LPG KABLO

Çift Kova Yöntemi ile Araç Yıkama

'Detaylı Temizlik' forumunda Köksal tarafından 11 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    İmkan olursa çekerim elbet ama onun gibi yıkıyorum ben de. Eldiven kullanmıyorum ben, fırçasız, eldivensiz yıkama yapıyorum. Köpük şov istiyorsan çekerim tabi o başka https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley4.gif

2. SoysaL06

SoysaL06 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    236
    Ad Soyad:
    Mustafa SOYSAL
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni İ30 1.6 CRDİ (2012-201X) GD
    anlamadım sadece köpük banyosu yaptırıyorsunuz sonra su ile durulayıp kuruluyormusunuz

köpük yapışmış lekeleri nasıl alacak?

Ayrı bir soru tavan temizliği ve koltukların yüzeyi için eline süngeri alacaksın sıvı kosla oxi ile süreceksin diyorlar ne derece doğru?
    Düzenleyen : SoysaL06

3. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    Kullandığım şampuan cilalı fırçasız yıkama için özel bir şampuan atas proteo ismi. Basınçlı yıkama ile uygulandığında güzel sonuç veriyor.
    Tavan ve koltuk temizliği için sünger pek sağlıklı olmaz bence çünkü bastırdıkça parçalanabilir sünger. Köpük başlıklı sprey şişeler var ona kosla(en basit bulunabilen temizleyici olduğundan) koyup köpük halinde koltuğa sıkın, üstüne halı fırçası gibi bir fırçayla fırçalayıp mf bezle bastırarak silin, sonra koltuğu kurumaya bırakın.
    Admireların tavanı kumaş değil plastik gibi garip bir kaplama fazla kirlenecek bir yapısı yok ama beze köpük halinde sıkıp silebilirsiniz. Tavanı fazla ıslatmaya gelmez. Sıvıyla değil de köpükle temizlemeye çalışın tavanı.

4. Olcay

Olcay Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    Ad Soyad:
    olcay pas
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.6 (2003-2005) LC
    ben tavanı aspirinle temizlemiştim sonucu güzel

5. SoysaL06

SoysaL06 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    236
    Ad Soyad:
    Mustafa SOYSAL
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni İ30 1.6 CRDİ (2012-201X) GD
    istanbula gelsem köksal hocam ve senin benden çok çekeceğiniz var ama havalar ve zamanlama müsayit değil benim tavan kirli biraz bunun köksal ustamın dediği gibi ince şekilde öğrenipi yapmam lazım bir de kafama sarkmasın sonra

6. 3NG1ND0G4N

3NG1ND0G4N Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    bir hafta öncesinde koslanın sıvı olanı ile aracın iç kısmını temizledim sonuçtan gayet memnunum ancak sünger uygun bir seçim değil onun yerine lif kese gibi örgülü bişey önenirim, plastik döşemelerde de baya etkili oluyor pürüzlü yüzeyin diplerine yerleşmiş siyahlıklar vs. tamamını çıkarttı https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley16.gif

Düzenleyen : enginus

7. Onur-d

Onur-d Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    36
    Ad Soyad:
    Onur Dursun
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    bence tavana bılasma cok rısklı dosemesı nasıl admırenın bılmıyorum ama benım getzın dosemesı gıbıyse profesyonel kısıler tarafından yaptırısan daha ıyı

8. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    Admire ın tavan döşemesi kumaş gibi değil de naylon,plastik gibi değişik bişey. Kumaş tavan döşemeleri kadar kir tutmaz sanırım ve sarkma riski daha az görünüyor.

9. YeniAccentEra10

YeniAccentEra10 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    deşifre olmak istemiyorum.
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    süper paylaşım.teşekkürler.

10. Tork

Tork Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    güzel yöntem.

11. EFEMTİMUR

EFEMTİMUR Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    tşk.ler önerilerin için bu eldiveni kullansammı diye tereddüt ediyordum en kısa zamanda bende edinicem bu malzemeleri

12. emre_1453

emre_1453 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Ad Soyad:
    Emre CANLI
    Yaşadığınız Şehir:
    14-BOLU
    Süper paylaşım biz genelde süngerle yıkıyoruz normal sünger değil yalnız suyu acayip emiyor.Kuruyunca kaskatı oluyo en kısa zamanda bu dediklerini tedarik edicem Köksal Abihttps://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley32.gif

13. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    Sağolun arkadaşlar,
    mf eldiven suyu çekince gerçekten ağırlaşıyor. bazı modellerinde tek tarafı mf diğeri düz sünger onların mf tarafı ile de yıkanabilir ve daha az su çeker.

Bir de eldiveni elinize giymek yerine üstten tutun daha az yoruyor. ele geçirince üstten de baskı yapıyor daha çok yoruyor.

14. Fırat Ö.

Fırat Ö. Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,185
    Ad Soyad:
    Fırat Ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    32-ISPARTA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    bu forumdan ne kadar çok şey öğrendim.https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley1.gif

kaliteli eldiven ve mikrofiber bez, turtlenin cilalı oto şampuanını kalitesiz 2 kova aldım. haftaiçi mesai olduğu için yıkayamıyorum. ama haftasonları çekiyorum aracımı evin önüne sarkıtıyorum elektirikli süpürgeyi ve hortumu. bu yöntemle aracımı tertemiz yıkıyorum. bu eldiveni sanırım kimse görmemiş. o ne falan diyorlar. https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley1.gif bende gördükten sonra aynı eldivenden 4 arkadaşta aldı ama zor geliyor sanırım kimse kullanmıyor.

bence ilk önce insanın içinde istek olacak. Ve arabasını sevecek insan. https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley1.gif

15. ankarali2010

ankarali2010 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    valla üstad öyle güzel anlatmışsınki canım araba yıkamak istedi...şöyle tertemiz yıkayacaksın sonra binecen üstüne vuracan kırbacı :))))

16. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    Garaj imkanım olduğu için 2 haftada bir keyiften(ince toz oluyor üstünde) yıkıyorum. Memleket dönüşü yoğun kirlerin ardından detaylıca temizledim ama 3 kez filan yıkamışımdır(fırçasız+eldivenle+zift temizliğinden sonra) https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley4.gif
    Neyseki rengi kırmızı,gri filan olsa 3 yıl yıkamasam yine temiz göründü https://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley36.gif

17. punisher-26

punisher-26 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    İlkay
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    PSA
    Geçen aylarda babamın sözünü dinlemeyip oto yıkamada yıkattım bikaç kez arabamı, ondan sonra hak verdim adama. Artık o yıkamacının basınçlı makinasındanmıdır nedir jant kapaklarının, kapı kollarının kenarlarının ve sileceklerin demir kısımlarındaki boyalar attı, kaportada taş çarpmalarındaki yerlerin boyaları hafif kalktı. Lanet ettim yıkamacıya. Ondan beridir arabayı kendim süngerle yıkarım. Sizlere de tavsiyem basınç makinanız var ise ayarını en düşüğe getirin, ve yıkamacılarda yıkatmayın özellikle yaşlı araçlar için.

Düzenleyen : punisher-26

18. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    Kendi imkanı olan varsa zaten dışarda yıkatması büyük hata. benim makinem karcher k2.20 praktikerden 200 tl 10 taksitle almıştım 1,5 yıl önce. Hala pırıl pırıl durur. 110 bar basınç üretiyor ve rötüş yaptığım yerlerde bile sıkıntı yaşamadım. Yıkamacıya 10 tl verdiğimizi düşünürsek ve 2 haftada bir yıkattığımızı düşünürsek 260 tl tutuyor ki 1 yılda şampuanı suyu elektriğini çıkarıyor zaten. Bir de basınçlı yıkamalarla ilgili "suyu fazla harcar" endişesi var ki aslında normal hortumdan çok daha tasarruflu. benim makine saatte 360 lt su harcıyor. 10 dk kullansam aracı yıkarken 60 lt eder ki geçenlerde duş başlığını hesapladım 10 dk da 80 lt su akıtıyor.
    Tabi biraz da merak meselesi, ben stres atıyorum aracımla uğraşırken, keyifli oluyor köpürtmesihttps://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley4.gif

19. Fırat Ö.

Fırat Ö. Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,185
    Ad Soyad:
    Fırat Ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    32-ISPARTA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

bu en önemli etken. para falan bahane. tamamen zevk meselesi . haftasonum tatil cekiyorum lojmanın önüne demliyorum çayımı aheste aheste yıkıyorum :) süpürgeyi sarkıttım camdan kovalarıda hazırladım. birazdan yıkayacam bende .

20. qaan88

qaan88 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Söyle mustakil bir evim olsaydıda bende bahcemnde yıkasaydım. Gerçi petrolde kendim yapıyorum tum temizliğini ama olmuyor. Gecen, memlekette aracın içine girmeyen pislik kalmadı. Bende, dedemin traktorunun yerine cektim arabayı (elektirik de su da var) ve ilk kez halı yıkama makinesi ile koltuk ve tabanları yıkadım.. ön koltukları söktüm, komple bir temizlik yaptım. Arabayıda dinamodan gelen dk da belki 100litre su ile bola doke yıkadımhttps://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley9.gifSehirde bu kadar imkanım olsa ben araba ile neler neler yapmazdım..

Not: imkanı olan ların araclarının içlerini halı yıkama makinesi ile yıkamalarını veya yıkatmalarını siddetle tavsiye ederim. cıkan kiri görseniz hak vereceksiniz. Aracın dosemelerini mumkun oldugunca temiz tutmaya calsıırım. Ama, halı yıkama ile cekilen kirli su o kadar kötü cıktı ki mutlaka herkesin aracın dosemelerini yıkatmasında fayda var. Süpürmek sadece tozu alıyor, kir ve mikroplar hep kalıyor.

Bu Sayfayı Paylaş