir.

Son olarak şunu da unutmamak gerekiyor; İlk paragraflarda belirttiğimiz gibi kullanılması gereken Nitrojen miktarı genellikle %93-%99 aralığında yer alıyor. Bu işlemi yapan yerler size Nitrojen kullandıklarını söyleyip %93 oranı altında bir değerle Nitrojen temin ediyor olabilirler. Zaten tamamen sönük lastik şişirilirken yapılacak bir yanlışla bir miktar hava da işlem sırasında lastiğe girebilir. Hem lastiğe hava girmesi hem de eksik Nitrojen kullanılması ise işlemi boşa yaptığınız anlamına gelir. Nitrojen gazı kullanılan lastiklerde yeşil renkli supap kapakları kullanılır. (Yazı görsel altından devam ediyor)

Lastiğe nitrojen basmak, Nitrojen dolum cihazı

Peki lastiğe nitrojen gazı basmak ne zaman fark yaratır?
    • Performans sürüşleri ve yarış şartlarında;Lastik sıcaklıklarının çok yüksek seviyelere çıktığı sürüşlerde lastik basıncındaki değişim daha sınırlı gerçekleşecek, bu sayede yol tutuş özellikleri daha tutarlı olacaktır.
    • Uzun süre kullanılmayan araçlarda; Basınç kaybı daha geç gerçekleşecektir.
    • Yedek lastiklerde; Basınç kaybı daha geç gerçekleşecek ve uzun süre kullanılmadan bekleyen lastik, suyun zararlı etkilerine maruz kalmayacaktır.
    • Koleksiyonluk ve müzelik araçlarda; Basınç kaybı daha geç gerçekleşecek ve uzun süre kullanılmadan bekleyen lastik, suyun zararlı etkilerine maruz kalmayacaktır.
    • Uçak lastiklerinde; Çok düşük sıcaklıklarda lastik içinde buz oluşumunu önlemek ve basınçta kararlılık sağlanmaktadır.
    • Sürekli ağır şartlarda çalışan iş makinaları, ağır vasıtalar ve arazi araçlarında; Zorlu şartlar nedeniyle bakım zorluğu yaşanmasını azaltacaktır.

13. erhancakmakk

erhancakmakk Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,263
    Ad Soyad:
    Erhan ÇAKMAK
    Yaşadığınız Şehir:
    67-ZONGULDAK
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Ben araçlarımda FALKEN ECORUN ZIEX 914 serisi kullanıyorum. Yazlık model. Gayet başarılı. f/p ürünü.

muhendus ve adgny bunu beğendi.
  14. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    her markanın her lastiği iyi ya da kötü olmuyor.
    ben lastik alırken üretim yerine bakıyorum. çoğu avrupa üretimi lastik iyi oluyor.

şimdiye kadar yerli üretim olan sağlam lastik görmedim. ya kötü yol tutuyor ya da çok dayanıksız oluyor.

mesela benim kullandığım pirelli lastikler çoğunlukla kötü çıkmıştı ama Serdar abinin dediği lastiği tavsiye eden çok sayıda kişi var.

goodyear yerli üretim ticari lastikler var, minibüs lastiği. genelde kötü çıkıyor diyorlar. ama benim aldığım almanya ya da fransa üretim goodyear'lar çoğunlukla mükemmel çıktı.

michelin kötü lastik değil, hankook'a baktınız mı?

Önal bunu beğendi.
  15. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    tyre reviews sitesine göre goodyear eagle sport assymetric 5 tüm puanları alt üst etmiş, ben bridgestone fanıyım çünki erimeyen aşınmayan 5-6 senede çatlama yapmayan sert hamurlu olup çukurda yarılmayan birazcık sağa sola kaymasına alışılan gürültülü lastikleri seviyorum bridgestone lastiklerin çoğu modelinde yakıt tasarrufu falan yakalamak hikaye deli gibi yaktırıyor kalın kumaş ağır sert lastik yapıyorlar ama eritmek epey zor, lakin tyre reviews bridgestone potenza s001 için zorlayınca biraz kayan gürültülü bir lastik demiş T001 biraz daha iyi ama o da bir goodyear eagle değilmiş.

öte yandan yönlü lastiklere karşı da allerjim var çünki belli bir km den sonra yönlü lastikler sağa sola çekme yapmaya başlıyor. Beni kötü etkileyen birşey bu.

Conti için diyeceklerim ise memleketlisi ADAC kuruluşu ve benzeri kuruluşlar bence taraflı görüşleri ile continentale markasını şişirip şişirip pohpohluyorlar o kadar da mükemmel lastikleri yok bu adamların, ama lastikleri fena değil. Orta kalite. Bir kere lastik yardırdım ve bayatlamış çıkma tek lastik olarak conti sport contact taktım ve fena değildi iyiydi, conti michelin den iyidir bence, zaten michelin ve conti al birini vur ötekine:)

falken veya petlas yerli malları yada yerli üretim ako lastikleri bunlar, ucuzlar iyi diyorlar ama denemeden karar vermek çok zor.

Benim fikrim eğer uzun süre idare etsin derseniz paraya kıyıp T001 yada S001 bridgestone seçebilirsiniz, eğer performans bekliyorsanız goodyear eagle assymetric 5 diyorum. Her türlü ihtimalle dört lastik 4000 lira civarında ama bu para verilmez derseniz gidip Ankara nın taşından çıkma AKO fabrikasının taze üretimlerinden Falken alabilirsiniz tanesi 400-450 lira civarında ve yorumlarınızı paylaşırsınız bizlerde lastik değiştireceğimiz zaman buna bakıp belki dört lastiğe 4000 lira vermektense 1800 liraya bu işi çözeriz:)

onurforces ve adgny bunu beğendi.
  16. Fırat Ö.

Fırat Ö. Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,185
    Ad Soyad:
    Fırat Ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    32-ISPARTA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Aynı sıkıntıyı goodyear da yaşadım. 20000 km ve 3 yaz kullanılmış lastiklerin dişleri neredeyse ilk gün gibiydi. Ama araba sürekli patinaja düşüyordu. 3. viteste bile gaza fazla yüklenirsem yalpalıyordu. Frenlemede sert fren yapmadığım halde abs yi devreye sokuyordu. conti 5 aldım ve araba süper oldu. şu an 2. yazı. Sıkıntı yok.

17. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    601
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    2. Yaz ise daha erken, gelecek yaz tekrar bi kontrol edin :). Benim bu 3. yaz mevsimim Conti 6 ile ve durum bahsettiğim gibi. "Aynı sıkıntıyı Goodyear ile yaşadım" demişsiniz, hangi modeli idi Goodyear'ın?

18. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    601
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Araştırmalarım sonucu kendi ölçülerimde AA sınıfı bir lastik buldum! Bugün değiştirsem sanırım sırf etiketi için alırım bu Pirelli'yi. Etiket değerleri bu ölçülerde başka markada yok. Kesinlikle denemeli. MSC arkadaşın bahsettiği Pirelli modeline kendi sitesinden baktım ama o modeli göremedim, üretimden mi kalktı acaba?[​IMG]

19. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    601
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Ayrıca bu yazışmalara fotoğraf nasıl yükleniyor lütfen biri bana öğretsin. Resime tıklıyorum "resim url'si" diyor, direk fotoğrafı seçemiyor muyuz??

20. onurforces

onurforces Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5,199
    Ad Soyad:
    onur forces
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CRDI (2014-201X) MD
    hizli resim yaz google a ilk çıkana yükle. Ordaki direk link olani resim url sine kopyalacaksınız.

adgny bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş