LPG KABLO

Cam Kaldırma Modülü Yardım

'İ20 Forum - Club' forumunda Yusuf-29 tarafından 13 Mart 2020 tarihinde açılan konu

1. Yusuf-29

Yusuf-29 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Yusuf ayan
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 CRDİ (2014-2020)
    Merhaba Hyundai i20 2014 model aracıma cam kaldırma modülü bağlamak istedim ama bütün uğraşlarım sonuçtanda şoför kapısı camını kaldıramadım. Şoför kapısı (-) ile tetikleniyor diğer kapılar (+)ile o yüzden şuanda 3 cam kaldırıyor yardımcı olabilecek biri var mı?
    Not:bağlantılarda sorun yok sadece şoför kapısı ve diğer kapıların cam motor kontakları farklıdır

2. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,778
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Aldığınız modül üniversal tip modulse ve aracınızda şoför cami tek dokunmayla otomatik kaldırma özelliği varsa o modüllei şoför camini kapatmanız mümkün değil. Ya araca uygun üretilen modül alacaksınız ama bu modüller üniversal modüllere göre pahalıdır. Ya da bazı özel röleler kullanıp şoför camini öyle kaldıracaksınız. Benim daha önceki sonata aracımda 4-5 tane role kullanıp ayarlamıştım sistemi i20 ile ayni olması lazim.

ASUS_Z012D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

MSC, adgny ve <<bülent>> bunu beğendi.
  3. Yusuf-29

Yusuf-29 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Yusuf ayan
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 CRDİ (2014-2020)
    Modül bağlantısını yaptım sorunum voltaj düşmesinden kaynaklı olduğunu tespit ettim. Modül bağlantısında rolelerin seçici ucuna yolcu camlarında (+) şoför camında (-) verilmesi gerekiyor.

4. AdemOcakli

AdemOcakli Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    1,466
    Ad Soyad:
    Adem Ocaklı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.0 CRDİ (2006-2010) NF
    Aynı sorun ile uğraşıyorum nasıl çözdünüz

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. AdemOcakli

Alınan Beğeniler:
    1,466
    Ad Soyad:
    Adem Ocaklı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    2018 İ20 de modülün cam motor kablosunu cam motorunda bulunan kontak ceryanına bağlayınca sorun çözüldü.

adgny bunu beğendi.
  6. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    600
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Yani; üniversal bir modül ile, sadece şoför camı AUTO yazan (tek dokunuşla inip kalkabilen), diğer üç camında AUTO özelliği olmayan aracınızda bütün camları kapı kilitlenince kaldırabildiniz mi?? MHB arkadaşın dediği gibi herhangi bir röle kullanmadan?? Bende bundan çok çektim, en son Kore'den araca özel modül getirtince hallolmuştu, malum fiyatı da yüksek oldu. Siz nasıl çözdünüz helal olsun.

7. AdemOcakli

Alınan Beğeniler:
    1,466
    Ad Soyad:
    Adem Ocaklı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    aldığım modül araca uyumlu soket bağlantılı ide. Yani cam düğmelerinin soketine takılıyor.
    Onun haricinde modülden çıkan 4 kablo var bu kablolardan biri +12 volt bağlantısı yani modülün ana beslemesi. Biri kapı motorunun kapatma tetiğine bağlanıyor biri yine kapı motorunun açma tetiğin ebağlanıyor. Cam modülü kapatma tetiğinden tetik alıp camları kapatıyor açma tetiğinden tetik alınca da camları açıuyor. Yani her iki işlevinide yerine getiriyor. Açma da faydalı acacın camlarını uzaktan açıp binmeden havalandırabiliyorum. Ama otomatik cam kaldırma ve indirme butonlu araçlarda sıkıntı oluyor onuda modülden çıkan son kablo çözüyor üzerinde yazan şey ise cam kapama mptpru bağlantısı. Cam motorunun kontak ceyranına bağlanıyor. Sistemin mantığı şu kapı butunlarını kontak açıkmış gibi kanfırıyor ve yaklaşık 30 40 sn modul üzerinden kapı butonlarına enerji veriyor böylece otomatik olan şöför cemı da modül tarafından kapatılıyor
    Yanı özet sıra ile şu mdül kabloları için.
    +12 yazan kablo cam motorundaki sürekli voltaj olan kabloya bağlanıyor. O kabloda kontak açık kapalı sürekli elektrik var.
    Kapı motoru için olan iki kablonun biri motor açılma biri motor kapabna kablolarına bağlanıyor. sanırım gri ve yesil kablolar idi renklerini tam hatırlayamadım ama kapı motoru yazıyor üzerinde (ingilizce. Door motor open ve door motor close )
    son kalan mavi kablo ise windosw motor connet yazıyor oda cam motorunda kontak açık iken elektrilk olan kontağı kapatınca kesilen kabloya bağlanıyor (kontak kapatınca hemen elektrik kesilmez yaklaşık 15 30 sn civarında kesiliyor) işlem bukadar.

mursel_balci ve adgny bunu beğendi.
  8. AdemOcakli

Alınan Beğeniler:
    1,466
    Ad Soyad:
    Adem Ocaklı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Amma uzun yazmışım :):)