Lovato Otogaz Sistemleri

Chip tuninging motora zararı varmı ?

'Chip Tuning' forumunda GETZJANT tarafından 22 Ocak 2013 tarihinde açılan konu

1. SercanTurkoz

SercanTurkoz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Sercan TÜRKÖZ
    Adamlar yapmazmı konusuda , tartışılır aslında.

Günümüzde araç yapılırken okadar çok şeyden kaçılıyorki maliyeti düşürmek için.
    Bazı şeyleri gerçekten yapmıyorlar , önemli olan o gerçekten yapılmayan şeyi bulabilmek.

En basit örneği : Adamlar , koskoca hyundai mühendisleri , i20 ye arka kapılarına ses sistemi tesisatına kadar çekiyorlar fakat 40 liralık 2 tane kolon baglamıyorlar ?

Biz alıp o soketin ucuna bi çift kolon koyunca ,
    Durup diyormuyuz ya , adamlar bu kadar yapmış tesisatına kadar çekmiş neden kolon koymamışlar , salakmı bunlar?
    E göz göre göre kaçmışlar işte :)

Umarım mesajı verebilmişimdir.

2. brky.getz

brky.getz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    143
    Ad Soyad:
    B.AKKAYA
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Kısaca anlatmak istediğim.
    Çhip yaptırsamda yaptırmasamda ben bu aracı kullanırkende araç arıza yapabilir yada yapmayabilir. ( 3 yıl + 100 bin km.)
    Ayrıca bu süre sonunda aracı kesinlikle değiştiririm. Düşüncesi aracı aldığım gün aklımda olan ve kesin olan bir şey dir.

3. Fırat Ö.

Fırat Ö. Moderatör

Alınan Beğeniler:
    423
    Ad Soyad:
    Fırat Ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    32-ISPARTA
    Burada kimse 90 hp lik bir aracı 150 hp ye çıkarmayı savunmadı ki? Bence yazılanları bir daha okuyun. 92 lik c4 ile 110 luk c4 arasındaki farkları araştırırmısınız. Yazılım yaptırmaya gerek yok. Herhangi model bir aracı sınırları zorlayarak kullanın yine aynı manzarayla karşılaşırsınız. Burada kimse 20 hplik soft yazılımla ralliye yada drag yarışlarına katılmıyor. Misal 2200 devirde alacağı gücü 2000 devirde alarak az da olsa yakıt tasarrufu sağlıyor.

Başka bir örnek Getzlerde fabrika çıkışı 175-65-14 lastik vardır. En ideal lastik ölçüsü bu mudur?

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 19 Ağustos 2014
  4. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    1,461
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Sormak şimdi mi aklınıza geldi?

"Anlaşılan Chip tuning işiyle uğraşanlar var" demek zaten terbiyesizliğin dik alası, bu forumda yazılım yapmamı isteyen ama durumuna göre önermediğim o kadar çok arkadaş var ki. Mesela bunlardan biri bu konuda da yazan SercanTurkoz arkadaşımız. Sizin kastettiğiniz gibi parayla pulla v.s. olsa yapardım belki :) Daha çok örnekte verilir de niyet temiz değil ki daha fazla cevap yazayım. Tıpkı yetkili servis konusunda ki gibi. En temizi üyeliğinizi silmek, en azından bu konuda ki güzel bilgiler uçmaz. Sizde bilgisayarcı arkadaşları takip etmeye devam edin :)

SercanTurkoz bunu beğendi.
  5. cenkerdemir

cenkerdemir Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    390
    Ad Soyad:
    cenker demir
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Matrix (2001-2010)
    Bende yazılım yaptıracağım zaman Serdar abi sürüş şeklimi vs sordu anlattım sen sakin kullanıyorsun dedi ve yazılım yapıldı yazılım yapılırken hiç işi olmamasına rağmen frenlerime baktı sonuç 750-780 km arası giden aracım 1000 km yaklaştı ayda sadece şehir içi 200 km kazancım oldu yıla vurunca 2400 km bence işinin ehli yere yazılım yaptırılırsa Zarar gören tek yer benzinciler olur bu resmi bu sabah çektim eline sağlık Serdar hocam tatlı sözümü unutmadım [​IMG]

Tepe Taklak Candır

MSC bunu beğendi.
  6. ressamyuva

ressamyuva Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni İ30 1.6 CRDİ (2012-201X) GD
    Yazılımın motora zararı varmı yokmu bilmiyorum ama çevreye verdiği zarar daha çok gibi geliyor aracın emisyon değerleri değişiyor sonuçta yanlışmı biliyorum kimse bunu konuşmuyor

7. MSC

Alınan Beğeniler:
    1,461
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Evet emisyon degeri genelde 1 alt kademeye iniyor. E5 olanar E4, E4 olanlar E3 gibi. Tabii abarti yazilimlarda daha fazla iniyor.

8. ressamyuva

ressamyuva Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni İ30 1.6 CRDİ (2012-201X) GD
    Mühendisler çevreyi daha az kirletmek üzere çalışıp yeni teknolojiler bulurken bizde burada yok dpf iptal edelim egr'yi iptal edelim karışım oranlarını değiştirelim de gaza basınca biraz daha zevk alalım diye uğraşıp duruyoruz sonrada yok şu kadar beygir arttırdık torkunu yükselttik yakıtım düştü diye en güçlü araca bindiğimizi sanıp mutlu oluyoruz bırakalım bunları arkadaşlar.Bu foruma bu konu yakışmıyor.Eski aracım 2007 era dizeldi ve aracımdaki mevcut fabrika yazılımıyla kullanıyordum ve çokda zevk alıyordum yazılım işini de hiç düşünmedim.Şimdiki aracım i30 dizel 128 bg eradan 18 bg ve 25 nm daha güçlü olup ve 0-100 değerleri aynı olmasına rağmen eradaki gibi koltuğa yapıştırmıyor ama yazılım yaptırayım da biraz daha iyi gitsin diyede düşünmüyorum sanki yarış pistlerinde yarışıyoruz böyle şeylerle uğraşmamızın yanlış olduğunu düşünüyorum.

9. MSC

Alınan Beğeniler:
    1,461
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Muhendislike alakali bir durum degil, renaut neden tr ye satilan meganlarin egr lerini iptal edip kor tapa takti?

Yazilima karsi olabilirsiniz ama kalkip bunu baska seylere mesnetlemek cok yanlis. I30 ile era motoru arasinda neredeyse fark yok ama hyundai buna 18hp ilave edince sorun olmuyor :) cok cevreci olan bisiklete binsin bence. Yada elektrikli araba alsin...

Bullshit bunu beğendi.
  10. MSC

Alınan Beğeniler:
    1,461
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Bu arada forumda dpf iptalini tesvik edici bi yazi gorurseniz banada haber verin.

11. i20 Troy

i20 Troy Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    121
    Chiptuning zararlı mı değil mi bilmiyorum... Sanırım bunu da zaman ve uzun km yapan chipli araçlar gösterecek... Sadece takıldığım nokta 300-500 TL ye bu iş yüksek performansı alt devirde sunuyor ve ekonomi ile birleştiriyorsa neden fabrikalar ton yükü ile AR-GE ye para yatırıp yeni teknolojiler arıyorlar... İşin sade ve basit biçimi chiptuning varken neden bunu yapmıyorlar... euro normlarına uygun çözümü bulmaları gerekmez mi ? Engel nedir acaba?

12. gurcanbulut

gurcanbulut Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    337
    Ad Soyad:
    Gürcan Bulut
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Eram için 2012 de yaptırdım. 110 hp den 130 hp ye çıkartıldı. Hiçbir zararını görmedim. Aksine çok fazla yararını gördüm. Yakıt tüketimim çok iyi seviyelere indi. İstediğim zaman çok sağlam güç verdi. Özellikle ara hızlanmalarda mükemmel bir güç sağlıyor…

Benim bu konuda söyleyeceğim en net sonuç; Emin ellerde temiz bir şekilde yapıldıktan ve fazla "ABARTILMADIKTAN" sonra gayet yararlı ve iyi sonuçlar alabileceğiniz bir işlem...

13. cihadcoban

cihadcoban Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    16
    Ad Soyad:
    Cihad Çoban
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Tucson (2004-2009)
    Zaman bulup parayi denk getirsem kosarak yaptircam da bi denk getiremdk. Arabayi satmaya karar vermezsem kacari yok. Ki serdar hocam solemis mesela tucson 2009 oncesi ve sonrasi tek degisen guc. Gerisi ayni. Yarislara katilmiyorsaniz, sokak arasi basarim her firsatta pedal sonu bulur demiyorsaniz bence cok tartismaya gerek yok. Bu tartisan arkadaslar icinde hic 300.000km uzerinde arac alan satan oldu mu? Yada arabayi okadar kullanan?? Ben 94 Lpgli sonata kullandim 382.000 deydi sattidigimda. 500.000 rahat gorurdu motor sanzuman olarak. Ama ayni arabadan daha az km deyken motor indirende var?? Zarari chip mi verir kullanici mi?? Chip zarar verse kac bin km daha az kullanacaksiniz ki?? Zaten turkiyede bu km.lerde araba alan satan yok (oynanmislara bir sey diyemem) demem o ki okadar buyutulecek bir konu degil. Cevreye verilen zarar gelince once muayeneden gecip gaza basildiginda gorusu kapatan kamyonlar, buyuk araclar, yada muayenesi bile olmayanlar... Bakimsiz muayenesi bile olmadan gezen binek araclara bi dur desinler. Birileri bunlari trafikten men etsin o konuyu oyle tartisalim. Bircok kucuk ilcelerde, koylerde birakin muayeneyi, ruhsati bile olmadan ne oldugu belirsiz arac varken chip yapinca biraz daha kirleten arabayi mi tartisiyoruz?

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 19 Ağustos 2014
  14. erenuzel41

erenuzel41 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    322
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    kullanıcı nedense otomobil konusunda doyumsuz niteliklere sahip:) Accent Era nın arkası önü zıplar amortisörleri yayları değiştirelim, yeni Elantra nın arkası salınır arka süspansiyon iyileştirilecek, getz in arkasından ses gelir amortisör tozlukları kısaltılacak yol tutuşu kötü geniş ebat lastik takılacak vs vs. :)

Şimdi bunlar iyi güzel her kullanıcının özelleştirmesi oluyor fakat bu yukarıdaki modellerden herhangi biri olan otomobilini diğer kullanıcıların sorun ettiği şeyleri rahatsız olmadan kullanan birçok kullanıcı var ve bu kullanıcıların birçoğu bilinçsiz değiller pek ala ne zaman ne yapacağını bilenler var yani amortisördür lastiktir janttır yazılımdır cam filmidir iyileştirilme yapıldığında neyin kötü neyin daha iyi olacağını biliyorlar ama bazıları gerek duymuyorlar mutlu mesut sürüyorlar, sürücü faktörünün çok önemli birşey olduğunun farkına iyice vardım artık, 110hp lik otomobili ile yokuşu çıkamayan 10 senelik sürücüler var ama 2 senelik sürücü o sürücüyü 70hp lik otomobili ile aynı yokuşta nedense Allah vergisi bir beceri ile geçip gidebiliyor memlekette bazı yerler varki motor gücüne hiç ihtiyaç yokken bazı yerlerde mutlak gereksinim hissediliyor.

benim felsefem gibi mesela bir otomobilde kendime göre tuhaflık varsa otomobili kendime göre değil kendimi otomobile göre alıştırıyorum en azından aynısını bulsam yine rahat rahat sürerim diye, diyorum ki şimdi bir değişiklik yapsak birçok farklılığı beraberinde getirecek yayları değiştirsek yol tutuşu artacak ancak son derece doğal olarak bozuk pürüzlü zeminde sarsma yapacak, yada lastik tabanı genişletsek bu sefer yağmurda karda mıcırlı tozlu zeminde kayacak ama asfaltta iyi yol tutacak, imalatçı bir orta değer bulmuş yapmış ortası bu demiş

tıpkı otomobili her koşula göre farklı ayarlayan ralli takımları gibi uğraşmaktansa fabrika bize bir default araba vermiş biraz oradan biraz buradan ortalama birşey çıkarmış, yani imalatçı ECU programlamasıda buna endeksli olarak ayarlanıp çıkmış mesela 90hp lik dizelin gücü yaz kış yağmur kuru hava -40 derece soğuğu yada 40 derece Afrika sıcağına göre kullanıcının bir otomobili kullanma süresidir şanzıman oranıdır şudur budur hepsinin ortalamasını çıkarmışlar bu buna uygun demişler 90hp dizeli ayarlayıp bırakmışlar, bizim chip tuning ciler ise kendilerine gelen müşteriye, bizim yollarda bizim Türkiye şartlarında sürüyor arabayı 6 ayda bir yağ değiştiriyor virajıdır düzlüğüdür ara hızlanmaların sıklığı yolların durumu iklim vs. bizim şartlar fabrikanın aldığı önlemlere ziyade daha elverişli daha toleranslı diye gidip motoru 110hp yapsa o motor afrika sıcağı görmediği için rusya soğuğu görmediği için yada bu otomobil ile hiçkimse bir milyon km yol gitmeden motoru hariç başka yerleri eskiyip sattığı için hatta kullanıcı hiçbir zaman kesici devirlerine yaklaşarak deli gibi sürmediği için 110hp ye çıkarıp kullanıcıya sunuyor ve hiç bir problem çıkmıyor dolayısı ile bunu zaten isteyerek yaptıran kullanıcı memnun kalıyor, imalatçı da zaman zaman değişen koşullara göre güncelleme yaparak aynı piston blok krank valfli motoruna farklı yazılım koyarak güçlendiriyor yada gücü azaltıyor.

geçenlerde benim getzi ilk defa sıcak motor ile bir kez kesici limitörüne çok kısa süreliğine dayadım ve 6000rpm gibi birşey çevirdi daha öteye geçmedi ve içimden dedim şunu gaz pedalını sonuna dayasamda 5000rpm de limitör kesse motor gücüde şu anki gibi kalsa rahat rahat gazı köklesemde hiç bir zaman hiç birşey olmasa:) sonra baktım ayarını biz yapamıyoruz yaptırmak bir sürü iş vazgeçtim:) sonradan da düşündüm chip tuning yazılımları özelleştirilebilir programlar ise ve her kullanıcı bunu yapabilecek kapasitede olup bunu sürekli değiştirmek elinin altında olsa uzun yola çıkarken ayrı yazılım şehir içi ayrı kar yağdığında ise daha az patinaj için ayrı yazılım yapılır zırt pırt değiştirilir acayip güzel olurdu. Biraz teknoloji ve zaman ilerlesin ben onu bekliyorum. Şimdilik bu teknoloji var ama hep çok çok üst düzey modellerde.

15. Murat

Murat Moderatör

Alınan Beğeniler:
    812
    Ad Soyad:
    murat gündaş
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Elantra (2001-2006 ) XD-XD2
    uyku problemi yaşıyorum ne içtiniz söyleyin akşamları alayım bende ?

Bullshit bunu beğendi.
  16. MSC

Alınan Beğeniler:
    1,461
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Bu tip adamları direkt silebilirsiniz.

ip adresinden yakalandı bu eleman pecer2001tr 'imiş. Çok kaliteli bir arkadaş, demek ki geç kalmışım atmak için forumdan.

SercanTurkoz bunu beğendi.
  17. brky.getz

brky.getz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    143
    Ad Soyad:
    B.AKKAYA
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Bu kişinin Dün gece üyeliğini sildiğiniz pecer 2001 tr olabilir mi diye düşünmüştüm. Evet oymuş.
    Hatta sizden önce profiline girip bakmıştım.

18. MSC

Alınan Beğeniler:
    1,461
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Bu konuyu açan adamda foruma jant satmak için üye olmuştu, uyarınca gıcıklığına açmıştı bu konuyu, olur böyle şeyler. Biz ne tipler gördük :)

19. MSC

Alınan Beğeniler:
    1,461
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
  20. cenkerdemir

cenkerdemir Vip Üye