LPG KABLO

Cızırtılı Ve Bozuk Ses Sorunu

'Ses ve Görüntü Sistemleri' forumunda yvz tarafından 4 Ekim 2016 tarihinde açılan konu

1. yvz

yvz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    558
    Ad Soyad:
    Yavuz S.
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Selam.
    Yaklaşık 1 ay evvel 1998 Accent 1.3 LS satın alarak aranıza katılmış bulunmaktayım.
    Aracımda 4 adet kompanent, 1 amfi, 1 sub ve tabi ki teyp bulunmakta.
    Benim sorunum; sesin bazen cızırtılı ve bozuk gelmeye başlaması (sanki iki kablo birbirine değiyormuş gibi).
    Ara ara düzeliyor ama genelde öyle. Subwoofer her koşulda tam performans çalışmaya devam ediyor.
    Bu olay ses sistemini taktırdığım akşam eve dönerken başladı, yaklaşık 3 hafta oldu ve hala çoğunlukla devam ediyor.
    Bazı zamanlar amfi de kendini kapatıyordu, araçta şase var sanıyorduk ama Ankara İvedik Organize'de bölge esnafının tavsiyesi üzerine gidilen müşterisi bol bir oto elektrikçide araç kontrol edildi ve usta araçta şase yok dedi.
    Zaten bir müddet sonra anladık ki amfi fanlı olmadığından aşırı ısındığında kendini korumaya alıyormuş.
    Ben iki-üç defa ses sistemini kuran çocuğa götürdüm aracı ama Allah'ın işi; ne zaman oraya gitsem ses yolda düzeliyor.
    Sorun sizce ne olabilir? Daha evvel benzer bir şeyi yaşayan var mı?

Sistem:
    - 2 adet 13 cm JBL GTO 508C kompanent hoparlör
    - 2 adet 16 cm JBL GTO 6508C kompanent hoparlör
    - 1 adet 1100 watt JBL GT-5 12BOX 30 cm kutu subwoofer
    - 2500 watt mono/stereo "FOR-X X-54 professional amfi
    - Sony DSX-A200UI teyp

2. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    amfinin bulunduğu yer önemli, çok havasızsa, alttan ve üstten döşemeye temas ediyorsa aşırı ısınması normal. eğer amfi sadece alt yüzeyden döşemeye temas ediyorsa, amfi montaj deliklerinin altına parça koyulmalı ki amfi havada dursun. öyle ya da böyle, size o tesisatı kuran elektrikçi işi bilmiyormuş. hangi amfinin ne kadar ısınacağını bilmesi lazım. gerekirse gain ayarından kısılması lazım. kötü yapılan bir işçilik var belli ki.

cızırtı wooferdan mı yoksa komponentlerde mi geliyor?
    komponentler amfiye bağlı mı?

size şase yok denilmiş ancak, hoparlör kabloları herhangi bir yerde şase alıyor olabilir, bunu nasıl ölçecekler ki?

ayrıca kalitesiz hoparlör veya amfi kablosu da cızırtı yapar.

tabi ki amfinin fabrikasyon arızalı olma ihtimali de var.

yvz bunu beğendi.
  3. yvz

yvz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    558
    Ad Soyad:
    Yavuz S.
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Anfinin sağlıklı hava aldığını sanmıyorum, neredeyse koltuk ile döşeme arasında sıkışmış gibi. tam olarak temas etmiyor koltuğa lakin döşemeyle yapışık gibi.
    gain ayarlarının tam olarak ne şekilde bir etkisi olduğunu bilmiyorum, araştıracağım.
    kullanılan kablo seti Boschmann. Kabloyu gören bir başka tesisatçi oldukça iyi malzeme kullandığını söyledi fakat dediğiniz gibi herhangi başka bir yerden şase yapma ihtimali olabilir.
    son olarak; subwoofer değil kompanentler cızırtı yapıyor. sesin bozulması vs tamamen hoparlörlerde. subwoofer tam performans çalışmaya devam ediyor.

4. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    normalde işi, tesisatı bağlayan vatandaşın çözmesi lazım ama oradan yardım alamazsanız şöyle bir şey yapabiliriz:

cızırtı yaptığında amfiden hoparlörlere çıkan kabloların bağlantısını sırayla kesin, böylece hangi hoparlörden cızırtı geldiğini bulursunuz. sonra yine cızırtı yaparken amfiden çıkan hoparlör kablolarını yer değiştirin. cızırtı aynı hoparlörde devam ediyorsa o hoparlörde veya kablosunda sıkıntı vardır. cızırtı yer değiştirmişse amfide sıkıntı vardır.

sonradan aklıma geldi, ben de yumurta kasada tesisat yaptım, arabanın her yeri teneke cızırtısı yapıyordu, sizin duyduğunuz cızırtı aracın parçalarından geliyor olabilir mi?

<<bülent>> ve yvz bunu beğendi.
  5. yvz

yvz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    558
    Ad Soyad:
    Yavuz S.
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    hoparlörlerin hepsinde sıkıntı oluyor. anlatmak istediğim cızırtı sizin anladığınız şekilde değil, hoparlörün iki kablosunun birbirine temasında ortaya çıkan şey gibi; sesi kesiyor, bozuyor, deforme oluyor ses. cızırtıdan kastım o.

6. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    o zaman kesinlikle amfi kaynaklı arıza, amfiyi iade edebiliyorsanız edin. hatta forx'ten de uzak durun bence.

yvz bunu beğendi.
  7. yvz

yvz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    558
    Ad Soyad:
    Yavuz S.
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    eğer o tarz bir şeyse söylediğiniz gibi amfiyi iade edip yerine başka bir amfi alayım. amfi ikinci el bu arada. for-x için iyi diyorlardı. ben fazla anlamam açıkçası bu işlerden, bir heves kurdurdum arabaya ses sistemini. forx neden iyi değildir? ve hangi amfiyi önerirsiniz maksimum 300 tl bandında?

8. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    açıkcası ben de çoğunlukla ucuz seri amfiler kullandım. benim kullandığım amfilerin serileri değişti, yani şu anda aynı amfinin sıfırını bulamazsınız.

ama hepsi sıfırdı. iki tane jameson, bir grünberg bir de boschmann amfi kullandım. en iyisi jameson'du. hiçbir cızırtı çıkmadan 3 yıl kullandım. sadece amfinin teybi kapattığında otomatik kapanma fonksiyonu bozuldu.

boschmann amfi motor gürültüsü çekiyordu. çözemedik, amfiyi geri verdik.

ayrıca arkadaşlarımın araçlarına tesisat yaptım, jbl, pioneer ve xetec vardı. hepsi de çok iyiydi. isterseniz xetec marka amfilere bir bakın, uygun fiyata bulabilirsiniz.

yvz bunu beğendi.
  9. Furkan58

Furkan58 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    622
    Ad Soyad:
    Furkan BAKIREL
    Yaşadığınız Şehir:
    58-SİVAS
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Parazit mi var araç çalışırken yahut stop halde hangisinde cızırtı yapıyor

yvz bunu beğendi.
  10. yvz

yvz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    558
    Ad Soyad:
    Yavuz S.
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    cumartesi günü ilk fırsatta tesisatı yaptırdığım yere gideceğim inşallah. jameson hakkında biraz araştırma yapmıştım evvela. belki o olabilir. tabi sorun gerçekten amfideyse. teşekkür ederim alakan için.

motor çalışırken de, çalışmıyorken de aynı. cızırtı demekle sanırım hata yaptım, bildiğiniz deforme oluyor ses. herhangi sıradan bir hoparlörün iki kablosunu birbirine değdirdiğinizde sesi kesmesi, bozması ile aynı şeyden kastım... cızırtı biraz hafif kaldı sanırım anlatmak istediğim şey için. yani özetle parazit değil. bazen düzeldiği oluyor ama haftada bir-iki saat müzik ancak dinleyebiliyorum. sonra yine aynı.

11. yvz

yvz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    558
    Ad Soyad:
    Yavuz S.
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    sorun amfi kaynaklıymış. amfiyi değiştirdikten sonra bir haftadır dinliyorum ve hiç bir sıkıntı yok henüz.

<<bülent>> ve Halil bunu beğendi.
  12. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    neyse çözülmüş, yeni amfi ne marka?

13. yvz

yvz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    558
    Ad Soyad:
    Yavuz S.
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    markasını unuttum, ingiliz malı bir şeydi. koltuğun altında olduğu için göremiyorum da.. ufak ve güç olarak diğerinden düşük. eskiden ses 20'deyken 1 şarkıyı tam dinleyemiyordum. oldukça güçlü ses veriyordu 2500'lik for-x.
    şimdiki ses 28 deyken aynı sesi ancak veriyor ve 30 cm 1100 watt'lık subwoofer'ı eskisi kadar gümletmiyor :D
    hatta kompanentin tweeter'larında da cızırtı geliyor çok açınca. sanırım tamamen amfinin gücüyle alakalı bir durum.
    teybi değiştirip çift amfili bir sistem kullanmayı düşünüyorum. çünkü tek amfili sistemde sesi mono alabiliyorum ve bunu beni oldukça rahatsız ediyor.

14. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    ben de böyle amfi, teyp, hoparlör, kablo derken çok para harcadım zamanında,

mümkünse önceden plan yapın. ona göre tesisat kurun. sonra alınan ürünler çöpe dönüyor.

15. yvz

yvz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    558
    Ad Soyad:
    Yavuz S.
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    ben bu konuda yeni olduğum için ilk seferinde böyle bir hata yaptım. bundan sonra tabi ki önceden işin ehillerinden akıl almadan asla kendi başıma bir şey yapmam.
    lakin şu an acil olarak +2000 bir amfi almam lazım. önerebileceğiniz bir şeyler var mı? Jameson ve Roadstar ekonomik görünüyor ama nedense o markalara karşı bir önyargı var sorduğum insanlarda...

16. ayzek11

ayzek11 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    178
    Ad Soyad:
    murat keskin
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.3 (1994-2000) X3
    Ben aracı aldığımda üzerinde 1200 lük JBL kabin ve jamesson 400 amfi vardı bagaj lazım diye sattım arkadaşa...sökmeden önce güzel ses vardı söktükten sonra ön kapılardaki hoparlörlerden sesi 28-30 ve yukarısına yükselttiğimde cızırtı geliyor..neden ki..ses yüksekliği 25 ve aşşağıda ise cızırtı yok
    UZ-AY'dan gönderildi...

17. yvz

yvz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    558
    Ad Soyad:
    Yavuz S.
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    ses hoparlörlerden ziyade tweeterlardan geliyor olabilir. ben amfiyi değiştirdiğimde, daha güçsüzünü takmıştık, sesi belirli bir seviyenin üzerine getirdiğimizde cızırtı geliyordu, tweeterları devde dışı bırakınca ses kesildi. böylece sorunlu kısmı tespit ettik. sizde de aynı sorun var diye tahmin ediyorum.

18. yvz

yvz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    558
    Ad Soyad:
    Yavuz S.
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    yeni amfide de aynı sorun oldu. :) sanırım sorun amfide de değil. sağ kompenantın mıknatısı araç kapısının sacına yahut iletken başka bir yerine değiyor galiba. tesisatı söken arkadaş öyle bir şeyler keşfetti. tekrar bir söküp taktık. aynı zamanda eski 2500 wattlık amfimi de taktırdım. 2 gün oldu henüz bir bozulma yok. sadece yüksek seste yarım saat müzik dinleyince amfi el değmeyecek kadar ısınıyor ve kendini korumaya alıyor. ona da alıştım artık. :)
    ha bir de sağ ön cam yarıya kadar açılıyor, çünkü hoparlöre değiyor :)

19. yvz

yvz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    558
    Ad Soyad:
    Yavuz S.
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Allah belasını vermesin, yine sorun yine sorun!!
    Ses kalitesinde belirgin bir bozukluk var şimdi de. Ve bence bu bozukluk, daha önceki cızırtı ve ses deformasyonu ile aynı kaynaklı. Artık buna eminim. Ve öyle düşünüyorum ki; bunun nedeni ses sisteminin unsurları değil, araçta başka bir şey var. Valalhi kafayı yiyeceğim! Ses sistemini ne zaman elden geçirsek sorun halloluyor ve birkaç gün sonrasında tekrar nüksediyor. Artık daha fazla uğraşmayacağım. Teybi de açasım kalmadı zaten. Bıktım, usandım yeminle!:mad:

20. Abdullah Salih Turan

Abdullah Salih Turan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Abdullah Salih Turan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Abim for-x amfi duruyor mu ???

Bu Sayfayı Paylaş