LPG KABLO

Çok Yakıyor

'Accent Admire Forum - Club LC' forumunda tgykya tarafından 4 Ocak 2018 tarihinde açılan konu

1. tgykya

tgykya Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    211
    Ad Soyad:
    Tugay Kaya
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Milenyum 1.5 (2000-2003) LC
    Merhaba arkadaşlar araçtan yakıt anlamında hiç memnun değilim accent admire 1.3 12 walf 2006 model aracım var kışın şuan 100 km de 11.2 litre yakıyor yazında 10 litre ve araçta tüp yok benzin dayanmıyor bir yere çıkamıyorum benzin korkusuna tüpte takmak istemiyorum. sizlerde durum nasıl? bundan sonra 1.3 araba almayacagım araba güçsüz çekmiyor çekmeyince gaza abanıyoruz oda benzini içiyor. land rover ile aynı yakıyorum şuan. arkadaşta 2017 honda rs var sport modda 10 litre yakıyor ve sürekli basıyor 182 beygir araba o bile benden az yakınca bana koyuyor açıkcası.

2. Emre

Emre Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,746
    Ad Soyad:
    Emre
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    ne yakmasını bekliyorsunuz? heleki trafikte kısa mesafede kullanıyorsanız çok normal. yakacağı en az zaten 10L en az.

3. Emre

Emre Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,746
    Ad Soyad:
    Emre
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    araç lpg ye uyumlu olduğu halde lpg taktırmamanızın sebebi nedir

4. tgykya

tgykya Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    211
    Ad Soyad:
    Tugay Kaya
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Bilmiyorum çok fazla geliyor. acilen kurtulmam lazım bu araçtan o vakit eski teknoloji motor ve güçsüz motor çok yiyor benzin içiyor adeta. ya tüp takılacak yada satılacak bu aracın 1.3 benzinlisine binilmez miş onu anladım. 1.6 candır bu ülkede benzinli araç neyimize zaten bizim. ilk arabam o yüzden fazla özenemedik bilinçsiz aldık ondan biraz da.

5. tgykya

tgykya Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    211
    Ad Soyad:
    Tugay Kaya
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    en kötü tüp 2 bin lira iyi bişi istersek muayene filan derken 2500 bulur bize. aylık en kötü 150 tl yakıt alıyorum yılda 1800 ediyor ya tüp takacağım yada satacağım zaten. tüp taktırmamamın sebebi ise güçsüz motor masraf etmek istemiyorum 1.6 olsa idi hiç acımadan takarım güçsüz araç kullanmak istanbulda hiç güzel değil çok geride kalıyor araç performansı kötü yani.

6. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    yakıt nerdeyse normal, çok değil

ben 1.3 accent aldığımda, noterden çıkıp lpgciye gitmiştim.

atiker falan taktır, 1500ün altına biter.

7. osmanhalim

osmanhalim Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    47
    Ad Soyad:
    osman halim dinsel
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata (1999-2005) EF
    atiker 1200 lira, taktır rahatla.

apolatera bunu beğendi.
  8. tgykya

tgykya Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    211
    Ad Soyad:
    Tugay Kaya
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Bir sürü model marka var atikerde benim araca hangisi iyidir performanslıdır bilmiyorum

9. semih24

semih24 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    48
    Ad Soyad:
    semih kaya
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    hyundai neden düşük hacimli benzinli motorlarına turbo koymuyor hem millet lpg derdinden kurtulur hemde çekişide daha iyi olur.

10. FASTDRİVER3459

FASTDRİVER3459 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    201
    Ad Soyad:
    Arif bey
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.3 (2003-2005) LC
    Dostum sen bu aracın 1.6 sini al yakmayı ozaman görürsün.ayni araç bendede var taktım tüpü misler gaz aldigimin zamanı unutuyorum ayrıca bu 3 cü aynı aracım ve dediginiz gibi abartı bi yakıtı benzindede aşırı yakmasinin başka sebepleride olmasın bi baktır derim tabi tercih meselesi memnun kalmamış seni tatmin etmemis olabilir performans anlamında ama söylediğin kadar alinmicak binilmicek bi araçta değildir admire lar.

11. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    koyuyor, 1,4 turbo benzinli var. ama koşa koşa DSG alan halkımız en az onun kadar iyi DCT'yi bile beğenmiyor. turbo motoru da beğenmez.

12. FASTDRİVER3459

FASTDRİVER3459 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    201
    Ad Soyad:
    Arif bey
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.3 (2003-2005) LC
    Kesinlikle arkadaşlara katiliyorum bende benzinli aldım noter çıkışı doğru atiker bayii ne gittim 1200 liraya taktirdim sıfır sorun çekişte güzel uyum tam tavsiye ederim.

13. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,895
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Lpg şart gibi duruyor sizin için

14. sukru56

sukru56 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    172
    Ad Soyad:
    Mehmet
    Yaşadığınız Şehir:
    56-SİİRT
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Şu klasik caps var ya acilen ........bırakmalısınız diye :) bi an aklıma geldi.

Size uyarlamasi Acilen Benzini bırakmalısın :)

Ha bu arada 2012 elantra 1.6 motor yazın yoğun şehir içi litreye 10 km yapardi (2.60 civarı lpg fiyati vardı o zamanlar 15 20 kuruş -+ )Kış geldi Sabah daha gün ağarmadan ise gitmenin de etkisiyle lpg de şehir içi neredeyse 40 kuruş yakmaya başladı. LPG 3.40 lira.(yol bilgisayarı yazın 8 8.5 9 gösterirken simdi 11 gösteriyor. )

E yani arabaya kızamam ki şartlar onu yakmaya zorluyor :)

15. VVadam

VVadam Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    402
    Ad Soyad:
    Yusuf Bey
    Yaşadığınız Şehir:
    32-ISPARTA
    Araç Modeli:
    Opel
    Nasıl az yaksın ?
    Az yakan araba mı ?
    LPG: 3.50
    BENZİN : 5.70
    DİZEL : 5.21
    İlgili konu : akaryakıta bir zam daha

santafe2004 ve deza bunu beğendi.
  16. fume

fume Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    667
    Ad Soyad:
    Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Henüz bir-iki aylık 2004 model Hyundai Getz 1.3 GLS sahibiyim. Aracı teslim aldığımda, kullanan kişi aracı yalnızca işe gidip gelmek için kullanmış ama tüm bakımlarını da ihmal etmişti. Sadece baskı balatasını ve fren balatalarını yakın zamanda yenilemiş. Araç LPG'li olduğundan "yakıtı nasıl" demiştim, "hesaplamadım ama bence yakıyor, 1,3 olduğu için olsa gerek" demişti. Teslim aldığım ilk tam depoda km'de ortalama 40 kuruş yaktığını görünce şaşırmıştım. Aracı zaten sağlam bir ağır bakıma sokacaktım, bu bakıma LPG'yi de dahil ettim.

Sadece LPG ile ilgili kısmı özetleyeyim; artık kömüre dönmüş LPG filtresini, "çıt çıt çıt" diye motora gürültülü bir şekilde çarpan ömrü dolmuş LPG enjektörlerini, arada bir kaçıran yine ömrü dolmuş LPG regülatörünü, kelepçeleri dahil radyatör bağlantı hortumlarını ve LPG sensörünü değiştirdim. Tankı da değiştirsem komple LPG sistemi yenilenmiş olacaktı, öyle söyleyeyim. Geçen hafta hesap yaptım, aracın yakıtı şehir içi kullanımda 26 kuruşa düşmüş. Şimdi bir tam depo (32 lt) beni şehir içinde ortalama 350 km gezdiriyor, ki hafta içi sadece işe gidip gelirken kullandığım için ortalama 10 günde bir 90 TL LPG, ayda bir 100 TL de benzin masrafı demek. ("Benzin deposu çeyrek deponun altına inmemeli" kısmını bu forumdaki değerli arkadaşlardan öğrenmiştim, o yüzden.) Yani toplamda aylık yakıt masrafımı ortalama 350-400 TL rakamına çekmeyi başardım. Bence siz de yukarıda saydığım tüm kontrolleri yapın, eskimiş parçaları yenileyin ve devrinde kullanmaya çalışın, fark edecektir.

Hürkal, ykptsc ve Halil bunu beğendi.
  17. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Aracın fabrika verisi zaten 9.2 litre şehiriçi. Atiker taktırın

deza bunu beğendi.
  18. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    hakikaten çok yakıyormuş benim araç bile 10-11 arası yakıyor nadiren 9,5 bütçeniz doğrultusunda sizi yormayacak bir araç bakın sıkıntı çekmeyin inşallah gönlünüze göre bulur çözersiniz

19. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    Performanstan beklentiniz olduğu için bence satıp 1.6 alın ve lpg taktırın veya takılı olanı alın. Sıkıntısız rahatça binersiniz ancak araç arama kısmı gün geçtikçe zorlaşıyor, 1.6 admirelar neredeyse elantra fiyatı, elantra alın derken 3 koy şunu al 5 koy bunu al diye liste uzayıp gidiyor. Performansı idare edebilirim derseniz lpgye geçin derim.

deza ve mursel_balci bunu beğendi.
  20. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    yıllık 1800 tl benzin masrafı bence çok değil. Niye değil dersek ? zaten bunun vergisi 600 lira, kaskosu 1000 lira, sigortası 450 lira, bakımı 200 lira, accent admire ekonomik sınıf bir otomobil zaten dört lastiği kaç para? 700 lira daha bunun iki yılda bir muayenesi var 200 lira 6 yılda bir ağır bakımı var 500 lira.

yani 1200 lira lpg ye vereceksiniz zaten yıllık yakıt masrafı 1800 lira ise yada aylık 150 liralık yakıt yetiyorsa bence lpg ye gerek yok. Ayda 150 liralık yakıt harcayan birisi zaten otomobilini ya sadece haftasonu kullanır yada kısa mesafelerde kullanıyor demektir haftasonu kullanıyorsa keyfekeder kullanıyor demektir yani yakıt masrafı zevki bir amaç taşıyor demektir ve zevki şeylerin ehemmiyeti olmaz

ama otomobili kısa mesafe kullanıyorsanız zaten motor tam ısınmadığı için rejime girmez ve zengin karışım ile kısa mesafeleri gezdikçe ortalamada fazla yakıt harcarsınız bu durumda lpg nin de bir önemi kalmıyor çünki motor benzinde çalıştırılır sonra motor ısındığı zaman lpg ye geçer. benzinde 3km sürüş yapıp lpg ye geçtikten sonra da 4-5 km gidip stop edecekseniz lpg nin manası yok

ha hiç benzin almam direk lpg de çalıştırıp binerim derseniz zaten benzin pompası bozulacak ona da bir 300-400 ayırın derim. Yada benzin pompası iptal edilecek işte anahtar röle bilmemne takılacak derseniz ani gaz vermelerde ya arıza ışığı yakacak ya stop edecek bir sorun makinanız olur.

Kapalı otoparklara girememek, araç muayenesindeki bir sürü ilave işlemler sızdırmazlık raporları, bagajda gereksiz yer kaplayan kocaman lpg tankı, motorun yağ sarfiyatında artış, lpg nin montajı için delik açılan manifolt kocaman delik açılan arka bagaj duvarı, tutmayan lpg ayarı kötü ustaya denk gelmek, kötü lpg ayarından dolayı supap eritmek falan hep lpg yüzünden olan şeyler

bu memlekette lpg sayesinde ekmek yiyen bir sürü motor tamircisi vardır yaptıkları motorların hepsi yüzde yüz dikiş tutsa neyse.

VVadam bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş