10 Kasım LPG KABLO

Benzin pompası sorunu + arabanın ilk marşta çalışmaması.!!

'Accent Admire Forum - Club LC' forumunda doko tarafından 17 Ocak 2013 tarihinde açılan konu

1. doko

doko Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Yaşadığınız Şehir:
    1-ADANA
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.3 (2003-2005) LC
    Arkadaşlar yaklaşık 6 ay önce araba ana yoldayken ışıklarda stop etti. klima falan açıktı(2005 admira 1.3 benzin+ lpg atiker ). marşa defalarca basmama rağmen araba çalışmıyordu. en son araba çalıştığında bu seferde tekleye tekleye gidiyor sonra 2 veya 3. viteste tekrar stop ediyordu. en son ustayı aradım arabayı lpg düğmesine basarak çalıştır dedi bende öyle yaptım. araba hemen çalıştı ve bir daha stop etmedi. arabayı daha sonra sanayiye götürdüm. arabanın benzin deposunu açtılar deponun dibi çamur gibi olmuş onu temizlediler temizlediler enjeksiyon memelerini temizlediler filitreleri temizlediler birde benzin pompasının içindeki filitre ile ilaç şişesi gibi bir şey var onu değiştirdiler. işte her şey bundan sonra başladı araba o günden beri bazen ilk marşta bazen 6. 7. marşta çalışıyor. usta iki defa o benzin pompasındaki şişe gibi olan şeyi değiştirdi. boğaz kelebeğini temizledi. bi gün araba ustada kaldı hala aynı olunca başka bir ustaya götürdüm. o da önce içindeki bütün benzini bitir sonra 97 oktan koy dedi. onuda yaptım başlarda araba ilk marşta çalışmasa bile teklemeler olmuyordu. sonra içindeki benzin biraz azaldıktan sonra tekrar araba teklemeye başladı. işin garibi arabayı gaza aldığında araba canavar gibi oluyor. ama o zamanda sabahları hiç çalışmıyor. neyse en son usta senin benzin pompasını tamamen değiştirelim dedi. şimdi onu bekliyorum bide o değişsin bakalım:)) forumda aynı sorunda olan arkadaşlar direksiyonun altında benzin deposuna giden elektrik rolesinden bahsetmişler. birde lpg kutup başlarının sökülüp 1 gün sonra yeniden takılmasından bahsetmişler. ne dersiniz pompayı değiştirmeden(pompa 300 tl:)) bunları yapsam bir yararı olur mu???

2. isa

isa Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    490
    Ad Soyad:
    İSA K.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
  3. ugurakcay

ugurakcay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    dostum aynı olaya yakın bende de sıkıntı oluyor.özellikle ilk marşta araba gazı yemiyor hareket etmeye başlayınca tekliyor.Hafif gaz verince rölantisi 1000 den 500 kadar iniyor bazen de stop ediyordu.Bu durmu servisine gösterdim aracı bilgisayara takıp bir ısı sensörü falan yanmş dediler yaptırdım gene aynı sıkıntı devam etti.dışarıda başkalarına gösterdim onlarda lpg den kaynaklı olabileceğini söylediler 1 günlüğüne lpg iptali yaptım sıkıntı olmadı.lpg tekrar takılınca aynı durum devam etti. benim gösterdiklerim işin adını tam koyamadılar.sinir bozucu .sizin sonuçtan haberdar ederseniz sevinirim.

sado06 bunu beğendi.
  4. doko

doko Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Yaşadığınız Şehir:
    1-ADANA
    Araç Modeli:
    herhalde bu hafta belli olur. yazarım buraya mutlaka..

5. alifatih

alifatih Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Ad Soyad:
    Ali Fatih DURSUN
    Yaşadığınız Şehir:
    80-OSMANİYE
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Aracın altını sürttün mü hiç, benzin deposu darbe yediyse ondan da yapabilir, benzin pompasının komple değişimi bence işe yarayacak ancak bu gibi hassas konularda bence sanayideki ustalara gitmek yerine servise gitmek daha iyi olur.

6. Muhammed

Muhammed Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    115
    Ad Soyad:
    Muhammed
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    benim araçta lpg yok...benimki de motor soğukken özellikle ilk marşta çalışmıyordu seninki gibi benzin pompasını bi söktük içi çamur doluydu...temizledik ama fayda etmedi sonra baktık bir yerden darbe yemiş hava mı ne yapıyordu gittim komple şamandırayla beraber pompayı değiştirdim 300 tl orjinal
    artık ilk marşta alıyor arabam

7. muzzyy81

muzzyy81 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Murat Eken
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    merhabalar..internette başıma gelen sorunu araştırırken kendimi burada buldum..2004 Accent admire 1.3 zavolli tüp takılı aracım va.Geçtiğimiz hafta bir sabah çalışmadı..daha öncede çalışmamazlık yapıyordu ama buji kablolarını çıkarıp üfleyip takınca çalışıyordu..tekrar öyle yaptım ,çalışmadı.. neyse ustanın dediği gibi lpg düğmesine basılı tutup denedim çalıştı..lpgde canavar gibi ama benzinde tekliyor yada istop ediyordu..Bu arada tatildeydim tatil yerinde de tanımadığım bir ustaya götürmedim. neyse bugün döndüm 450 km sadece tüple geldim. hemen ustaya kostum. bakımı da gelmişti zaten.. velhasıl rutin yag,filtre bujiden sonra.. arka koltuğun altında yakıt filtresi ve pompasının olduğu benzin deposunu açtı. ilk önce basıncı ölçtü çok düşük 1.5 bar falanmış neyse filtreyi temizledi, pompayı söktü yerine yeni pompa taktı (bu arada bunlar komple takım halinde. mutfakların altına takılan su arıtıcısına benziyor. şamandıra falan da var sök tak 1saat uğraştık)neyse yine olmadı. .daha sonra ben marşa basarken o da fenerle yakıt pompasının depodan yakıt çekişine baktı.. işte olay burada belli oldu.. yakıt pompasının çektiği yakıtı ,motora iletmesini sağlayan siyah plastik tırtıklı borunun en üst ucunda minik bir delik var.. haliyle çektiği yakıtın ancak yarısını motora gönderiyor gerisi depoya boşalıyor.. böylece tam benzin gelmeyince araba tekliyor ,istop ediyor yada az az yakıt geldiği için çok geç çalışıyor .ama lpgde canavar gibi.. iş çok geciktiği için açık parçacı bulamadık bakalım . yarına kaldı. bende internette araştırırken siteyle karşılaştım. Benim başıma gelenler başkasına da olabilir. En azından bu ihtimalide göz önünde bulundururlar.. (Ben arızadan sonra benzinde pislikten şüphelenmiştim arabayı aldım alalı hiç yarım deponun altına düşürmemiştim ilk defa ihmal ettim kırmızı yanmasa da dibe yaklaşmıştı.. tesadüf değilse sebep dip depoda gitmek olabilir diye düşünüyorum..) sonucu yine burada bildiririm..iyi geceler.

22su bunu beğendi.
  8. 22su

22su Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    sayın murat bey benim arabamdada aynı sorun var 1 haftadan beri sanayide usta uğraşıyor amma arızayı bulamadılar .sonucu bildirirseniz sevinirim şimdiden teşekküler

9. irfancoskun

irfancoskun Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Yaşadığınız Şehir:
    80-OSMANİYE
    Araç Modeli:
    arkadaşlar merhaba,

admire 1.3 2005 model kullanıcısıyım geç çalışma ile ilgili sorunlarınızı görünce ilgimi çekti aynı problem benım aracımdada vardı

sorun yüzde yüz aracın benzin motorunda, lpg li araçlar soğuk iken ilk olarak benzinle çalışıp ısınmanın ardından tüpe geçiyor dolayısıyla aracın benzın motoru arızalı olunca motora yeterı kadar benzın gönderemedıgınden araç çalışmıyor çalışsada gaz yemıyor ve sönüyor, lpg ye geçince canavar gibi oluyor bu durumda aracın benzin motorunu değiştirmek geçici bir çözümdür nedeni ise; aracın kontağı açık oldugu sürece benzin motoru çalışır araç lpg ye geçer benzin motoru çalışmaya devam eder benzini motora pompalamak ister ama aracın motoru o an lpg de oldugundan benzını kabul etmez ve benzin motoru boşa çabalamış olur kendıne zarar vermeye başlar.
    çözüm olarak sizlere önerim aracın benzin motoruna role taktırmanızdır aracınız lpgye geçtiğinde benzin motorunu devre dışı bırakacak, araç benzinle çalıştığında benzin motoru devreye girecek bir role
    işinize yarayacağını umut ediyorum ben sorunu bu şekilde çözdüm

Weaster bunu beğendi.
  10. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,252
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Yüzde yüz benzin pompası diyemezseniz, forumda detaylı anlatımları var. Genel olarak;

* Hatalı LPG ayarı sonrası bozulan emisyon parametreleri (SFT & LFT)
    * Geri besleme valfi
    * Kanister filtresi
    * Pompa sonrası depo içi hatta delik

Bunların hepsi ile ilgili forumda bilgi mevcut.

11. komando57

komando57 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Yılmaz Çetinbaş
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    arkadaşlar aynı sorun aldığım 2005 1.3 sıralı sistemli aracımdada vardı sabahları kesinlikle benzinde çalışmıyordu, bazen çalışıyor hemen stop ediyordu ,aldığım arkadaş bu yüzden direk gazda çalıştırıyormuş aylardır, ben aldım ustalara gösterdim biri dedi pompa arızalı,biri dedi lpg düğmesi biri dedi enjektörler fakat içlerinden birisinin dediği masrafsız olduğundan işime geldi ve onu uyguladım dediği bunun içindeki benzin sorunlu bunu bitir yeni benzin al ve içinede benzin katkısı koy aynen öyle yaptım sabahları 10 marşta almayan araç ertesi sabah tek marşta çalıştı ve dikkat çeken başka durum aracı dik yere parkettiğimdede çalışmıyordu özellikle çeyrek depoda depoyu yarıyı geçirince her konumda tek marşta çalışır oldu deneyin derim tamamen masrafsız bir çözüm

12. hakan.tr

hakan.tr Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    hakan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    belirttiğn durum aynısı benm aracta da var dediği role işini araştırcam tesekkürler...

13. 01hunter

01hunter Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Ahmet Avcı
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Arkadaşlar geçmiş olsun Allahb başka dert vermessin. Benim hyundai accent admire 1.3 arabamında sizlerin bahsettiği arıza oluştu. Benim arabanın benzin deposun yanlışlıkla (yaklşık 20-30 tl lik) mazot koymuşlar, depodan çıkan benzin yeşil yerine sarıydı, o da benzin pompasını bozmuş. Benzin pompası başka sebeplerden de bozuluyormuş mesela; kalitesiz benzinden, depoya az benzin koymaktan (çeyrek depodan az),. Velhasıl bozulduktan sonra önce tamirciye götürdüm mecburen yakınlarda servis yoktu, tamirci pompanın değişmesi gerktiğini söyledi ve pompayı değiştirdi. Arabayla uzun yola gitmem gerektiği için o an çalıştırdık ve gazla gittim. Vardığımda aynı sorun tekrarlandı, başka tamirciye gittim, o da benzin pompasını söktü bun 5 bar takılmalı dedi taktırdım, benzinde eve geldim ama tam randımanlı çalışmıyordu. Neyse dedim olan oldu hyundai servisine gideyim, hizmet-hörmet güzel. aracın neyi var dediler benzin pompası arızalı dedim, pompayı takarız ama garanti vermeyiz dediler, elektronik aksam dediler. Arıza başka yerden olabilir dediler. Arızanın nerden olduğunu nerden anlayacağımızı sorduğumda aracı hasar tesbite sokarız öğreniriz dediler (100 tl karşılığında), benzin pompası ne kadar dedim (350 tl) şamandırayla birlikte takımı (1000 tl) taktırma da en az (100-150 tl). Servisi pahalı bulunca tavsiye üzerine bir oto elektrikçiye götürdüm, usta ben sürekli pompa değiştiriyorum dedi en az 8 bar takılmalı dedi ve 10 dakika içinde taktı, arabada şu an sorun yok. Usta kaç lira aldı derseniz 70 tl pompa, 30 tl el emeği toplam 100 tl. yani sadece araç hasar tesbit parası. Bu yazıyı servisle ilgili arkadaşlar okuyorsa Lütfen servis fiyatlarınızı aşağıya çekin bizde isteriz garantili parça taktırmayı, ama fiyatı gören başka çareler aramak zorunda kalıyor. Bir dearkadaşlar benzin pompasını değiştirdikten sonra enjeksiyonlar da temizletin (70 tl) yakıtınıza enjeksiyon temizleme sıvısı koydurun (22 tl). Allah kaza bela vermesin.

14. unluibrahim

unluibrahim Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    ibrahim
    Yaşadığınız Şehir:
    40-KIRŞEHİR
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Merhaba. 2006 Model 1.3 admire sıralı sistem aracım var. Yaklaşık 4 ay önce aldım. İlk başlarda gayet iyiydi. 2 aydır sabahları çalışırken benzinde marş zor alıyor. Gaza basmazsam arabanın yag ışıkları yanıyor ve stop ediyor. Devamlı gaza basarak çalıştırıyorum.3 dk kadar çalıştıktan sonra normal haline geçiyor. Sanayiye götürdüm. Benzin filtre ve pompa dediler. Degiştirdik. Depodan benzinden başka herşey çıktı. mazot artı çamur. neyse düzelir dedik. yine aynı. sonra gaz ayarından dedik. onuda yaptırdık. yine olmadı. benzin katkısı falan koyduk yine olmadı. halen sorun devam ediyor.

15. Sekoc

Sekoc Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    492
    Ad Soyad:
    Emrah Topçuoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Buna benzer bir problem bende de var daha baktırmadım ama benimki ilk marşta yapmıyor ısındıktan sonra stop ediyorum 15 dk. bekleyip tekrar çalıştırmak isteyince yapıyor. ben motor ısı sensörüden şüpheleniyorum arkadaşların yardımlarıyla. senin ki de motor ısı sensörü , geri besleme valfi ve kanister den olabilir diye düşünüyorum buradan edindiğim bilgiyle.

16. engin54

engin54 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    cengiz aslan
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.6 (2003-2005) LC
    Kardeş aynı sorunu bende yaşadım.Benzin pompası yeterli basınçta yakıt besleme yapmadığı içi tekleme ve çalışmada sıkındı yaşadım
    Orjınal yakıt pompası 250-350 tl arası ben 50tl doblo yakıt pompası taktım bir senedir kullanıyorum sıkındı yok tavsiye ederim.Ama lpg araçlarda yakıt pompası bozulmaması için benzin bitirmemek lazım ışık yandığı zaman benzin ilave etmek gerekir.Haftada bir 10km gibi benzinle kullanmak lazım ki yakıt pompası ve enjektörler bozulmasın

17. HYUNDAI'M

HYUNDAI'M Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    halil balcı
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Milenyum 1.5 (2000-2003) LC
    selam arkadaşlar bende yeni üye oldum ama dört senedir hyundai kullanıcısıyım daha önceki 98 yumurta kasada benimde başıma geldi pompa değiştirdim durum düzeldi ama aradan 2 ay geçti bu sefer araba teklemeye ve geç çalışmaya başladı pompayı kendim söktüm arada 2-3 cm uzunluğunda siyah hortum var o yırtılmış değiştirdim araba düzeldi size de tavsiyem öncelikle hortumu iyice kontrol ettirin çünkü ufacık delik bile olsa hava yapıp teklemeye ve geç çalışmaya başlıyor inşallah durumu çözesiniz.

emirhancakir bunu beğendi.
  18. vedatcanpolat44

vedatcanpolat44 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Arkadaslar shell den v power benzin yarim depo alınız. 70 km benzinde kullaniz.duzelir.

19. yeniceri282

yeniceri282 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    herkese meraba arkadaslar 2005 hyundai accent admire aracım var araç sogukken ilk marsta çalışmıyo ama nasıl oluyosa ikinci marşta çalışıyo her defasında aynı ,ama motor sıcakken hıç bı sorun yok ilk marsta çalışıyo boyle bı problemi olan varmı çözum onerılerınızı beklıyorum

20. oguz.7979

oguz.7979 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    54
    Ad Soyad:
    oguz inan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Milenyum 1.3 (2000-2003) LC
    aynen öyle arkadaşım cumartesi günü üşenmedim benzin motorunu söktüm temizledim sagına soluna baktım herhangi bir aksi durum yok tekrar yerine taktım ama hala arac calısmamakta ısrar ediyordu.Bende forum içerisinde bi arkadsımız bahsetmiş şimdi adını hatılıyamayacagım kusura bakmasın derki aracı sıralı sistemin mantıgına göre calıştırdık gezdik tozduk vs. geldik stop edecegimiz yere kontagı kapadık olay bitti,yanlııııış esas olay burda başlıyorr eger dediği gibi lpg ayarları bozuk ise veya lpg kesici kontagı kapadıktan sonra hala az bi miktar lpg yi pistonlara gönderiyorsa sıkıntı.Niye ? zaten mantık sırasına göre sabah önce benzinle calışıp sonra lpg ye gecicek ama geceden kalma lpg pistonların üstünde duruyor e bide biz kontagı acıp benzin göderiyoruz noldu sana ortaya karısık motor hangini yaksın sapıtıyor tabiii.Ben bu sorunu söyle hallettim taki kesiciyi degiştirene kadar aracı stop etmeden yaklasık 10-15 sn önceden benzine alıyorum sonra stop ediyorum veee sonuç sabah tek marsta calışıyor sonra tekrar düğmeye basıp motor sıcaklıgına gelinceye kadar bekliyorum zaten sistem lpg ye geciyor problemde kalmıyor inşallah size faydalı olur sagılar

CANLIULAS bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş